Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2 3  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Kropkowane tło  (Przeczytany 91858 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Gandalfica
Gość
« : 31.01.2007, 13:12:56 »

Kropkowane tło
Tutorial

Oryginał: Oryginalny tutorial
Opracowanie: Gaand
Poziom trudności: średni





Do wykonania tego tutoriala będzie potrzebny deseń kropki dostępny w załączniku. W tym tutorialu nauczysz się wykonywać ciekawe, kropkowane tło.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.6.4. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Otwieramy obrazek (Plik -> Otwórz... [Ctrl+O]), na którym chcemy pracować. Zmień nazwę warstwy Tło na Tekstura, a następnie z duplikuj ją (Warstwa -> Duplikuj warstwę Duplikowanie warstwy [Shift+Ctrl+D]) i nazwij ją Kropki.

Lime Point 2. Utwórz nową warstwę (Warstwa -> Nowa warstwa... [Shift+Ctrl+N]), nazwij ją Tło i wypełnij ją narzędziem Wypełnienie kubełkiem Wypełnienie kubełkiem [Shift+B] kolorem #ffffff.



Lime Point 3. Teraz w okienku Kanały (Okna -> Dokowalne okna dialogowe -> Kanały Kanały) utwórz nowy kanał. Nazwij go Maska kropek i jego krycie ustaw na 100.

Lime Point 4. Kanał Maska kropek wypełniamy deseniem kropki za pomocą narzędzia Wypełnienie kubełkiem Wypełnienie kubełkiem [Shift+B].



Lime Point 5. Teraz wchodzimy do okienka Kanały Kanały i klikamy w Kanał na zaznaczenie, kiedy aktywny jest kanał Maska kropek.



Lime Point 6. Wyłączamy widoczność kanału Maska kropek (robimy tak, jak z normalną warstwą, czyli klikamy w ikonkę Widoczność warstwy).

Lime Point 7. Aktywujemy warstwę Kropki i czyścimy zaznaczenie (Edycja -> Wyczyść [Delete]). Wyłącz widoczność warstwy Tekstura i sprawdź, czy efekt jest taki sam, jak poniżej.



Lime Point 8. Włączamy widok warstwy Tekstura i na niej stosujemy Pikselizację (Filtry -> Rozmycie -> Pikselizacja) i ustawiamy parametry, jak na obrazku poniżej.



Lime Point 9. Tryb krycia warstwy Kropki ustawiamy na Suma.



Lime Point 10. W okienku Kanały Kanały, gdy aktywny jest kanał Maska kropek klikamy Kanał na zaznaczenie.

Lime Point 11. Tworzymy nową, przeźroczystą warstwę (Warstwa -> Nowa warstwa... [Shift+Ctrl+N]) i nazywamy ją Biały blask.

Lime Point 12. Odwracamy zaznaczenie (Zaznaczenie -> Odwróć [Ctrl+I]) i za pomocą narzędzia Wypełnienie kubełkiem Wypełnienie kubełkiem [Shift+B] wypełniamy warstwę Biały blask kolorem #ffffff.



Lime Point 13. Zmniejszamy zaznaczenie (Zaznaczenie -> Zmniejsz...) o 1 px i czyścimy zaznaczenie (Edycja -> Wyczyść [Delete]).

Lime Point 14. Pozbywamy się zaznaczenia (Zaznaczenie -> Nic [Shift+Ctrl+A]) i tryb krycia warstwy Biały blask ustawiamy na Suma, a krycie na 50%.



Lime Point 15. Warstwę Tło wypełniamy za pomocą narzędzia Wypełnienie kubełkiem Wypełnienie kubełkiem [Shift+B] kolorem #000000.

Lime Point 16. Na warstwie Kropki wchodzimy w Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa... z ustawieniami, jak poniżej.



Lime Point 17. Krycie warstwy Tekstura zmieniamy na 55%, a warstwy Kropki na 95%.



Lime Point Koniec



Miłego GIMP-owania Uśmiech.



* kropki4.pat (1.2 KB - pobrany 1686 razy.)
« Ostatnia zmiana: 06.06.2009, 13:45:21 wysłane przez INSEKT » Zapisane
matiusmm
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.2
JID: matiusmm@aqq.eu
Licencja: Copyright
Wiadomości: 581
Galeria Użytkownika


♫ ♪ ♫ ♪ ♪ ♫


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 05.04.2007, 19:09:21 »

dzięki temu zrobiłem cos takiego ;];]

Zapisane


hosh
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 13
Galeria Użytkownika

hosh


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 01.05.2008, 13:51:46 »

potrzebuje pomocy! co to jest ten pattern i skąd mam ściągnąć? z jakich załączników? nic nie znalazłem..
Zapisane
arktos
Użytkownik

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 173
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 01.05.2008, 16:10:24 »

A to moja praca:

http://www.pcode.xt.pl/kropki2.jpg

...co to jest ten pattern
jest to tzw. deseń

Cytuj
skąd mam ściągnąć? z jakich załączników?
na samym dole posta są zazwyczaj załączniki

« Ostatnia zmiana: 02.05.2008, 09:46:38 wysłane przez arktos » Zapisane
krzemo
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 30.07.2008, 09:48:45 »

Dzień dobry... mam następujący problem:

"7. Wyłączamy widoczność kanału maska kropek. Wracamy do okienka Warstwy. Aktywujemy warstwę Kropki i czyścimy zaznaczenie: Ctrl+K. Wyłączamy widoczność warstwy Tekstura i patrzymy, czy efekt jest taki sam:"

efekt NIE jest taki sam, ponieważ jeśli usunę zaznaczenie, to z całego obrazu, a nie samej warstwy.

co poradzić?
Zapisane

]
zeus13p
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 24
Galeria Użytkownika


I'm Digimon fan.....


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 13.10.2008, 20:26:49 »

Tu nie chodzi o usunięcie zaznaczenia tylko tego co jest w zaznaczeniu... Nie wiem czy to się ma wersją GIMP'a ale u mnie ten skrót (Ctrl+K) nie działa (używam DELETE).

Moja pracka:
Zapisane

Adros
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 29
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 24.10.2008, 13:23:39 »

Coś mi nie wyszło, musiałem usunąć warstwę tekstura i wkleić zwykły obrazek.
Zanim to zrobiłem jak ustawiłem krycie tej warstwy na 55 to w miejscu kropek było przezroczyste tło.A jak zwiększyłem do 85 to była rozmyta za bardzo.....
A tu moja praca:
Zapisane
`Teq
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

`Teq


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 03.01.2009, 21:18:36 »

A gdzie są te wasrtwy kanały nerzedzia ?Skwaszony
Zapisane
Kussy
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

Kussy


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 17.02.2009, 21:12:03 »

A gdzie znajdę owy załącznik?, znaczy gdzie są te patterny, to co ściągnąłem, jak tego użyć?
Zapisane
Qba_
Emeryt

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
JID: qba_@jid.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 627
Galeria Użytkownika


jogurt rlz!


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #9 : 21.02.2009, 13:40:17 »

Do Kussy: Załącznik jest w pierwszym poście. Jeśli go nie znajdziesz to ja daję jeszcze w swoim poście ten pattern. A używa się tak: wchodzisz w Okna -> Dokowalne okna dialogowe -> Desenie [Shift + Ctrl + P] i naciskasz na Odśwież. Wybierasz z listy deseń kropki. Następnie wchodzisz w Narzędzia -> Narzędzia rysownicze -> Wypełnienie kubełkiem Wypełnienie kubełkiem [Shift + B] i wybierasz wypełnij deseniem.

Do `Teq: Jeśli nie masz tego okna, a chcesz mieć (nie da się go przywrócić, ale można otworzyć okna, które działają tak samo) to wejdź w Okna -> Dokowalne okna dialogowe -> Kanały Kanały, Okna -> Dokowalne okna dialogowe -> Warstwy  Warstwy [Ctrl + L], Okna -> Dokowalne okna dialogowe -> Ścieżki - będziesz miał te same okna, tylko zamiast 1 to będziesz miał 3.

Moja praca:

* kropeczki.pat (1.2 KB - pobrany 752 razy.)
« Ostatnia zmiana: 06.03.2009, 21:07:02 wysłane przez Qba_ » Zapisane

marionetkowa
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika


Królewna królewicza.


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 10.08.2009, 19:36:54 »

To mój pierwszy post także prosze o wyrozumiałość :x

Moja jedna z pierwszych tapet... jak widać, zrobiona w tej technice Uśmiech
http://www.gimpuj.info/gallery/29201_10_08_09_7_42_16.jpg
« Ostatnia zmiana: 10.08.2009, 19:51:18 wysłane przez marionetkowa » Zapisane

Alex36
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 17
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 02.12.2009, 17:12:30 »

Bardzo bym chciała zrobić tą pracę, ale gdzie są załączniki? Bo jeśli już kliknęłam na rzekomy załącznik to go nie ma.
Zapisane


Qba_
Emeryt

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
JID: qba_@jid.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 627
Galeria Użytkownika


jogurt rlz!


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #12 : 02.12.2009, 21:30:22 »

No jak nie ma, jak jest? Tuż pod końcem treści pierwszego posta, a nad sygnaturą autora.
Zapisane

MrTomix09
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

MrTomix09


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 29.01.2010, 17:03:06 »

Witam, jeestem amatorem i mam problem, a polega to na tym, że nie wiem gdzie wrzucic deseń, bo ja daję odśwież to nic nowego mi się nie pojawia. Proszę o pomoc Smutny Smutny Smutny
Zapisane
Strony: [1] 2 3  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPTłaWątek: Kropkowane tło
Skocz do: