Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aRootNews-roomGIMPWątek: GSoC 2008: ulepszenie narzędzia Tekst
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: GSoC 2008: ulepszenie narzędzia Tekst  (Przeczytany 3855 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
RRH
Gość
« : 01.09.2008, 13:31:34 »

18 sierpnia zakończyły się wszystkie projekty Google Summer of Code. Również te dotyczące GIMP-a.
Poprzednio mmiicc napisał o tagowaniu zasobów. Ja chciałbym skupić się na projekcie ulepszenia narzędzia tekstowego. Daniel Eddeland przedstawił ostatnio raport ze swych prac.
Co zatem zostało poczynione?

Cytuj
Pierwszą rzeczą, jaką zrobiłem było przeportowanie text-core, aby używało funkcji PangoCairo zamiast Freetype2. To przeportowanie będzie pomocne w przyszłości w przypadku niektórych czynności, które sprawią, że narzędzie tekst będzie szybsze.

Po przeportowaniu, zacząłem pracować nad możliwością edycji tekstu bezpośrednio na obrazie. Oznacza to, że możliwe jest pisanie, kasowanie, kopiowanie i wklejanie tekstu na płótnie, zamiast w oknie dialogowym. [...]

Dodałem menu kontekstowe, kiedy pojawi się podczas kliknięcia obszaru tekstowego. Posiada opcje takie jak: kopiuj/wytnij/wklej i zmianę metod wejściowych.

Prace te będą podstawą do dalszego udoskonalania narzędzia tekstowego. Wiemy już, że żadna część kodu wykonana w ramach GSoC nie zostanie włączona do stabilnej wersji GIMP 2.6. Prawdopodobne, że projekty te pojawią się w wersji rozwojowej 2.7 i zostaną włączone w wersji 2.8.

Według Daniela, wiele rzeczy jeszcze musi być poczynionych. Najważniejsze według mnie to możliwość formatowania dowolnej części tekstu, tak by możliwe było np. pogrubienie i zmiana koloru jednego słowa w obrębie zdania. Osobom, które choć trochę pałają się tworzeniem szablonów WWW, nie muszę mówić jakie to ważne. Dziś, aby to zrobić, trzeba się trochę nagimnastykować.

Daniel będzie rozwijał dalej ten projekt, ale w ramach swojego wolnego czasu. Miejmy nadzieję, że będzie go miał dużo.

Poniżej zamieszczam kilka zrzutów od autora:





Zapisane
lion.
√ ι ק

Reputacja: 11 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 222
Galeria Użytkownika


strach pomyśleć że lion. się tak leni!


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 01.09.2008, 20:41:16 »

Fajnie że coś nowego jest w edytorze tekstów. Jedynie martwi mnie to że poczekamy sobie na wersję 2.7 i 2.8. Mimo to dzięki za newsa bo ten ostatni mi się nie spodobał a tu już coś  Uśmiech 2
Zapisane

RRH
Gość
« Odpowiedz #2 : 01.09.2008, 23:13:26 »

Zawsze możesz skorzystać z wersji deweloperskich. Ja z nich korzystam i jestem zadowolony.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aRootNews-roomGIMPWątek: GSoC 2008: ulepszenie narzędzia Tekst
Skocz do: