Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Jak zrobić poprawną cegiełkę do WORMa  (Przeczytany 14162 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
INSEKT
Emeryt

Reputacja: 27 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: INSEKT@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 723
Galeria Użytkownika


Ja tu tylko sprzątam


Zobacz profil WWW
« : 23.09.2008, 22:50:23 »

Jak zrobić poprawną cegiełkę do WORMa
Poradnik

Opracowanie: INSEKT
Poziom trudności: fess banalny



W tym poradniku zapoznacie się z kilkoma radami, które pozwolą Wam stworzyć poprawną, zgodną z regulaminem cegiełkę do WORMa. Cegiełkę, która będzie dobrą kontynuacją poprzedniej, a zarazem miłym wstępem do pracy naszego następcy, któremu spróbujemy ułatwić zadanie na tyle, na ile tylko będzie to możliwe.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.4. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Zaczynamy

Metoda pierwsza - gdy poprzednik nie udostępnił paska przejściowego

1. Metoda ta opisuje najłatwiejszy sposób na stworzenie poprawnej cegiełki w przypadku, gdy nasz poprzednik nie udostępnił paska, ponieważ wydawało mu się, iż jego przejście jest tak proste, że nie powinno sprawić ono nikomu żadnych problemów. Zakończenie (zaznaczone na czerwono) takiej pracy może wyglądać np. tak:



W takim przypadku pracę nad naszą cegiełką rozpoczynamy od zapisania cegły poprzednika na dysk. Będzie nam ona potrzebna.

2. Po pierwsze musimy ustalić, jak szeroką chcemy stworzyć grafikę. Ja postanowiłem, że moja będzie szeroka na 400 pikseli (wysokość oczywiście zawsze jest taka sama - 250px). Ale zamiast tego otwieramy nowy obraz o 200px szerszy, czyli 600x250px. Dlaczego? Już wyjaśniam. Poza naszą cegiełką na płótnie znajdzie się też końcówka pracy poprzednika oraz pasek przejściowy, który udostępnimy kolegom z forum w razie gdyby nasza cegiełka została wybrana.
Otwieramy zatem nowy dokument o wymiarach 600x250px o przeźroczystym tle. Aby idealnie równo rozmieścić elementy użyjemy siatki. Wchodzimy zatem w menu: Obraz -> Konfiguruj siatkę..., "rozdzielamy" łańcuszek pod ustawieniami, wybieramy Styl linii jako Kreskowany, zmieniamy Kolor pierwszoplanowy na jakiś dobrze widoczny oraz wpisujemy odpowiednie wartości. Okno z ustawieniami powinno wyglądać tak:



Jeszcze tylko wybieramy: Widok -> Wyświetl siatkę, Widok -> Przyciągaj do siatki, a także Widok -> Przyciągaj do krawędzi płótna. Na chwilę obecną wygląda to tak:



3. Otwieramy zapisaną wcześniej na dysk cegiełkę poprzednika i wklejamy ją do naszego dokumentu z lewej strony. Właściwie to "chowamy" jej większą część poza płótnem, widoczne niech zostanie ostatnie 100 pikseli. Dokładnie ustawić cegiełkę pomoże nam siatka.



4. Przygotowania zakończone. Teraz w pozostałym wolnym polu płótna możemy działać, konfrontując możliwości swojej wyobraźni z możliwościami interfejsu GIMP-a.
Pamiętamy jednak, aby nie pracować na tych 100 pikselach z lewej strony. To jest część cegiełki, która już znajduje się w WORMie, więc nie możemy jej zmienić. Ten wklejony kawałeczek ma na celu tylko upewnić nas, że nasza praca idealnie pasuje do poprzedniej.
Podczas pracy wyłączamy opcje siatki takie jak Przyciągaj do siatki, aby nam nie przeszkadzały.
Pamiętamy też, że 100 pikseli z prawej strony będzie paskiem przejściowym, który na koniec odetniemy.

Wskazówka: bardzo przydatnym narzędziem jest Pobranie koloru Narzędzie do pobierania koloru (O). Pozwala nam bezbłędnie dobrać kolor tak, aby pasował do zakończenia cegiełki poprzednika.



5. Po zakończonej pracy usuwamy wklejony kawałek cegiełki poprzednika, naszą właściwą część cegiełki zapisujemy w nowym dokumencie o wymiarach 400x250px (takie wymiary sobie obrałem na początku) oraz pasek kończący, który wycinamy i zapisujemy w nowym dokumencie o wymiarach 100x250px. Oto co uzyskałem:

   +   
Cegiełka i pasek przejściowy. Cegłę dodajemy do propozycji, a pasek zostawiamy dla siebie. Udostępniamy go dla użytkowników, gdy nasza grafika wygra głosowanie. Znacznie ułatwi on pracę naszemu następcy, a w jaki sposób, dowiecie się w dalszej części tutoriala.

Metoda druga - gdy mamy do dyspozycji pasek przejściowy

6. Tym razem użytkownik nie zrobił przejścia w postaci nudnego gradientu. Zrobił je ciekawszym, bardziej skomplikowanym, ale też udostępnił pasek przejściowy. Zapisujemy więc go na dysk.
Teraz nasza praca będzie wyglądać identycznie jak w metodzie pierwszej, tyle że nie będziemy musieli martwić się o pasujące przejście. Dostaliśmy je przecież na tacy.
Zastanawiamy się nad wymiarami swojej cegiełki. Ja ponownie zrobię pracę szeroką na 400 pikseli, zatem otwieram nowy dokument szerszy, ale tym razem tylko o 100px. Nie będziemy wklejać do naszej pracy cegiełki poprzednika, zatem możemy sobie darować dodatkowe 100px z lewej strony. Otwieramy nowy obraz o wymiarach 500x250px - 400px na naszą cegiełkę oraz 100px na pasek przejściowy. Konfigurujemy siatkę identycznie jak w punkcie 2.



7. Otwieramy zapisany pasek przejściowy i wklejamy go z lewej strony naszej cegiełki. Siatka pomoże nam go dokładnie ustawić.



8. Wyłączamy właściwości siatki i zabieramy się do pracy nad naszą cegiełką.
Tym razem możemy edytować pasek przejściowy, który dostaliśmy od właściciela poprzedniej cegiełki. Pamiętamy tylko, że ma on pasować do ostatniej cegły, więc te kilka pierwszych pikseli powinno zostać nietknięte. Powiedzmy, że tyle (zaznaczone na czerwono):



9. Podobnie jak w metodzie pierwszej rozdzielamy i zapisujemy oddzielnie cegiełkę oraz pasek przejściowy. Cegiełkę dodajemy do propozycji, a pasek zostawiamy dla siebie, aby go udostępnić, gdy nasza praca wygra głosowanie i przedłuży WORMa.

   +   
Następny użytkownik również nie powinien mieć problemów z kontynuacją WORMa.



Koniec



Pozostaje Wam jeszcze tylko odpowiedzieć sobie na jedno pytanie - czy wolicie WORMa z takimi przejściami:


czy może z takimi:


Wybór należy do Was.
Życzę miłej zabawy.


« Ostatnia zmiana: 24.09.2008, 03:05:05 wysłane przez INSEKT » Zapisane

Nie odpowiadam na wiadomości "(Bez tematu)".
Kilka rad, czyli how-to "jak nie wkurzyć Insekta": 1, 2, 3

Twój tutorial po to tyle czasu gnije w "Gotowych", żebyś nie musiał go więcej poprawiać, gdy zostanie przeniesiony do indeksu! Każda Twoja edycja sprawi, że tutorial zniknie i nie będzie widoczny, dopóki ja go nie przywrócę.
INSEKT
Emeryt

Reputacja: 27 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: INSEKT@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 723
Galeria Użytkownika


Ja tu tylko sprzątam


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 24.09.2008, 01:53:29 »

Prosiłbym Davna oraz innych, którzy tak mi się przyglądali podczas pisania tutoriala Uśmiech o wyłapanie literówek oraz innych nieścisłości.
Zapisane

Nie odpowiadam na wiadomości "(Bez tematu)".
Kilka rad, czyli how-to "jak nie wkurzyć Insekta": 1, 2, 3

Twój tutorial po to tyle czasu gnije w "Gotowych", żebyś nie musiał go więcej poprawiać, gdy zostanie przeniesiony do indeksu! Każda Twoja edycja sprawi, że tutorial zniknie i nie będzie widoczny, dopóki ja go nie przywrócę.
Dávn
Użytkownik

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 1.*
JID: davn@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 143
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 24.09.2008, 09:19:49 »

błędów nie widze, może dlatego że sie śpiesze ... ale według mnie odwaliłeś kawał dobrej roboty i należy Ci sie szacun jeżeli poziom cegiełek zwiększy się chociaż o kilka % Uśmiech
Zapisane
Krytyk
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 375
Galeria Użytkownika


Pozwól, że ubiorę cie jak torbę na paszę.


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 24.09.2008, 13:27:46 »

Dziękuje panie INSEKT chyba podejeme się stworzenia ciegiełki do tego robaczka
Zapisane

Pomnóż siłę melodii i basu przez nieskończoność,
dodaj do tego głębie wieczności,
a otrzymasz zaledwie szczyptę tego, czym jest TRANCE...
dadon08
Użytkownik

Reputacja: 5 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 184
Galeria Użytkownika


Wrócił Król


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #4 : 30.09.2008, 05:33:26 »

Tut może być, ale ''jaskinia'' podoba mi się najbardziej! Chichot
Zapisane

INSEKT
Emeryt

Reputacja: 27 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: INSEKT@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 723
Galeria Użytkownika


Ja tu tylko sprzątam


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : 01.10.2008, 08:47:52 »

Tut może być, ale ''jaskinia'' podoba mi się najbardziej! Chichot
Mnie tam się nie podoba żaden z tych obrazków Język  Ale przecież nie o to mi chodziło.
Zapisane

Nie odpowiadam na wiadomości "(Bez tematu)".
Kilka rad, czyli how-to "jak nie wkurzyć Insekta": 1, 2, 3

Twój tutorial po to tyle czasu gnije w "Gotowych", żebyś nie musiał go więcej poprawiać, gdy zostanie przeniesiony do indeksu! Każda Twoja edycja sprawi, że tutorial zniknie i nie będzie widoczny, dopóki ja go nie przywrócę.
dadon08
Użytkownik

Reputacja: 5 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 184
Galeria Użytkownika


Wrócił Król


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #6 : 01.10.2008, 14:58:12 »

ta wiem insekt o co chodziło Mrugnięcie taki żarcik Język
Zapisane

lion.
√ ι ק

Reputacja: 11 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 222
Galeria Użytkownika


strach pomyśleć że lion. się tak leni!


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 10.05.2009, 14:43:57 »

No to co z tym tutkiem robimy? Język
Bo ja tu porządki robię Uśmiech 2
Zapisane

INSEKT
Emeryt

Reputacja: 27 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: INSEKT@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 723
Galeria Użytkownika


Ja tu tylko sprzątam


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #8 : 11.05.2009, 14:25:32 »

Chcesz go usunąć?
Zapisane

Nie odpowiadam na wiadomości "(Bez tematu)".
Kilka rad, czyli how-to "jak nie wkurzyć Insekta": 1, 2, 3

Twój tutorial po to tyle czasu gnije w "Gotowych", żebyś nie musiał go więcej poprawiać, gdy zostanie przeniesiony do indeksu! Każda Twoja edycja sprawi, że tutorial zniknie i nie będzie widoczny, dopóki ja go nie przywrócę.
lion.
√ ι ק

Reputacja: 11 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 222
Galeria Użytkownika


strach pomyśleć że lion. się tak leni!


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 11.05.2009, 15:28:07 »

Chcesz go usunąć?

Nie chce go usunąć w tej chwili, po prostu leży tu gdyby nigdy nic i skoro nie będzie przeniesiony to po prostu nie ma dla niego większej przyszłości.
Zapisane

Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 430
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 11.05.2009, 16:10:28 »

Można by tez dodać link do niego przy samym WORMie.
Zapisane
INSEKT
Emeryt

Reputacja: 27 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: INSEKT@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 723
Galeria Użytkownika


Ja tu tylko sprzątam


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #11 : 11.05.2009, 17:47:24 »

Nie chce go usunąć w tej chwili, po prostu leży tu gdyby nigdy nic i skoro nie będzie przeniesiony to po prostu nie ma dla niego większej przyszłości.

No chyba Cię popier**&@^!&%$)!
Niech sobie leży.
Zapisane

Nie odpowiadam na wiadomości "(Bez tematu)".
Kilka rad, czyli how-to "jak nie wkurzyć Insekta": 1, 2, 3

Twój tutorial po to tyle czasu gnije w "Gotowych", żebyś nie musiał go więcej poprawiać, gdy zostanie przeniesiony do indeksu! Każda Twoja edycja sprawi, że tutorial zniknie i nie będzie widoczny, dopóki ja go nie przywrócę.
Łukasz
Użytkownik

Reputacja: 7 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 902
Galeria Użytkownika


...


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 29.06.2009, 19:35:44 »

Nie wiem ale chyba powinny być zielony kropki zamiast trybików.
Zapisane
merlot_13
Gość
« Odpowiedz #13 : 29.06.2009, 21:27:49 »

ja bym zostawił tego tutka i tak jak napisał Ziomioslaw, może ktoś dodać link do niego przy samym WORMie :]
Zapisane
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialeFabryka tutoriali (Moderator: davlasq)Wątek: Jak zrobić poprawną cegiełkę do WORMa
Skocz do: