Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneHyde parkTestWątek: Bitewna tarcza [GIMP tutorial]
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Bitewna tarcza [GIMP tutorial]  (Przeczytany 11673 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Phoenix
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: pho3nix@jabber.org
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 856
Galeria Użytkownika


twoja stara gra w guitar hero kierownicą


Zobacz profil
« : 24.03.2008, 15:16:04 »


Opracowanie: Phoenix
Poziom trudności: Średni





W tym tutorialu dowiecie się jak stworzyć realistyczną bitewną tarczę widoczną powyżej. Do napisania tutoriala natchnęła mnie praca DaFFyego którą można znaleźć w Jego galerii. Myślę że efekt końcowy jest zadowalający i tutorial przyda się początkującym jak i bardziej zaawansowanym GIMPerom. Poziom trudności oznaczyłem jako "Średni" lecz myślę że nikt nie będzie miał z nim nawet najmniejszych problemów, a jeśli problemy się pojawią to na pewno znajdziecie na nie odpowiedzi w naszym GIMPowym FAQ. Dodatkowo daję do dyspozycji plik .xcf tarczy (Patrz załącznik). A więc do roboty!

Tutorial napisany w wersji GIMPa 2.4. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1.  Kształt

  Na początku tworzymy nowy obraz (Plik -> Nowy [Ctrl+N]) najlepiej o rozmiarach 400x400 pikseli, i od razu tworzymy nową przeźroczystą warstwę (Warstwa -> Nowa warstwa [Shift+Ctrl+N]), nazywamy ją "Kształt". Warstwa ta posłuży nam dosłownie jako kształt naszej tarczy. Do stworzenia go pomocne nam będą ścieżki (Ścieżki {B}). Wybieramy narzędzie ścieżki i odpowiednio zaznaczamy nimi kształt widoczny na pierwszym obrazku poniżej.

  Teraz w Opcjach ścieżek klikamy "Selection from Path" (Zaznaczenie -> Ze ścieżki [Shift+V]) i wypełniamy (Wypełnienie kubełkiem Wypełnienie kubełkiem [Shift+B]) jakimś np. szarym kolorem (To jakim kolorem wypełnimy nie ma znaczenia). Jeśli wygląda to tak jak na drugim obrazku poniżej to znaczy że wszystko jest "OK".

  Teraz odznaczamy aktualne zaznaczenie (Zaznaczenie -> Nic [Shift+Ctrl+A]) i tworzymy nowe (Zaznaczenie prostokątne Zaznaczenie prostokątne [R]). Zaznaczamy nim prawą stronę naszego niedokończonego kształtu i usuwamy (Edycja -> Wyczyść [Delete]). Duplikujemy warstwę (Warstwa -> Duplikuj warstwę [Shift+Ctrl+D]) i odbijamy poziomo (Warstwa -> Przekształcenie -> Odbij poziomo) po czym ustawiamy (Przesunięcie Przesuwanie [M]) ją tak  aby stworzyła razem z drugą połową kształt naszej tarczy (zobacz trzeci obrazek poniżej) i łączymy obie warstwy (Warstwa -> Połącz w dół). Kształt tarczy jest gotowy!



Lime Point 2.  Barwy i symbol

  Następnym stopniem będzie stworzenie barw tarczy i widniejącego na niej symbolu. W tym celu tworzymy nową przeźroczystą warstwę, nazywamy ją "Barwy", zaznaczamy do kanału alfa (Kliknij prawym przyciskiem myszy na warstwę i wybierz "Kanał alfa na zaznaczenie") warstwę Kształt po czym warstwę Barwy wypełniamy gradientem liniowym (Gradient [L]) z kolorami d9c9b5 i eadfd2. Wypełniamy przeciągając od strony lewej do prawej. Odznaczamy zaznaczenie, a warstwie Kształt możemy wyłączyć widoczność (klikając takie: Widoczność warstwy oczko w zakładce warstwy). Jeśli wszystko jest tak jak na pierwszym obrazku poniżej to znaczy że jest bardzo dobrze.

  Teraz wybieramy zaznaczenie prostokątne i zaznaczamy pionowy prostokąt (Powinien przechodzić prawie idealnie przez środek tarczy). W ustawieniach zaznaczenia prostokątnego zmieniamy tryb na "Dodaje do bieżącego zaznaczenia" ([Shift]) i zaznaczamy tym razem poziomy prostokąt (też przechodzący ładnie przez środek tarczy). Krzyż wypełniamy gradientem o kolorach b30000 i e70000 przeciągając w sposób taki jakim wypełnialiśmy "część główną". Aby pozbyć się wystających z poza tarczy części zaznaczamy do kału alfa warstwę Kształt, odwracamy zaznaczenie (Zaznaczenie -> Odwróć [ctrl+I]) i usuwamy wystające części krzyża (Edycja -> Wyczyść [Delete]; Zobacz drugi obrazek poniżej).

  Skoro w podtytule pisze "Barwy i symbol" wstawimy też symbol (wyciągnąłem go z pliku .xcf tarczy DaFFyego). Zapisujemy i otwieramy (Plik -> Otwórz [Ctrl+O]) plik, kopiujemy (Edycja -> Skopiuj [Ctrl+C]) i wklejamy(Edycja -> Wklej [Ctrl+V]) go na nową warstwę którą nazywamy "Symbol". Zaznaczamy do kanału alfa warstwę Symbol i wypełniamy gradientem z kolorami 2c2c2c i 494949. Odznaczamy zaznaczenie (Zobacz trzeci obrazek poniżej; UWAGA: U mnie barwy upodabniają się do tarcz historycznych krzyżowców ale u was mogą być jakie tylko chcecie)   



Lime Point 3. Kolejny opisany punkt.

Wyśrodkowany kolejny obrazek


Lime Point 4. Opisany następny punkt.

Lime Point 5. Kolejny opisany punkt. I tak dalej, i tak dalej... Aż do ostatniego.

Wyśrodkowany obrazek z efektem końcowym


Lime Point Koniec



Znowu tekst autora. Jego uwagi, wskazówki lub inne.

Zakończenie i pożegnanie. Zazwyczaj autorzy kończą tutorial czymś w stylu "Miłego GIMPowania. Uśmiech" itp.


« Ostatnia zmiana: 26.03.2008, 21:47:45 wysłane przez Phoenix » Zapisane



Phoenix
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: pho3nix@jabber.org
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 856
Galeria Użytkownika


twoja stara gra w guitar hero kierownicą


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 24.03.2008, 19:11:49 »

Proszę bardzo:
Zapisane



Daffy
√ ι ק

Reputacja: 15 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: vakrim@aqq.eu
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 441
Galeria Użytkownika


Nie noszę skarpetek.


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 24.03.2008, 20:24:18 »

Grunt to oryginalność i własne pomysły.
Zapisane

INSEKT
Emeryt

Reputacja: 27 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: INSEKT@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 723
Galeria Użytkownika


Ja tu tylko sprzątam


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 24.03.2008, 22:56:53 »

Grunt to oryginalność i własne pomysły.

Ale Ci dopiekł, Phoeniksie, nie ma co.



Niech się ktoś wypowie, czy taki tutorial jest potrzebny.
Zapisane

Nie odpowiadam na wiadomości "(Bez tematu)".
Kilka rad, czyli how-to "jak nie wkurzyć Insekta": 1, 2, 3

Twój tutorial po to tyle czasu gnije w "Gotowych", żebyś nie musiał go więcej poprawiać, gdy zostanie przeniesiony do indeksu! Każda Twoja edycja sprawi, że tutorial zniknie i nie będzie widoczny, dopóki ja go nie przywrócę.
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 431
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 24.03.2008, 23:01:29 »

Phoenix zareklamuj ten swój tutorial, co tam będzie? kilka scieżek +pędzle? Czy będzie trudny, czy długi, czy bardzo prosty?

Jeśli to rzeczywiście ścieżka + pędzle, to nie bardzo się to na tutek nadaje, choć efekt uzyskałeś ładny.
Zapisane
Calii
√ ι ק

Reputacja: 21 Offline Offline

GIMP: 2.10 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 092
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 25.03.2008, 09:41:01 »

Z drugiej strony, poza ladnym efektem widze element praktyczny - popularna jest gra jakies tam plemiona i wiele innych, ludzie potrzebuja materialow dla swoich klanow. Jakies godla, pierdoly to tamto. Taka tarcza wykonana q dwoch wersjach [pokazana na koncu] to juz cos ciekawego. W watkach "prosze o godlo" bedzie mozna sklonic ich do roboty.
Ponadto tutorial moglby isc do przyszlej Kategorii Ikon :> :> bo widze ze w miniaturce 128x128 i 64x64 wyglada dobrze praca [sprawdzalam na szybko, wiec nie wszystkie, przykro mi Uśmiech].

Mamy juz Tarczę Aleksandra u nas.. tam autor tutoriala przekazuje zainteresowanym wykonaniem "szablon". Tak mogloby byc i w tym wypadku. Na sam koniec .xcf "goly" w cechy charakterystyczne klanu, tylko wycieniowany etc. Osoby, ktore beda chcialy miec wlasny - na pewno zrobia tutorial, osoby marudzace o pomoc - mamy dobry uczynek na koncie i ich z glowy przy naszym minimalnym wkladzie i zacnej pracy autora tutorialu Język

Do nikogo argumentacja nie dociera w tej pozytywnej formie? Mam nadzieje, ze jednak. Ale czekam na komentarze
Zapisane
Cawz
Użytkownik

Reputacja: 10 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 121
Galeria Użytkownika


Wesoły GIMPer :)


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 25.03.2008, 11:06:05 »

Calii Dobrze mówi. Takie godła na pewno ładnie wyglądałyby jako ikona.
Phoenix: Efekt fajny.
Zapisane

Phoenix
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: pho3nix@jabber.org
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 856
Galeria Użytkownika


twoja stara gra w guitar hero kierownicą


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 25.03.2008, 11:31:32 »

Grunt to oryginalność i własne pomysły.

No właśnie! xD
Wspomnę że do zrobienia mojej "tarczusi" zainspirowała mnie praca DaFFyego.

Calii, ty to zawsze umiesz spojrzeć na coś z najlepszej drugiej strony. Podziwiam cię...
Dziś (prawdopodobnie) zajmę się tutorialem. I jeszcze co do "reklamy":

Cytuj
Phoenix zareklamuj ten swój tutorial, co tam będzie? kilka scieżek +pędzle? Czy będzie trudny, czy długi, czy bardzo prosty?

Jeśli to rzeczywiście ścieżka + pędzle, to nie bardzo się to na tutek nadaje, choć efekt uzyskałeś ładny.

Kilka ścieżek, gradienty, jeden czy dwa filtry i poziom średni.
Jestem na 100% pewny że wyjdzie z tego porządny tutorial.
Jeszcze jeden efekt końcowy:
Zapisane



Calii
√ ι ק

Reputacja: 21 Offline Offline

GIMP: 2.10 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 092
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 25.03.2008, 11:36:45 »

Wystarczy otworzyc sie na alternatywy Uśmiech
Zapisane
Daffy
√ ι ק

Reputacja: 15 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: vakrim@aqq.eu
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 441
Galeria Użytkownika


Nie noszę skarpetek.


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 25.03.2008, 13:29:04 »

Tutorial się przyda, ale można też dodać klika punktów związanych ze światłem na tarczy. Zdaje mi się, że światło z gradientów może wyglądać trochę sztucznie. Ja robiłem to za pomocą zwykłego pędzla rozmytego gaussem, na to nadałem maskę i zmieniłem tryb krycia. Zresztą, można zobaczyć na moim xcf.
Zapisane

CorteZ
Użytkownik

Reputacja: 5 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 207
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #10 : 25.03.2008, 17:33:22 »

Heh miło, że wykorzystałeś mój tutorial do zrobienia tytułu xD

A efekt ładny, początkującym się przyda... Uśmiech
Zapisane


Phoenix
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: pho3nix@jabber.org
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 856
Galeria Użytkownika


twoja stara gra w guitar hero kierownicą


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 25.03.2008, 17:47:10 »

Heh miło, że wykorzystałeś mój tutorial do zrobienia tytułu xD

A efekt ładny, początkującym się przyda... Uśmiech

Uwierz mi, nie tylko początkującym.
Zapisane



INSEKT
Emeryt

Reputacja: 27 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: INSEKT@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 723
Galeria Użytkownika


Ja tu tylko sprzątam


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #12 : 26.03.2008, 02:41:06 »

Kilka ścieżek, gradienty, jeden czy dwa filtry i poziom średni.

Skoro tu tak mało roboty, to dlaczego poziom średni?
Zapisane

Nie odpowiadam na wiadomości "(Bez tematu)".
Kilka rad, czyli how-to "jak nie wkurzyć Insekta": 1, 2, 3

Twój tutorial po to tyle czasu gnije w "Gotowych", żebyś nie musiał go więcej poprawiać, gdy zostanie przeniesiony do indeksu! Każda Twoja edycja sprawi, że tutorial zniknie i nie będzie widoczny, dopóki ja go nie przywrócę.
Phoenix
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: pho3nix@jabber.org
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 856
Galeria Użytkownika


twoja stara gra w guitar hero kierownicą


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 26.03.2008, 15:51:16 »

Kilka ścieżek, gradienty, jeden czy dwa filtry i poziom średni.

Skoro tu tak mało roboty, to dlaczego poziom średni?

Długie są punkty. Uśmiech 2
Zapisane



Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneHyde parkTestWątek: Bitewna tarcza [GIMP tutorial]
Skocz do: