Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Nocne niebo z Gwiazdami.  (Przeczytany 39362 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Kiryuu__
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 17
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 06.03.2008, 10:55:14 »

Nocne niebo z Gwiazdami.
Tutorial ze strony http://www.egimp.yoyo.pl/tut2/niebo/niebo.htm

Opracowanie: Nieznany Autor
Poziom trudności: łatwy
Efekt Finałowy:



Ten tutorial jest kolejną lekcją która ma charakter artystyczny i ma za zadanie pokazać metody pracy w programie GIMP przy pomocy których można uzyskać pożądane efekty . Praktycznie na każdym poziomie naszej pracy jest wskazana własna inwencja twórcza która najprawdopodobniej będzie przyczyną uzyskania własnych lepszych efektów ostatecznych

Tutorial napisany w wersji GIMPa 2.4. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Pracę zaczynamy od utworzenia nowego dokumentu o rozmiarach  640 x 480 px  . Tło zostawmy w spokoju i stwórzmy nową warstwę Warstwa -> Nowa warstwa [Shift+Ctrl+N] o nazwie "BG" , następnie ustawmy kolory : czarny jako kolor pierwszoplanowy , natomiast #263757 jako kolor tła i wypełnijmy warstwę "BG" gradientem Gradient [L]  z ustawieniami domyślnymi , ciągnąc myszkę w dolnej części dokumentu w kierunku takim jak to zostało przedstawione na ilustracji 1  .




Lime Point 2. 2. Tworzymy nową warstwę Warstwa -> Nowa warstwa  , nazywamy ją "gwiazdy 1" , następnie wlewamy do niej czarny  kolor Wypełnienie Kubełkiem Wypełnienie kubełkiem [Shift+B] i wypełniamy ją szumem  Filtry -> Szum -> Rozproszenie HSV Jak na rysunku poniżej:

Lime Point 3. Teraz wybierzmy Warstwa -> Kolory -> Poziomy , ustawimy następujące wartości Jak na rysunku poniżej:

Aby otrzymać przezroczystość warstw usuniemy szybko kolor czarny narzędziem Zaznaczanie obszarów według kolorów Zaznaczenie wg koloru[Shift + O] , ustawmy opcje według ilustracji ZOWK  i kliknijmy prawym przyciskiem myszy gdziekolwiek na czarnym obszarze na warstwie "gwiazdy 1" , następnie wciskamy kolejno kombinację klawiszy : ( Ctrl + k ) wyczyść i ( Ctrl + Shift + A ) - brak zaznaczenia i ustawiamy na zakończenie tego punktu przezroczystość ( Krycie ) warstwy na 25 do 30%.
ILUSTRACJA ZOWK

Lime Point 4. W tym punkcie powtórzymy czynności wykonane w poprzednim kroku z drobnymi różnicami . Tworzymy nową warstwę i nazywamy ją "gwiazdy 2" , następnie wlewamy do niej czarny  kolor  [Shift+b] i wypełniamy ją szumem filtrem Filtry -> Szum -> Rozproszenie HSV z następującymi ustawieniami : wstrzymanie - 3 , odcień - 0 , nasycenie - 0 , wartość - 120 .
Teraz wybierzmy Warstwa -> Kolory -> Poziomy i ustawmy następujące wartości : Wybór czarnego punktu (1) - 100 , środkowy punkt 1,00 , wybór białego punktu (3) - 107
i zatwierdźmy ustawienia wciskając OK , aby otrzymać przezroczystość warstw usuniemy szybko kolor czarny narzędziem Zaznaczanie obszarów według kolorów [Shift + o] , ustawmy opcje według ilustracji 2 (u góry) i kliknijmy LPM gdziekolwiek na czarnym obszarze na warstwie "gwiazdy 2" , następnie wciskamy kolejno kombinację klawiszy : [Delete] wyczyść i [Ctrl + Shift + A] - brak zaznaczenia i ustawiamy przezroczystość ( Krycie ) warstwy na 50 do 55% . Na chwilę obecną powinniśmy uzyskać efekt podobny do ilustracji przedstawionej poniżej .


Lime Point 5.W kolejnym kroku "domalujemy" imitację słabego blasku mniejszych gwiazd na niebie . Standardowo tworzymy nową warstwę , oczywiście jak zwykle na najwyższym poziomie warstw o nazwie "blask 1" , wybieramy Pędzel Pędzel[P]] i z zakładki narzędziowej wybieramy pędzel: Circle Fuzzy (07) z domyślnymi ustawieniami. Następnie wybierzmy jako kolor pierwszoplanowy biały i dla wygody oraz precyzyjniejszej pracy powiększmy nasz obrazek o 400% . Teraz namalujmy klikając punktowo pędzlem , kilkanaście bądź więcej ( kilkadziesiąt ) kropek na warstwie "blask 1" na punktach imitujących gwiazdy starając się je umieścić centralnie na "gwiazdce" ( pikselu ) , rozrzucając je w miarę równomiernie na całej warstwie w sposób taki jak pokazuje to ilustracja 3a i 3b . Po czym rozmywamy warstwę filtrem Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa ustawiając promień rozmycia poziomo i pionowo : 4 , oraz na zakończenia zmieniamy przezroczystość warstwy na około 20 % .

3a

3b

Lime Point 6. Teraz powtórzymy poprzedni krok z drobnymi różnicami . Tworzymy nową warstwę o nazwie "blask 2" , wybieramy Pędzel[P] i z zakładki narzędziowej wybieramy pędzel: Circle Fuzzy (13) ze standardowymi ustawieniami. Następnie wybierzmy jako kolor pierwszoplanowy biały i dla wygody oraz precyzyjniejszej pracy powiększmy nasz obrazek o 400% . Teraz namalujmy klikając punktowo pędzlem , o około 50% mniej kropek niż w poprzednim kroku , na warstwie "blask 1" na punktach imitujących gwiazdy starając się je również umieścić centralnie na "gwiazdce" , rozrzucając je w miarę równomiernie na całej warstwie w sposób taki jak pokazuje to ilustracja 3a i 3b . Po czym rozmywamy warstwę filtrem Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa ustawiając promień rozmycia poziomo i pionowo 6 , oraz na zakończenia zmieniamy przezroczystość warstwy na około 25 % .

Lime Point 7. W kolejnym przedostatnim kroku postaramy się namalować prostą symulację drogi mlecznej . Tworzymy nową warstwę i nazywamy ją "droga mleczna" , po czym dodajemy chmury filtrem filtry -> Renderowanie -> Chmury -> Jednolite chmury z następującymi ustawieniami : Szczegóły : 2 , Rozmiary X-0,9 Y-10,0 , pozostałe ustawienia pozostawiamy wyłączone . Teraz poprawmy kontrast warstwy przez wybranie Warstwy -> Kolory -> Jasność i kontrast wstawiając następujące wartości : jjasność : 10 , kontrast : 20 , oraz zmieniamy tryb warstwy na Rozjaśnianie . Na zakończenie tego punktu , jeszcze zamaskujmy zbędne obszary warstwy w następujący sposób : wybieramy  Warstwa -> Maska -> Dodaj maskę warstwy z początkową maską warstwy Biała ( bez przezroczystości ) , ustawiamy jako kolor pierwszoplanowy biały natomiast jako kolor tła wybieramy kolor czarny , po czym wybieramy narzędzie Wypełnianie gradientem koloru [L] z ustawieniami takimi:( kolor pierwszoplanowy na kolor tła, Zaznaczamy Dithering ) i maskujemy naszą warstwę "droga mleczna" , ciągnąc lewym przyciskiem myszki w kierunku strzałki która jest narysowana na ilustracji pod punktem . W tym punkcie należy zwrócić uwagę na efekt uzyskany przed zamaskowaniem naszej warstwy , przy odrobinie fantazji manipulując ustawieniami w filtrze jednolite chmury możemy uzyskać efekt mniej lub bardziej zachmurzonego nieba .


Lime Point BONUS   Moglibyśmy Już skończyć ale zrobimy jeszcze mgławice. (chętni)
 Na zakończenie tego tutka wykonamy na szybko dwie bardzo proste mini mgławicę . Tworzymy nową warstwę o nazwie " mgławica 1 " , malujemy na niej chmury filtrem filtry -> Renderowanie -> Chmury -> Jednolite chmury z następującymi ustawieniami : Szczegóły - 1 , Rozmiary około X-11,0 Y-11,0 , pozostałe ustawienia pozostawiamy wyłączone , po czym wybierzmy Warstwa -> Kolory -> Poziomy i ustawmy następujące wartości ( obok ikonek kroplomierza ) : Wybór czarnego punktu - 110 , środkowy punkt 1,00 , wybór białego punktu - 140 . Teraz wybierzmy narzędzie różdżki czyli Zaznaczanie sąsiadujących obszarów  Magiczna różdżka[z] z ustawieniami: Wygładzaj, Z Obszarami przezroczystymi, próg: 5,0. Wciskamy klawisz Shift [zaznaczanie wielokrotne] zaznaczamy cztery małe obszary białe na warstwie (wybieramy co chcemy). Następnie jeszcze raz stwórzmy nową warstwę na najwyższym poziomie w zakładkach warstw ( tak jak zawsze do tej pory to robiliśmy ) , oczywiście nazywamy ją " mgławica 1 " , wypełniamy ją kolorem #2d4a7e używając narzędzia kubełka[Shift+B] , usuwamy zaznaczenie wciskając kombinację klawiszy Ctrl + Shift + A , rozmywamy ją Gaussem z opcjami Promień rozmycia X i Y około 25 i na zakończenie zmieniamy Tryb warstwy na Przesiewanie i przezroczystość na 30% . Efekt jaki uzyskaliśmy w tym punkcie wykonując dotychczasowe czynności można uzyskać również przy pomocy większego okrągłego pędzla , malując na warstwie obszary symulujące mgławice , ja niestety nie miałem takiego który by odpowiadał moim potrzebom dlatego zdecydowałem się nie iść krótszą drogą . Aby zakończyć naszą pracę , dodajmy jeszcze jedną nową warstwę " mgławica 2 " , dodajmy do niej chmury filtrem Filtry > Renderowanie > Chmury > Jednolite chmury z następującymi ustawieniami : Szczegóły - 1 , Rozmiary : X-16,0 Y-16,0 , pozostałe ustawienia pozostawiamy wyłączone i zmieńmy tryb warstwy na Rozjaśnianie . Jeszcze na chwilę wybierzmy warstwę " mgławica 1 " , zaznaczmy ją Warstwa > Przezroczystość > Kanał alfa na zaznaczenie i wracamy z powrotem do warstwy " mgławica 2 " , odwracamy zaznaczenie wciskając kombinację klawiszy [Ctrl + I] , usuwamy niepotrzebne obszary na warstwie [Ctrl + Shift + A] i dla poprawienia ostatecznego efektu wybierzmy jeszcze korekcję Warstwa > Kolory > Poziomy i wpiszmy wartość od 235 do 220 w polu Wybór białego punktu (prawa ikonka kroplomierza) . 


Lime Point Koniec



Uwaga: Nie musicie Stosować takich samych ustawień poziomów jak ja.

Życzę wam Miłego GimPowania...Uśmiech

PS: Dołączam Plik xcf aby każdy mógł Zobaczyć ustawienie  Warstw itp.



* niebo.xcf (1744.22 KB - pobrany 328 razy.)
« Ostatnia zmiana: 05.08.2008, 09:23:34 wysłane przez Kiryuu__ » Zapisane

coortez
Użytkownik

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 398
Galeria Użytkownika


mastah phlmastah


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 06.03.2008, 12:28:22 »

takiego tutka tutaj brakowało
Zapisane

fav.
[]http://images34.fotosik.pl/120/7d1ab62dfe431f24.png[/]

Czytaj regulamin.
snufkin
Gość
« Odpowiedz #2 : 06.03.2008, 12:57:32 »

Widzę, że systematycznie poprawiasz formatowanie poradnika. Mam jedną małą prośbę - rozbij te ogromne punkty na kilka mniejszych.
Zapisane
Kiryuu__
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 17
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 06.03.2008, 13:10:53 »

o nieee!!
ile ja juz sie napociłęm
musiałem przerobic z 2.2 na 2.4
Zapisane

snufkin
Gość
« Odpowiedz #4 : 06.03.2008, 13:21:05 »

Przykro mi, ale pamiętaj nie musisz robić tego na już teraz. Masz czas, nie musisz się spieszyć.

Powinieneś zrobić parę rzeczy:
    • żeby zgłosić napisany tutorial, delikwent powinien mieć min. 15 postów (patrz regulamin).
    • popraw błędy językowe, stylistyczne oraz ortograficzne.
    • dopracuj nieścisłości z szablonem tutoriali.

    Zrób to co trzeba i pomyśl o satysfakcji, punkcie reputacji oraz własnym wkładzie w zbiór poradników. Mrugnięcie[/list]
    Zapisane
    Kiryuu__
    Użytkownik

    Reputacja: 2 Offline Offline

    Płeć: Mężczyzna
    GIMP: 2.4 + GAP
    Licencja: Copyright
    Wiadomości: 17
    Galeria Użytkownika



    Zobacz profil
    « Odpowiedz #5 : 06.03.2008, 14:43:34 »

    ok.
    Przepraszam za problemy które stworzyłem wam.
    Ja naprawde nie mam czasu na poprawienie tutka a to ze jestem zarejestrowany od 3 dni to nic nie świadczy. Prosze abyście wy poprawili tutek bo ja nie wiem gdzie są błędy.
    Zapisane

    INSEKT
    Emeryt

    Reputacja: 27 Offline Offline

    Płeć: Mężczyzna
    GIMP: 2.8
    JID: INSEKT@jabster.pl
    Licencja: Copyright
    Wiadomości: 2 723
    Galeria Użytkownika


    Ja tu tylko sprzątam


    Zobacz profil WWW
    « Odpowiedz #6 : 06.03.2008, 21:06:51 »


    Mnie tam się efekt podoba. Jeśli tutorial będzie miał poziom trudności łatwy, to na pewno przyda się wielu nowicjuszom. Ale oczywiście wpierw trzeba sporo poprawić.
    « Ostatnia zmiana: 16.06.2008, 16:11:45 wysłane przez Calii » Zapisane

    Nie odpowiadam na wiadomości "(Bez tematu)".
    Kilka rad, czyli how-to "jak nie wkurzyć Insekta": 1, 2, 3

    Twój tutorial po to tyle czasu gnije w "Gotowych", żebyś nie musiał go więcej poprawiać, gdy zostanie przeniesiony do indeksu! Każda Twoja edycja sprawi, że tutorial zniknie i nie będzie widoczny, dopóki ja go nie przywrócę.
    Calii
    √ ι ק

    Reputacja: 21 Offline Offline

    GIMP: 2.10 + GAP
    Licencja: Copyright
    Wiadomości: 1 092
    Galeria Użytkownika



    Zobacz profil
    « Odpowiedz #7 : 16.06.2008, 16:14:45 »

    Temat z calego offtopicu przeczyscilam, pozostaje zastanowic sie nad poprawkami, ale moze juz osoba jakas konkretnie wypisze bledu w formatowaniu, ja widze naduzycia podkreslania na pierwszy rzut oka. Efekt jest ladny, poczatkujacym osobom przyda sie taka prosta i przyjemna instrukcja.
    Zapisane
    INSEKT
    Emeryt

    Reputacja: 27 Offline Offline

    Płeć: Mężczyzna
    GIMP: 2.8
    JID: INSEKT@jabster.pl
    Licencja: Copyright
    Wiadomości: 2 723
    Galeria Użytkownika


    Ja tu tylko sprzątam


    Zobacz profil WWW
    « Odpowiedz #8 : 23.06.2008, 22:10:53 »

    Potraktujcie to jako propozycję i strzelcie tutaj jakieś komentarze.

    Czekamy.
    Zapisane

    Nie odpowiadam na wiadomości "(Bez tematu)".
    Kilka rad, czyli how-to "jak nie wkurzyć Insekta": 1, 2, 3

    Twój tutorial po to tyle czasu gnije w "Gotowych", żebyś nie musiał go więcej poprawiać, gdy zostanie przeniesiony do indeksu! Każda Twoja edycja sprawi, że tutorial zniknie i nie będzie widoczny, dopóki ja go nie przywrócę.
    Piotreek
    Gość
    « Odpowiedz #9 : 23.06.2008, 22:15:18 »

    Efekt prosty aczkolwiek ciekawy. Wg. mnie rozbicie dla nowych użytkowników jest potrzebne. Mi tam to lotto. Ja bym po ostatecznych poprawkach i potwierdzeniu autora dodał obrazu do indeksu.
    Zapisane
    Rodez
    Użytkownik

    Reputacja: 2 Offline Offline

    Płeć: Mężczyzna
    GIMP: 2.6
    Licencja: Copyright
    Wiadomości: 209
    Galeria Użytkownika



    Zobacz profil
    « Odpowiedz #10 : 24.06.2008, 09:03:37 »

    Efekt ładny i dość ciekawy. Jestem na tak bo na pewno tak jak już inni napisali przyda się nowicjuszom. Skasować podkreślenia (większość) , Zrobić krótsze punkty i poprawić formatowanie. I wszystko będzie fajnie Uśmiech
    Salvio__ nie spiesz się bo tu Cię nikt nie pogania.
    Zapisane

    Judyta04
    Użytkownik

    Reputacja: 7 Offline Offline

    Płeć: Kobieta
    GIMP: 2.4 + GAP
    Licencja: Copyright
    Wiadomości: 104
    Galeria Użytkownika


    i put my heart in a red balloon


    Zobacz profil WWW
    « Odpowiedz #11 : 24.06.2008, 10:43:48 »

    Ja również jestem na tak. Efekt bardzo fajny, a samo wykonanie tego tutka też wymaga trochę pracy.
    Zapisane
    Zdybek
    Emeryt

    Reputacja: 14 Offline Offline

    Płeć: Mężczyzna
    GIMP: 2.6
    Licencja: Copyright
    Wiadomości: 1 729
    Galeria Użytkownika



    Zobacz profil WWW
    « Odpowiedz #12 : 24.06.2008, 21:24:49 »

    Ja również jestem stanowczo na TAK ponieważ efekt bardzo ładny i na pewno się przyda Mrugnięcie
    Zapisane

    Cytuj
    <+Bizzar> będę na v lansił laski
    <+Bizzar> *eeej laska mam v na IRCu 8)*
    Damian UKF
    Użytkownik

    Reputacja: 1 Offline Offline

    Płeć: Mężczyzna
    GIMP: 2.4 + GAP
    Licencja: Copyright
    Wiadomości: 176
    Galeria Użytkownika


    Bądź bliski dla bliskich !!!


    Zobacz profil
    « Odpowiedz #13 : 26.06.2008, 13:30:44 »

    Moim zdaniem tutek fajny i prosty w wykonaniu. W indeksie napewno się przyda.
    Zapisane

    Strony: [1] 2  Wszystkie
    DrukujPobierz PDF
    Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialePropozycje tutoriali (Moderator: davlasq)Wątek: Nocne niebo z Gwiazdami.
    Skocz do: