Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Napisy dla początkujących  (Przeczytany 2917 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
frecel
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 11
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 28.02.2008, 07:09:37 »

Napisy dla Początkujących

Opracowanie: frecel
Poziom trudności: bardzo łatwy



Jest to mój pierwszy tutorial więc nie podziewajcie się wielkiej rewelacji Chichot

W wielu pracach które oglądam często widzę problem z napisami. Na przykład cała praca jest dobra ale psuje ją kiepski napis. W tym tutorialu postaram się pokazać kilka przydatnych technik robienia dobrych napisów. Wymiatacze gimpa raczej nie znajdą tu nic nowego ale tutoriale pisze się w końcu głównie dla początkujących.

Tutorial napisany w wersji GIMPa 2.4. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.




Lime Point Zaczynamy


Lime Point 1. A więc przechodząc do rzeczy. Pierwszą i chyba najważniejszą sprawą w napisie jest czcionka. Z tymi które dostępne są standardowo raczej świata nie zwojujemy więc trzeba ściągnąć kilka dodatkowych.

Czcionki można pobrać np. z tych stron:
www.dafont.com
www.1001freefonts.com
www.fonts.pl
Lub po prostu wklepać w googlach to czego szukamy (np. caligraphic font).

Żeby dodać nowe czcionki w Windowsie wystarczy wejść do Panelu Sterowania kliknąć na Czcionki (z tego co pamiętam ma taki folder z literą A) i wrzucić tam.

W Linuksie trzeba wrzucić je do folderu fonts w katalogu gimpa (/home/nazwa_użytkownika/.gimp-2.4/fonts).

Nie będę tutaj mówił jaką czcionkę wybrać do jakiej pracy bo to jest kwestia gustu ale mogę tylko podpowiedzieć że najlepiej żeby czcionka była jakoś powiązana z tematem pracy. Na przykład do sygnatury z robotem w roli głównej najlepiej dać czcionkę o futurystycznych kształtach, a do jakiegoś rodzinnego zdjęcia bardziej będzie pasowało coś stylizowanego na odręczne pismo. Ale jak już pisałem decyzje jaka czcionka będzie najlepiej pasowała musicie podjąć wy na podstawie swojego gustu. A i jeszcze jedna rada, na pewno znajdziecie na jakimś forum paczki po kilka tysięcy czcionek, nie polecam ściągania tego bo większości nigdy nie użyjecie a gimp będzie się strasznie powoli odpalał.

Podobna rzecz jest też z kolorem napisu, to po prostu kwestia gustu, ale jak robicie napisy z trybem warstwy ustawionym na pokrywanie to najlepiej wygląda biały (przynajmniej według mnie).


Lime Point 2. Czasami wystarczy po prostu dobrana czcionka i wszystko wygląda bardzo dobrze. Ale zazwyczaj jest tak że przydał by się jakiś dodatkowy efekt. Kilka moich prywatnych i nie tylko pomysłów zaraz pokażę.

Dobrze jest tak jak tutaj pierwszą literę słowa zrobić w osobnej warstwie i resztę w osobnej. Dzięki temu tak jak tutaj mogę przenieść resztę do góry i mój napis wygląda (przynajmniej moim zdaniem lepiej).


Teraz można połączyć warstwy i zduplikować dwa razy i ustawić tryb wszystkich warstw na pokrywanie. Już w tej chwili mamy całkiem niezły napis który świetnie się nadaje do sygny.
Tak to u mnie wygląda z dwoma warstwami.

Dobry efekt uzyskamy jeżeli pod tymi dwoma warstwami zrobimy jeszcze jedą z tym napisem i potraktujemy ją wyciosaniem z ustawieniami 10, 50, 50 (filtry -> szum  -> wyciosaj ) tryb wszystkich warstw ustawiamy na pokrywanie.
Oto jaki efekt mi się udało uzyskać.


Pobawienie się jeszcze trybami warstw i ich przezroczystością, często pomaga to poprawić efekt.


Lime Point 3. W drugim napisie znowu zrobiłem pierwszą literę większą czcionką ale z trochę innego powodu. Dzięki temu że N jest większe to w jego wysokości może się zmieścić trochę więcej tekstu.


Można to wykorzystać w także w trochę inny sposób kiedy chcemy wpakować dwa wyrazy zaczynające się od tej samej litery.


Tak naprawdę kombinacji z powiększaniem i zmniejszaniem liter są miliony i wszystko zależy od waszej wyobraźni, ja chciałem tylko pokazać wam przykład.

Ale wracając do poprzedniego napisu. Znowu łączymy i duplikujemy warstwy trzy razy.
Tryb dwóch dolnych warstw ustawiamy na pokrywanie a trzecią rozmywamy gaussem (filtry > rozmycie > rozmycie gaussa) z ustawieniami w okolicach 15, 15, potem jeżeli efekt jeszcze nam się nie podoba barwimy warstwę (kolory > barwienie) i ustawiamy jaki kolor nam się podoba. Jeżeli dalej coś nie pasuje to można wymazać część tej warstwy gumką, najlepiej z kryciem w okolicach 20%.
Oto co ja uzyskałem.


Można to tego jeszcze dodać na dole jedną warstwę i wyciosać ją tak jak we wcześniejszym napisie.

Lime Point 4. Zdaje mi się że gdzieś na forum jest już tut jak zrobić przezroczysty napis ale w związku z faktem że nie wymaga to dużo pracy to dopiszę to tutaj, przynajmniej nie będziecie musieli szukać.

Tworzymy nasz nowy napis a potem tylko używamy na nim efektu Xach (Filtry > Światło i Cień > Efekt Xach) i klikamy [ctrl]+
  • .

Lime Point 5. Kolejny patencik to napis C4D. C4D to grafiki 3D dzięki którym możemy wpakować ciekawy efekt do naszej pracy (nie wiem jak inaczej wyjaśnić co to jest). W każdym razie najpierw będziemy potrzebowali jakiegoś napisu.


Potem tworzymy nową warstwę i wklejamy nasze C4D, cofamy się do warstwy z napisem i narzędziem zaznaczenie według koloru (Shift + O) zaznaczamy nasz napis, potem wracamy do warstwy z C4D i odwracamy zaznaczenie (Zaznaczenie > Odwróć lub Ctrl + i) i wycinamy niepotrzebny kawałek C4D.


Pozostało nam już tylko zmienić tryb warstwy z C4D na Pokrywanie


W gruncie rzeczy tą metodą można zrobić napis z dowolnej grafiki, więc możecie np. zrobić napis MAMA w którym będzie widać twarz waszej matki. Dla dobrego efektu polecam używać czcionek z grubymi literami. Poza tym możecie jeszcze spróbować nakładać kilka C4D na siebie.

Lime Point Koniec



To narazie byłoby na tyle. Na koniec chciałbym powiedzieć że to nie są rozkazy tylko porady, zachęcam wszystkich do zmieniania moich pomytsłów i eksperymentowania ile wlezie bo to jaki efekt uzyskamy przy zmianie trybu warstwy zależy w dużej mierze od koloru tła napisu. Na przykład w czarnobiałych grafikach dobrze wygląda napis w trybie różnica, a tutaj raczej by nie pasował.




« Ostatnia zmiana: 07.03.2008, 10:01:38 wysłane przez frecel » Zapisane

HaHa!
Calii
√ ι ק

Reputacja: 21 Offline Offline

GIMP: 2.10 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 092
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 28.02.2008, 09:52:23 »

Wybacz, ale po to istnieje regulamin, aby go przestrzegac, skoro my funkcjonujemy zgodnie z jego zasadami.. a na pewno nie wbrew - to kazdy inny uzytkownik moze. Jakbys zdobyl moze  te 15 postow - to juz bylbys nieco zorientowany w pewnych sprawach, bo bys sie "oczytal" Uśmiech z forum. A tak z miejsca robisz gafe i narazasz sie na krytyke, ktora sie na pewno pojawi pomijajac moj post.
Do pisania tutoriali mamy szablon, a aby napisac dobry tutorial wypada przejrzec dokladnie tutoriale juz znajdujace sie w indeksie i z przyzwoitosci te z dzialu propozycje - zobaczyc z jakich powodow one NIE SĄ akceptowane.
To jest minimum. Kolejny punkt to dobrze napisany i ciekawy tutorial.
Opisywanie jak robic napisy dla poczatkujacych to bardzo wymagajacy temat, uwazam, ze taki tutorial by sie przydal, ale jakosc porad jakie oferujesz wciaz jest niewymierna do oczekiwan po takim temacie. Przeniosę temat do dzialu TEST. Tam temat bedzie lezal, ty bedziesz nad nim pracowal i go poprawial jesli sobie zyczysz - w miedzyczasie stan sie pelnoprawnym uzytkownikiem forum, czyli po prostu zacznij sie na forum udzielac w wypowiedziach.

Zycze milego dnia i inwencji do urozmaicenia tutoriala, jak sie postarasz to bedzie warty przeniesienia. Zorientuj sie w szablonie pisania  tutoriali.
Korzystaj przy tym z wyszukiwarki na forum oraz FAQ.

Pozdrawiam
Zapisane
frecel
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 11
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 07.03.2008, 10:08:25 »

Dodałem jeszcze dwa sposoby na ciekawy napis i przerobiłem zgodnie z szablonem do tutriali. Wiem że skróty klawiszowe powinny być w kwadratowych nawiasach ale niestety "o" i "i" to znaczniki bbcode i tekst mi by się przez to kwasił.
Zapisane

HaHa!
snufkin
Gość
« Odpowiedz #3 : 07.03.2008, 11:18:19 »

Zgadzam się z @Calii, to co napisałeś to taki - powiedzmy - zbiorczy tutorial dla wielu innych. Wiesz, z jednej strony fajnie - wszystko byłoby w jednym miejscu, ale z drugiej to trochę nie fair dla osób, która napisały to samo we wcześniejszych poradnikach.

Jeśli chcesz zabłysnąć - potrzebujesz cierpliwości. Najpierw stań się pełnoprawnym członkiem forum, a dopiero potem pisz tutoriale.

Cytuj
Wiem że skróty klawiszowe powinny być w kwadratowych nawiasach ale niestety "o" i "i" to znaczniki bbcode i tekst mi by się przez to kwasił.
Jeśli zrobisz dokładnie tak, jak jest napisane w szablonie i uwagach odnośnie pisania tutoriali, nie będziesz miał takich problemów. Jednak żeby zauważyć to wszystko o czym piszemy potrzebujesz czasu.

Mam nadzieje, że rozumiesz nasze intencje i uwagi.
Pozdrawiam.
Zapisane
frecel
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 11
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 07.03.2008, 11:44:09 »

To co zaraz napiszę zabrzmi trochę ofensywnie ale ja nie chce się kłócić tylko pokazać swój punkt myślenia.

Z tym co napisałeś to faktycznie nie w porządku w stosunku do innych tutorialowców. Ale ja tam spotkałem się na forum tylko z tutem do Xach'a (chociaż nie do końca jestem pewien dlaczego zrobiliście tuta w którym jest pokazane jak użyć jeden efekt) może dlatego że nie szukałem tuta do czegoś co umiem zrobić, chociaż z drugiej strony przejrzałem forum czy aby się nie powtarzam za bardzo z tym tutem. Ale wszystko to pisałem z głowy. Nie są to pomysły zerżnięte z innych tutoriali, nawet jeżeli tuty opisujące coś takiego istnieją to ja z nich nie korzystałem. Więc nie mów mi że nie musiałem na to poświęcić czasu i cierpliwości.

Intencje rozumiem do uwag postaram się zastosować.
Zapisane

HaHa!
INSEKT
Emeryt

Reputacja: 27 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: INSEKT@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 723
Galeria Użytkownika


Ja tu tylko sprzątam


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : 07.03.2008, 11:59:22 »

Hmm, jeśli koniecznie chcesz napisać jakiś ciekawy i przydatny tutorial, to zaglądaj może częściej do "Próśb o tutoriale".
Zapisane

Nie odpowiadam na wiadomości "(Bez tematu)".
Kilka rad, czyli how-to "jak nie wkurzyć Insekta": 1, 2, 3

Twój tutorial po to tyle czasu gnije w "Gotowych", żebyś nie musiał go więcej poprawiać, gdy zostanie przeniesiony do indeksu! Każda Twoja edycja sprawi, że tutorial zniknie i nie będzie widoczny, dopóki ja go nie przywrócę.
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneHyde parkTestWątek: Napisy dla początkujących
Skocz do: