Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Flaga  (Przeczytany 4226 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Jedaith
Gość
« : 05.08.2008, 17:31:40 »

Pisałem niedawno tutorial na forum themodders.org o moddowaniu gier:
Efekt jest zadowalający, trochę może nie pasuje płótno, flaga powinna mieć raczej inną fakturę, ale zawsze może się do czegoś przydać taki tutorial...
Ostatnio w wielu layoutach i modach pojawia się potrzeba zrobienia jakiejś flagi, a to na miejskiej bramie w bramie miasta z modyfikacji, a to na jakieś elementy w stronie internetowej.
Na początku mówię, że nie lubię pisać tutoriali i nie za bardzo mi wychodzą ze względu na moje metody pracy: eksperymentowanie, wielokrotne zmiany już po zrobieniu np. połowy pracy itp.
W każdym razie postanowiłem opisać trochę operacji w programie graficznym, które pomogą w utworzeniu flagi. W niektórych miejscach słownictwo jest dość uproszczone i czasami używam różnych skrótów myślowych, więc kompletne żółtodzioby mogą mieć problem z niektórymi rzeczami.

Tutorial do GIMP'a w wersji 2.4 (czekam z niecierpliwością na 2.6 Chichot )

POMOCE:
plik ze screenami podczas tworzenia, może się przydać w podglądaniu, czy praca dobrze idzie, zawarte są tam wszystkie rys. z pracy po kolei.
http://i33.tinypic.com/kcc615.jpg
tekstura płótna, może się przydać na flagę, lecz nie nie musi
http://i37.tinypic.com/spfxv8.jpg
przykładowy EFEKT: http://i33.tinypic.com/2cmmb77.jpg

Tworzymy nowy przeźroczysty obraz o wymiarach powiedzmy: 180/600
Teraz robimy prostokątne zaznaczenie, odejmujemy od zaznaczenia eliptycznym zaznaczeniem końcówkę, tak jak widać na rysunku 1.
Dalej: Zaznaczenie/Zniekształcenie obwodu lub odejmujemy po trochu zaznaczeniem odręcznym, w każdym razie ma wyjść tak jak na rysunku 2
Wypełniamy kolorem, ja wybrałem akurat niebieski (515d9b)

Nowa warstwa, wypełniona czarnym.
Teraz narzędzie gradient czarno/biały, tryb: Różnica, kształt liniowy, krycie 100, okresowość brak, dithering włączony, nadpróbkowanie wyłączone.
Ma wyjść coś podobnego jak na rysunku 3. ustawiamy tryb tej drugiej warstwy na pokrywanie, krycie około 35

Kolejna warstwa, wypełniona jakimś odcieniem szarości
Jedno z kilku rozwiązań:
Filtry/ Artystyczne/ nakładanie na płótno
Filtry/ Artystyczne/przekształcenie w tkaninę
Filtry/ Artystyczne/GIMPresjonista (canvas, apply canvas, line-art itp.)
lub po po prostu materiał z neta z ładną, dopasowowaną fakturą np. ten z "POMOCE"
Tryb warstwy pokrywanie, krycie raczej duże, lub twarde światło (mniejsze krycie wtedy) efekt jak na rysunku 4
Te sposoby dadzą raczej płócienną wersję flagi, nad innymi materiałami typu atłas można kombinować

4-ta już warstwa, tym razem na przyciemnienia:
Na krawędziach flagi pędzlem "cirlce fuzzy 19" (ten "miękki) o skali 3 malujemy po trochu
Teraz zmniejszamy krycie do 30 i malujemy "przed krawędziami", tak aby wyglądało to jak na rysunku 5
Zmieniamy tryb warstwy na "Miękkie światło", krycie 80

5-ta warstwa, zadbamy o zagniecenia "poprzeczne"
Wypełniamy ją czarnym, ustawiamy gradient czarno/biały, tryb: Różnica, kształt liniowy, krycie 100, okresowość brak, dithering włączony, nadpróbkowanie wyłączone.
Wycieramy bardzo miękką gumką (np. circle fuzzy 19 o dużej skali) środek flagi i zostawiamy po bokach zagniecenia, coś jak na 6 rysunku.
Tym razem chodzi nam o efekt podobny do tego na rysunku 6.
Ustawiamy tryb na pokrywanie, krycie ok. 75


6-ta warstwa na wzory w drugim kolorze:
Zaczynamy zabawę z zaznaczeniami i ścieżkami ustalone wzory wypełniamy 2-gim kolorem, który chcemy użyć do zabarwienia flagi.
Tryb tej warstwy ustawiamy na "Kolor" krycie wg. uznania, tak aby uzyskany kolor flagi nam się podobał. Mój efekt na screenie pod rysunkeim 1.
Na kolejnych warstwach możemy dodać np. herb dodatkowe ozdoby itp.

Efekt z dodatkowymi bajerami: http://i33.tinypic.com/2cmmb77.jpg
Zapisane
INSEKT
Emeryt

Reputacja: 27 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: INSEKT@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 723
Galeria Użytkownika


Ja tu tylko sprzątam


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 05.08.2008, 18:03:41 »

Efekt, poza brzegami flagi, całkiem ładny. Gdybyś jeszcze tylko przeczytał nasz regulamin, byłoby super Mrugnięcie
Zapisane

Nie odpowiadam na wiadomości "(Bez tematu)".
Kilka rad, czyli how-to "jak nie wkurzyć Insekta": 1, 2, 3

Twój tutorial po to tyle czasu gnije w "Gotowych", żebyś nie musiał go więcej poprawiać, gdy zostanie przeniesiony do indeksu! Każda Twoja edycja sprawi, że tutorial zniknie i nie będzie widoczny, dopóki ja go nie przywrócę.
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialePropozycje tutoriali (Moderator: davlasq)Wątek: Flaga
Skocz do: