Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Lekcja o barwach.  (Przeczytany 88745 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
aris
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 47
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 24.09.2009, 17:22:57 »

Barwa
czyli nieco nudniejsza lekcja którą jednak warto przeczytać Uśmiech

Czym jest barwa?
  • najprościej mówiąc jest to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego na oko ludzkie.

Najprostszy schemat barw stanowi koło składające się z 6 kolorów (fioletowego, niebieskiego, zielonego, żółtego, pomarańczowego i czerwonego)


Między tymi barwami można wyróżnić jeszcze 18 barw, powstałych ze zmieszania barw sąsiednich.



Każda barwa ma określone cechy:
  • Jasność - cecha dzięki której rozróżnia się barwy jasne od średnich i ciemnych
  • nasycenie - oznacza intensywność koloru - jest definiowany przez brak bieli, czerni lub szarości w danym kolorze. Jaskrawe kolory mają wysokie nasycenie, zgaszone kolory niskie.
  • odcień - czyli kolor Uśmiech opisuje położenie koloru na spektrum barwnym oraz pozycję na kole kolorów. Jest zależny od długości fali światła dla danego koloru.

Również koło barw można podzielić na ich temperaturę czyli ciepłe i zimne barwy:
CIEPŁE

ZIMNE

  • Zawartość barwnika niebieskiego lub pomarańczowego decyduje o wrażeniu temperatury. Czerń, szarość oraz biel jako barwy neutralne, pozbawione są barwnika chromatycznego (tonu) uznaje je się za obojętne temperaturowo.

Poniżej kilka przykładów mieszania podstawowych barw z barwami neutralnymi:

Barwy tęczowe:

+  =  


Barwy złamane:

+  =  


Barwy zgaszone:

+  =  

Kolory (barwy) nie są dla siebie obojętne. Ta sama barwa może wywoływać różne wrażenia, w zależności od warunków w jakich występuje:

  • barwy występujące w zespołach ulegają działaniu barw sąsiadujących, co może wywołać pozorne zmiany ich tonu;
  • barwy silne, o mocnych walorach jasności czy nasyceniu oddziałują na barwy słabsze, np. kolor czarny rozjaśnia kolory sąsiadujące, biły przyciemnia;
  • bardzo silnie oddziałują na siebie barwy dopełniające, powodując zmianę zabarwienia barw sąsiednich, np. duża płaszczyzna czerwieni "zabarwia" kolor sąsiedni na zasadzie powidoku (wrażenie wzrokowe, trwające jakiś czas po przestaniu wpatrywania się) na zielonkawo, natomiast pomarańczowy daje nam niebieskie refleksy.


Kolory również oddziałują na człowieka (oczywiście psychicznie:) ):

Barwy jasne - oddziałują pogodnie na człowieka:



Barwy czyste - rozweselają:


Barwy zgaszone - przygnębiają:


Barwy ciemne - wprowadzają w nastrój powagi:



Również barwy się nam odpowiednio kojarzą, jest to uwarunkowane skojarzeniami z historii, religii oraz natury:
  • biały - wiara, czystość, cnota, pokój, wieczność, miłosierdzie, w Azji - żałoba, śmierć (Chiny), nirwana
  • szary - ubóstwo, nędza, obojętność, ucieczka, ostrożność, pasywność, skrytość
  • żółty - boskość, słowa (złoty), zazdrość, zdrada
  • pomarańczowy - radość, władza, pycha
  • czerwony - agresja, witalność, namiętność, walka, miłość, rewolucja, nietolerancja, męczeństwo
  • fioletowy - duchowość, wyniosłość, magiczność, godność
  • różowy - przyjaźń, wrażliwość, empatia
  • brązowy - władza, oszczędność, surowość, dojrzałość
  • granatowy - ponad zmysłowość, podróże, wiedza, tęsknota
  • niebieski - wieczność, macierzyństwo, sen, bezpieczeństwo, spokój
  • błękitny - uduchowienie, wiara w siebie, wiara w rzeczy paranormalne
  • zielony - nadzieja, odpoczynek, młodość, wytrwałość
  • czarny - śmierć, złe moce, rezygnacja, powaga

Tak więc należy zastanowić się nad doborem kolorystyki do tego co chcemy przekazać innym i co chcemy wyrazić w swojej pracy.
« Ostatnia zmiana: 24.09.2009, 18:25:04 wysłane przez aris » Zapisane

Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 430
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 24.09.2009, 17:53:33 »

Zauważyłem, że zdjęcie http://www.gimpuj.info/gallery/29102_24_09_09_5_08_20.png nie istnieje.

Poniżej kilka przykładów mieszania podstawowych barw z barwami neutralnymi:

Barwy tęczowe:

+   = 

Tak swoją drogą, uczono mnie na plastyce, że paleta ma 3 barwy:) ... ale zapomniałem jakie:(
Zapisane
Qba_
Emeryt

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
JID: qba_@jid.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 627
Galeria Użytkownika


jogurt rlz!


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 24.09.2009, 18:21:50 »

Ziomiosław: podstawowe barwy to czerwony, niebieski i żółty Uśmiech.

Ziomioslaw: chyba tak.
« Ostatnia zmiana: 25.09.2009, 11:35:55 wysłane przez Ziomioslaw » Zapisane

aris
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 47
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 24.09.2009, 18:24:25 »

Zauważyłem, że zdjęcie http://www.gimpuj.info/gallery/29102_24_09_09_5_08_20.png nie istnieje.

Poniżej kilka przykładów mieszania podstawowych barw z barwami neutralnymi:

Barwy tęczowe:

+  =  

Tak swoją drogą, uczono mnie na plastyce, że paleta ma 3 barwy:) ... ale zapomniałem jakie:(

To jest najprostszy schemat kołowy 6 barw, a koło barw można stworzyć od 3 (żółty, niebieski, czerwony) do nieskończenie wielu kolorów i pokazać w bardziej skomplikowany sposób. Zresztą mnie w technikum uczono na 6 kolorkach.
Mi coś wariują pliki png, spróbuje jeszcze raz podkleić link do tamtego kółka.
Zapisane

Sebastian
√ ι ק

Reputacja: 36 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 728
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 24.09.2009, 19:55:06 »

Ziomiosław: podstawowe barwy to czerwony, niebieski i żółty Uśmiech.

Wcale nie - czerwony, zielony, niebieski (czyli słynne RGB, jak mogłeś zapomnieć Ziomioslaw!). Tego właśnie uczą w szkołach podstawowych.

Ziomioslaw: nie. I wątpię, żeby tego uczono Ciebie.

Cytuj
Ogólnie panującym, aczkolwiek błędnym przeświadczeniem jest, że trzy podstawowe kolory to: czerwony, niebieski i żółty.

Wikipedia

Oczywiście kto widział kiedyś profesjonalną drukarkę ten wie że są też inne kolory podstawowe. Więcej na wiki.


BTW: Biały i czarny nie są kolorami Uśmiech
« Ostatnia zmiana: 25.09.2009, 11:22:06 wysłane przez Ziomioslaw » Zapisane
Sooly
Emeryt

Reputacja: 9 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 838
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : 24.09.2009, 20:00:26 »

RGB to "współczesne" podstawowe barwy.
Czerwony, niebieski i żółty to klasyczne barwy podstawowe w sztuce. Aktualnie są coraz mniej popularne ze względu na to, że nie odzwierciedlają fizycznej percepcji kolorów - schemat uważany jest za przestarzały.
Zapisane

Sebastian
√ ι ק

Reputacja: 36 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 728
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 24.09.2009, 20:17:40 »

RGB to "współczesne" podstawowe barwy.
Czerwony, niebieski i żółty to klasyczne barwy podstawowe w sztuce. Aktualnie są coraz mniej popularne ze względu na to, że nie odzwierciedlają fizycznej percepcji kolorów - schemat uważany jest za przestarzały.

RGB nie jest takie nowoczesne:
Cytuj
Barwa jest postrzegana dzięki komórkom światłoczułym w siatkówce oka zwanym pręcikami i czopkami. Ściślej: pręciki są wrażliwe na stopień jasności, czopki także na barwę. Są trzy rodzaje czopków, a każdy z nich jest najbardziej wrażliwy na jeden z trzech zakresów barw – niebieskiej, zielonej, lub czerwonej (przy czym zakresy te zachodzą na siebie), co łącznie umożliwia widzenie wszystkich barw.
Jak natura od dawna korzystała z tego samego sposobu opisu kolorów.
Zapisane
Sooly
Emeryt

Reputacja: 9 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 838
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #7 : 24.09.2009, 20:21:36 »

No ale 100 czy 500 lat temu nie wiedziano z jakiego systemu korzysta natura...

Qba_: Pewnie z Linuksa :-P
« Ostatnia zmiana: 24.09.2009, 21:47:33 wysłane przez Qba_ » Zapisane

INSEKT
Emeryt

Reputacja: 27 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: INSEKT@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 723
Galeria Użytkownika


Ja tu tylko sprzątam


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #8 : 25.09.2009, 09:21:19 »

Ale Sooly mówił o sztuce, nie o budowie organizmu ludzkiego. Dawno temu artyści tak sobie wymyślili i tak też się przyjęło, dlatego w szkole na plastyce do dziś mówi się o podstawowej żółci, a nie zieleni.
Zresztą, czy to farby, czy też światło, kolory zawsze nie mieszają się identycznie.

BTW: Biały i czarny nie są kolorami Uśmiech
A że tak zapytam, czym są? Język Oczywiście pamiętaj, że nie mówimy tutaj o drukarkach, a o sztuce (siedzimy w dziale DP).
Zapisane

Nie odpowiadam na wiadomości "(Bez tematu)".
Kilka rad, czyli how-to "jak nie wkurzyć Insekta": 1, 2, 3

Twój tutorial po to tyle czasu gnije w "Gotowych", żebyś nie musiał go więcej poprawiać, gdy zostanie przeniesiony do indeksu! Każda Twoja edycja sprawi, że tutorial zniknie i nie będzie widoczny, dopóki ja go nie przywrócę.
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 430
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 25.09.2009, 11:32:12 »

Tak na prawdę, RGB jest już przestarzałe, oraz "za małe", są inne formy zapisu barwy - bez skrótów, bo zapomniałem, a nie chcę przekręcać ich nazw - które jednak są ukryte dla zwykłych śmiertelników, ale za to są wykorzystywane przy obróbkach obrazu - są też i w GIMPie, na zadanie domowe poszukacie;) Po dokonaniu operacji na kolorach obrazek jest konwertowany z powrotem do RGB.

Sebastian nie bardzo widać rozumie.

Zupełnie czym innym jest paleta barw jako analizowaną przez optykę, a czym innym jest paleta barw w sztuce, czy ta używana w drukarniach. Przykład różnicy? W optyce przez połączenie wszystkich kolorów (podstawowych, równomiernie) otrzymuje się biel, a w sztuce (drukarkach) czerń (rzecz jasna, nie tak w drukarniach się drukuje czarny - to tak hipotetycznie).

Ta lekcja opisuje kolory, postrzeganiu kolorów przez ludzi, wyjaśnia takie pojęcia jak barwy ciepłe, zgaszone etc. - więc jest najbliższa sztuce. I tego może się trzymaćMrugnięcie

Moja nie winna uwaga wywołała mają dyskusjęUśmiech czy to dobrze, czy źle, to nie wiem.
Zapisane
mmiicc
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 1 423
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #10 : 25.09.2009, 12:09:57 »



Kolory (barwy) nie są dla siebie obojętne. Ta sama barwa może wywoływać różne wrażenia, w zależności od warunków w jakich występuje:


  • barwy występujące w zespołach ulegają działaniu barw sąsiadujących, co może wywołać pozorne zmiany ich tonu;




Przykład tego możemy zobaczyć na poniższym obrazku. Pola szachownicy oznaczone literami A i B mają dokładnie ten sam odcień szarości. Kto nie wierzy, może np. otworzyć obraz w GIMP-ie i sprawdzić kroplomierzem.



Więcej iluzji tego typu: http://web.mit.edu/persci/gaz/gaz-teaching/index.html
Zapisane

Śledź gimptools.pl na  lub Identi.ca
Sebastian
√ ι ק

Reputacja: 36 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 728
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 25.09.2009, 17:07:44 »

Mnie uczono że czarny i biały to nie kolory bo:
Czarny to dla naszego mózgu brak informacji (zero światła lub niemożność wychwycenia go przez oko), natomiast biały to odbicie całego spektrum fali świetlnej, światło białe składa się z wielu barw - tak więc trochę nieprawidłowe jest nazywanie wszystkich barw mianem "barwy białej".
Tak mi przynajmniej wpajał uczony plastyk w szkole, wtedy jednak nie potrafił wytłumaczyć tego dokładnie. Tylko powiedział że czarny i biały to nie są takie prawdziwe kolory jak czerwony czy niebieski.

BTW: Przydało by się więcej obrazków dla przykładu.
Zapisane
INSEKT
Emeryt

Reputacja: 27 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: INSEKT@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 723
Galeria Użytkownika


Ja tu tylko sprzątam


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #12 : 25.09.2009, 21:22:42 »

Tak myślałem, że napiszesz o powierzchniach odbijających światło całkowicie lub prawie w ogóle Mrugnięcie
Zapisane

Nie odpowiadam na wiadomości "(Bez tematu)".
Kilka rad, czyli how-to "jak nie wkurzyć Insekta": 1, 2, 3

Twój tutorial po to tyle czasu gnije w "Gotowych", żebyś nie musiał go więcej poprawiać, gdy zostanie przeniesiony do indeksu! Każda Twoja edycja sprawi, że tutorial zniknie i nie będzie widoczny, dopóki ja go nie przywrócę.
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 430
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 25.09.2009, 22:04:11 »

Tak myślałem, że napiszesz o powierzchniach odbijających światło całkowicie lub prawie w ogóle Mrugnięcie

Bo wszystkie obiekty są widzialne, jeśli:
 - świecą własnym światłem
 - świecą światłem odbitym
 - przepuszczają światło.

;P
Zapisane
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeSzkoła rysowania (Moderator: Hasia)Wątek: Lekcja o barwach.
Skocz do: