Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aDodatkiPluginy i Script-FuWątek: Instalacja GIMP Python extension (+GimpPublishr)
Strony: [1] 2 3  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Instalacja GIMP Python extension (+GimpPublishr)  (Przeczytany 60658 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 430
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« : 26.03.2009, 20:21:31 »

Orange Point Linux

Większość dystrybucji na dzień dobry ma zainstalowanego Pythona z dodatkowi bibliotekami. W tych dystrybucjach Python-Fu dostępne jest od początku. Stąd też instalacja GimpPublishr dla systemu Linux w przypadku 99% dystrybucji sprowadza się do wykonania polecenia:

Kod:
wget http://download.gimpuj.info/publishr.zip && unzip publishr.zip -d ~/.gimp-2.6/plug-ins/ && rm publishr.zip

I gotowe;)

Orange Point Windows

Plugin "GIMPPublisher" na systemie Windows wymaga zainstalowania - najlepiej przed przed instalacją GIMPa - interpretera Pythona. To jednak nie wszystko., trzeba też zainstalować kilka innych bibliotek. Prezentuje to poniższa lista:

Python 2.5.1 - sam Python
http://www.python.org/ftp/python/2.5.1/python-2.5.1.msi

GTK+ Runtime Environment - biblioteka będąca podstawą GIMPa,
http://garr.dl.sourceforge.net/sourceforge/gladewin32/gtk-2.10.11-win32-1.exe

PyCairo
http://ftp.gnome.org/pub/GNOME/binaries/win32/pycairo/1.2/pycairo-1.2.6-1.win32-py2.5.exe

PyGobject:
http://ftp.gnome.org/pub/GNOME/binaries/win32/pygobject/2.12/pygobject-2.12.3-1.win32-py2.5.exe

PyGTK - czyli obsługa biblioteki GTK przez Pythona
http://ftp.gnome.org/pub/GNOME/binaries/win32/pygtk/2.10/pygtk-2.10.6-1.win32-py2.5.exe

Oprócz pobierania tych wszystkich paczek osobno, można pobrać jedno archium GimP-Python Easy, dostępne pod tym adresem: http://photocomix-resources.deviantart.com/art/Gimp-Python-support-easier-74889017

Jeśli wcześniej były czynione jakieś próby instalacji GIMPa lub Pythona (lub obu na raz). dobrze by je było usunąć i zrestartować system. Ok, przejdźmy dalej.

Lime Point 1. Instalacja Pythona

Zaczynamy zabawe od instalacji Pythona. Będę zakładał, że paczkę już pobraliście - linki podane zostały powyżej. Na pierwszym ekranie wybieramy czy Python będzie dostępny dla wszystkich użytkowników, czy dla jednego - Wasza decyzja.


Teraz trzeba wybrać lokalizację dla Pythona. Proponowana domyślna jest całkiem w porządku.


Na kolejnym ekranie wybieramy jakie składniki mają się zainstalować - domyślnie wybrane są wszystkie - niech tak zostanie.


Python zacznie się instalać, odczekajmy aż skończy.


Klikamy na "Finish". Teraz dobrze by było zrestartować system.


Lime Point 2. Instalacja GTK+ Runtime Environment

Instalacja GTK+ zaczyna się od zaakceptowania licencji (GNU Lesser General Public License) - po przez kliknięcie na przycisk "I Agree".


Następnie, podobnie jak z Pythonem, wybieramy czy innym też zainstalujemy GTK+.


Jeśli chodzi o komponenty, to domyślne ustawienia są w porządku, można przejść dalej.


Dalej wybieramy gdzie chcemy zainstalować GTK+. Standardowa lokalizacja wydaje się w porządku. Przynajmniej dla mnie.


Na następnym ekranie wybieramy w którym podmenu Menu Start zostaną umieszczone skróty do ustawień biblioteki. To ostatni ekran opcji instalacji. Przechodzimy do sedna, czyli samej instalacji.


Odczekujemy chwilę, zanim proces się skończy.


A oto i koniec. Gotowe. Przejdzmy do kolejnego punktu.


Lime Point 3. Instalacja PyCairo

Po tym jak uruchomimy instalator tej biblioteki w zasadzie niewiele mamy do zrobienia, klikamy tylko "Dalej", "Dalej" - etc. Z jednym wyjątkiem.


Na drugim ekranie wybieramy wersję Pythona do jakiej ma bibliotek zostać doinstalowana. Z założenia jest tylko jedna, więc nie powinno tu być za wiele do wyboru - zamieszczony powyżej link pozwolił na zainstalowanie Pythona w wersji 2.5.1. Taki też jest widoczny na obrazku powyżej.

Lime Point 4. Instalacja PyGobject

Bibliotekę PyGobject instalujemy dokładnie tak samo, jak zostało to opisane w punkcie 3cim - instalacja PyCairo.

Lime Point 5. Instalacja PyGTK

Bibliotekę PyGTK instalujemy dokładnie tak samo, jak zostało to opisane w punkcie 3cim - instalacja PyCairo.
Tu po raz kolejny wartałoby zresetować system.

Lime Point 6. Pobranie GIMPa

Ten podpunkt nie powinien chyba sprawić aż tak wiele problemów.
GIMP dostępny jest np. tu: http://downloads.sourceforge.net/gimp-win/gimp-2.4.1-i686-setup.exe
Jest również w dziale Dawnload forum gimpuj. Dwa obrazki przedstawiające jak tam trafić:


Śmiało klikamy na link: http://www.gimpuj.info/download/pobierz.php?id=36
Ukaże nam się okienko pobrania pliku, którego wygląd zależy od używanej przeglądarki. Poniżej zaprezentowano okienko poboru plików przeglądarki Mozilla Firefox.


Czekamy, aż cały plik się ściągnie. Z tym instalatorem możemy przejść dalej.

Lime Point 7. Instalacja GIMPa

Po zaakceptowaniu licencji (GNU General Public License). Ukarze się nam ekran wyboru typu instalacji:


Wybieramy "Customize". Na kolejnym ekranie wybieramy ścieżkę, gdzie ma się zainstalować GIMP.
Po kliknięciu "Next" ukaże sie nam ekran wyboru składników do zainstalowania, upewniamy się, że "GIMP Python Extension" jest wybrane.


Opcje na kolejnych ekranach można pozostać domyślne.

Lime Point 8. Pobranie i instalacja GIMPPublishera w wersji zmodyfikowanej.

Pod adresm http://download.gimpuj.info/publishr.zip znajdziemy plik archiwum publishr.zip, które należy pobrać.
Archiwum rozpakowujemy a jego pliki (publishr.py i katalog libpub) umieszczamy w katalogu plug-ins katalogu GIMPa użytkownika.
Zwykle znajduje się on pod adresem:

Kod:
C:\Documents and Settings\%USERNAME%\.gimp-2.6\plug-ins

W miejsce %USERNAME% podstaw swoją własną nazwę użytkownika.
Czyli jeśli Twój użytkownik w systemie Windows to "Marysia", szukasz katalogu:

Kod:
C:\Documents and Settings\Marysia\.gimp-2.6\plug-ins

To chyba jasne:). No i to wszystko. Pozostaje jedynie sprawidzić czy działa. Uruchamiamy GIMPa!

Lime Point 9. Testowanie.

Po uruchomieniu w głównym menu programu - menu Plik, na samym dole znajduje się opcja "Publish On Web". Tak, to właśnie to.


Życzę powodzenia w użytkowaniu.



Na podstawie / dziękuje:
 - Cakprowi
 - Pliku "IDIOTS NEVER READ THIS" - odpowiednik pliku README w paczce GimP-Python Easy
 - Życzliwej duszy, która sprawdzi mi ortografię.
 - Opis powstał w Paincie i Notatniku - zresztą szkoda gadać...
 - Na szczęście potem przełączyłem się na inny system i można było spokojnie używać GIMPa, jak i Geany.
 - Niezapomnijmy o samym Firefoksie;)
Zapisane
ZETT93
Użytkownik

Reputacja: 11 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
JID: zett@gimpuj.info
Licencja: Copyright
Wiadomości: 385
Galeria Użytkownika


Zaraz Cię wyciosam!


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 27.03.2009, 13:15:10 »

Jesteście wielcy  Wilber Właśnie sobie doinstalowałem, fajna sprawa Mrugnięcie
Zapisane

I'M BACK !
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 430
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 29.03.2009, 09:59:01 »

Wyszła właśnie nowa wersja, między innymi możliwość zmiany języka na polski.
Jakby pobierała się wam cały czas stara, to oznacza, że macie ją zachowaną przez przeglądarkę.
Zapisane
kodishu
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 28
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 13.04.2009, 23:15:15 »

Chciałbym to zainstalować bez konieczności usuwania już zainstalowanego Gimpa.
Będą jakieś problemy?
Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 430
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 17.04.2009, 08:21:18 »

Ja nie miałem:) Spróbuj.
Zapisane
Gacko
Emeryt

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 635
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 17.04.2009, 14:36:26 »

Hmm... Postępuje wg zamieszczonej przez Ciebie instrukcji, po czym przy instalacji GIMPa, zaczynają się schody. Mianowicie, przy "Select Components" nie jest zaznaczone GIMP Python Extension. Nie wiem, co mogłem robić źle, ale jeżeli ktoś wie - proszę o pomoc  Mrugnięcie

Pozdrawiam
Dobrotek
Zapisane
Qba_
Emeryt

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
JID: qba_@jid.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 627
Galeria Użytkownika


jogurt rlz!


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #6 : 17.04.2009, 15:25:38 »

Trzeba po prostu go zaznaczyć Mrugnięcie.
Nie wiem, czy można, bo nie mam zainstalowanego Pythona i nie próbowałem.
Zapisane

Gacko
Emeryt

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 635
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 17.04.2009, 15:42:58 »

Rzecz w tym, że nie można zaznaczyć... Bynajmniej nie u mnie Język Opcja, że można wybrać - jest, ale by zaznaczyć - już nie.

Pozdrawiam,
Dobrotek
Zapisane
urszula-kol
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 9
Galeria Użytkownika

urszula-kol


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 18.04.2009, 11:32:56 »

Pobrałam Gimpa wg linku z pkt.6. Podczas instalacji nie dało się zaznaczyć Pythona.
Gimp się teraz sam nie uruchamia. Wyskakuje komunikat " Nie znaleziono punktu wejścia procedury mng_create w bibliotece libmng.dll".Proszę o odpowiedz, co mam zrobić, żeby wszystko było ok, tak jak w poprzedniej wersji 2.6.4.
Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 430
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 18.04.2009, 13:26:47 »

Zainstalowaliście tego Pythona + wszystkie nieszczęsne te biblioteki?
Zapisane
urszula-kol
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 9
Galeria Użytkownika

urszula-kol


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 18.04.2009, 16:10:10 »

Bibliotek, ani phytona nie instalowałam. Gimpa mam od 2 lat i nigdy tego nie robiłam tylko od razu cały program.
Tu też wg pktu6 cytuję "śmiało klikamy na link: httph.........." i kliknęłam i pobrałam plik, myślałam,że to jest cały program, ale chyba się myliłam. Nie wiem czy jeszcze raz instalować. Przepraszam Ziomosław, widzę, że żle wszystko pokombinowałam, może powinnam ściągnąć 2.6.6 ze strony tytułowej forum, żeby od razu była całość.
Teraz mi program działa, ale dopiero jak zaakceptuję  ten komunikat o którym wcześniej pisałam.
Zapisane
Gacko
Emeryt

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 635
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 19.04.2009, 06:48:33 »

@Zimiosław:

Pobrane, zainstalowane i nic...
Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 430
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 19.04.2009, 11:51:24 »

Pozwolę sobie przytoczyć trochę treści ze strony: http://gimp-win.sourceforge.net/faq.html

Cytuj
# What do I need to do to get Python scripts to work?
# You have to install Python (as of GIMP 2.6.4, both Python 2.5 and 2.6 are supported), PyCairo, PyGObject and PyGTK. If you just intend to use Python scripts from within GIMP, there is no need to install GTK+ separately.
If you installed GIMP before installing Python, PyCairo, PyGObject and PyGTK, run the GIMP installer again to install the GIMP Python components.

Doradza się więc, aby, w przypadku, kiedy Python został zainstalowany po GIMPie jeszcze raz uruchomić instalator GIMPa (i zainstalować GIMP Python).

Cytuj
# I'm getting cryptic error messages about missing entries in DLL files when I try to run GIMP. What's causing this?
# GIMP loads fine when I run it by clicking the icon, but crashes if I double-click a file associated with it. What is causing this?
# This is usually caused by broken programs installing libraries to Windows\System32 directory. Most likely there's a bad version of intl.dll, libxml2.dll, xmlparse.dll or xmltok.dll in there. Rename or remove it, and GIMP should load fine.

Trzeba Ci więc sprawdzić, czy w katalogu Windows\System32 nie ma przypadkiem biblioteki libmng.dll, a jeśli jest, to trzeba jej zmienić nazwę lub usunąć.
« Ostatnia zmiana: 19.04.2009, 19:39:41 wysłane przez Ziomioslaw » Zapisane
urszula-kol
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 9
Galeria Użytkownika

urszula-kol


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 19.04.2009, 14:21:15 »

Ziomiosław dziękuję bardzo. Usunęłam  limng.dll z Systemu32 i teraz Gimp otwiera się pięknie bez tego komunikatu.
Zapisane
Strony: [1] 2 3  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aDodatkiPluginy i Script-FuWątek: Instalacja GIMP Python extension (+GimpPublishr)
Skocz do: