Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Animowany tekst  (Przeczytany 55921 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Kifer71
Gość
« : 17.10.2006, 22:16:12 »

Zdecydowałem się na zrobienie tutka z minimalną ilością grafiki. Sam jestem ciekaw czy będzie zrozumiały? W razie jakichkolwiek trudności piszcie. Wprowadzę niezbędne modyfikacje.



Aby tutorial był jasny powinieneś najpierw zapoznać się z Animowany błysk przy użyciu GIMP Animation Pack
Większość czynności wykonywanych przy pracy z tutkiem jest podobna. Są też tam linki do dodatku GAP, bez którego nie wykonasz tego tuta.

Otwórz nowy przezroczysty obraz o wymiarach np. 180 x 30 pikseli i rozdzielczości 72 dpi.
Użyj skryptu Add frame z menu Script-fu -> Ozdobienia.
Powyższy skrypt i instrukcję instalacji dołączyłem do archiwum na końcu tutka. Archiwum zawiera też pliki XCF mojej pracy.

W oknie dialogowym skryptu zmień Frame Width na 11, kolor na – notacja 000070.
Zmień nazwę warstwy na ramka. Dodaj nową warstwę i nazwij ją tło. Przesuń warstwę tło pod warstwę ramka. Wypełnij tło kolorem – notacja 1a32e7.



Teraz utwórz folder, w którym zapisywane będą klatki animacji i zapisz w nim plik jako animacja_000001.xcf. Dlaczego? Zerknij tutaj i przeczytaj uważnie początek postu.
Z menu Video wybierz Duplikate Frames i ustaw N Times na 500. Niech cię nie przerazi liczba klatek animacji, to dla płynności przesuwu tekstu.

Utwórz nowy przezroczysty obraz o wymiarach 330 x 50 pikseli i rozdzielczości 72 dpi. Narzędziem tekst wpisz Polskie Forum Użytkowników Gimpa. Czcionka Arial, rozmiar 20, kolor czarny.

Wróć do pliku  animacja_000001.xcf. Z menu Video wybierz Move Path.

Teraz czytaj uważnie i dokładnie wykonuj polecenia.

W oknie dialogowym Move Path sprawdź opcję Source Image/Layer. W rozwijanym menu musisz ustawić warstwę z tekstem (przykładowa nazwa: Bez nazwy-.../Polskie Forum Użytkowników Gim...).
Stepmode ustaw na None, a w dole okna zaznacz opcję Instant Aply (w okienku podglądu pojawi się tekst), a suwak Layerstack ustaw na 1.
Przejdź teraz do suwaków Current Point. Suwak X ustaw na 190.
Kliknij guzik Add Point. Przesuń suwak X na -320 (minus 320).
Kliknij Anim Preview, w oknie dialogowym zaznacz Exact object on frames, możesz zmienić rozmiar podglądu suwakiem Scale preview. Suwak Frame rates ustaw na 60 i kliknij OK.
Otworzy się nowy obraz i okno podglądu animacji. Obejrzyj animkę i zamknij okno podglądu oraz nowy obraz. Nie zapisuj go.

W oknie Move Path kliknij OK.
Z menu Video wybierz Frames to image, nie zmieniaj ustawień, po prostu w oknie dialogowym kliknij OK.
Powstanie nowy obraz. W nowym obrazie wybierz Filtry -> Animacja Optymalizuj dla format GIF.
Zapisz obraz jako dowolna nazwa.gif, w oknie Eksport pliku zaznacz Zapisz jako animację.

Gotowe.


* animacja.zip (13.04 KB - pobrany 619 razy.)
« Ostatnia zmiana: 06.06.2009, 13:03:58 wysłane przez ƥevel » Zapisane
wywrot4
Użytkownik

Reputacja: 1 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 46
Galeria Użytkownika

wywrot4

no i co że nie mam avka?


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 31.01.2008, 11:32:59 »

Jestem pierwszy Chichot a tutorial ma już ponad rok  Co?

Cytat: Kifer
Użyj skryptu Add frame z menu Script-fu -> Ozdobienia.
Co do tego to ten skrypt znajduje się w Filtry -> Dekoruj -> Add frame



 laugh
Zapisane

Komputer pomaga ci w pracy której bez niego by nie było...

"Uwaga! Komunikat z Komendy Głównej Policji: Miszcz sygniatur aka. K-ja powrócił jako *wywrota* tudzież *wywrot4*. Prosimy o zachowanie ostrożności." Danyeru
Marek_Suharek
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 14.05.2008, 17:04:26 »

Hehe. Mi też się udało Uśmiech Fajny tutorial. Pozdrawiam wszystkich i zamieszczam moją pracę Uśmiech



Zapisane

czarodziejczarek
Gość
« Odpowiedz #3 : 15.02.2009, 14:15:21 »

mam pytanie jak zrobić to
Użyj skryptu Add frame z menu Script-fu -> Ozdobienia.
oraz
W oknie dialogowym skryptu zmień Frame Width na 11, kolor na – notacja 000070.

wogóle tego nie mam dodam że dodałem ten pakiet gap oraz ten skrypt w odpowiednie miejsce gdzie on powinien się wyświetlać lub czym go zrobić

W oknie Move Path kliknij OK.
Z menu Video wybierz Fra... a to w którym oknie mam robić jak ono się nazywa.

wyszło mi to ale napis był za nisko i nie było tej ramki i cały napis nie chciał iść tylko zatrzymywał się w połowie.
puzdro

Przepraszam poszukałem pomęczyłem się i wyszło dzięki nie ma sprawy jeśli ktoś może to proszę usunąć ten post. pozdrawiam

i wyszło mi tak:

http://www.otofotki.pl/img6/obrazki/dg2478_AnimacjaTusiak.gif
« Ostatnia zmiana: 15.02.2009, 15:36:06 wysłane przez CzarodziejCzarek » Zapisane
ika_ro
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

ika_ro


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 26.05.2009, 19:16:39 »

Witam jestem zielonym użytkownikiem  gimpa (mam Gimpa po polsku 2.6.6)
poprosiłabym o napisanie krok po kroku jak wykonuje się taki napis i co trzeba zainstalować dodatkowo do gimpa?
tak łopatologicznie jak dla dziewczyny...... Chichot

jeżeli ktoś ma dużo cierpliwości to proszę o pomoc.....


ika_ro
Zapisane
wymiaatcz01
Użytkownik

Reputacja: 1 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 218
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 02.07.2009, 10:40:58 »

Jak przyśpieszyć animację ?
« Ostatnia zmiana: 02.07.2009, 11:13:37 wysłane przez wymiaatcz01 » Zapisane



Wróciłem Uśmiech
fantagiro43
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 15
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 17.08.2009, 18:26:22 »

Witam jestem zielonym użytkownikiem  gimpa (mam Gimpa po polsku 2.6.6)
poprosiłabym o napisanie krok po kroku jak wykonuje się taki napis i co trzeba zainstalować dodatkowo do gimpa?
tak łopatologicznie jak dla dziewczyny...... Chichot

jeżeli ktoś ma dużo cierpliwości to proszę o pomoc.....


ika_ro

To stwierdzenie "łopatologicznie jak dla dziewczyny" jest poniżające dla nas. To tak jak by każdej dziewczynie trzeba było tłumaczyć w ten sposób-może powinieneś raczej napisać "łopatologicznie jak dla chłopaka".


Do autora tutorialu-bardzo ci dziękuje...jest to bardzo prosty tutorial do wykonania.
A poza tym jest to pierwsza praca jaką udało mi się wykonać przy użyciu GAP.
A to mój efekt:

Zapisane
Qrna
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 53
Galeria Użytkownika


sintel


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 30.11.2009, 19:28:18 »

Tutotial fajny, dzięki. Mam jednak pewnien problem. Jak robię wg tutoriala, wszystko wychodzi jak należy. Jeśli jednak zmieniam fonty na bardziej powykręcane, literki zaczynają "podskakiwać". Spotkał się ktoś z tym i zna rozwiązanie?
Efekt wg tutoriala: http://dl.dropbox.com/u/1194920/aanimka.gif
Efekt podskakujacych literek: http://dl.dropbox.com/u/1194920/ms42.gif
Zapisane

Metheneo
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika


Just crazy.


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 04.08.2012, 09:11:10 »

Tutek świetny, właśnie czegoś takiego szukałam! Ale mam pewne pytanie: czy istnieje możliwość aby nad animowaną warstwą umieścić inną warstwę? Bo w oknie Move Path domyślnie warstwa (Source Image) przykrywa resztę obrazu a chciałam poeksperymentować i podobnym sposobem zrobić coś w rodzaju animowanej listwy ale na tło. Czy się da? Z góry dzięki za pomoc, pozdro! Chichot
Zapisane

Metheneo
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialeTutoriale do poprawyWątek: Animowany tekst
Skocz do: