Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Virtual - Tuning (All in one)  (Przeczytany 22119 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
ignotus
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 25
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 28.06.2009, 12:15:05 »

Virtual - Tuning
Tutorial

Opracowanie: ignotus
Poziom trudności: łatwy/średni/trudny

Wstawiony i wyśrodkowany obrazek efektu końcowego




Witam. To będzie mój pierwszy tutorial. Pokażę Wam jak wirtualnie przerobić samochód. Tutorial składa się z 2 części: średnio trudnych i dodatkowych, trudnych do wykonania przeróbek. Dlatego tak napisałem w poziomie trudności. Celem tutoriala będzie przybliżenie Wam tej dziedziny fotomontażu. Dzięki temu, być może więcej z Was zainteresuję się tym, co pozwoli na utworzenie działu z tym związanego. Wiem, że kiedyś były prośby o taki dział ale z powodu małego zainteresowania ta dziedziną pomysł nie wypalił. Pisząc ten tutorial, zakładam, że każdy kto z niego korzysta ma chociaż w podstawie opanowane funkcje i narzędzia GIMP'a.

Najważniejsza zasada Virtualnego-Tuningu: Nie kradniemy części z innych VT!!

Porady:
1. Zmiana felg - zmieniając felgi pamiętajmy, aby nowych szukać w podobnej perspektywie, żeby podczas wklejania nie trzeba było ich zbytnio przekształcać, bo mogą zrobić się płaskie i powstać może komprecha (ząbki).
2. Przyciemnianie szyb - nie poleca się przyciemniać szyb na kolorowo. Najlepiej gdy po prostu delikatnie przyciemnić, aby nie zrobić "wieś-tuningu".
3. Zmiana koloru - tutaj też z wyczuciem, a dokładnie chodzi o to żeby nie "przepalić" koloru nadwozia.
4. Wstawianie i cieniowanie siatki - z cieniowaniem chodzi o to aby siatka ładnie i realistycznie wyglądała we wlocie. Efekt można uzyskać gumkując brzegi, lub cieniując czarnym, miękkim pędzlem.
5. Ładne zapalanie świateł - Ważna sprawa. Owszem, można zapalić "lens flare", ale ładniej będzie użyć pędzla z funkcją "miękkie światło".
6. Obniżanie wozu - bez zmiany tła, trzeba pamiętać, aby nie zostawić śladów po obniżaniu.
7. Robienie ładnego i realistycznego carbonu - problem wielu użytkowników, szczególnie początkujących. Nie polecam robić ze wzorka. Prawie nigdy nie wyjdzie to ładnie. Najlepiej znaleźć tzw. dawce, z którego będziemy docinać po kawałku osiągając zadowalający efekt (jednego umieszczę później przy odpowiednim punkcie).        

BONUSY:
1.  Rysowanie BK (body-kit) - tutaj przede wszystkim trzeba zwracać uwagę na perspektywę, która jest jedną z ważniejszych rzeczy w virtualnym-tuningu. Pomóc sobie można patrząc na linie starego zderzaka. Drugą rzeczą jest jakiekolwiek wyobrażenie jak powinno padać światło, czyli gdzie jest jaśniej, gdzie ciemniej.
2. Zmiana tła - tutaj trzeba uważać na to, aby samochód nie "latał" na nowym tle. Trzeba szukać tła z podobnie umiejscowioną kamerą, co na przerabianym zdjęciu.
3. Całkowity rebrush (przemalowanie) auta - jak sama nazwa wskauzuje, przy tym punkcie pokaże Wam ogólnie co to znaczy rebrushować i jak się za to zabrać. Jest to czasochłonny proces, do którego trzeba mieć zapał i chęci. Zazwyczaj polecam rebrushować tylko wtedy gdy zmieniamy tło i nie zgadzają nam się odbicia na lakierze.
4. Tworzenie ładnego cienia - jedna z prostszych czynności, lecz dobrze wykonana pomaga wpasować lepiej przerabiany wóz w nowe tło.

Na chwilę obecną tutorial się nie zmieni bo nie mam czasu. Gdy tylko będę miał go więcej od razu biorę się do roboty. Przepraszam.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.6. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy (część 1 - poziom trudności: łatwy/średni)

Lime Point 1. Zmiana felg.
  Orange Point Otwieramy 2 obrazy: bazę i dawcę felg, którego wcześniej znaleźliśmy.
  Orange Point Wybieramy Ścieżki  Ścieżki i zaznaczamy tak jak jest pokazane na zdjęciu.
  Orange Point Po zaznaczeniu klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy Zaznaczenie -> Ze ścieżki.
  Orange Point Następnie [ctrl + C] i na zdjęciu z bazą [ctrl + V].
  Orange Point Dopasowujemy koło używając następujących narzędzi: Narzędzie do obracania [Shift + R], Odbicie [Shift + F], Przesuwanie [M], Skalowanie [Shift + T] (Tego ostatniego polecam tylko do zmniejszania części i to też ostrożnie). Tak samo robimy z drugim kołem.


   Orange Point Gdy nowe koło wystaje poza kontury nadwozia, wybieramy ponownie Ścieżki Ścieżki i zaznaczamy tak jak na zdjęciu (wzdłuż brzegów nadkola). Potem na warstwie z nowym kołem wciskamy [delete].



  Orange Point Tak to wygląda po wykonaniu powyższych czynności:


Lime Point 2. Przyciemnianie szyb.
   Orange Point Zaznaczamy dokładnie wszystkie szyby Ścieżkami Ścieżki (bez słupków i obramowań) tak jak jest to pokazane niżej (aby dodać nowe zaznaczenie przytrzymujemy [shift] i klikamy lewym przyciskiem myszy aby utworzyć nowy punkt).



  Orange Point Następnie Kolory -> Destruacja, kilkamy OK.
  Orange Point Potem Kolory -> Jasność i kontrast.
  Orange Point Jasność ustawiamy na -65, natomiast kontrast na 18 (jednak jest to zależne od jasności zdjęcia).


  Orange Point Obecny efekt:


Lime Point 3. Zmiana koloru nadwozia.
  Orange Point Zaznaczamy dokładnie całe nadwozie.
  Orange Point Następnie usuwamy z zaznaczenia wszystkie wloty, lampy, szyby itp. Zostawiamy zaznaczone tylko nadwozie, tak jak jest pokazane poniżej. (Aby usunąć coś z zaznaczenia przytrzymujemy [shift] i klikamy lewym przyciskiem myszy aby utworzyć nowy punkt. i potem już bez trzymanego shift'a zaznaczamy kolejny obszar).


 Orange Point Następnie Kolory -> Barwienie i wg. własnych upodobań. Można także pobawić się jeszcze Kolory -> Jasność i kontrast ponieważ gdy samochód jest jasny przy zmianie koloru może zrobić się blady.
 Orange Point Moje ustawienia: Odcień: 360, Nasycenie: 0, Jasność: 0

 
  Orange Point Tak to powinno wyglądać obecnie:


Lime Point 4. Wstawianie i cieniowanie siatki.
  Orange Point Zaznaczamy wlot (bez obramowań)
  Orange Point Tworzymy nową warstwę i nazywamy ją Wlot
  Orange Point Zmiękczamy zaznaczenie Zaznaczenie -> Zmiękcz o 3 px
  Orange Point Zamalowujemy wlot na czarno i usuwamy zaznaczenie [Shift + Ctrl + A]
  Orange Point Otwieramy obraz z siatką, zaznaczamy cała [Ctrl + A] i kopiujemy [Ctrl + C] i wklejamy [Ctrl + V] ją na zdjęciu z samochodem.
  

  Orange Point Przesuwamy ja nad wlot.
  Orange Point Na warstwie z wlotem, klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy Kanał alfa na zaznaczenie.
  Orange Point Na warstwie z siatką odwracamy zaznaczenie [Ctrl + I] i klikamy delete.


  Orange Point Teraz cieniujemy. Bierzemy miękką gumkę Gumka [Shift + E] o nazwie Circle Fuzzy 19, Krycie na 100,  i skala na 3,75.
  Orange Point  Wybieramy warstwę z siatką i na brzegach delikatnie gumkujemy aby uzyskać taki efekt jak na zdjęciu niżej. (Jednak zależne jest ot także skąd pada światło i jak głęboko we wlocie siatka siedzi. Można też, gumkując, wzorować się na starym wlocie jak padało światło).



  Orange Point Obecny efekt (jak widać ja dodałem jeszcze znaczek, żeby wlot nie wydawał się pusty, ale to wg Waszych upodobań róbcie. Jak chcecie znaczek na nowej siatce, wyłączacie widoczność warstwy z siatka i wlotem, zaznaczacie znaczek, ponownie włączacie widoczność obu warstw (z siatką i o nazwie wlot) i na każdej [delete]. I mamy znaczek na nowej siatce).


Lime Point 5. Ładne zapalanie świateł.
  Orange Point Bierzemy miękki pędzel o nazwie Circle Fuzzy 19, kryciem 100 i wielkości takiej jak lampa. Może być troszkę większy. W tym przypadku użyłem 3.61. Ustawiamy tryb Miękkie światło.  
  Orange Point Na warstwie z samochodem rozjaśniamy najpierw klosz lampy "malując" po niej 1-2 razy.
  Orange Point Następnie w samą soczewkę klikamy kilka razy pędzlem, aż do uzyskania zadowalającego efektu.
  Orange Point Tak to powinno wyglądać:


Lime Point 6. Obniżanie wozu.
  Orange Point Zaznaczamy tak jak jest pokazane niżej.


  Orange Point Gdy zaznaczymy wóz "lecimy" z zaznaczeniem poza obrazek tak jak widać na kolejnym zdjęciu:


  Orange Point Następnie (oczywiście na warstwie z samochodem) klikamy Ctrl + X], następnie [Ctrl + V]. Teraz wybieramy Przesunięcie Przesuwanie [M] i klawiszem W dół na klawiaturze obniżamy wóz wg. własnych upodobań.


  Orange Point Jak widać został ślad po obniżaniu. Są 3 sposoby pozbycia się go.
       1. Dociąć kwałek.
       2. Stworzyć panoramę. Czyli dodać na górze i na dole czrny paski.
       3. O tyle skrócić zdjęcie, wycinając i wkleić na nowy obraz ([Ctrl +N])


  Orange Point Ja poszedłem na łatwiznę i dokleiłem dwa paski. Proste a zarazem ładnie wyglądające.


Wyśrodkowany obrazek z efektem końcowym


Lime Point Koniec



Znowu tekst autora. Jego uwagi, wskazówki lub inne.

Zakończenie i pożegnanie. Zazwyczaj autorzy kończą tutorial czymś w stylu "Miłego GIMPowania. Uśmiech" itp.


« Ostatnia zmiana: 11.08.2009, 13:25:04 wysłane przez ignotus » Zapisane

INSEKT
Emeryt

Reputacja: 27 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: INSEKT@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 723
Galeria Użytkownika


Ja tu tylko sprzątam


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 30.06.2009, 14:31:29 »

I gdzie Ty się nam pchasz z takimi wielkimi obrazkami? Miniaturki wstawiaj. Poza tym powinieneś wycinać je do granic płótna - zółto-czarnej linii - a nie wklejać całe okno z pracą.
Zapisane

Nie odpowiadam na wiadomości "(Bez tematu)".
Kilka rad, czyli how-to "jak nie wkurzyć Insekta": 1, 2, 3

Twój tutorial po to tyle czasu gnije w "Gotowych", żebyś nie musiał go więcej poprawiać, gdy zostanie przeniesiony do indeksu! Każda Twoja edycja sprawi, że tutorial zniknie i nie będzie widoczny, dopóki ja go nie przywrócę.
ignotus
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 25
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 30.06.2009, 16:01:58 »

aha no dobra, postanowiłem wstawić większe, bo jakość mocno spadała jak zmniejszałem. a z tym że do tych lini to nie wiedzialem. czyli wszystko ponownie do poprawki.
Zapisane

Berguś
Użytkownik

Reputacja: -1 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 158
Galeria Użytkownika


Perfecyjnie niedoskonały


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 30.06.2009, 16:27:15 »

W screenie ze zmianą barwy zapomniałeś o jednym lusterku. Dalej jest żółte Chichot
Zapisane

ignotus
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 25
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 30.06.2009, 17:02:22 »

Wiem xD A że muszę od nowa zaznaczyć cały wóz to powiedziałem "o nie" i poszedłem na dwór xD Może dzisiaj jeszcze poprawię. Język
Zapisane

Danyeru
Korektor

Reputacja: 24 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 673
Galeria Użytkownika


Honorowy Dawca Krwi


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : 30.06.2009, 17:03:17 »

Nikt Ci nie karze ich skalować kosztem jakości, forumowa galeria oferuje kod podlinkowanej miniatury. Język
Zapisane

I zapłoną piekielnym ogniem Wasze serwery, gdyż zabezpieczenia ich wątłe, a podatność na buffer overflowy ogromna.
I zaprzestaną działania Wasze routery, a Wasze niewiasty nosić będą pakiety w kubłach, a tam będzie płacz, zgrzytanie zębów, 404 i request timeout.


Cytat: Terrqge
to przez INSEKT'a Danyeru jest taki straszny
ignotus
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 25
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 30.06.2009, 17:12:22 »

Myślałem że będzie Wam łatwiej z dużymi obrazkami, niż tak ciągle klikać w miniaturki Język
Zapisane

INSEKT
Emeryt

Reputacja: 27 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: INSEKT@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 723
Galeria Użytkownika


Ja tu tylko sprzątam


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #7 : 30.06.2009, 17:25:00 »

Myślałem że będzie Wam łatwiej z dużymi obrazkami, niż tak ciągle klikać w miniaturki Język

O to się nie martw. Hostuj choćby i wielkie obrazki, a do tutoriala wstawiaj po prostu miniaturki.
Zapisane

Nie odpowiadam na wiadomości "(Bez tematu)".
Kilka rad, czyli how-to "jak nie wkurzyć Insekta": 1, 2, 3

Twój tutorial po to tyle czasu gnije w "Gotowych", żebyś nie musiał go więcej poprawiać, gdy zostanie przeniesiony do indeksu! Każda Twoja edycja sprawi, że tutorial zniknie i nie będzie widoczny, dopóki ja go nie przywrócę.
natanielcz
Użytkownik

Reputacja: 1 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 80
Galeria Użytkownika

natanielcz


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 09.07.2009, 15:43:41 »

mi jest duzo wygodniej jak sa duze obrazki bo zapisuje sobie strone w jakims folderze i pracuje na kompie gdzie nie ma internetu... dzieki temu wydajniej pracuje bo w nic wiecej sie juz nie bawie w tym czasie... a zapisywanie kazdego obrazka zajelo by mi duzo czasu i troche mogloby mi skomplikowac prace tak wiec prosze takze o oddzielny tutek z wiekszymi obrazkami... Uśmiech przepraszam za klopot ale licze na poprawke Chichot
                     
   pozdrawiam Uśmiech
Zapisane
INSEKT
Emeryt

Reputacja: 27 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: INSEKT@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 723
Galeria Użytkownika


Ja tu tylko sprzątam


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #9 : 09.07.2009, 15:53:22 »

Tobie jest wygodniej tak, a dziesięciu innym jest wygodniej, gdy strona wczyta się szybciej i nie ma potrzeby przesuwania suwaka poziomego. Zostaje jak jest, chyba że dostaniesz prywatną wersję tutoriala Uśmiech
Zapisane

Nie odpowiadam na wiadomości "(Bez tematu)".
Kilka rad, czyli how-to "jak nie wkurzyć Insekta": 1, 2, 3

Twój tutorial po to tyle czasu gnije w "Gotowych", żebyś nie musiał go więcej poprawiać, gdy zostanie przeniesiony do indeksu! Każda Twoja edycja sprawi, że tutorial zniknie i nie będzie widoczny, dopóki ja go nie przywrócę.
Danyeru
Korektor

Reputacja: 24 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 673
Galeria Użytkownika


Honorowy Dawca Krwi


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #10 : 06.01.2013, 20:35:42 »

Panowie?

Tut gnije od 3 lat, od tylu też autor się nie logował na forum.
W otchłań go, czy gdzie? ;>
Zapisane

I zapłoną piekielnym ogniem Wasze serwery, gdyż zabezpieczenia ich wątłe, a podatność na buffer overflowy ogromna.
I zaprzestaną działania Wasze routery, a Wasze niewiasty nosić będą pakiety w kubłach, a tam będzie płacz, zgrzytanie zębów, 404 i request timeout.


Cytat: Terrqge
to przez INSEKT'a Danyeru jest taki straszny
Silterss
Emeryt

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
JID: silterss@jabbim.com
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 654
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 06.01.2013, 20:44:07 »

W otchłań.
Zapisane

Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 429
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 07.01.2013, 17:20:52 »

W otchłań.

A nie dało by się zbawić? sporo punktów, wygląda "pro", może i faktycznie moda na wirtualny tuning przepadła, ale może by się udało?
Zapisane
Silterss
Emeryt

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
JID: silterss@jabbim.com
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 654
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 07.01.2013, 18:10:38 »

Jakby ktoś chciał przejąć tutka czemu nie.
Zapisane

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialeFabryka tutoriali (Moderator: davlasq)Wątek: Virtual - Tuning (All in one)
Skocz do: