Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneHyde parkWątek: Z jakiego systemu korzystasz?
Ankieta
Pytanie: Z jakiego systemu korzystasz?
Windows - 444 (68.5%)
Linux - 190 (29.3%)
Mac OS - 9 (1.4%)
Unix - 1 (0.2%)
Inny - 4 (0.6%)
Głosów w sumie: 550

Strony: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 79
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Z jakiego systemu korzystasz?  (Przeczytany 450869 razy)
0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.
jokerwader
Użytkownik

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.2
Wiadomości: 130
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #168 : 09.04.2007, 20:19:08 »

No więc zadam wam dwa pytania.

1. Co oceniacie za bardziej funkcjonalne, bezpieczne itp Viste czy Linuxa?
2. Czy Vista jest również graficznie bardziej rozbudowana od Linuxa?

Wiele odpowiedzi z różnych tematów jest podzielna, raz Linux raz Windows.
Częstym problemem są gry w które to użytkownicy nie mogą grać na Linuxie, a czy nie mamy programów typu "Wine"? Chce od was konkretnych odpowiedzi co jest, a czego nie ma w obu tych systemach.

Oceniając prosze o zapoznanie się z poniższymi materiałami.

------------------------------------------
Grafika Linux:
http://www.youtube.com/watch?v=ZD7QraljRfM
http://www.youtube.com/watch?v=Y6kd42jIaHk
http://www.youtube.com/watch?v=JD6BiKnLzck

Grafika Vista:
http://www.youtube.com/watch?v=3QdGt3ix2CQ
http://www.youtube.com/watch?v=7Lh-AJS8sC8
http://www.youtube.com/watch?v=3nvr1y5AD6A

VISTA vs LINUX
http://www.youtube.com/watch?v=xC5uEe5OzNQ

------------------------------------------
Czy Linux?
http://www.youtube.com/watch?v=_ZXcuhJkwx4
http://www.youtube.com/watch?v=CYY-g6ionzM
http://www.youtube.com/watch?v=dxsUKX6xXyE

Czy Vista?
http://www.youtube.com/watch?v=DzwqkAVkooE&mode=related&search=
http://www.youtube.com/watch?v=lVJfuFfpbIU <-- przy tym to się uśmiałem Mrugnięcie

------------------------------------------

Myśle, że wystarczy Mrugnięcie.
Zapisane

marecki_
Użytkownik

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
JID: lethal2@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 180
Galeria Użytkownika

marecki_


Zobacz profil
« Odpowiedz #169 : 10.04.2007, 11:15:00 »

1. Grafika
Kwestia graficzna jest wyjątkowo jasna - Vista to znędzniałe, ślimaczące się głupstwo. Ten graficzny interfejs zżera wszystko w komputerze, a zwykły Beryl czy inny XGL na Linuksie chodzi bardzo przyjemnie nawet na starszych maszynach (np. GF2). Windowsy odstają w tej kwestii na Linuksami o kilka wieków. 

2. Bezpieczeństwo
Tu chyba też zastanawiać się dużo nie trzeba. Wirusy na Linuksa w większości wychdzodzą wyjątkowo rzadko i są tworzone specjalnie, w odpowiednich laboratoriach informatycznych. Podczas gdy Windows do bezpiecznej pracy potrzebuje odpowiedniego softu, który żre RAM i procka, to Linuksa odpalasz i się nie martwisz o nic. Ponadto bezpieczeństwo Linuksa wynika w dużej mierze z odpowiedniego posługiwania się systemem, myślenia podczas pracy na komputerze itd. Wiadomo, że  Windowsa używają wszyscy - od małych dzieci do starszych ludzi. I nie potrafią odpowiednio wykorzystać maszyny.

3. Funkcjonalność
To już bardziej złożona kwestia. Wiadomo, że większość producentów oprogramowania i hardware`u jest nastawiona na rynek  windowsowy. Dlatego użytkownicy Windows nie muszą narzekać na brak softu albo nie działające urządzenie. Jednak na Linuksie da się tak samo komfortowo pracować. Jeżeli się dobrze wybierze drukarkę, skaner czy coś innego, nie będzie większych problemów z odpaleniem, bowiem ciągle społecznośc pracuje na dobro ogółu i tworzy paczki ze sterownikami itd.
Co do kwestii oprogramowania: jeżeli na komputerze głównie oglądamy filmy, słuchamy muzyki, odbieramy pocztę, surfujemy po sieci - polecam zdecydowanie Linuksa. Bezpieczeństwo i przyjemność jest zdecydowanie większa. Gorzej z programami dla profesjonalistów - wielkie aplikacje, w które zaopatrują się głównie duże firmy, są tworzone pod Windowsa (AutoCAD i inne CADy na przykład). Są to programy komercyjne. Jednak na Linuksie istnieją odpowiedniki takich programów, np. qCAD (na Windowsie jest już płatny). A oprogramowanie na licencji GPL można wykorzystywać do celów komercyjnych, czyli jest to wielki plus dla, przykładowo, małych firm, które nie będą musiały wydawać 10tys. zł na program. 
Czyli, krótko mówiąc  - masz Windowsa, musisz mieć kasę. Masz Linuksa, masz kasę ale jej nie wydajesz Uśmiech. Windows jest trochę do przodu, ale dzięki swojemu monopolowi. 

4. Gry

Podobna sytuacja jak wyżej. Producenci tworzą gry głównie na Windowsa. Trochę śmieszne jest biadolenie, że "a na Linuksie to gry nie działają" - jak mają działać, skoro są na inną platformę? Istnieją emulatory np. wine, cedega (nakładka na wine), przez które można pograć w windowsowe gry. A gry tworzone na OpenGL chodzą na Linuksie szybciej i to natywnie. Są to takie gry jak np. produkty ID Software, Activision, Splash Damage: wszystkie Doomy, Quake`i, ET, ET Quake Wars i wiele innych. Są to gry, które nie wymagają emulacji.
Co do emulacji - nie każdą grę można poprzez wine uruchomić, ale raczej rozrywki na pingwinie nie będzie brakować.
« Ostatnia zmiana: 10.04.2007, 11:25:55 wysłane przez lethal2 » Zapisane
Calii
√ ι ק

Reputacja: 21 Offline Offline

GIMP: 2.10 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 092
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #170 : 10.04.2007, 18:20:14 »

[h]ello,
jestem nowa na forum, ale w tym temacie moge sie raczej swobodnie wypowiedziec.
Uzywam od przeszlo 2 lat Linuxa i tylko linuxa, jeszcze pol rku temu  zasmiecala mi dysk Winda, ale na szczescie juz rodzine przeszkolilam, ze tam nie ma nic lepszego dla nich.
Na poczatku byla.. Mandriva [jakies 28h], zaraz potem pojawila sie Fedorka [wtedy 4] na moim kompie. Moj komputer szybki wtedy nie byl, modernizacja miala nastapic dopiero za jakies pol roku. Zakochalam sie w pingwinku i winda poszla w zapomnienie. Grub automatycznie odpalal Linuxa wiec rodzina przy slabym refleksie ;-) se se se  takze sie przyzwyczaila do nowych gier [mama zasmakowala w Mahjongg i wielu innych grach pod gnoma i kde].

Minal jakis czas i moj chlopak zdecydowal sie zainstalowac u mnie Gentoo [przy okazji modernizacji sprzetu] Uśmiech Nie zaluje czasu trwania instalacji. Swojego Gentoo juz sie nie wyrzekne Uśmiech Po prostu by mi brakowalo calej tej krzataniny wokol mojego systemu jaka sobie ufundowalam Uśmiech

Polecam serdecznie Linuxy dla poczatkujacych Uśmiech  Fedorke, Suse, Ubuntu... Uśmiech  aktualnie ich instalatory nie strasza poczatkuajcych tak jak "za dawnych czasow" Uśmiech
Zapisane
Freddy Kruger
Użytkownik

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Wiadomości: 414
Galeria Użytkownika


Gimpowid


Zobacz profil
« Odpowiedz #171 : 10.04.2007, 19:52:22 »

Ja dalej jestem wyznawcą Windowsa, a Linuxa używam do buszowania po sieci. Robię też tam swoje eksperymenty bo jak coś chce usunąć to wywalam folder i słuch o tym ginie.
Jednak póki co korzystam z najnowszej wersji Windowsa. Oto pudełko:
Zapisane

ozziuss
Gość
« Odpowiedz #172 : 24.04.2007, 21:23:54 »

dzisiaj do szkoły przybyło 15 nowiutkich Mac'ów Chichot
http://62.89.77.134/cgi-bin/WebObjects/AppleStore.woa/wa/category?id=1000279
chyba te pierwsze z lewej. nie mogę się doczekać aż zasiądę za takim  8)
Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 430
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #173 : 24.04.2007, 21:26:15 »

To może ja się wstrzymam z opinią jaką o Macach słyszałem...Język
Zapisane
ozziuss
Gość
« Odpowiedz #174 : 24.04.2007, 21:40:35 »

a co słyszałeś? :>
Zapisane
Calii
√ ι ק

Reputacja: 21 Offline Offline

GIMP: 2.10 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 092
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #175 : 24.04.2007, 23:00:57 »

Ja nie slyszalam opini, ja pracowalam na MACu... musze powiedziec ze komputery Apple'a to boskie dziela
Zapisane
Nightquest
Użytkownik

Reputacja: 12 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 285
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #176 : 24.04.2007, 23:15:40 »

W szkole od roku "pracuje" na MACu, dno, kompletna lipa! jak dla mnie oczywiscie, zacznijmy od tego, ze wiesza sie to cos na kazdym kroku (a jak sie zawiesi to nie sposob odwiesic, najlepiej rwac kabel ;p) to oryginalna myszka posiada 1 przycisk ;] ogolnie.. nie dla mnie ten wynalazek ;p

skladalem 40 minutowy film na tym, z muzyka + jakies efekty itp. nie wspominam tego dnia dobrze ;p mialem ochote wywalic ta skrzynke za okno, no ale sa gusta i gusciki.
Zapisane


" login, pass, nick, spam znikl, “chodz na zielone”. "
Calii
√ ι ק

Reputacja: 21 Offline Offline

GIMP: 2.10 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 092
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #177 : 25.04.2007, 05:50:02 »

Wolalabym pozostawic to bez komentarza.... ale jestem zbyt uparta aby tak uczynic. Po pierwsze sprzet w "szkole" jest watpliwej jakosci poprzes sam fakt przebywania tam. MAC sie wiesza? No to dowod na to ze ktos juz na nim cos zrabal - Applowski system nie jest windowsem, dziala stabilnie jak skala jak zaden laik nie zacznie grzebac gdzie nie powinien. Orginalny design myszki appla to genialny pomysl, WYGODA ogromna, jeden przycisk? tak.. ale myszka kiwa sie na DWA boki Język  wiec sa dwa przyciski - chbya ze to jest jakis cholernie stary model to wtedy mozna ustawic pewne reakcje w systemie.
Nie mam pojecia z jakim sprzetem miales doczynienia.  "Wieszajacy sie" / "Zepsuty"Mac z jakimi mialam do czynienia to wlasnosc jakiegos idioty ktory nie potrafil tego skonfigurowac albo to smasakrowal, dodam ze juz kilkuletni Apple to byl. Zawieszac najnowszego MAC'a na nowym Apple'u to jest wyzwanie, zeby uczynic to z konta uzyszkodnika. Z poziomu administratora mozna jednac [jak w kazdym systemie] narobic niezmierzonych spustoszen.
Jak wspomnialam sprzet znajdujacy sie w placowkach oswiaty dluzej niz miesiac juz sa narazone na ubytki, jesli nie maja dobrego administratora - to nie moze sie na tym pracowac tak wysmienicie jak mnie sie pracowalo miesiac temu na slicznym Lapku Applowskim i na skyrznce z 2 Xeon'ami i kilkoma innymi swiecidelkami, przy ktorych rozwazanie zastosowania kwasu solnego na ich wlascicielu w celu przejecia tych 'dobr' ;-) jest ciekawa idea Uśmiech 2 hrr hrr..
Zapisane
ozziuss
Gość
« Odpowiedz #178 : 25.04.2007, 14:38:14 »

nie no sprzęt całkiem nówka przyjechał z pieniędzy unii. pierwszy raz udostępniony niestety będzie dopiero po majowym weekend'zie :/
Zapisane
Nightquest
Użytkownik

Reputacja: 12 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 285
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #179 : 25.04.2007, 14:50:18 »

Wolalabym pozostawic to bez komentarza.... ale jestem zbyt uparta aby tak uczynic. Po pierwsze sprzet w "szkole" jest watpliwej jakosci poprzes sam fakt przebywania tam. MAC sie wiesza? No to dowod na to ze ktos juz na nim cos zrabal - Applowski system nie jest windowsem, dziala stabilnie jak skala jak zaden laik nie zacznie grzebac gdzie nie powinien. Orginalny design myszki appla to genialny pomysl, WYGODA ogromna, jeden przycisk? tak.. ale myszka kiwa sie na DWA boki Język  wiec sa dwa przyciski - chbya ze to jest jakis cholernie stary model to wtedy mozna ustawic pewne reakcje w systemie.
Nie mam pojecia z jakim sprzetem miales doczynienia.  "Wieszajacy sie" / "Zepsuty"Mac z jakimi mialam do czynienia to wlasnosc jakiegos idioty ktory nie potrafil tego skonfigurowac albo to smasakrowal, dodam ze juz kilkuletni Apple to byl. Zawieszac najnowszego MAC'a na nowym Apple'u to jest wyzwanie, zeby uczynic to z konta uzyszkodnika. Z poziomu administratora mozna jednac [jak w kazdym systemie] narobic niezmierzonych spustoszen.
Jak wspomnialam sprzet znajdujacy sie w placowkach oswiaty dluzej niz miesiac juz sa narazone na ubytki, jesli nie maja dobrego administratora - to nie moze sie na tym pracowac tak wysmienicie jak mnie sie pracowalo miesiac temu na slicznym Lapku Applowskim i na skyrznce z 2 Xeon'ami i kilkoma innymi swiecidelkami, przy ktorych rozwazanie zastosowania kwasu solnego na ich wlascicielu w celu przejecia tych 'dobr' ;-) jest ciekawa idea Uśmiech 2 hrr hrr..

to ja moze to pozostawie bez komentarza.
Zapisane


" login, pass, nick, spam znikl, “chodz na zielone”. "
Freddy Kruger
Użytkownik

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Wiadomości: 414
Galeria Użytkownika


Gimpowid


Zobacz profil
« Odpowiedz #180 : 25.04.2007, 15:11:00 »

MAC się tak samo wiesza jak Windows, czyli w tedy gdy coś jest zrąbane Język
Zapisane

Nightquest
Użytkownik

Reputacja: 12 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 285
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #181 : 25.04.2007, 15:13:28 »

To nie koniecznie wina systemu, wsadz sobie dwie kości ramu kingstona w dualu z innej serii i zobacz jak komputer chodzi ;]
Zapisane


" login, pass, nick, spam znikl, “chodz na zielone”. "
Strony: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 79
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneHyde parkWątek: Z jakiego systemu korzystasz?
Skocz do: