Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneHyde parkWątek: pytanko: Linuks (Kubuntu) vs NTFS
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: pytanko: Linuks (Kubuntu) vs NTFS  (Przeczytany 2989 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 432
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« : 20.10.2006, 12:44:30 »

Korzystając, że sporo ludzi tu zna się na Linuksie, chciałem zapytać; ta kwestia była już raz poruszana.

czy to prawda, że Ubuntu 6.0 (Kubuntu itp) mają już mechanizmy do obsługi sytemu plików NTFS.
Czyli: czy bezawaryjnie umieją odczytywać, zapisywać, tworzyć nowe katalogi, nowe zbiory... itp z partycji z wymienionym system plików.

Wiem, że istniały/istnieja programu umożliwiające przynajmniej część tych operacji - interesuje mnie bezawaryjna całość - tego właśnie miały nie gwarantować owe programy.

Czemu pytam?
Sypnął mi się mój dysk - musze zainstalować na nim od nowa dwa systemy i właśnie zastanawiam się jak podzielić dysk i na jakie partycje.
Za pomoc - z góry dzięki.
Zapisane
Shah
Emeryt

Reputacja: 18 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.2
JID: shah@jabber.aster.pl
Wiadomości: 498
Galeria Użytkownika


Użytkownik zbanowany


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 20.10.2006, 15:19:19 »

co do pierwszej części pytania dotyczącego zapisu na ntfs to odpowiedź jest tutaj i tutaj

jeśli, zaś chodzi o partycjonowanie to zalezy juz od Ciebie ile chcesz przeznaczyc na Linuksa. ja mam dysk 80 GB podzielony tak:
15 GB system
1GB SWAP czyli partycja wymiany. zaleca się aby była dwa razy wieksza niz ilośc RAM'u. jeśli masz 256 RAM'u to swap robisz 512 MB itd.
reszta dysku to partycja /home - czyli cos jakby dysk "D" pod windą. na filmy, muzę itp.
 partycjonaowanie możesz przeproszadzic z poziomu instalatora lub jeszcze przed rozpoczeciem instalacji jakims programem działającym pod windowsem/dosem.
Zapisane

Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 432
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 20.10.2006, 16:51:45 »

O spoko - umiem podzielić dysk:)

Podział na partycje przeprowadzam jednak pod instalatorem Windows, czemu? bo to wredny sytem i wpycha się do MBR... bez patrzenia czy nie ma tam kogoś dla niego obcego (swoje rodzństwo podobno postrzega). Dlatego idzie jako pierwszy.

Cytuj
reszta dysku to partycja /home - czyli cos jakby dysk "D" pod windą. na filmy, muzę itp.
Niewiedziałem, że tak się da zrobić. W sumie .... w końcu to nie Windows.
A da się wskazać już instniejącą partycje - dajmy FAT32 - i określić: to będzie od dziś \home?
To działać będzie potem pod winda?
Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 432
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 20.10.2006, 20:48:23 »

dzieki za uwagi...
ale ponawiam pytanie: czy w Linuksach można już bez problemowo obsługiwać NTFS.
i czy taka partycja /home bedzie potem prawdiłowo obsługiwana przez Windows - zakładając, że zainstaluje tam system plików fat32 (lub ntfs:P)
« Ostatnia zmiana: 20.10.2006, 20:57:20 wysłane przez Sufixx » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneHyde parkWątek: pytanko: Linuks (Kubuntu) vs NTFS
Skocz do: