Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Patenty  (Przeczytany 1451 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
pawloz
Użytkownik

Reputacja: 10 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 34
Galeria Użytkownika

pawloz


Zobacz profil
« : 05.04.2007, 02:58:12 »

Jak pewnie wielu z Was wie patenty w sposób skuteczny ograniczają rozwój oprogramowania wolnego, GNU itp. Skuteczny nie znaczy jednak wieczny. Przykładem może być tu format GIF (a dokładniej kompresja LZW), którego bodajże od 1 października 2006 roku możemy beztrosko używać w sposób nieograniczony np. w programie GIMP.

Chcielibyśmy powiedzieć, że GIMP to program w pełni przystosowany do zastosowań profesjonalnych, jednak nie możemy. Problem pojawia się w przystosowaniu projektu do druku w drukarniach tradycyjnych. Nie można bowiem zapisać pliku w formacie tiff z zastosowaniem kanałów CMYK.

Chciałbym zaproponować dyskusję na temat patentów na software. Co o tym myślicie? Ja jestem zdecydowanie przeciw.
Przypomnę tylko, że (na szczęście) Unia Europejska nie popełniła tego błędu co USA i na naszym kontynencie prawo patentowe na oprogramowanie nie obowiązuje. Nie wiele to jednak zmienia, gdyż mało prawdopodobne jest to, że producent programu umieści w licencji informację, iż na terenie USA programu nie wolno używać.

Wracając do schematu CMYK... Nie napotkałem w internecie informacji dotyczącej wygaśnięcia patentu "na kanały CMYK w tiff". Szczerze mówiąc to nic istotnego nie znalazłem, oprócz tego, że taki patent istnieje. Nie wiadomo kto jest jego właścicielem, kiedy patent zaczął obowiązywać oraz kiedy wygasa.

Jest to o tyle istotne, że GIMP przestałby być programem do grafiki na potrzeby sieci www, ale stałby się również równoprawnym klientem drukarni.

Z moich informacji wynika, że na podstawie międzynarodowych porozumień okres ochrony patentowej powinien wynosić 20 lat (zgadzało by sie to z patentem GIF). Nie mam jednak zielonego pojęcia ile jeszcze zostało temu nieszczęsnemu CMYK-owi. Wydaję mi się, że skoro każda drukarnia na świecie przyjmuje takie pliki i każdy producent wykona na ich podstawie modele matryc dla drukarni to musi być już blisko do końca tych chorych haraczy... mam taką nadzieję.

Zapraszam do dyskusji na temat szeroko rozumianego prawa patentowego.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneHyde parkWątek: Patenty
Skocz do: