Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aRootNews-roomGIMPWątek: Nowy domyślny wygląd GIMP-a
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Nowy domyślny wygląd GIMP-a  (Przeczytany 8516 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
mmiicc
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 1 423
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« : 25.08.2008, 15:42:13 »

W piątek, na liście mailingowej deweloperów GIMP-a, Alexia Death (jedna z osób tworzących program) zaproponowała nowy domyślny wygląd programu GIMP.



Osoby, które miały okazję testować wersję z rozwojowej gałęzi 2.5 wiedzą, że po starcie programu pojawiają się trzy okienka: 1.narzędziówka, 2.warstwy, kanały, ścieżki itp, oraz 3.Środkowe duże okno, którego nie można zamknąć (tzn. jego zamknięcie jest równoznaczne z zakończeniem działania programu). W związku z tym, Alexia proponuje upodobnienie wyglądu GIMP-a do innych programów graficznych (wspomina Inkscape, Photoshopa a nawet Painta) i zastosowanie układu: narzędzia w wąskim pasku po lewej, obrabiany obraz w środku i po prawej reszta: warstwy, opcje narzędzia itd. Motywuje to tym, że dzięki temu uzyskamy większą powierzchnię na to co nas najbardziej interesuje, czyli powierzchnię zajmowaną przez obraz.         

Propozycja Alexii nie spotkała się z przychylnym odbiorem przez m.in. Svena Neumanna (główny programista GIMP-a), który jest za tym, aby okno z opcjami narzędzi umieścić pod narzędziówką, czyli tak jak jest teraz. Mało tego, uważa on również, że najlepiej gdyby było ono na stałe "przymocowane". Uniemożliwiłoby to przypadkowe zamknięcie tegoż menu przez początkujących gimpowiczów.
 
Dyskusja o domyślnym ułożeniu menu nadal trwa, wygląda jednak na to, że zostanie ono w takiej postaci jak jest obecnie. Dopiero wersja 2.8 być może przyniesie jakieś radykalne zmiany.

Warto przypomnieć, że nad interfejsem GIMP-a pracuje m.in. Polka: Kamila Giedrojć (była też jednym z organizatorów Libre Graphics Meeting 2008). Ona i jej współpracownicy cały czas oczekują na propozycję udoskonalenia korzystania z GIMP-a. Swój pomysł możesz złożyć na GIMP UI Brainstorm

Co Wy sądzicie o propozycji Alexii? A jakie jest Wasze zdanie o przymocowaniu menu opcji narzędzi do narzędziówki na stałe?
Zapisane

Śledź gimptools.pl na  lub Identi.ca
BartisKing
Gość
« Odpowiedz #1 : 25.08.2008, 15:54:46 »

Ja jestem na tak, ale bym trochę poszerzył.
Zapisane
Ravicious
√ ι ק

Reputacja: 11 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 792
Galeria Użytkownika


Yep, that's right


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 25.08.2008, 15:57:54 »

Przyzwyczaiłem się do starego interfejsu Uśmiech
Zapisane

RRH
Gość
« Odpowiedz #3 : 25.08.2008, 16:10:02 »

Czytałem dyskusję. Pomysł mi się podoba, jednak lepiej byłoby, żeby nie było wyskakujących nowych okienek i całość mieściła się w jednym oknie. Wiem, wiem, autorzy mówią, że GIMP ma nie wyglądać jak Photoshop.
Zapisane
Zdybek
Emeryt

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 729
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #4 : 25.08.2008, 17:03:57 »

Ja tak jak RRH chciałbym żeby wszystko mieściło się w jednym okienku Uśmiech
Zapisane

Cytuj
<+Bizzar> będę na v lansił laski
<+Bizzar> *eeej laska mam v na IRCu 8)*
tanovich
Nowicjusz

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.5
JID: tanovich@maszyna.pl
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika

tanovich


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 25.08.2008, 17:50:55 »

Przecież nie byłoby dużym wysiłkiem wpięcie gdzieś w opcjach wyboru schematu międzymordzia którego miałby używać GIMP. Ostatnio reklamowali GIMPa w PSD Magazine i co przedstawli jako jego główną wadę? - właśnie interface. Mimo że sam używam starej GIMPowej opcji do której jestem przyzwyczajony uważam że użytkownicy powinni mieć WYBÓR a nie tylko możliwość reorganizacji środowiska pracy.
Deweloperzy chyba nie chcą być posądzani o "podrabianie", czy naśladownictwo, aplikacji od Adobe i dlatego tak się bronią żeby nie było jednego okienka out of box.
Zapisane
RRH
Gość
« Odpowiedz #6 : 25.08.2008, 17:55:48 »

Cytuj
uważam że użytkownicy powinni mieć WYBÓR a nie tylko możliwość reorganizacji środowiska pracy.
Przeczytaj proszę ten felieton, a raczej rozprawkę filozoficzną:
http://osnews.pl/oprogramowanie-jest-dla-uzytkownika/

Być może usłyszysz od deweloperów: do roboty! No cóż, takie życie.
Zapisane
tanovich
Nowicjusz

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.5
JID: tanovich@maszyna.pl
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika

tanovich


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 25.08.2008, 20:37:23 »

Nie kwestionuje modelu rozwoju WiOO. Mialem na myśli to ze takie obstawanie przy jednym  interface nie wplywa dobrze na popularnosc programu. Sam używam domyślnego układu GIMPa i jestem z niego bardzo zadowolony Mrugnięcie ale wielu użytkowników na niego narzeka.
Ciągle zmienia się na lepsze i nawet w 2.6 będzie łatwiej pracować w w trybie jednookienkowym. Zwracałem jedynie uwagę na przydatność niewielkiego suwaczka w preferencjach.
Zapisane
ba®thez
√ ι ק

Reputacja: 12 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: barthez(na)gimpuj.info
Licencja: Copyright
Wiadomości: 366
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #8 : 25.08.2008, 21:40:39 »

Niech zostanie tak jak było. Jeśli ktoś by chciał inaczej ustawić narzędziówkę, opcje narzędzi ect. to będzie na tyle zaawansowanym użytkownikiem, żeby sobie z tym poradzić. Przypięcie opcji narzędzi do narzędziówki na stałe nie jest dobrym pomysłem, godzi to w część użytkowników która chciała by mieć układ okien jak w PS (z tego co się słyszy, nie mało jest takich). Ostatecznie można dodać checkboksa w ustawieniach który dokowałby na stałe te opcje pod narzędziami, Ci którym by to przeszkadzało po prostu by to wyłączali.
Zapisane

Serdecznie zapraszam do mojej galerii

Nie udzielam pomocy poza forum i kanałem IRC
Ravicious
√ ι ק

Reputacja: 11 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 792
Galeria Użytkownika


Yep, that's right


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #9 : 25.08.2008, 21:53:23 »

tanovich dobrze mówi, jeśli już coś zmienią w interfejsie, to powinien być wybór między starym, a nowym wyglądem.
Zapisane

noss
Użytkownik

Reputacja: 41 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 384
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #10 : 26.08.2008, 17:53:05 »

Popieram propozycję Alexii, oraz pomysł, aby był wybór w preferencjach.
Nie podoba mi się pomysł na stałe zblokowania opcji narzędzia z narzędziówką.

Sam używam nieco podobnego układu, tzn. opcje narzędzi mam w panelu po prawej z warstwami. Niestety w Windows nie mogę zwęzić narzędziówki do dwóch kolumn.
Drażni mnie też w kilku miejscach niepotrzebne marnowanie cennego miejsca np. "Blokowanie" w palecie warstw, lepiej to było rozwiązane w Gimpie v2.2

Niektórzy korzystają przy pracy z rozdzielczości 1024x768 lub nawet 800x600 i tutaj przydaje się każdy milimetr miejsca przeznaczony na okno z obrazem, a nie na menu.

Mi nie przeszkadza, że menu będzie podobne do Photoshopa, Painta czy Inkscape, lub jakiegokolwiek innego programu, tak samo jak z grupowaniem warstw. Chodzi o to aby Gimp był bardziej przyjazny w obsłudze i nie był traktowany jako program dla masochistów, a Photoshop dla profesjonalistów, tylko dlatego, że w Gimpie są wolno wprowadzane ułatwienia dla użytkowników.

W załączniku pokazuję mój układ okien.


* gimp_screen.png (45.8 KB, 1024x768 - wyświetlony 422 razy.)
Zapisane

$argon
Użytkownik

Reputacja: 5 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 86
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 26.08.2008, 18:59:37 »

j.w też popieram Alexii i pomysł z wyborem też mi odpowiada bo każdy by sobie wybrał jak mu pasuje. A z doświadczenia wiem, że to właśnie ilość okienek odstraszam początkujących.
Ja mam okna standardowo czyli narzędziówka razem z opcjami po lewo w środku obraz i po prawej warstwy,pędzle,ścieżki itp. Wszystko mam ustawione tak, że nie ma prawie żadnej szczeliny.

P.S
Mam rozdzielczość 1440x900
Zapisane

n-pigeon
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 60
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #12 : 27.08.2008, 17:09:20 »

Dziwne ja nie mam problemów z interfejsami xD Z shopa na gimpa potem doszedł painter a i w artrageu czuje się jak w domciu. No ale ja mam duży monitor po za tym już 2.5 można zrobić identiko jak PS wystarczy główne okno zmaksymalizować a pozostałe 2 ustawić na zawsze na wierzchu i już mam jedno okienkowy app.
No jedyne co bym zmienił to dodał dodatkowe okno z odchudzonymi bocjami narzędzi czasem potrzebuje zmieniać tylko opacity i rozmiar a tu taki klamot mi sterczy powinny być 2 wersje light i full.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aRootNews-roomGIMPWątek: Nowy domyślny wygląd GIMP-a
Skocz do: