Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2 3 ... 5
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Napisy w sygnaturach  (Przeczytany 168331 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
INSEKT
Emeryt

Reputacja: 27 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: INSEKT@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 723
Galeria Użytkownika


Ja tu tylko sprzątam


Zobacz profil WWW
« : 09.03.2009, 22:16:24 »

Napisy w sygnaturach
Poradnik

Opracowanie: INSEKT



Często nie jest dla nas problemem zrobienie ciekawej sygnatury, lecz dopasowanie do niej ładnego, komponującego się z całością napisu. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Wykorzystywanie bajeranckich czcionek często mija się z celem, a w rzeczywistości podstawowa czcionka plus nieskomplikowane operacje dają nam satysfakcjonujące rezultaty. Ważne jest tylko, by całość ładnie się zgrywała i nie przeszkadzała, a jedynie podkreślała efekt.

Należy również pamiętać, że nigdy nie uda nam się wykonać podobającego się wszystkim napisu. Są przecież gusta i guściki. Mnie na przykład wystarcza fakt, że wykonany napis podoba się mnie samemu. Uśmiech 2

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.6. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point Za chwilę zaprezentuję kilka różnych efektów na kilku różnych sygnaturach. Będę się starał je zróżnicować, zatem mam nadzieję, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.
Będę również się starał na bieżąco udzielać przydatnych wskazówek, które pomogą w przyszłości uniknąć komentarzy w stylu "napis ssie".

Orange Point Przykład pierwszy

Sygnatura, której użyję:



Lime Point 1. Bardzo często używanym i dającym dobre efekty sposobem jest tworzenie napisu wypełnionego teksturą ściągniętą z jakiegoś miejsca z naszej sygnatury. Za chwilę pokażę, jak można wykorzystać tą operację, aby stworzyć napis prosty, acz ciekawy, który będzie siedział w naszej sygnaturze, ale nie będzie niepotrzebnie odciągał uwagi obserwatora od pierwszego planu naszego tagu.

Proszę ten przykład czytać bardzo uważnie! Drobny błąd może spowodować otrzymanie zupełnie innego efektu końcowego.

Zaczynam od wypisania jakiegoś słowa - ja tutaj wpiszę DSTRY (od "destroy"), bo patrząc na tego gościa nic innego nie przychodzi mi do głowy, a nie chcę używać drętwych słów w stylu "cyborg" itp. Użyłem czcionki Epoxy History, kolor: biały, rozmiar: 20px, odstęp między literami: -2.0.



Lime Point 2. No dobrze, mam warstwę tekstową. Aby uzyskać teksturę z wybranego przeze mnie miejsca (napisu nie umieściłem przypadkowo, chcę ogarnąć trochę płomienia) wykonuję następujące czynności: pobieram kanał alfa z warstwy tekstowej (PPM na warstwie -> Kanał alfa na zaznaczenie), duplikuję [Shift+Ctrl+D] Tło (w moim przypadku jest nim sygnatura, na której właśnie pracuję), odwracam [Ctrl+I] moje zaznaczenie (czyli kanał alfa warstwy tekstowej) i na duplikacie Tła wycinam [Delete] z zaznaczenia. Wyłączając widoczność pozostałych warstw otrzymałem takie coś:



Lime Point 3. Utworzoną na samym początku warstwę tekstową przesuwam Przesuwanie [M] o 1px w dół oraz 2px w prawo. Dokonuję inwersji koloru (Kolory -> Inwersja) oraz umieszczam ją pod warstwą z naszą teksturą. Wygląda to tak:



Lime Point 4. Następnie łączę ze sobą (PPM na warstwie -> Połącz w dół) teksturę napisu wraz z jego cieniem, który przed chwilą utworzyłem, uzyskując w ten sposób jedną warstwę. Na tle sygnatury prawie w ogóle jej nie widać, a więc przesuwam [M] ją kilka pikseli w dół oraz w lewo. Tak to wygląda:



Nieczytelne? Wiem, i co z tego? Kto powiedział, że ten napis ma być czytelny? Napisy wcale nie muszą być czytelne, to tylko kwestia gustu.

Orange Point Przykład drugi

Sygnatura, której użyję:



Lime Point 1. Dobrze jest zacząć pracę nad napisem już wcześniej, nie pozostawiać go na sam koniec. Można wtedy lepiej dopracować jego zgranie z resztą sygnatury. Ta sygnatura będzie na koniec wyglądać inaczej, a to dlatego, że pierw stworzę napis, a potem jeszcze będę całość dopieszczał.
Zaczynam od wypisania teksty zwykłym Serifem. Na dwóch warstwach piszę większym rozmiarem oraz kolorem seledynowym słowa Burning oraz Tree. Łączę je ze sobą, a następnie narzędziem do rozsmarowywania Rozmazywanie {S} o niepełnym kryciu (<100) wymazuję w niektórych miejscach.



Lime Point 2. Utworzoną właśnie warstwę tekstową duplikuję [Shift+Ctrl+D], duplikat rozmazuję gaussem (Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa...) wartością około 5px.



Lime Point 3. W ten sam sposób wykonuję pod spodem jeszcze jeden, mniejszy napis:



Lime Point 4. I jeszcze jeden, tym razem z moim podpisem:



Lime Point 5. Następnie na samym wierzchu mojego stosu warstw tworzę dwie nowe warstwy, ciemno zieloną i pomarańczową. Każdej z nich ustawiam tryb krycia na Pokrywanie.



Lime Point 6. Zarówno napis jak i cała sygnatura nabrały nowych kolorów:



Lime Point 7. A kombinując z trybami warstw, możemy zmienić nie tylko wygląd naszej sygnatury, ale także uatrakcyjnić nasz napis:



Również z najzwyklejszych czcionek można stworzyć ciekawe napisy. Czasami nawet klasyczne fonty są wskazane, bo mogą np. pasować do tematyki sygnatury.

Orange Point Przykład trzeci

Opracowanie: EN

Sygnatura, której użyję:



Lime Point 1. Czasem przy prostych czcionkach możemy sobie pozwolić na duże rozmiary. Zacznijmy od wyjaśnienia paru ważnych rzeczy. Tło pod napisami musi być zróżnicowane silnymi kontrastami, lecz kontrastujące elementy nie mogą być zbyt blisko siebie, gdyż wtedy napis stanie się nieczytelny. W tym przypadku dobre będą lekko "vectorowe" C4D oraz oczywiście vectory i splattery w tle. Możemy je wykorzystać nakładając u dołu rendera, a także na nim. Czyli kłania nam się wcześniejsze zdanie INSEKTa:
Cytuj
Dobrze jest zacząć pracę nad napisem już wcześniej, nie pozostawiać go na sam koniec. Można wtedy lepiej dopracować jego zgranie z resztą sygnatury.

Lime Point 2. Fontem rez tworzę napis. Musi być duży i gruby, ale bez przesady. W każdym razie zbyt długie napisy nie wchodzą w grę - najlepiej jeden, w miarę krótki, wyraz.
Stosuję wyłącznie kolor biały oraz rozmiar 90px. Możemy oczywiście również poustawiać poszczególne litery według naszego uznania.



Lime Point 3. Następnie ustawiam i obracam napis tak, aby ładnie nam się komponował.



Lime Point 4. Duplikuję napis, duplikat napisu ustawiam pod warstwą z napisem. Na kopii stosuję: Kolory -> Inwersja i przesuwam o parę pikseli w dół (i ewentualnie w bok).



Lime Point 5. Łączę (PPM na warstwie -> Połącz w dół) warstwę napisu z kopią - krycie ustawiam na Różnica.



Lime Point 6. Duplikuję warstwę i krycie duplikatu zmieniam na Miękkie światło. Jeszcze przesunąłem lekko duplikat dla uzyskania poniższego efektu:



Lime Point 7. Możemy jeszcze zmiękczyć całość kolorami. Ja użyłem: Edycja -> Skopiuj widoczne [Ctrl+Shift+C] i wkleiłem jako nową warstwę.
Duplikuję i stosuję: Kolory -> Odwzorowania -> Odwzorowanie gradientu z kolorami:
  • Pierwszoplanowy: #b5c8c4
  • Tło: #9780c4
Krycie ustawiam na 50%, tryb na Suma. Ewentualnie całość można jeszcze delikatnie wyostrzyć.





Powyżej również inny efekt - ta sama sygnatura (drobne różnice). Jak widać napis zachował się nieco inaczej, a jednak pasuje.


Lime Point Koniec



Mam nadzieję, że moje rady w jakimś stopniu Wam pomogły. A tutaj jeszcze kilka innych przykładów sygnatur z ładnie dobranymi napisami, na których możecie się wzorować:





















Oraz kilka ciekawych, wybranych przeze mnie czcionek:

Na koniec przytoczę wszystkie moje rady z tutoriala:
  • Bardzo często używanym i dającym dobre efekty sposobem jest tworzenie napisu wypełnionego teksturą ściągniętą z jakiegoś miejsca z naszej sygnatury.
  • Napisy wcale nie muszą być czytelne, to tylko kwestia gustu.
  • Dobrze jest zacząć pracę nad napisem już wcześniej, nie pozostawiać go na sam koniec.
  • Również z najzwyklejszych czcionek można stworzyć ciekawe napisy.
  • I jeszcze jedno. Czcionka Dark Crystal wcale nie jest taka fajna, jak Wam się może zdawać!

Życzę miłej zabawy.


« Ostatnia zmiana: 04.05.2011, 15:00:27 wysłane przez INSEKT » Zapisane

Nie odpowiadam na wiadomości "(Bez tematu)".
Kilka rad, czyli how-to "jak nie wkurzyć Insekta": 1, 2, 3

Twój tutorial po to tyle czasu gnije w "Gotowych", żebyś nie musiał go więcej poprawiać, gdy zostanie przeniesiony do indeksu! Każda Twoja edycja sprawi, że tutorial zniknie i nie będzie widoczny, dopóki ja go nie przywrócę.
kubinho100
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

kubinho100


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 06.08.2009, 07:29:39 »

A nie można troche bardziej tego rozpisać dla początkujących np. mnie?
Nawet niewiem jak czcionke zmienić bo jak klikam napis to mam tylko kolor napisu i tyle, używam GIMPa 2.6:

+++2. No dobrze, mam warstwę tekstową. Aby uzyskać teksturę z wybranego przeze mnie miejsca (napisu nie umieściłem przypadkowo, chcę ogarnąć trochę płomienia) wykonuję następujące czynności: pobieram kanał alfa z warstwy tekstowej (PPM na warstwie -> Kanał alfa na zaznaczenie), duplikuję [Shift+Ctrl+D] Tło (w moim przypadku jest nim sygnatura, na której właśnie pracuję), odwracam [Ctrl+I] moje zaznaczenie (czyli kanał alfa warstwy tekstowej) i na duplikacie Tła wycinam [Delete] z zaznaczenia. Wyłączając widoczność pozostałych warstw otrzymałem takie coś.+++

O co chodzi w @up? Mógłby ktoś mi wytłumaczyć, poczatkującemu o co z tym wszystkim chodzi? Bo ten tutorial raczej dla początkujących nie jest.
Zapisane
Qba_
Emeryt

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
JID: qba_@jid.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 627
Galeria Użytkownika


jogurt rlz!


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 06.08.2009, 08:19:56 »

Skoro wiesz, że ten poradnik nie jest dla początkujących, a jesteś początkującym to po co się za niego bierzesz?
Na początek przerabiaj bardzo łatwe tutoriale, a potem wraz ze wzrostem swoich umiejętności coraz trudniejsze.
Zapisane

WerQa
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 22.11.2009, 14:51:12 »

Takie zasadnicze pytanie ;d Gdzie sie zapisuje te czcionki? Jakiś folder docelowy? czy obojetnie?;> Dzięki Mrugnięcie
Zapisane

WerOnka Mrugnięcie
Qba_
Emeryt

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
JID: qba_@jid.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 627
Galeria Użytkownika


jogurt rlz!


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #4 : 22.11.2009, 14:54:10 »

Takie zasadnicze pytanie ;d Gdzie sie zapisuje te czcionki? Jakiś folder docelowy? czy obojetnie?;> Dzięki Mrugnięcie

Było chyba z tysiąc razy. Poszukaj w FAQ to się dowiesz.
Zapisane

maul325
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

maul325


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 21.12.2009, 21:27:12 »

Nie rozumiem tego tekstu, dochodze do momentu gdize wyłączam widoczność warstw i mi o wychodzi ale potem jak próbuje połączyć warstwy to mi wychodzi białe tło i mi cała praca zchodzi n psy;/
Zapisane
INSEKT
Emeryt

Reputacja: 27 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: INSEKT@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 723
Galeria Użytkownika


Ja tu tylko sprzątam


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #6 : 23.12.2009, 03:11:52 »

Nie rozumiem tego tekstu, dochodze do momentu gdize wyłączam widoczność warstw i mi o wychodzi ale potem jak próbuje połączyć warstwy to mi wychodzi białe tło i mi cała praca zchodzi n psy;/

Przy łączeniu warstw mogą one tracić swoje tryby krycia. Np. łącząc warstwę na Pokrywaniu z warstwą na Wypalaniu stracisz ich właściwości oddziaływania na inne warstwy. Rozwiązanie? Nie łączyć warstw Uśmiech
Zapisane

Nie odpowiadam na wiadomości "(Bez tematu)".
Kilka rad, czyli how-to "jak nie wkurzyć Insekta": 1, 2, 3

Twój tutorial po to tyle czasu gnije w "Gotowych", żebyś nie musiał go więcej poprawiać, gdy zostanie przeniesiony do indeksu! Każda Twoja edycja sprawi, że tutorial zniknie i nie będzie widoczny, dopóki ja go nie przywrócę.
Rezer
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 12
Galeria Użytkownika


ForMen


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 23.01.2010, 12:34:26 »

Przepraszam za odkop, ale czy możesz mi wyjaśnic w temacie lub na PW co i gdzie mam kliknac według pierwszej sygnatury? Jestem nowy i nie za bardzo łapię wszystkie te funkcje, a w FAQ jest słabo opisane  Płacz

Ale nie mów mi np "wykonuję następujące czynności: pobieram kanał alfa z warstwy tekstowej (PPM na warstwie -> Kanał alfa na zaznaczenie)" bo właśnie w takich rzeczach się gubię

Wyjaśnij mi np tak
Kliknij na Warstwy > Nowa warstwa itp Tak wszystko wyjaśnione  (PPM na warstwie -> Kanał alfa na zaznaczenie) co znaczy PPM na warstwie ??
Zapisane

Qba_
Emeryt

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
JID: qba_@jid.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 627
Galeria Użytkownika


jogurt rlz!


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #8 : 23.01.2010, 12:35:45 »

Poradnik dla początkujących też przeczytałeś? Jeśli nie, to proszę, masz już co czytać: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,16033.0.html
Zapisane

Rezer
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 12
Galeria Użytkownika


ForMen


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 23.01.2010, 20:16:40 »

Ok, przeczytałem i jest lepiej. Jednak i tak napis cos mi nie wychodzi. Mam problem z 2 pkt. (sygnaturki nr 1) Napiszę co robię, a wy powiedzcie co zle i co  mam poprawic.

Zaczynam od punktu 2

Wchodze w okno Warstw. Klikam PPM na warstwę tekstową i Kanał alfa na zaznaczenie
Klikam na warstwę (w oknie warstw) Tło i duplikuję warstwię (PPM >> duplikuj warstwę)
Klikam na warstwę tekstową i odwracam zaznaczenie (Zaznaczenie >> Odwróc)
[I tu zaczeły się problemy]
"i na duplikacie Tła wycinam [Delete] z zaznaczenia"
Czyli zaznaczam w oknie warstw, warstwę Kopia: Tło i klikam [Delete] ??

Proszę mi wytłumaczyc, co zrobiłem źle i mnie poprawic
Zapisane

Rezer
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 12
Galeria Użytkownika


ForMen


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 26.01.2010, 09:09:21 »

Przepraszam za pisanie postu pod postem ale, bardzo proszę o powiedzenie mi co zrobiłem źle. Czy to takie złe pomuc innemu?

Zdaję sobie sprawę że mogę dostac ostrzeżenie  Smutny
Zapisane

c0d3r
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika

c0d3r


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 27.01.2010, 12:49:50 »

W skrucie jak ktoś nie wie to clipping mask na  tekscie Duży uśmiech
Zapisane
KoNiU1121
Użytkownik

Reputacja: -2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 241
Galeria Użytkownika


Walczysz? :P


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 27.01.2010, 14:15:19 »

O no nie mogę, to są podstawy, no ale powiem Ci... Nie usuwasz warstwy, tylko bierzesz na tej warstwie na klawiaturze klikasz przycisk: Delete. Mniej więcej po prawej stronie klawy. Jeszcze jakieś niejasności?
Zapisane
Rezer
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 12
Galeria Użytkownika


ForMen


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 27.01.2010, 18:02:28 »

Udało mi się. Zrobiłem trochę inaczej i się udało.
Zapisane

Strony: [1] 2 3 ... 5
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPSygnaturyWątek: Napisy w sygnaturach
Skocz do: