Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aRootNews-roomGIMPWątek: Jedno-okienkowy interfejs w wersji 2.8
Strony: [1] 2 3 ... 6
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Jedno-okienkowy interfejs w wersji 2.8  (Przeczytany 49406 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
mmiicc
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 1 423
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« : 21.09.2009, 14:12:05 »

Tłumaczenie artykułu, który ukazał się kilka dni temu na blogu pana o nazwisku Peter Sikking. Jest on w dużej mierze odpowiedzialny za wygląd programu GIMP.
Bezpośredni link do artykułu: http://www.mmiworks.net/eng/publications/2009/09/gimp-single-mode.html

Tłumaczyli: ba®thez i ja.

Miłego czytania Uśmiech






historia prawdziwa

To jest to, co zaprezentowałem na LGM (Libre Graphics Meeting): najpierw pokazałem wybrane propozycje jedno-okienkowego interfejsu z UI brainstorm:




Duża liczba propozycji w kategorii jedno-okienkowego interfejsu potwierdza, że jest to większy problem i powinny być podjęte jakieś działania. Różne rodzaje proponowanych rozwiązań pokazują nam, że potrzebna jest duża elastyczność i konfigurowalność.

Następnie, przypomniałem wszystkim, że świat jest podzielony na pół: około 50% użytkowników GIMP-a kocha dzisiejszy wielo-okienkowy interfejs i nie chce go stracić a około 50% pragnie przejścia na interfejs jedno-okienkowy.

jeden przełącznik

Przy podziale pół na pół, poczęstujemy użytkowników "przełącznikiem" w menu Okna, przełączającym między trybem jedno- a wielo- okienkowym. Użyłem mock-up'u z UI brainstorm, aby zademonstrować podstawowy pomysł (jeszcze bez prawdziwej implementacji projektu interfejsu)

Po ustawieniu trybu jedno-okienkowego, każdy dokument pojawi się w swojej karcie:



przybornik (narzędziówka) i okna dokowalne mogą być "oderwane":



tutaj przybornik jest zadokowany i pokazane jest jak okna dokowalne "pływają":



i na końcu, okna dokowalne mogą mieć kilka kolumn. Tutaj została utworzona kolejna kolumna umożliwiająca zorganizowanie większej liczby doków.



Po przyglądnięciu widać, że powyższe ilustrację są trochę naciągane. Nie chodzi tu jednak o detale. Mrugnięcie



trzy problemy

Zakończyłem prelekcję trzema sprawami, które wtedy mnie kłopotały:

1. żadnego "odrywania" kart
oderwanie karty i zmienienie jej w osobne okienko (jak można to zrobić w niektórych przeglądarkach internetowych) robiłoby z naszego jedno-okienkowego interfejsu, interfejs wielo-okienkowy. Jak denerwująco niekonsekwentne.

2. żadnego doczepiania z boku, dla interfejsu wielo-okienkowego
zarówno narzędziówka jak i okna dokowalne są unikalne dla aplikacji i przez swoją naturę są przypadkami wielo-okienkowości. Oznacza to, że nie jest naturalne doczepianie przybornika i okien dokowalnych do okien obrazów. Jakkolwiek jest możliwe wprowadzenie wielu kolumn doków dla trybu wielo-okienkowego.

3. brak porównywania obrazów
W przypadku kart, tylko jeden obraz jest widoczny. Jeśli pomyśleć o możliwościach zobaczenia dwóch obrazów jeden obok drugiego, od razu napotkamy problemy: na którym obrazie wykonujemy operacje? który obraz jest widoczny w oknie warstw?


jutro zaczyna się teraz

Jak do tej pory, wszystko przewidywalne. Teraz zaczynają się ciekawsze rzeczy. Po moim wystąpieniu na LGM odbyłem burzę mózgów z Martinem Nordholtsem na temat "odrywania" kart i problemie porównywania obrazów. Wynikiem tego jest coś co nazywam polaroid.

Aby to zademonstrować, powiedzmy, że pracujemy nad tym ślicznym sportowym samochodem a na drugiej karcie mamy otwarte to zdjęcie samochodu Ferrari Berlina:



Teraz chcemy porównać nasz pomarańczowy twór do Ferrari. Wszystko co musimy zrobić to "oderwać" kartę i ukaże nam się jego polaroid:



To nie jest okno obrazu GIMP-a. To nawet nie jest okno, menadżer okien nic o nim nie będzie wiedzieć. Unikamy tego, aby wyglądało ono jak normalne okno poprzez ignorowanie motywu i dodanie białego paska kontrolnego na dole. Możesz przesuwać i zmieniać rozmiar jak tylko chcesz, pod warunkiem, że mieści się w oknie GIMP-a. Możesz powiększać, przesuwać i patrzeć na to, i to wszystko.


dobrowolne uwięzienie

Ten ostatni punkt będzie bardzo trudny do zrobienia, ponieważ każdy będzie myślał o jednej małej funkcjonalności, którą chciałby dodać. Ale musimy być tu stanowczy aby uniknąć błędu: każde narzędzie z przybornika, każda opcja z menu, każdy dialog działa tylko na karcie z obrazem, która jest aktualnie na pierwszym planie (w tym przypadku pomarańczowy samochód), a nigdy na polaroidzie.

Dla przykładu, kiedy rozmawiałem o tym z Ellen Reitmayr, która dokłada się do poprawienia użyteczności GIMP-a, zapytała ona: "czy możesz zaznaczyć i skopiować jakiś fragment z tych polaroidów?". Dobre pytanie. Po zdaniu sobie sprawy, że wprowadzałoby to interakcję ze stosem warstw i narzędziem zaznaczania, odpowiedz musi brzmieć nie.

Jest jakkolwiek możliwe otwarcie wielu polaroidów tego samego obrazu. Jak również obrazu nad którym obecnie pracujemy:



Jak widzicie mogą one zachodzić na siebie i będą musiały mieć własny porządek ułożenia w stosie. Kliknięcie na polaroid podnosi go na górę. Ostatnią rzeczą jaką możecie zrobić z polaroidem jest jego zamknięcie...


zmierzch i upadek kart

Tak mniej więcej sprawy się miały po moim powrocie z LGM. W tym momencie trzy sprawy wciąż mnie nurtowały jeśli chodzi o używanie kart w trybie jedno-okienkowym:

1. zbyt prosto, zbyt szybko: karty zostały zaadoptowane z przeglądarek internetowych bez zbytnich przemyśleń;

2. byłoby raczej logiczne użycie miniatur na kartach aby zidentyfikować obraz;

3. znak czasu: twórcy przeglądarek internetowych sami szukają rozwiązań wykraczających poza przeglądanie w kartach.

Wkrótce zacząłem patrzyć na paradę obrazów, którą możecie zobaczyć w wielu programach do przeglądania zdjęć, głównie przedstawioną jako wizualny związek z rzędem kart z widocznymi na nich miniaturkami:




Zobaczmy jakie ciekawe możliwości daje zastąpienie kart miniaturami:



Widzimy trzy otwarte obrazy i tak jak można się spodziewać, kliknięcie na miniaturkę powoduje, że dany obraz staje się aktywny. Złapanie i przeciągnięcie w dół miniatury powoduje utworzenie polaroidu. Po najechaniu myszką na miniaturę wyświetlają się informacje o danym obrazie, począwszy od nazwy pliku.  

powtórka z historii

Posuńmy się krok dalej, pokażmy nie tylko otwarte, lecz również ostatnio otwierane obrazki nad którymi pracowaliśmy, historię:



Wszystko w chronologicznym porządku: otwórz plik, a on przeniesie się na początek listy. Co zauważyłem, intrygujące jest to, że pojęcie który obrazek jest teraz wczytany zaczyna się rozmywać. Wymaganie utrzymania w pamięci załadowanych obrazków z dysku jest efektem ubocznym tego, że możemy na nie kliknąć, by stały się aktualnie wybranym plikiem. Równie dobrze GIMP może decydować o zamknięciu plików (bez niezapisanych zmian) kiedy wczytano za dużo obrazków i pamięć zaczyna się przepełniać.

Myślimy o tym, ze oznaczanie obrazków jako otwartych nie jest konieczne. Ten pomysł prawie zanika dla użytkowników. Białe gwiazdki oznaczają te obrazki na które naniesiono niezapisane zmiany.

Jeden lub więcej plików graficznych które zostaną upuszczone na pasek miniatur zostaną dodane -  zakolejkowane jak wolisz - zaraz za otwartymi plikami. podobnie działać będzie upuszczenie folderu na ten pasek co spowoduje dołączenie do listy wszystkich plików graficznych z folderu. Sądzę, że: aktualne zadnie + historia + kolejka robocza + polaroidy mają duży potencjał.


Dotyk Midasa

Zdałem sobie sprawę, że będzie to marnotrawstwo przestrzeni i po prostu będzie to brzydko wyglądać, gdyby dodać pasek przewijania do paska miniatur, lecz nadal będzie można go przewijać. Będzie tak ponieważ, przez ostatnie parę lat pracowałem, dla dwóch dużych firm nad podstawami interakcji w rywalach iPhone'a.

Co powiecie na dotykowy IU (interfejs użytkownika)? Dotknięcie lub przeciągnięcie po pasku miniatur będzie go przewijało; popchnięcie zwalnia i zatrzymuje przewijanie; kliknięcie na miniaturce wybiera obraz; dotknięcie lub przeciągnięcie miniaturki tworzy polaroid. Jest to całkowicie wykonalne za pomocą myszki, TrackPad-a czy tabletu.


niepreferencyjne dostosowywanie

Wszytko czego nam teraz potrzeba to elastyczność. Po pierwsze, sądzę, że każdy ma swój własny pomysł na właściwy rozmiar paska miniatur. Od bardzo małego:



do bardzo dużego:



Myślę że każdy rozmiar pomiędzy tymi ma swoją racje bytu, więc jak to zrobić? Po prostu złap za krawędź dzielącą płótno i pasek miniatur i dopasuj go do własnych upodobań. Czy musi być on na górze okna? Może być również z lewej, prawej czy na dole:



Wiem, że każdy użytkownik GIMP-a ma swoje własne ulubione miejsca, wiec kiedy przychodzi do zmiany rozmiaru, miejsca i ułożenia paska miniatur pod typ projektu, robi to.

Wskrzeszenie

Nie będzie konieczne dodawanie nowych elementów do ustawień, dla niczego co tu zaprezentowałem. W tym świetle, nazwałem - podczas mojej wypowiedzi na LGM - ustawienia "cmentarzem dobrych pomysłów".

DO ustawień paska miniatur wbudowałem już własne okienko z ustawieniami na wszystkich obrazkach które widzieliście. Górne/Dolne/Prawe/Lewe ustawienia będą tam, tak jak jedno do kontrolowania zasięgu historii. Coś w stylu 48 godzin, tygodnia, miesiąca. A dla tych którzy nie oglądają się za siebie: całkowite wyłączenie historii.

oczekiwania rozgrzane do czerwoności

W przybliżeniu, dla 50% użytkowników GIMP-a dobrą wiadomością jest nadchodzący jedno-okienkowy interfejs, razem z odrywaną narzędziówką i kontrolerami, wielokolumnowymi kontrolerami, polaroidami, paskiem miniatur razem z historią i kolejkowaniem, dotykowym IU oraz szybkim i prostym dostosowywaniem do własnych potrzeb.

A nadchodzi to szybciej niż myślicie. Martin jest gotowy by wprowadzić to w wersji 2.8 a ten wpis na blogu był oczekiwany aby przedstawić zarys mojego całego planu.

Dla drugich 50% użytkowników GIMP-a dobrą wiadomością jest to, że wielo-okienkowy interfejs zostaje. Będzie mógł korzystać z wielokolumnowych kontrolerów. Właściwie oczekuję, że kiedyś jedno-okienkowy interfejs będzie tam, że będą naciski ze strony społeczności, by przekonać się czy przypadkiem wielo-okienkowego interfejsu nie da się nieco bardziej, cóż, unowocześnić.





Zapisane

Śledź gimptools.pl na  lub Identi.ca
Zdybek
Emeryt

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 729
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 21.09.2009, 16:38:48 »

Bardzo ciekawy artykuł. Niezłe pomysły, mam nadzieję, że zostaną one kiedyś wprowadzone do GIMP-a.
Należą się jeszcze wam podziękowania, za tłumaczenie Uśmiech
Zapisane

Cytuj
<+Bizzar> będę na v lansił laski
<+Bizzar> *eeej laska mam v na IRCu 8)*
Gacko
Emeryt

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 635
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 21.09.2009, 16:56:43 »

Mmiicc, wielkie dzięki Uśmiech Można wznieść toast? Chichot <otwiera butelkę szampana>
Jeszcze poproszę dokładną datę (i godzinę co do sekundy) wydania gimpa 2.8 i będę odliczać czas do wydania nowej wersji Język
Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 431
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 21.09.2009, 17:07:39 »

No ja tam jesteś z tym 50% tradycjonalistów:) Trochę to teraz PSem zalatuje, ale aż tak bardzo mi to nie przeszkadza.

Dobra robota z tłumaczeniem Ba®thez, Mmiicc.
Zapisane
Sooly
Emeryt

Reputacja: 9 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 838
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #4 : 21.09.2009, 19:11:11 »

A ja i tak wolę pracować na kilku oknach, tak jest po prostu wygodniej - mogę ukryć niepotrzebne.
Zapisane

Quot
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 320
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 21.09.2009, 19:19:46 »

Oh... Jak ślicznie wygląda. Zbytnio mi nie przeszkadzają osobne okna ale w jednym będzie dużo lepiej. Już się nie mogę doczekać!
Zapisane
Jocker
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 57
Galeria Użytkownika


Zaawansowany amator :P


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 21.09.2009, 19:46:51 »

Już się nie mogę doczekać nowej wersji Uśmiech
Zapisane
caje
Emeryt

Reputacja: 7 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: caje@aqq.eu
Licencja: Copyright
Wiadomości: 802
Galeria Użytkownika


chyba mam napis na ryju


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #7 : 21.09.2009, 19:54:49 »

Bardzo fajne zmiany, pomogą w użytkowaniu pewnie, a co do zmiany w psa, to co za problem, gimp nie musi być alternatywny, wystarczy, że będzie darmowy i dobrze spełniał swoje funkcje Język
Zapisane

pozdro & poćwicz

Terrqge
Emeryt

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 353
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 21.09.2009, 20:00:07 »

Ja również cierpliwie czekam, ale zobaczymy jak mi będzie wygodniej, z jednym, czy z trzema oknami.
Zapisane

Quot
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 320
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 21.09.2009, 20:48:31 »

A ja i tak wolę pracować na kilku oknach, tak jest po prostu wygodniej - mogę ukryć niepotrzebne.

Wg. mnie to panele też będzie można dostosowywać do swoich potrzeb. Zostawisz na wierzchu to co potrzebne a reszta wylot ;]
Zapisane
Sooly
Emeryt

Reputacja: 9 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 838
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #10 : 21.09.2009, 20:49:25 »

No na pewno będzie można je zwinąć ale to już nie to samo. Uśmiech
Zapisane

Quot
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 320
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 21.09.2009, 20:51:24 »

No na pewno będzie można je zwinąć ale to już nie to samo. Uśmiech

Kwestia gustu i przyzwyczajenia. Tydzień i tryb okienkowy będzie w tyle Chichot
Zapisane
Wertyś
Użytkownik

Reputacja: 4 Offline Offline

GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 720
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 21.09.2009, 22:02:01 »

Ciekawy artykuł. Już się nie mogę doczekać żeby wypróbować gimpa 2.8. Ostatnio nie byłem do końca pewny jak to jest z tymi datami (przypuszczana data wydania 2.8 myliła mi się z datą wydania firefoxa 3.8 xD).
Zapisane
ikkiz
Użytkownik

Reputacja: 8 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
JID: ikkiz@jabber.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 60
Galeria Użytkownika


ikkiz lycantropos


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #13 : 22.09.2009, 08:11:56 »

czasem myślę, że jestem jedynym człowiekiem na świecie, któremu to zwisa całkiem...
i taki układ jak jest, i taki jakie proponują, są do zniesienia.

(z wyłączeniem przeniesienia opcji pędzli na poziomy pasek - brrr, jak by się tam wszystkie kontrolki dynamiki przeniosło, to by się zrobiła wstążka jak z office'a nowego, a przecież monitory ostatnio rosną na szerokość a nie na wysokość, i tą wysokość należy oszczędzać)

Przypominam najważniejszą rzecz, że da się wcisnąć F11 a potem tab i ukryć całkiem interface.  Można wtedy skorzystać z menu pod prawym przyciskiem myszy a wiele opcji narzędzi da się zmienić skrótami klawiszowymi. Palety wtedy przywołuje tylko wtedy, gdy są na prawdę potrzebne.
Zapisane

tu zapraszam www.ikkiz.pl (rysuje golasy !)
Strony: [1] 2 3 ... 6
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aRootNews-roomGIMPWątek: Jedno-okienkowy interfejs w wersji 2.8
Skocz do: