Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjeDyskusjeInkscapeWątek: Czego Wam brakuje, co chcielibyście zmienić
Strony: [1] 2 3 4  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Czego Wam brakuje, co chcielibyście zmienić  (Przeczytany 47583 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
RRH
Gość
« : 26.05.2008, 11:03:45 »

No właśnie. Wiele osób korzysta z tego narzędzia. Ja również i coraz bardziej jestem z niego zadowolony.
Ale czy wszystko Wam odpowiada? Czy czegoś Wam nie brakuje? Może macie jakieś sugestie i propozycje dla deweloperów Inkscape'a? Teraz macie okazje!
Nawiązałem kontakt z Leszkiem Życzkowskim, głównym tłumaczem Inksape'a i zasugerował mi bym przesyłał mu swoje uwagi.
On z kolei ma znajomego, który jest w ścisłej czołówce programistów Inkscape. Tak więc moje uwagi zostały od razu przesłane i rozważone.
Nie czekajcie tylko piszcie co Was boli. Może znaleźliście błąd w programie? Te wszystkie informacje trafią do programistów!
Pamiętajcie, że Inkscape jest programem open source i jego rozwój jest oparty na tak zwanym modelu bazarowym ("Katedra i bazar")- im więcej osób, tym oprogramowanie szybciej się rozwija.

Zapraszam do dyskusji. Ja będę pierwszy i napiszę to, co zostało już przekazane deweloperom.


1. Czasami jeden z punktów kontrolnych pokrywa się z węzłem. Nie da się
wtedy bez maksymalnego przybliżenia przesuwać węzła, co jest bardzo
niewygodne. Proponuję wprowadzić nowy skrót klawiaturowy, za pomocą
którego będzie można wygodnie przeciągać sam węzeł.

2. Kubełek z farbą (wypełnienie) mógłby wypełniać gradientami w ten sam
sposób jak w Adobe Flash albo Illustrator, czyli np. czubek kubełka
określa środek gradientu radialnego. Bądź przeciąganie wyznacza
kierunek gradientu liniowego.

3. Zarządzanie gradientami. Zarządzanie gradientami w formie stopXXXX
jest bardzo niewygodne. Gradienty powinny mieć swoją reprezentację w
paletach kolorów, czyli obok kolorów jednolitych możnaby zobaczyć
próbki gradientu. Powinno dać się usuwać gradienty, eksportować je i
importować do innego dokumentu.
« Ostatnia zmiana: 22.09.2015, 23:09:50 wysłane przez be@ » Zapisane
asifalittlezonked
Użytkownik

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 280
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 28.05.2008, 22:58:24 »

Zdaje się, że po wczorajszych męczarniach z Inkiem mam już pierwszą uwagę...

Chodzi mi o możliwość wyłączania podglądu zaznaczeń (tych ramek wokół) aktywnych obiektów; np w Gimpie jest coś takiego (Ctrl+T). Mnie te ramki akurat strasznie denerwują, a czasem przeszkadzają w precyzyjnym przemieszczaniu obiektu czy dobieraniu koloru itp. Przydałoby się także wyłączanie widoku tych punktów kontrolnych czy jak one się zwą... no, tych kwadracików na odcinkach ścieżek i ich końcach. Czasem też "zasłaniają", zwłaszcza końce odcinków, i trzeba dawać ogromne powiększenie, żeby np dokładnie zetknąć ze sobą dwa odcinki. (Podgląd uchwytów, tych do wyginania ścieżek, można wyłączyć.)
Dopiero zaczęłam korzystać z tego programu i być może te opcje są dostępne, a ja po prostu ich nie zauważyłam. Jeśli tak, to przepraszam za spam (ale szukałam).

Właściwie mam jeszcze pytanie, czy w ogóle jest możliwe, żeby odcinek ścieżki miał na jednym końcu inny styl konturu niż na drugim? Np z jednej strony końcówka płaska, z drugiej zaokrąglona? Na razie, z tego co widziałam w Inku, raczej nie da się tego zrobić.

Mam nadzieję, że temat się rozwinie, bo Incio wydaje się być narzędziem o wielkim potencjale (i rzeczywistych możliwościach), więc w interesie wszystkich leży dbałość o wzrost jego funkcjonalności Uśmiech Ukłony dla deweloperów Uśmiech
Zapisane
Elfica
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.4
JID: elfiatko@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 61
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 03.06.2008, 13:58:12 »

U mnie czasami jest problem przy eksporcie do png, szczególnie gdy mam w pracy trochę gradientów (a zwykle mam :)). Potrafi mi czasami uciąć np. kawałek obiektu prostopadle do kierunku gradientu (w sumie chyba dlatego z tym to kojarzę). Nie wiem dlaczego tak się dzieje i czy czegoś nie robię źle, ale wtedy pomagało zwykle zrobienie obiektu od nowa, co trochę denerwuje ... :)

W ogóle to miło, że jest taka możliwość, żeby powiedzieć, co boli... Chociaż ogólnie to jestem w Inkscape zakochana :)
« Ostatnia zmiana: 03.06.2008, 14:11:41 wysłane przez Elfica » Zapisane

CaceK
Gość
« Odpowiedz #3 : 03.06.2008, 14:26:14 »

Może to nieco głupie ale mnie irytuje ten surowy wygląd Inka. Ikony w tym programie wyglądają jak za czasów Windows 98.
IMHO program do grafiki powinien jakoś wyglądać.
Zapisane
RRH
Gość
« Odpowiedz #4 : 03.06.2008, 17:04:34 »

Kolejna porcja moich uwag:

4. Możliwość publikowania (podglądu) plików svg, żeby zobaczyć jak wyglądają w domyślnej (wybranej przez nas) przeglądarce.

5. Możliwość szybkiego włączania/wyłączania widoczności i blokowania/odbokowywania warstw na wzór GIMP-a - kliknięcie na ikonce z przytrzymanym klawiszem [Shift] np wyłącza widoczność wyszstkich warstw oprócz tej, która była kliknięta. Bardzo nie wygodne jest wyłączanie kilkudziesięciu warstw ręcznie, a czasami taka jest potrzeba.



Elfica, może po prostu obraz wystaje poza płótno? Wtedy będzie ucięty. Musisz zwrócić uwagę na opcje przy eksporcie obrazu, bo jest możliwość eksportowania całego rysunku, całego płótna i dowolnego zaznaczenia.
Miło, że wpadłaś, bo podobają mi się Twoje słodkie postacie - dziewczynki. Może to autoportret?  :-*

CaceK jaki surowy? Ikony zarówno w GIMP-ie, jak w Inkscape'ie zrobione są w bardzo znanym i popularnym stylu Tango. Zauważ, że Inkscape jest napisany pod GTK, więc najlepiej wygląda w natywnym środowisku - GNOME-ie.
Zapisane
CaceK
Gość
« Odpowiedz #5 : 03.06.2008, 17:17:02 »

RRH, W takim razie coś jest nie tak z moim Inkscapem bo to mi raczej na Tango nie wygląda



Wprawdzie mam KDE ale style GTK także da sie zmienić. W sumie to chodziło mi właśnie o te prehistoryczne ikony. Jeśli możesz to powiedz mi jak zmienić te ikony na Tango (które de facto bardzo lubię).
Zapisane
RRH
Gość
« Odpowiedz #6 : 03.06.2008, 17:31:25 »

Uwierz mi, że to Tango. Ich cechą jest prostota. Mi się tam podobają, ale to kwestia gustu. Mrugnięcie
Zapisane
CaceK
Gość
« Odpowiedz #7 : 03.06.2008, 17:59:59 »

RRH, aż poszukałem na google i znalazłem to http://www.gnome-look.org/content/show.php/Tangofied+inkscape+icons+set?content=48140
Jest to port tango dla inkscapea. Niestety nie skończony (brakuje niektórych ikon), a więc bezużyteczny.

Także te obecne nie wyglądaja mi na Tango. W każdym bądź razie są zupełnie inne od tych w GIMPie i tych z linku powyżej.
Zapisane
Elfica
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.4
JID: elfiatko@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 61
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 03.06.2008, 18:08:49 »

RRH, nie nie, jak wystaje to eksportuje całość plus te wystające rzeczy :D Wrzucam w załączniku przykład tego, o co mi chodzi - padło na oko królika :)

Wiem, że detal i malutkie, ale właśnie dlatego, że malutkie, trudno było poprawić :) No i o mały włos nie zauważyłabym tego ...
Potem zdarzyło mi się to jeszcze kilka razy, więc nie był to jednorazowy wysyp...

No i dziękuję za słowa uznania, bardzo mi miło... w rzeczywistości podobno aż taka słodka nie jestem (ale prywata) :)


* oko.png (12.22 KB, 171x124 - wyświetlony 619 razy.)
Zapisane

RRH
Gość
« Odpowiedz #9 : 03.06.2008, 18:26:16 »

CaceK: podaj mi na PW adres e-mail, to Ci wyślę cały zestaw ikon Tango do Inka.

Elfica: masz możliwość skompilowania wydania rozwojowego? Jest ono dość stabilne. Wtedy byś zobaczyła, czy może ten błąd (?) został naprawiony. Polecam to rozwiązanie. Autorom każda sugestia się przyda.
Zapisane
Elfica
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.4
JID: elfiatko@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 61
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 03.06.2008, 18:34:22 »

Możliwość mam tylko nie wiem czy będę miała czas :D
W wolnej chwili ściągnę źródełka.
Zapisane

RRH
Gość
« Odpowiedz #11 : 03.06.2008, 19:43:17 »

Źródła są dostępne poprzez SVN.
Zapisane
asifalittlezonked
Użytkownik

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 280
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 03.06.2008, 21:39:11 »

Kolejna sprawa: co z operacjami logicznymi na większych grupach obiektów? Szczerze mówiąc nie rozumiem, czemu nie można wykonać np różnicy z udziałem zgrupowanych obiektów. To po prostu musi tak być? Gdyby dało się to zmienić, byłoby świetnie, bo takie ograniczenie niesamowicie utrudnia pracę.

"Masowe" wyłączanie/włączanie widoczności warstw oj, przydałoby się Uśmiech
Zapisane
faustissima
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 136
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 04.06.2008, 18:50:22 »

Już pisałam, ale awaria forum spowodowała wykasowanie mojej wiadomości.
Tak więc Język gdy nakładałam gradient przy pomocy narzędzi z lewej, a potem chciałam go edytować z menu fill&stroke, to gradient znikał. Trzeba było nakładać go jeszcze raz, a czasami jeszcze raz i jeszcze raz Język To było denerwujące.
Zapisane
Strony: [1] 2 3 4  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjeDyskusjeInkscapeWątek: Czego Wam brakuje, co chcielibyście zmienić
Skocz do: