Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Pędzel o zmiennej końcówce  (Przeczytany 5133 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Wojt
Użytkownik

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: WojT@gimpuj.info
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 53
Galeria Użytkownika


WojT


Zobacz profil
« : 02.03.2007, 13:12:09 »

Oryginalny tutek zamieszczony jest na stronie http://www.digit.pl/news/106829.html Autor: Ludwik Krakowiak

GIMP pozwala na łatwe stworzenie końcówki pędzla, która będzie zmieniać rozmiar podczas malowania.

Wybierz menu Plik/Okna dialogowe/Pędzle (lub wciśnij skrót klawiszowy Shift+Ctrl+B). W oknie dialogowym Pędzle kliknij drugą zakładkę od lewej - Nowy Pędzel - aby otworzyć Edytor pędzli. Nadaj nazwę nowemu pędzlowi. Pojawi się on niezwłocznie w oknie dialogowym Pędzle - poznasz go po małym niebieskim trójkącie w rogu.



Teraz otwórz menu Plik/Preferencje i w oknie dialogowym Preferencji przejdź do zakładki Urządzenia sterujące - zaznacz pole wyboru Włącz urządzenie, a na liście zdarzeń poniżej odnajdź i zaznacz pozycję Przewinięcie w górę (Shift).


Kliknij przycisk Modyfikuj, aby otworzyć okno dialogowe Wybór akcji dla zdarzenia urządzenia sterującego i kliknij znaczek "+" widoczny obok pozycji Kontekst aby rozwinąć listę zdarzeń. Odnajdź i zaznacz pozycję Increase Radius i kliknij OK.

Na liście zdarzeń zakładki Urządzenia sterujące okna Preferencje zaznacz pozycję Przewinięcie w dół (Shift), kliknij przycisk Modyfikuj i w oknie Wybór akcji dla zdarzenia urządzenia na liście Kontekst zaznacz pozycję Decrease Radius.

Kliknij ikonę w kształcie dyskietki w oknie Edytor pędzli aby zapisać pędzel.

Otwórz dowolny dokument i wybierz utworzony przed chwilą pędzel. Wciśnij klawisz Shift i pokręć pokrętłem myszy - zauważ jak zmienia się średnica końcówki pędzla.
Zapisane
noss
Użytkownik

Reputacja: 41 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 384
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 02.03.2007, 14:38:46 »

Dzięki za tutorial.
Nawet nie wiedziałem, że można tak sobie ułatwić pracę.
Ja zamiast z Shift skonfigurowałem sobie z Ctrl, bo domyślnie przewijanie rolką myszy z wciśniętym Shift powiększa lub pomniejsza widok, co mi odpowiada.
Zapisane

Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 431
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 02.03.2007, 15:56:51 »

Zgadzam sie z przedmówcą - jest tekst po polsku - nie ma sensu przepisywać.
Zapisane
Wojt
Użytkownik

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: WojT@gimpuj.info
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 53
Galeria Użytkownika


WojT


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 03.03.2007, 10:07:41 »

Też o tym myślałem ale stwierdziłem, że to forum dotyczy gimpa, a po drugie jeżeli będzie podany sam link to nikt tego nawet nie będzie miał ochoty sprawdzić Chichot. A zresztą na takich stronkach za jakiś czas przenoszą te wpisy do archiwum i trzeba będzie za to zapłacić.
Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 431
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 03.03.2007, 10:28:00 »

A... to faktycznie Cię rozgrzesza - ale zarazem rodzi wątpliwości natury prawno - moralnej.
Zapisane
Wojt
Użytkownik

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: WojT@gimpuj.info
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 53
Galeria Użytkownika


WojT


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 03.03.2007, 13:16:50 »

Dlatego podałem kto jest autorem i gdzie był zamieszczony oryginał tutoriala. Jeżeli autor zażyczy sobie likwidacji tego posta - to będzie miał pełne prawo do tego. Zresztą Ziomosław jest tutaj zamieszczonych wiele tutoriali, których nie napisali  autorzy tematu ale w poście wypisali skąd pobrali temat i kto jest jego autorem (mogę się mylić ale ty chyba też zamieściłeś parę takich tematów np. http://www.gimpuj.info/index.php/topic,43.0.html Mrugnięcie.
Zapisane
Shah
Emeryt

Reputacja: 18 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.2
JID: shah@jabber.aster.pl
Wiadomości: 498
Galeria Użytkownika


Użytkownik zbanowany


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 03.03.2007, 13:24:08 »

Ja bym jednak zapytał autora o zgodę żeby nie było nieporozumień.
Zapisane

Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 431
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 03.03.2007, 13:31:28 »

WojT: źle mnie zrozumiałeś - chodzi mi o to, że może autor zarobi na tym, że artykuł będzie w płatnym archiwum, być może jest związany jakąś umową, a ty zamieszczasz jego pracę gdzieś indziej. Ale kto wie:P być może nie zarabia:) wtedy może się nawet zgodzić.
Zapisane
Wojt
Użytkownik

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: WojT@gimpuj.info
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 53
Galeria Użytkownika


WojT


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 03.03.2007, 16:13:24 »

Raczej nie zarabia na tym - powód: większość z jego porad zamieszczonych w tym portalu jest tłumaczeniem tutoriali zagranicznych przeważnie ze strony http://gug.sunsite.dk/tutorials/ - zresztą na naszym forum jest też kilka tłumaczeń tych tutoriali. Ale żeby nie było że się buntuję Chichot to wystosuję odpowiedniego maila do tej osoby z zapytaniem (pod warunkiem że znajdę najpierw tego maila Chichot)
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwumTutoriale wycofane z indeksuWątek: Pędzel o zmiennej końcówce
Skocz do: