Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Zasady pisania tutoriali.  (Przeczytany 2050 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
frecel
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 11
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 14.08.2008, 07:38:14 »

Moim zdaniem część zasad pisania tutoriali jest niepotrzebna i tylko sprawia że ludziom się odechciewa pisać tutoriale do gimpa a ze dobrych tutoriali do tego programu brakuje to chyba trzeba coś z tym zrobić nie?

Pierwsza sprawa to szablon na do tutoriali który moim zdaniem jest całkowicie niepotrzebny. Rozumiem że Calii czy ktokolwiek ten szablon wymyślił chciał żeby tutoriale były czytelne ale tuty które nie są robione według szablonu nie muszą od razu być niezrozumiałe. Rozumiem wymaganie zamieszczania takich rzeczy jak poziom trudności, wersja gimpa itp. ale robienie listy wypunktowanej, pogrubień i innych bajerów uważam za całkowity bezsens.

Kolejna rzecz to zakaz wstawiania tutoriali graficznych. Poza tym że czasami takie tuty trochę długo się ładują to nie widzę w nich nic złego a zakaz ich wstawiania uważam za całkowicie bezpodstawny.

Rozumiem też to że admini chcą uniknąć śmietnika w tutorialach ale na innych forach graficznych gdzie zasady pisania tutków są bardzo proste (o ile w ogóle są) śmietnika nie ma a są za to dobre tuty.

Wiem że to pewnie brzmi jak post osoby której się po prostu nie chce przerobić tuta do szablonu ale tak nie jest i chciałbym żebyście przemyśleli czy czasami te niepotrzebne zasady nie odstraszają niektórych od pisania tutoriali.

Zapisane

HaHa!
BartisKing
Gość
« Odpowiedz #1 : 14.08.2008, 08:05:18 »

Szablon służy do ułatwienia zrozumienia treści, tutków graficznych nie można umieszczać bo mogą w nim wystąpić błędy, i będzie trudno poprawić. Pogrubianie etc. służy do ułatwienia treści, bo to ułatwia nam zrozumienie czy chodzi o warstwę, czy o narzędzie, czy o filtr itp.

Tam gdzie nie ma szablonów są słabe tutki, np. jest jak zrobić efekt szkła na tapetach a drugi jak zrobić efekt szkła na sygnaturkach itp.
Zapisane
mauf
√ ι ק

Reputacja: 12 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: umariusz@jabster.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 464
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 14.08.2008, 09:18:12 »

Rozumiem że Calii czy ktokolwiek ten szablon wymyślił chciał żeby tutoriale były czytelne ale tuty które nie są robione według szablonu nie muszą od razu być niezrozumiałe.


Nie muszą, ale mogą być nie zrozumiałe. Praktyka dowodzi (z czasów jak szablonu nie było) że pojawia się cała masa tutoriali które są pisane na kolanie, niestarannie i często są nie zrozumiałe. Co za tym idzie, początkujący zadają całą masę pytań bo nie mogą zrozumieć tekstu.

Cytuj
Rozumiem wymaganie zamieszczania takich rzeczy jak poziom trudności, wersja gimpa itp. ale robienie listy wypunktowanej, pogrubień i innych bajerów uważam za całkowity bezsens.

Wszystkim czyta się przyjemniej jeśli tekst jest poukładany. Jest on bardziej zrozumiały i czytelny. Wyobraź sobie swoje ulubione pismo, gazetę, książkę, gdyby była pisana, bez nagłówków, wytłuszczeń itp. cała zapisana drobnym drukiem. Czytałoby się je fatalnie, że nie wspomnę o zrozumieniu tekstu.

Popatrz na ten post, jak byś go czytał gdybym nie robił cytatów, odstępów itp.?

A wiele osób tak pisało tutoriale.

 I takie w dużej części były tutoriale bez szablonu. Gdyby każdy piszący na swój sposób potrafił napisać tutorial poprawnie, szablon nie byłby potrzebny. Ludzie jednak bez szablonu piszą bez odstępów między tekstem a obrazkiem, czytasz i nie wiesz czy to podpis do obrazka czy kolejny punkt do przerobienia, nie wiesz czy to skrót klawiaturowy, czy autorowi palec się na klawiaturze zsunął. Przykłady można mnożyć.

Cytuj
Kolejna rzecz to zakaz wstawiania tutoriali graficznych. Poza tym że czasami takie tuty trochę długo się ładują to nie widzę w nich nic złego a zakaz ich wstawiania uważam za całkowicie bezpodstawny.

Pomyśl czasem o innych, masa ludzi ma wolne łącza, lub też płacą za każdy pobrany kilobajt. Często forma przeważa nad treścią. Nijak nie jest to indeksowane przez wyszukiwarki. Jeśli ktoś szuka tutoriala przez wyszukiwarkę to ma małe szanse znaleźć ten graficzny.

Cytuj
Rozumiem też to że admini chcą uniknąć śmietnika w tutorialach ale na innych forach graficznych gdzie zasady pisania tutków są bardzo proste (o ile w ogóle są) śmietnika nie ma a są za to dobre tuty.

Nie ma śmietnika, bo admini ciągle filtrują chłam. Co my także staramy się czynić. A szablon pomaga utrzymać porządek.

Cytuj
Wiem że to pewnie brzmi jak post osoby której się po prostu nie chce przerobić tuta do szablonu ale tak nie jest i chciałbym żebyście przemyśleli czy czasami te niepotrzebne zasady nie odstraszają niektórych od pisania tutoriali.

Pewnie niektóre osoby odstrasza, jeśli jednak ktoś chce się podzielić wiedzą to szablon nie jest przeszkodą.

Zapisane
INSEKT
Emeryt

Reputacja: 27 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: INSEKT@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 723
Galeria Użytkownika


Ja tu tylko sprzątam


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 14.08.2008, 12:00:18 »

Rozumiem że Calii czy ktokolwiek ten szablon wymyślił...
No chyba się tutaj zaraz poobrażam i podenerwuję Zły

Cytuj
Kolejna rzecz to zakaz wstawiania tutoriali graficznych.

Wystarczy się odrobinę zastanowić, czego Wy nie robicie. Otóż odpowiedź jest prosta, a Mauf już jej udzielił. Nie tyle co czas ładowania się takiego tutoriala jest ważny, a brak możliwości indeksowania tekstu z takiego poradnika przez googlarkę.

Cytuj
...i tylko sprawia że ludziom się odechciewa pisać tutoriale...

I bardzo dobrze! Jak mamy tutaj mieć masę byle jakich tutoriali, to lepiej ich nie mieć. Twój poradnik jest bardzo fajny, ale spójrz najpierw na niego, potem na jakiś z naszych poprawionych, potem znowu na swój i zastanów się, który się lepiej czyta. Moim zdaniem odpowiedź jest prosta.

Resztę wyjaśnił już Mauf.

P.S. W tytułach wątków nie robi się kropek na końcu zdania.
« Ostatnia zmiana: 14.08.2008, 12:15:48 wysłane przez INS. » Zapisane

Nie odpowiadam na wiadomości "(Bez tematu)".
Kilka rad, czyli how-to "jak nie wkurzyć Insekta": 1, 2, 3

Twój tutorial po to tyle czasu gnije w "Gotowych", żebyś nie musiał go więcej poprawiać, gdy zostanie przeniesiony do indeksu! Każda Twoja edycja sprawi, że tutorial zniknie i nie będzie widoczny, dopóki ja go nie przywrócę.
frecel
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 11
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 17.08.2008, 08:43:43 »

No chyba się tutaj zaraz poobrażam i podenerwuję Zły
Post z zasadami jest jej więc myślałem że zasady też są jej autorstwa Język

Cytuj
Wystarczy się odrobinę zastanowić, czego Wy nie robicie. Otóż odpowiedź jest prosta, a Mauf już jej udzielił. Nie tyle co czas ładowania się takiego tutoriala jest ważny, a brak możliwości indeksowania tekstu z takiego poradnika przez googlarkę.
O google to bym się nie martwił bo przez jakiś czas zajmowałem się pozycjonowaniem stron więc coś o tym wiem (nie chwaląc się Chichot) i jedną z najbardziej liczących się rzeczy jest zawartość znaczników <title> w których jest tytuł tematu, czyli jeżeli ktoś odpowiednio napisze tytuł to problem praktycznie znika. Wiem ze tresc strony tez ma znaczenie ale brak treści nie oznacza że tut jest nie do wygooglowania.

Cytuj
I bardzo dobrze! Jak mamy tutaj mieć masę byle jakich tutoriali, to lepiej ich nie mieć. Twój poradnik jest bardzo fajny, ale spójrz najpierw na niego, potem na jakiś z naszych poprawionych, potem znowu na swój i zastanów się, który się lepiej czyta. Moim zdaniem odpowiedź jest prosta.

Nie chodzi tylko o mój tutorial bo szczerze mówiąc to mnie ani nie ziębi ani nie grzeje czy wy go wstawicie do działu z lepszymi tutami czy nie. Wstawiłem go tutaj z nadzieją że pare osób to znajdzie i może komuś to pomoże w lepszym obeznaniu się z GIMP-em. Chodzi o to że wiele (często bardzo dobrych) tutków nie trafia tutaj tylko przez (moim zdaniem) przesadzone zasady a że jest to największe polskie forum o GIMP-ie to sporo osób mogło by skorzystać z informacji z tych tutów. A wracając do mojego tuta to wrzuciłem go jeszcze dwa inne fora i nikt mi nie powiedział że cos jest nieczytelny (poza angielskimi nazwami którymi się już zająłem).

Cytuj
P.S. W tytułach wątków nie robi się kropek na końcu zdania.
Pisałem posta w nocy, śpiący byłem i nawet nie zauważyłem że postawiłem kropkę Język
« Ostatnia zmiana: 17.08.2008, 09:36:25 wysłane przez rav » Zapisane

HaHa!
matlin
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: matlin@aqq.eu
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 53
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 17.08.2008, 09:21:50 »

Pierwsza sprawa to szablon na do tutoriali który moim zdaniem jest całkowicie niepotrzebny. Rozumiem że Calii czy ktokolwiek ten szablon wymyślił chciał żeby tutoriale były czytelne ale tuty które nie są robione według szablonu nie muszą od razu być niezrozumiałe. Rozumiem wymaganie zamieszczania takich rzeczy jak poziom trudności, wersja gimpa itp. ale robienie listy wypunktowanej, pogrubień i innych bajerów uważam za całkowity bezsens.

Ale tutorial robi się estetyczny, i właśnie takim pogrubieniom wyróżnia się ważniejsze punkty, narzędzia.Przez co chętniej się je wykonuje.
Zapisane


http://synto.myminicity.com/
Świat łagodzi słońce, światła siła żywa.
Kwieciem swe oblicze przed światem odkrywa
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aRootSprawy techniczneWątek: Zasady pisania tutoriali.
Skocz do: