Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2 3 4
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Kosmiczna zorza  (Przeczytany 86643 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
RRH
Gość
« : 17.03.2008, 13:52:09 »

Kosmiczna zorza
Tutorial

Opracowanie: RRH
Poziom trudności: trudny




Witam w moim kolejnym tutorialu!

Początkowo moim zamiarem było przetłumaczenie poradnika pt. "Leopard's aurora borealis wallpaper in GIMP", który można znaleźć na abduzeedo.com.
Ten z kolei, był próbą stworzenia takiej tapety.

Postanowiłem jednak popracować nad własnym efektem rozwijając techniki użyte w tutorialu na abduzeedo.com. Właściewie to Ty, drogi użytkowniku wypracujesz własny efekt. Nie będzie on bowiem kopią mojego. Dlaczego? Uzyskanie dobrego efektu jest dość trudne i wiele czynników ma wpływ na wynik ostateczny. Myślę jednak, że nie zrazisz się i utworzysz własną zorzę.
Czego nauczysz się w moim poradniku?
Przede wszystkim użyjesz chmur dla uzyskania różnych efektów. Zobaczysz jak działa rozmywanie w ruchu i jak sprawić, by rozmycie szło we właściwym kierunku.


Parę wstępnych uwag.

Operacja rozmywania w ruchu jest skomplikowanym zabiegiem i przy dużej rozdzielczości trochę potrwa zanim Twój procesor ją wykona. Na starszych komputerach może to zając nawet parę ładnych minut. Rozmycie jednej warstwy na rozdzielczości 1600x1200 zajęło mi 15 minut, potrzebowałem rozmyć 11 warstw. Łatwo policzyć ile to trwało. Proponuję więc pracowanie i udoskonalanie tapety na małym obrazie – ja testowałem na obrazie o wielkości 420x300. Jeżeli chce się wykonać dobry efekt, w którym wszystko współgra, czasami trzeba wykonać kilka rozmyć. Praca na mniejszym obrazie zaoszczędzi i czasu i nerwów.
A chyba nie chcesz ich tracić, prawda?
Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie by później powiększyć mniejszy obraz do większych rozmiarów, ale stracisz wtedy na jakości.
Dla wytrwałych, którzy postanowili pochwalić się znajomym tapetą o wysokiej rozdzielczości, proponuję najpierw przeczytać krótki poradnik, jaki zamieściłem na końcu tutoriala. Pomoże on łatwo przenieść efekty uzyskane na mniejszym obrazie na większy.



Specjalne podziękowania dla snufkina, który jako pierwszy odważył się przetestować tutorial oraz wziął się za końcową korektę tekstu i przesłał swoje uwagi. Wilber
Podziękowania również dla INSEKTa, który również wyłapał błędy - te, które nie zauważył snufkin. Język




Tutorial napisany w wersji GIMPa 2.4. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.




Zaczynamy!


Lime Point 1. Chmury, gwiazdy...

Naszym pierwszym zadaniem będzie wypełnienie tła kolorem #090b1b. Zrób więc to.
Następnie utwórz nową warstwę i nazwij ją chmury. Jednolitymi chmurami o szczegółowości 4 i dowolnej losowości ziarna wyrenderuj efekt. Ustaw tryb na rozjaśnianie.

Utwórz nową warstwę i nazwij ją gwiazdy. Przenieś ją pod chmury.
Wypełnij Wypełnienie kubełkiem [Shift + B]czernią i ustaw tryb na Rozjaśnianie.
Stwórz nowy pędzel o zaokrąglonych krawędziach i ustaw mu odstęp na 200.
Zeskaluj pędzel do małych rozmiarów i ustaw mu liczność drgań na 30.

(rys. 01a)

Pomaluj teraz bielą, używając utworzonego pędzla po nowej warstwie.
Kiedy skończysz, zwiększ nieco rozmiar pędzla i utwórz kilka większych gwiazd.
U mnie prezentuje się to tak:

(rys. 01b)

Lime Point 2. Krótko o nadawaniu kierunku rozmywania w ruchu w trybie powiększenia.

Załóżmy, że mamy strzałkę i chcemy ją rozmyć w kierunku, w którym wskazuje.

(rys. 02a)

Najpierw ustalamy z jakiego punktu nastąpi rozmycie:

(rys. 02b)

Rysujemy styczne do strzałki.

(rys. 02c)

Zostało nam już tylko rozmycie. Musimy określić środek rozmycia (niebieski punkt na obrazie) oraz długość rozmycia.

(rys. 02d)

Klikamy na OK i...

(rys. 02e)

...mamy rozmycie. Ot, cała filozofia.

Teraz możemy zabrać się do tworzenia naszych promieni światła.

Lime Point 3. Główna łuna.

Określ, z jakiego punktu powinny rozchodzić się promienie światła - wyznacz środek i kierunek.
W tym celu posłuż się liniami pomocniczymi. Ja wybrałem tak:

(rys. 03a)

Następnie utwórz nową warstwę i nazwij ją główna. Zaznaczeniem odręcznym Lasso [F] narysuj coś w tym stylu - możesz wyjechać lekko poza linie.

(rys. 03b)

Przejdź do Filtry -> Renderowanie -> Chmury -> Jednolite chmury i ustal takie wartości:

(rys. 03c)

Ziarno losowości może być dowolne. Turbulencja jest ważna, bo nadaje ciemniejszy odcień przy rozmyciu, a z kolei rozmiar 10-12 w tej sytuacji jest najlepszy.
Odtąd zawsze używaj powyższych wartości do warstw rozświetlanych.
Kliknij OK i zobacz efekt.
Pora na rozmycie.

Anuluj zaznaczenie [Ctrl+Shift+A] i przejdź do Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie "w ruchu"
Trybem rozmycia będzie Powiększenie, Długość - 150, a Środek musisz wyznaczyć sam. Znajduje się on w miejscu przecięcia się linii pomocniczych.

(rys. 03d)

Pamiętasz, co mówiłem na początku? Lepiej testować efekty na mniejszym obrazie, a później przenosić je na większą rozdzielczość. W tym przypadku wynik rozmycia nie jest najważniejszy. Ale robiąc następne, jeżeli nie chcesz zapuścić korzeni, to albo będziesz potrzebował szybkiej maszyny, albo dużo wody w czajniku, robiąc to na większym obrazie. Możesz być pewny, że efekty, które masz okazję oglądać na zrzutach są wykonane po wielu próbach. Naprawdę wielu.
Ale wracamy na ziemię.

Kliknij OK.

(rys. 03e)

Ustaw tryb krycia warstwy na Sumę.

Teraz rozświetlimy uzyskany efekt. Naszym celem będzie stworzenie mniej więcej takiego zaznaczenia:

(rys. 03f)

Zęby są po to, aby po rozmyciu powstały ładne promienie światła. Ich ilość zależy od Ciebie.
Jeżeli nie chcesz zaznaczać tego ręcznie (polecam użycie maski warstwy, w celu dokonania tego), pomóż sobie promieniami generowanymi za pomocą filtra Filtry -> Zniekształcenia -> Polar Coordinates.
Jak to zrobić, dowiesz się w tutorialu Promienie, zamieszczonym na naszym forum.

Zaznaczenie wypełnij bielą na nowej warstwie, uprzednio nazywając ją główna-światło.
Stwórzmy różnicę chmur - ustal mniej więcej takie wartości:

(rys. 03g)

Wyłączyłem turblencje, by uzyskać łagodniejszą poświatę. Z kolei rozmiar Y mówi nam, że chmury będą bardziej podłużne.
Kliknij OK i rozmyj warstwę - pamiętaj, by środek rozmycia był ten sam co poprzednio.
Ustaw tryb krycia na Rozjaśnianie.
Ja dodatkowo zduplikowałem Duplikowanie warstwy [Shift+Ctrl+D] warstwę, aby uzyskać mocniejszy efekt.

Po tych dwóch krokach uzyskałem:

(rys. 03h)

Możemy teraz zabarwić warstwę główna.
Wybierz Kolory -> Barwienie i zabarw na kolor, który Ci odpowiada.

(rys. 03i)

Lime Point 4. Lewa strona zorzy.

Utworzymy teraz niebieską i czerwoną poświatę po lewej stronie.
Poniżej warstwy główna stwórz nową o nazwie niebieska.

Z takiego kształtu:

(rys. 04a)

i rozmyciu, uzyskałem:

(rys. 04b)

Powyższy efekt powstał tak samo jak główna łuna, czyli rozmiar X i Y wynosi 12, szczegóły 5 oraz włączone zostały turbulencje. Ustaw tryb warstwy na Odcień.
Na razie prawie nic nie widać, ale mamy zamiar rozjaśnić to w następnym kroku.
Pokażę, jak ja to wykonałem.

Kształt:

(rys. 04c)

wypełniłem różnicą chmur, tak samo jak pierwsze rozjaśnienie, z tym że włączyłem turbulencje dla uzyskania mocniejszego blasku, rozmiar ustaliłem na 5 i 12. Zduplikowałem Duplikowanie warstwy [Shift+Ctrl+D] warstwę.
Wybrałem warstwę niebieska, by ją zabarwić. Wyszło mi:

(rys. 04d)

Na razie całość komponuje się tak:

(rys. 04e)

Hm... czegoś tu brakuje.
Dodajmy więc poświaty pomiędzy błękitem i różem.
Pokażę gotowy efekt:

(rys. 04f)

A tak to komponuje się z resztą:

(rys. 04g)

Powyższy efekt wykonałem dokładnie tą samą techniką co poprzednie. Nic nowego. Na warstwie rozjaśniającej - czerwona-światło wyłączyłem turbulencje podczas renderowania różnicy chmur, bo wynik z turbulencjami generował za mocny efekt. Nie mogę Ci powiedzieć Drogi czytelniku, czy masz włączyć turbulencje, czy nie. To naprawdę zależy. Trzeba eksperymentować i tyle. Jedynie co nie zmienia się w całym procesie to używanie tych samych wartości (oprócz ziarna losowości - powinno być inne) do warstw rozświetlanych, czyli naszych główna, niebieska, czerwona i tak dalej.

Teraz pora na trochę samodzielności.

Lime Point 5. Prawa strona zorzy.

Proces tworzenia prawej strony zorzy nie różni się niczym od tworzenia lewej - 4 warstwy, 2 podobne odcienie, przynajmniej u mnie. Spróbuj poeksperymentować z innym kolorami - wystarczy przesunąć suwak podczas barwienia w lewo, by uzyskać piękną, głęboką zieleń
Zaprezentuję więc tylko zrzuty.

(rys. 05a)

(rys. 05b)

(rys. 05c)

Lime Point 6. Kończymy...

Jak widzisz to już prawie koniec. Dodamy jeszcze tylko małe rozjaśnienie.

Utwórz nową warstwę na samej górze i nazwij ją błysk.
Zaznacz taki okrągły kształt:

(rys. 06a)

Wypełnij go bielą i wyrenderuj różnicę chmur. Użyłem turbulencji i zmniejszyłem rozmiar do 5.
Rozmyłem standardowo (promień 150) i ustawiłem tryb na Rozjaśnianie.

(rys. 06b)

Zduplikowałem Duplikowanie warstwy [Shift+Ctrl+D] warstwę dla uzyskania mocniejszego efektu...

...i gotowe!

(rys. wynik)

Mam nadzieję, że byłeś wystarczająco wytrwały by stworzyć efekt zorzy w dużej rozdzielczości.
Nie przejmuj się, jeżeli Ci inaczej wyjdzie, bo na pewno nie uzyskasz takiego samego efektu jak jak. Bo gwarantuję Ci, że to niemożliwe. Spróbuj zabarwiać zorzę na inne kolory. Baw się tym!

Spójrz jeszcze proszę na tapetę o wysokiej rozdzielczości, którą utworzyłem.


Miłego GIMPowania!





Lime Point Krótki poradnik jak przenieść efekt na większą rozdzielczość.

Postanowiłeś więc poświęcić więcej czasu na tworzenie tapety. To dobrze.
Krótko przedstawię, jak przenieść efekt uzyskany na małym obrazie na większy.

Spójrz proszę na obrazki:

(rys. 07a)

(rys. 07b)

Na rysunku 07a po lewej stronie widzisz okno warstw, a po prawej, okno kanałów. Rysunek 07b przedstawia właśnie jeden kanał. Zauważ, że na rysunku 07a w oknie kanałów pod warstwą główna znajduje się warstwa z tekstem. Tekst ten możesz przeczytać na rysunku 07b.
Zawiera on użyte wszystkie wartości, które posłużyły do wyrenderowania chmur.

Załóżmy, że postanowiłeś testować efekt na małej rozdzielczości - ja to robiłem na 420x300px.
Tworzysz zaznaczenie, zapisujesz je do kanału. Generujesz chmury. Zapisujesz wartości jakie użyłeś, np. tak jak ja powyżej. Kiedy skończysz robić tapetę, tworzysz nowy obraz o dużej rozdzielczości, np. 1600x1200px.
Skalujesz również do tej rozdzielczości mały obraz.
Chmury i niebo robisz osobno, bo nie opłaca się skalować.
Tworzysz zaznaczenie z kanału z obrazu o małej rozdzielczości. Następnie Zaznaczenie -> Przekształć na ścieżkę.
Kopiujesz stworzoną ścieżkę do dużego obrazu (do panelu ścieżek) i tworzysz z niej zaznaczenie.

Teraz sprawa jest prosta.
Generujesz chmury używając zapisanych wartości i rozmywasz. Przy rozmyciu musisz użyć nowych współrzędnych środka rozmycia - spójrz, gdzie teraz znajduje się ten środek na obrazie, który powiększyłeś.
Procedurę powtarzasz dla każdego kanału.
Przeniesienie efektu jest naprawdę łatwe, potrzeba tylko na to więcej czasu – na starych komputerach naprawdę wiele.
« Ostatnia zmiana: 28.02.2012, 14:07:11 wysłane przez Danyeru » Zapisane
Veith
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 25
Galeria Użytkownika


oj joj oj


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 23.03.2008, 16:10:00 »

świetnie opisany Tutorial chociaż przyznam miałem troszkę problemów ale wreszcie się udało xD sam nie jestem zadowolony ze swojej pracy bo czegoś mi brak xD

Zapisane

Ale-X
Gość
« Odpowiedz #2 : 28.03.2008, 21:21:26 »

Jak zrobić te zębatki?
Cytuj
I jak zrobić te linie i środek rozmycia? Czy to jest może tylko na potrzebę forum i nie ma takiego czegos w gimpie?
Zapisane
RRH
Gość
« Odpowiedz #3 : 28.03.2008, 21:28:42 »

Zębatki możesz zaznaczyć ręcznie (nie polecam) albo tak, jak podawałem - na naszym forum jest tutorial jak zrobić promienie słoneczne. Wykonujesz je więc wg tuta i tworzysz z nich zaznaczenie.
Środek wyznaczasz sobie sam i podajesz go podczas rozmywania.
Zapisane
pawcio93
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #4 : 29.03.2008, 12:56:01 »


troszkę roboty ale wyszło mi coś takiego MrugnięcieChichot Chichot Chichot
Zapisane
Ale-X
Gość
« Odpowiedz #5 : 29.03.2008, 19:42:18 »

Dwa dni się nad tym męczyłem ale wreszcie to stworzyłem Chichot Może nie jest idealne ale jest, jedynym problemem były właśnie te promienie światła  <smutny> Ale ścieżki zrobiły swoje.  Uśmiech 2
« Ostatnia zmiana: 08.04.2008, 05:34:35 wysłane przez Ale-X » Zapisane
zurt
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

zurt


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 29.05.2008, 07:21:17 »

Mam takie pytanie dotyczących tych linii pomocniczych jak i czym je narysować
Zapisane
RRH
Gość
« Odpowiedz #7 : 29.05.2008, 11:05:56 »

Linie pomocnicze rysujesz normalnie pędzlem. Żeby były proste przytrzymujesz klawisz Shift.
Zapisane
-Yami-
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 29.05.2008, 14:40:57 »


Bardzo fajny efekt.
Zapisane

JAOKIM
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

JAOKIM


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 17.06.2008, 15:18:44 »

tut fajny czytelny dajacy ciekawy efekt ;]
mam tylko problem z dla mnie bardzo waznym punktem, a mianowicie " Krótki poradnik jak przenieść efekt na większą rozdzielczość."
krotki - niestety... a moglbys dac jakis normalny poradnik jak robic ten efekt z wiekszych rozdzielczosciach?
Zapisane
DragoneX
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
JID: dragonex@aqq.eu
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 12
Galeria Użytkownika

DragoneX

Robie ~2 lata i dalej nie umiem dobrze używać.


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 21.06.2008, 19:15:55 »

Fajny tutek. Tylko po środku myślałem że jest niewykonalny ( snoise.exe wywalał debugi ), ale po tym jak zrobiłem na osobnej warstwie wszystko wyszło. Wynik:

Jedynie nie chciało mi się robić tak równych linii no to zrobiłem na oko i tak wyszło jak wyszło xd
Zapisane
matlin
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: matlin@aqq.eu
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 53
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 16.07.2008, 22:57:34 »

A jak można zrobić oprócz gwiazd te niebo, żeby było łande tak jak na tym obrazku Język
Zapisane


http://synto.myminicity.com/
Świat łagodzi słońce, światła siła żywa.
Kwieciem swe oblicze przed światem odkrywa
em1il
Gość
« Odpowiedz #12 : 16.01.2009, 18:39:57 »

czemu w tym toutrialu nie ma obrazków pokazujących jak co robić krok po kroku?
tylko jest (rys.2c) itp...


Zapisane
Zdybek
Emeryt

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 729
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #13 : 16.01.2009, 20:02:45 »

Obrazki były. Ale kolega RRH, usunął konto (jak zresztą można zauważyć) a że screeny miał w forumowej galerii tak więc ich już nie ma. A efekt końcowy został bo jest umieszczony na imejdż szaku.
Zapisane

Cytuj
<+Bizzar> będę na v lansił laski
<+Bizzar> *eeej laska mam v na IRCu 8)*
Strony: [1] 2 3 4
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialeTutoriale do poprawyWątek: Kosmiczna zorza
Skocz do: