Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Żarzenie  (Przeczytany 2938 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
dzialo9
Użytkownik

Reputacja: 8 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 577
Galeria Użytkownika


Beztalencie.


Zobacz profil
« : 17.04.2008, 20:26:39 »


Żarzenie
Tutorial

Opracowanie: dzialo9
Poziom trudności: łatwy





Cześć. Tutorial jest napisany na prośbę Wulfgara z wątku Żarzenie....
Tutorial przedstawia tylko sposób animacji efektu z wątku Mroczne Logo. Miłej pracy:

Tutorial napisany w wersji GIMPa 2.4. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Otwieramy w GIMPie dany obrazek [Ctrl+O]. Ja swój stworzyłam wg. tuta "Mroczne Logo" - jeśli chcecie możecie go użyć.



Lime Point 2. Teraz zmieniamy nazwę warstwy klikając na nią dwa razy Lewym Przyciskiem Myszy. Wpisujemy tam #1 i klikamy Enter. Następnie duplikujemy tę warstwę 10 razy.

Lime Point 3. Przechodzimy do warstwy #1 - aktywujemy ja klikając LPM. Następnie używając Kolory -> Odcień i Nasycenie zmniejszamy nasycenie do -100. Potem kolejno na warstwach #2, #3, #4, #5, #6, #7, #8, #9 i #10 zmieniamy kolejno nasycenie:
2 - (-90)
3 - (-80)
4 - (-70)
5 - (-60)
6 - (-50)
7 - (-40)
8 - (-30)
9 - (-20)
10 - (-10)
#11 nie zmieniamy.


Lime Point 4. Teraz duplikujemy warstwy w następujący sposób:
Warstwę #10 duplikujemy - otrzyma ona automatycznie nazwę #12 - ustawiamy ją ponad warstwą #11 - na logikę.
Potem warstwę #9 duplikujemy (nazywa się #13), no i ustawiamy ją ponad #12. A następnie kolejno duplikujemy warstwy:
#8 na #14
#7 na #15
#6 na #16
#5 na #17
#4 na #18
#3 na #19
#2 na #20
Ustawiamy według kolejności liczb arabskich.

Lime Point 5. Teraz duplikujemy warstwę #11 i sposobem z pkt. 2 zmienimy jej nazwę na Przezroczystość. Następnie stosujemy na niej Warstwa -> Przezroczystość -> Zmiana koloru w alfę. Klikamy na długi (prawdopodobnie biały) pasek i zmieniamy barwę z bieli na czerń (#000000). Klikamy OK.


Lime Point 6. Duplikujemy warstwę Przezroczystość i łączymy je (Przezroczystość z kopia: Przezroczystość). Duplikujemy ponownie i klikamy na ikonkę  Widoczność warstwy - to będzie nasza kopia zapasowa, która przyda się za chwilę. Następnie rozmywamy warstwę widoczną rozmyciem Gaussa (Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa) a następujących ustawieniach:
Promień rozmyca: 7,00 px.
Typ rozmycia: RLE


Lime Point 7. Teraz ponownie duplikujemy warstwę Przezroczystość. Z warstwy kopia: Przezroczystość pobieramy zaznaczenie, czyli aktywujemy warstwę najniedawniej wspominaną klikając na nią LPM, następnie używamy Warstwa -> Przezroczystość -> Kanał alfa na zaznaczenie. Przechodzimy (klikamy LPM) do widocznej zduplikowanej warstwy Przezroczystość, która nosi miano albo kopia: Przezroczystość#1 albo kopia:kopia: Przezroczystość. Tam używamy Zaznaczenie -> Zmiękcz i ustawiamy 7,00 px., Zaznaczenie -> Odwróć a potem klikamy na naszej klawiaturce [Delete].


Lime Point 8. Teraz warstwę kopia: Przezroczystość kasujemy. Warstwie kopia:kopia: Przezroczystość lub kopia: Przezroczystość#1 (może mieć ona zarówno pierwszą nazwę jak i drugą) przemianowujemy sposoeb z pkt.2 na Słabe a warstwę Przezroczystość na Mocne. Teraz rozmywamy warstwę Słabe Gaussem (Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa) o promieniu 5, typ RLE. Następnie duplikujemy ją 5 razy - mamy ich razem z oryginałem 6. Ustawiamy je (oryginał też) ponad warstwami #2, #3, #4, #17, #18, #19. Zmiejszmay im krycie następująco:
ta nad #2  33 %
ta nad #3  66 %
ta nad #4  100 %
ta nad #17  100 %
ta nad #18  66 %
ta nad #19  33 %.

Lime Point 9. Łączymy kopie warstwy Słabe, oraz jej oryginał,  z warstwami poniżej nich metodą Warstwa -> Połącz w dół.
Teraz podobną operację przeprowadzimy z warstwą Mocne. Rozmywamy ją tak samo jak w poprzednim punkcie (te same ustawienia), a następnie duplikujemy 12 razy. Ustawiamy ponad warstwami #5, #6, #7, #8, #9, #10, #11, #12, #13, #14, #15, #16. Krycie zmieniamy tak:
ta nad #5  16 %
ta nad #6  32 %
ta nad #7  48 %
ta nad #8  64 %
ta nad #9  80 %
ta nad #10  100 %
ta nad #11  100 %
ta nad #12  80 %
ta nad #13  64 %
ta nad #14  48 %
ta nad #15  32 %
ta nad #16  16 %

Lime Point 10. Metodą z poprzedniego punktu łączymy ze sobą warstwy z czerwoną poświatą (czyli kopie warstwy Mocne) z warstwami poniżej nich, czyli podobnie jak poprzednio.
Teraz Plik -> Zapisz jako.... Nadajmey naszemu obrazkowi nazwę żarzenie.gif i klikamy Zapisz. Potem w koljenym okienku przeznaczamy z Połącz widoczne warstwy na Zapisz w postaci animacji. Klikamy Eksportuj. W kolejnym oknie rozwijamy listę, którą tam zobaczymy i wybieramy Jedna ramka na warstwę (zastępowanie), powyżej widzimy licznę 100 w małutkim okienku. Kasujemy 100 i wpisujemy 50. Zapisz.



Lime Point Koniec



Tutorial można przerwać po punkcie 4, jednak sądzę, że dalsze punkty dodają efektowi realizmu.
Całość, mimo iż na pierwszy rzut oka wydaje się trudna, jest dziecinnie łatwa. Mam nadzieję, że każdy sobie poradzi.
Miłej pracy.


« Ostatnia zmiana: 18.04.2008, 15:55:54 wysłane przez dzialo9 » Zapisane

INSEKT
Emeryt

Reputacja: 27 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: INSEKT@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 723
Galeria Użytkownika


Ja tu tylko sprzątam


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 17.04.2008, 21:18:56 »

Usuń cudzysłów, jest zbędny.

O wiele fajniej by było, gdybyś wykonała ten efekt za pomocą GAP. Jeśli sobie z tym nie radzisz, to może zaproś Kifera do współpracy?
Zapisane

Nie odpowiadam na wiadomości "(Bez tematu)".
Kilka rad, czyli how-to "jak nie wkurzyć Insekta": 1, 2, 3

Twój tutorial po to tyle czasu gnije w "Gotowych", żebyś nie musiał go więcej poprawiać, gdy zostanie przeniesiony do indeksu! Każda Twoja edycja sprawi, że tutorial zniknie i nie będzie widoczny, dopóki ja go nie przywrócę.
dzialo9
Użytkownik

Reputacja: 8 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 577
Galeria Użytkownika


Beztalencie.


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 17.04.2008, 21:24:40 »

Ooo. Może tak, ale ja z GAP bardzo nieumiejętnie orzystam. Ja może zrobię, a Kifer lub inny animator spojrzy i doradzi czy też przerobi. Doda się to wtedy do tego tuta lub stworzy osobny - nie będę się kłócić o prawa autorskie.
Zapisane

Calii
√ ι ק

Reputacja: 21 Offline Offline

GIMP: 2.10 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 092
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 16.06.2008, 11:55:04 »

Czy temat umarl smiercia naturalna czy moze ktos go wskrzesi? Efekt wygladalby fajnie na koncowce papierosa Język jako dodatkowy rezultat, ale to szczegol. Prosze wrocic do ocenienia tego. PRzenosze do dzialu, w ktorym mozna przedyskutowac dalszy los.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialePropozycje tutoriali (Moderator: davlasq)Wątek: Żarzenie
Skocz do: