Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] "Wykrzywianie zdjęcia" i usuwanie flesha  (Przeczytany 10182 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Etamin
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

Etamin


Zobacz profil
« : 06.05.2009, 15:46:01 »

Witam na forum. Mam problem z GIMPem. Miałem nadzieję, że uda mi się go rozwiązać bez zakładania nowego wątku, ale topic "Nie wiesz jak zacząć? Zajrzyj tu!" nie wiele mi pomógł (większość linków już nie działa), a samemu nie potrafię dojść. Chodzi o to, że piszę pracę magisterską do której tworzę katalog obrazów. Robię zdjęcia z albumów i muszę doprowadzić je do takiego stanu, żeby można je było umieścić w pracy. Problem polega tylko na tym, że poza paintem nigdy nie siedziałem w żadnym programie graficznym. Nie mam dużych wymagań. Tu jest przykładowy plik do obróbki (piszę na temat "Uzbrojenia i wyglądu strażników grobu Chrystusa w sztuce średniowiecznej", stąd taki obraz):




Chcę przywrócić mu jego "kwadratowy" wygląda (większość zdjęć, które robię "uwypuklają" obraz) i, jeśli się da, usunąć błysk flesha. Chodzi mi o uzyskanie takiego efektu:



Znajomy obrobił to zdjęcie w Adobe Photoshop CS2, ale nie leży mi ten program. Wolałbym zrobić to w GIMPie, bo słyszałem, że z tych bezpłatnych jest najlepszy. No i jest po polsku, więc łatwiej byłoby mi go opanować. Byłbym wdzięczny za wszelką pomoc. Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 31.07.2009, 21:50:05 wysłane przez K-ja » Zapisane
binar
Użytkownik

Reputacja: 5 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 79
Galeria Użytkownika

binar


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 06.05.2009, 21:54:20 »

Niestety, GIMP wciąż nie ma sensownych narzędzi do deformacji warstw. Można kombinować z narzędziem "Perspektywa" i "Deformowanie", ale w przypadku takiej "beczki" będzie to uciążliwe i bardzo dalekie od ideału. Z odbiciem flesza można sobie łatwo poradzić w tym wypadku np. z narzędziem "Wypalanie" (oczywiście po desaturacji obrazka) lub operowaniem na masce warstwy przez "odkrywanie" odpowiednio ściemnionej warstwy (np. przez jasność i kontrast).
Zapisane
Joten8
Użytkownik

Reputacja: 1 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 184
Galeria Użytkownika

Joten8

Nie ma mnie... Przerzucam się na PS'a.


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 07.05.2009, 17:57:43 »

Może być też, jeśli flesz ma kolor to, usunąć go poprzez "Zamiana koloru w alfę" a pod spód dać czarną warstwę.
« Ostatnia zmiana: 07.05.2009, 20:47:20 wysłane przez Danyeru » Zapisane

Nie ma mnie... Przerzucam się na PS'a.
Mario
Użytkownik

Reputacja: 4 Offline Offline

GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 28
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 08.05.2009, 20:41:03 »

Problem Etamin to tzw. barrel distortion (zniekształcenie beczkowe) związane z obiektywami szerokokątnymi lub tymi z małym zoomem. Zarówno w Photoshopie jak i w GIMPie znajdziemy narzędzia, które poradzą sobie z tego typu wadą. GIMP (od wersji 2.4) oferuje filtr o nazwie "Lens distortion" (Filtry -> Zniekształcenia -> Lens distortion ).
Po kilku minutach eksperymentowania z tym filtrem (oraz poprawie kontrastu) udało mi się osiągnąć taki efekt: http://images37.fotosik.pl/116/dfbc5e5738188227.jpg.
Większe wyzwanie stanowił rozbłysk z flasha. Pomocne okazało się kolejny filtr - "Wzmocnienie" (Filtry -> Uwydatnianie -> Wzmocnienie... ). Efekt: http://images48.fotosik.pl/120/8761cddf5418d991.jpg
Wcześniej niepotrzebnie wyostrzyłem obraz i pojawiły się szumy. Skorygowałem je "rozmyciem Gaussa" (Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa ) z promieniem 1. Ostatecznie otrzymałem coś takiego: http://images50.fotosik.pl/120/8b9462cd7b47628b.jpg.
Sądzę, że Twój kolega poprawił to zdjęcie przy pomocy podobnych narzędzi chociaż muszę przyznać, że jemu poprawa błysku wyszła lepiej Mrugnięcie.

Pozdrawiam.
Zapisane

Zadrży Zachód i Wschodni świat
Pojawi się moc w dłoni.
Dziewięć Gwiazd - Niebieski Kwiat,
Niebieski Kwiat na Głowni.
binar
Użytkownik

Reputacja: 5 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 79
Galeria Użytkownika

binar


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 08.05.2009, 22:44:31 »

Rzeczywiście, nie używałem nigdy filtru "Lens Distortion"... Ale i tak pozostaje problem, ponieważ obrazek jest zbyt "krzywy i garbaty" i w tym wypadku (pomijając zniekształcenia) jak widać, przy bezpośrednim użyciu tego filtru nawet spora część obrazka może przepaść.

Ale wpadłem na pomysł.

Dokładnie przyciąć obrazek, cztery prowadnice (wyłączyć przyciąganie) i wyrównać rogi Perspektywą:



Obrazek stał się bardziej regularny i użycie "Lens Distorion" przyniesie teraz o niebo lepsze efekty. Choć i tak chyba najlepiej przydałyby się jakieś filtry deformujące operujące na siatce, ścieżkach czy zaznaczeniu.

Uwydatnienie kontrastu - wystarczy "Balans Bieli". Odszumić jakimś ulubionym filtrem, np. greycstoration i wyostrzyć, ewentualnie jeszcze odrobinkę przekadrować. Dalej już zależy od doświadczenia i gustu Uśmiech



Z braku czasu nie bawiłem się oczywiście w usuwanie błysku flesza oraz dokładne ustawianie parametrów.
Zapisane
Etamin
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

Etamin


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 09.05.2009, 14:37:32 »

Dzięki wielkie, bardzo mi pomogliście. Jakbym jeszcze czegoś nie wiedział, to wiem gdzie zapytać  Mrugnięcie.
Zapisane
Etamin
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

Etamin


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 31.07.2009, 15:30:08 »

Sorry za post pod postem, ale znów mam problem, a zamiast tworzyć nowy topik, wolałem wykorzystać ten. Ostatnio wróciłem do zabawy gimpem i powrócił stary problem. Mianowicie dzięki waszym wskazówkom, żeby nadać obrazowi kwadratowy wygląd robiłem coś takiego:

- zaznaczałem sam obraz (mówiąc "obraz" mam na myśli samo malowidło) zaznaczeniem prostokątnym
- włączałem perspektywę i wyrównywałem co się dało
- potem zaznaczałem ponownie już bardziej kwadratowy obraz, kopiowałem zaznaczenie, tworzyłem nowy plik i wklejałem to zaznaczenie do nowego pliku tak jak w tym przewodniku (punkty 14-16), żeby na koniec móc użyć "deformacji geometrycznej".

Tyle, że w tym przewodniku jest napisane "stworzysz dzięki temu nowy obraz bez tła, który ma taki sam rozmiar, jak zaznaczona wcześniej grafika", a u mnie jest inaczej. Jak wezmę Ctrl + N to muszę wybrać dokładne wymiary mojego zaznaczenia, bo inaczej pojawi się po bokach białe tło(a miał być "nowy obraz bez tła"). Wie ktoś co zrobić, żebym za każdym razem nie musiał bawić się w ustalanie szerokości i wysokości zaznaczenia?
Zapisane
mmiicc
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 1 423
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #7 : 31.07.2009, 18:42:32 »

Nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem Twoje zamiary, ale spróbuj po Ctrl+C wcisnąć Ctrl+Shift+V.
Zapisane

Śledź gimptools.pl na  lub Identi.ca
Etamin
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

Etamin


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 31.07.2009, 19:33:28 »

Dzięki, właśnie o to mi chodziło Uśmiech 2.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ] "Wykrzywianie zdjęcia" i usuwanie flesha
Skocz do: