Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeSzkoła rysowania (Moderator: Hasia)Wątek: Wstęp i pierwszy rysunek "OKO"
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Wstęp i pierwszy rysunek "OKO"  (Przeczytany 67718 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
VRIEL
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 12
Galeria Użytkownika


Inkscape addict


Zobacz profil WWW
« : 27.09.2009, 10:41:07 »

http://cataclysm-x.deviantart.com/
« Ostatnia zmiana: 11.10.2009, 20:53:39 wysłane przez uriel888 RIP » Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 430
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 27.09.2009, 15:16:57 »

Jeśli można się przyczepić, to choć oko ładne, to dolna powieka jest za nisko - zwłaszcza jak się patrzy na wprost. Część tęczówki powinna być przysłonięta przez nią.
Zapisane
VRIEL
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 12
Galeria Użytkownika


Inkscape addict


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 27.09.2009, 15:36:33 »

Zrobiłem to celowo - taka maniera, ale masz rację...

Gdyby patrzeć ogólnie anatomicznie to tęczówka powinna być mniejsza, ale chodzi tu o szybki rysunek i osadzanie elementów z czasem wychodzi to co raz sprawniej i lepiej.

Co by nie mówić sam się uczę rysować i często komentarze innych + obserwacje pomagają mi w tym.
Zapisane
aris
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 47
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 27.09.2009, 18:03:06 »

Jeśli można się przyczepić, to choć oko ładne, to dolna powieka jest za nisko - zwłaszcza jak się patrzy na wprost. Część tęczówki powinna być przysłonięta przez nią.

I tu się nie zgodzę Język są różne typy oczu jedne są takie, że tęczówka tylko styka się z obiema powiekami przy innych obie powieki zakrywają ją w pewnym stopniu, a u pozostałych tylko górna zakrywa, dolna wcale nie nachodzi na tęczówkę oka. Jest to związane z rasami i uwarunkowaniami genetycznymi więc nie można powiedzieć, że to jest źle.
Zapisane

Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 430
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 27.09.2009, 18:11:12 »

Przez "styczność" rozumiem tylko jeden punkt wspólny linii powieki, jak i obwodu tęczówki - takie geometryczne skrzywienie. Wydaje mi się, że częściej oczy są takie jak opisałem, ale możliwe, że są i takie przypadki.
Zapisane
mmiicc
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 1 423
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : 27.09.2009, 18:15:43 »

uriel888, jak uzyskałeś ten "błysk" w oku? Gumka?
Zapisane

Śledź gimptools.pl na  lub Identi.ca
aris
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 47
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 27.09.2009, 19:38:29 »

To może dla tych co chcą trochę więcej o różnych rodzajów oka:
(rysowane na szybko, a przykłady pochodzą z jakieś babskiej gazety)
trochę rozjechało post Uśmiech


* okodemon.png (19.82 KB, 299x263 - wyświetlony 2229 razy.)

* okokrowy.png (20.17 KB, 299x263 - wyświetlony 926 razy.)

* okokruk.png (18.21 KB, 299x263 - wyświetlony 1019 razy.)

* okokury.png (19.32 KB, 299x263 - wyświetlony 890 razy.)

* okolis.png (17.52 KB, 299x263 - wyświetlony 1113 razy.)

* okopawia.png (12.91 KB, 299x263 - wyświetlony 910 razy.)

* okosmok.png (22.11 KB, 299x263 - wyświetlony 1030 razy.)

* okotgys.png (16.58 KB, 299x263 - wyświetlony 1276 razy.)
Zapisane

VRIEL
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 12
Galeria Użytkownika


Inkscape addict


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #7 : 27.09.2009, 21:55:27 »

Tak błysk w oku to gumka - tak samo przy etapie końcowym kreski modeluje gumką
Zapisane
Sheep
Użytkownik

Reputacja: 1 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.2
Licencja: Copyright
Wiadomości: 584
Galeria Użytkownika


.


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 29.09.2009, 14:01:30 »

To co pokazała aris, to stek bzdur, żadne takie oko nie istnieje. Oko kruk ? Taki kształt nie ma prawa bytu w anatomii ludzkiej. Oczy oczywiście się różnią, wielkością, osadzeniem względem nosa, kształtem - ale nie aż tak dramatycznie. Górna krawędź nie może się łamać pod tak ostrym kątem, zostały tu pogwałcone podstawowe prawa rysowania anatomii ludzkiej. Nie chce mi się rysować tutaj różnych rodzajów oczu, ale wszedłem na google.pl i poszukałem; Strona na temat makijażu, ale są tam pokazane różne szkice:

http://www.stylistka.pl/jak-cieniami-korygowac-ksztalt-oczu/

Te oczy które są tutaj pokazane, jak i to z głównego tutoriala mają się do prawdziwego jak wielkość mrówki do wielkości słonia. Nie pisze tego, żeby kogoś urazić, ale żebyście nie uczynili komuś krzywdy. Żeby nowy użytkownik nie uczył się na błędach, bo złe nawyki bardzo trudno wyplenić.

Co do głównego tutoriala, cieniowanie jak i kształt są złe. Po drugie jeśli cieniujemy wszystko to wszystko. Nie zostawia się gałki ocznej całkowicie białej. Na nią też działa pojęcie zwane cieniem, ma swoją strukturę, która nie jest idealnie gładka.

http://loga90.deviantart.com/art/Eye-125920973
http://xaydes.deviantart.com/art/Eye-20473100
http://niimsz.deviantart.com/art/Eye-97819523
Zapisane

- stary, lubisz miziać się po policzku bułką od chizburgera z MCdonalda? Uśmiech 2[Lsr.]
- ?? [Sheep]

Zapraszam do ankiety [click]
VRIEL
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 12
Galeria Użytkownika


Inkscape addict


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #9 : 29.09.2009, 16:54:40 »

Drogi kolego o pseudonimie Sheep

To nie jest tutorial, tylko miejsce w którym wszyscy się uczymy, można polemizować...
Wogóle nie potrzebny jest twój ton oburzenia, bo jeśli widzisz jakieś błędy to pokaż swoje przykłady oraz jak to powinno zostać narysowane. Przykłady z DA które rzuciłeś to nie są szybkie szkice tylko wymuskane rysunki. Ja na narysownie tego oka poświęciłem 3 minuty i jest mocno stylizowane. Co do zróżnicowania materii - czyli cienia gałki ocznej i innych elementów to mogłem poświęcić na to wiele więcej czasu, ale chodzi w tym wszystkim o chwycenie sposobu, kolejnych kroków, a nie doskonałości anatomii i ostatnia uwaga - jeśli masz trochę czasu to wrzuć swój projekt oka zrobiony krok po kroku - tak by można było zweryfikować to co jest tu pokazane. Stwierdzenia typu "to jest złe" - nie rozumiem, złe - to pokaż dobre... jeśli chcesz współtworzyć to zapraszam - jeśli chcesz tu pokazywać jedynie błędy posiłkując się pracami innych użytkowników to średnio to widzę

Pozdrawiam
Zapisane
aris
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 47
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 29.09.2009, 17:54:49 »

To co pokazała aris, to stek bzdur, żadne takie oko nie istnieje. Oko kruk ? Taki kształt nie ma prawa bytu w anatomii ludzkiej. Oczy oczywiście się różnią, wielkością, osadzeniem względem nosa, kształtem - ale nie aż tak dramatycznie. Górna krawędź nie może się łamać pod tak ostrym kątem, zostały tu pogwałcone podstawowe prawa rysowania anatomii ludzkiej. Nie chce mi się rysować tutaj różnych rodzajów oczu, ale wszedłem na google.pl i poszukałem; Strona na temat makijażu, ale są tam pokazane różne szkice:

http://www.stylistka.pl/jak-cieniami-korygowac-ksztalt-oczu/

Te oczy które są tutaj pokazane, jak i to z głównego tutoriala mają się do prawdziwego jak wielkość mrówki do wielkości słonia. Nie pisze tego, żeby kogoś urazić, ale żebyście nie uczynili komuś krzywdy. Żeby nowy użytkownik nie uczył się na błędach, bo złe nawyki bardzo trudno wyplenić.

Co do głównego tutoriala, cieniowanie jak i kształt są złe. Po drugie jeśli cieniujemy wszystko to wszystko. Nie zostawia się gałki ocznej całkowicie białej. Na nią też działa pojęcie zwane cieniem, ma swoją strukturę, która nie jest idealnie gładka.

http://loga90.deviantart.com/art/Eye-125920973
http://xaydes.deviantart.com/art/Eye-20473100
http://niimsz.deviantart.com/art/Eye-97819523


Tak są nazwane bo są to wzięte przykłady z babskiej gazety o tym że rysy człowieka odpowiadają jego charakterowi i są takie typy oczu (popatrz na ludzi choćby),
a to że większości mamy styczność z europejczykami to nie znaczy, że wyglądamy tak samo na całej kuli ziemskiej. W przykładach jakie podałam chodzi o ogólny kontur oka i położenie tęczówki. I nie mów mi, że takie oczy nie istnieją bo choćby przykład czwartego oka od góry to moja mama ma takie.
« Ostatnia zmiana: 29.09.2009, 18:08:34 wysłane przez aris » Zapisane

VRIEL
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 12
Galeria Użytkownika


Inkscape addict


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #11 : 29.09.2009, 20:49:11 »

Na bazie szkicu który pokazałem wcześniej - szkic to nie to samo, co gotowa praca - rozumiemy się? tak?



Jeszcze jedno @Sheep - nikt nikomu nie zamierza robić krzywdy, a jeśli chodzi o złe nawyki to wiesz - trzeba by było najpierw wyperswadować wszystkim rysowanie anime i mangi, komiksów etc. bo tego właśnie żądają na studiach lub kursach przygotowujących na studia artystyczne...

Co do @Aris - wiesz to co pokazałaś jest nienajlepszej kondyncji technicznej, zgadzam się z tobą co do różnic anatomicznych wynikających z pochodzenia i rasy, ale nie rozbijał bym tego w ten sposób i sprowadziłbym to raczej do oczu męskich, żeńskich - dalej idąc, oczu dzieci, dorosłych i ludzi starych... stąd wynikają główne różnice. Jednak dziękuję za zwrócenie uwagi na ten wątek

Pozdrawiam
Zapisane
Sheep
Użytkownik

Reputacja: 1 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.2
Licencja: Copyright
Wiadomości: 584
Galeria Użytkownika


.


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 29.09.2009, 21:34:11 »

Aris: O nazwę samą w sobie mi nie chodzi, bo równie dobrze można było to nazwać pawim oczkiem itd. Nazwa to nazwa. Ale popatrz (jeżeli już mówimy o tym 4 od góry) jak jest poprowadzona górna linia oka, dolna linii powieki. Jakim sposobem to oko, może się 'zamknąć' ? W jaki sposób powieka idzie na dół ? Nie wyobrażam sobie tego przy takim ułożeniu. Zróżnicowanie na rasy, płeć, wiek czy wygląd każdego człowieka - racja, zgadzam się, nie każdy ma takie samo oko. Ale nie można zmieniać matki natury. Są pewne standardy, których wykroczenie nazywamy błędem.

uriel888: Nie wchodźmy na obszar uczelni wyższych i ich wymaganiach. Zajmijmy się własnym podwórkiem, zamiast zbawiać od razu cały świat. Jeśli przychodzi tutaj użytkownik, który chce robić coś więcej niż sygnatury/uby/awatary; powiedzmy, że ma chęć zająć się digital paintingiem. Szuka, patrzy - "O ! jest dział o rysowaniu na komputerze, super zobacze co o tym piszą, jakieś poradniki" wchodzi patrzy i widzi dział szkoła rysowania a w nim wątek " Wstęp i pierwszy rysunek "OKO" Bazuje na tym, co ty pokazałeś, zaczyna się uczyć dalej, uważa że takie oko, taki kształt jest odpowiedni, wpaja to sobie a potem idzie na inne forum i nagle otwierają mu się oczy bo wszyscy piszą, że anatomia leży ...

Jeśli idzie o szkic; Tym bardziej powinien on być dokładnym odwzorowaniem tego co chcemy uzyskać w pracy. Samo w sobie jest to podstawą naszego rysunku. Oczywiście w późniejszych etapach pracy, można nieznacznie korygować go jeśli zauważymy błędy, ale nie widzę sensu, zmieniać zupełnie szkic w trakcie tworzenia. To jest podwójna robota.Po co robić szkic, skoro na końcu efekt będzie o 180 stopni inny niż pierwotny plan ?

Co do stworzenia przykładów, czysty brak czasu. Nadal nie mam ochoty na tworzenie krok po kroku jak się powinno rysować oczy. Pokaże jednak skrawek mojego nowego rysunku nad którym pracuje i niedługo ukaże się w mojej galerii:


Zapisane

- stary, lubisz miziać się po policzku bułką od chizburgera z MCdonalda? Uśmiech 2[Lsr.]
- ?? [Sheep]

Zapraszam do ankiety [click]
VRIEL
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 12
Galeria Użytkownika


Inkscape addict


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #13 : 29.09.2009, 23:10:53 »

I tu kolego nie masz racji Uśmiech szkic jest tylko pomocą w uzyskaniu efektu końcowego... zaletą grafiki komputerowej jest to, że szkic masz na innej warstwie i sobie go wyłączasz... W technikach tradycyjnych podstawą jest dobrze wykonany szkic, ale wcale nie jest powiedziane, że musisz go wypieścić i nie wiadomo jak wykończyć... swoją drogą to dałeś mi do myślenia, bo muszę zmienić kilka rzeczy o ile nie zmienię wszystkiego Chichot wpadaj tu
Zapisane
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeSzkoła rysowania (Moderator: Hasia)Wątek: Wstęp i pierwszy rysunek "OKO"
Skocz do: