Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2 3  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Aero w GIMP-ie  (Przeczytany 83893 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
CorteZ
Użytkownik

Reputacja: 5 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 207
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« : 21.02.2008, 23:41:27 »


Opracowanie: CorteZ
Poziom trudności: średni
Oryginał: Aero w Photoshopie





Nudząc się zajrzałem kilka dni temu na forum. W dziale "Prośby o tutoriale" znalazłem ciekawy temat założony przez Kapitana_hak1995. Dzięki pomocy Johny'ego, udało mi się stworzyć "efekt aero". Efekt taki doskonale znany jest już od bardzo dawna użytkownikom MacOS X oraz Linuksa. Pierwszym systemem jaki wprowadził taki efekt był MacOS X firmy Apple. W zakresie Linuksa Composite pojawiło sie w 2004 roku i pozwalało na podobne efekty okienek. Potem pojawiły się: XGL (2006) i AIGLX, gdzie działa to już stabilnie i bardzo przyjemnie.
Odsłona w Windowsie z podobnymi efektami ukazała się dopiero w Windowsie Vista.

Podziękowania dla:
Johny
Calii

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.4. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Otwieramy obrazek w GIMP-ie [Ctrl+O].



Lime Point 2. Tworzymy nową warstwę [Ctrl+Shift+N], nazywamy ją Inner Glow i ustawiamy ją nad warstwą Tło (w menu warstw [Ctrl+L]).



Lime Point 3. Tworzymy zaznaczenie prostokątne [R]  Zaznaczenie prostokątne o wielkości naszego przyszłego okna.



Lime Point 4. Wybieramy Zaznaczenie -> Zaokrąglenie. Promień ustawiamy na 5%.



Lime Point 5. Wypełniamy zaznaczenie kolorem czarnym (Wypełnienie kubełkiem [Shift+B]  Wypełnienie kubełkiem) i wybieramy Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa.... Wartość w obu polach ustawiamy na 500 px.



Lime Point 6. Zmieniamy krycie warstwy Inner Glow na 40.



Lime Point 7. Wybieramy Filtry -> Światło i Cień -> Rzucanie Cienia. Ustawiamy poniższe wartości:



Lime Point 8. Tworzymy nową warstwę [Ctrl+Shift+N] i nazywamy ją Stroke. Umieszczamy ją nad resztą warstw.



Lime Point 9. Wypełniamy warstwę Stroke za pomocą narzędzia Kubełek [Shift+B] kolorem białym (FFFFFF). Zmniejszamy zaznaczenie (Zaznaczenie -> Zmniejsz...) o 1 px i wciskamy [Delete]. Powiększamy zaznaczenie (Zaznaczenie -> Powiększ...) o 1 px.



Lime Point 10. Duplikujemy Duplikowanie warstwy warstwę Stroke. Na najwyższej warstwie (kopia: Stroke) wybieramy Połącz w dół. Następnie tryb warstwy Stroke zmieniamy na Pokrywanie.
Zauważ, że na poniższym screenie nie ma zaznaczenia. Ty jednak nie kasuj go. Ja jedynie je wyłączyłem, by pokazać efekt.



Lime Point 11. Przejdź na warstwę Tło.



Lime Point 12. Wybierz Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa... i obie wartości ustaw na 35.



Lime Point 13. Stwórz nową warstwę [Ctrl+Shift+N] i nazwij ją Obramowanie. Umieść ją nad wszystkimi innymi warstwami.



Lime Point 14. Zmniejsz zaznaczenie o 8 px. Na górnej krawędzi zmniejsz zaznaczenie o 30 px. Pomoże wam ten szkic:



Lime Point 15. Wypełnij zaznaczenie [Shift+B] kolorem czarnym. Zmniejsz zaznaczenie o 1 px i wyczyść zaznaczenie klawiszem [Delete]. Powiększ zaznaczenie o 1 px.
Zauważ, że na powyższym screenie nie ma zaznaczenia. Ty jednak nie kasuj go. Ja jedynie je wyłączyłem, by pokazać wam efekt.



Lime Point 16. Przybliż obraz do 100%.

Lime Point 17. Otwórz swoją przeglądarkę internetową. W naszym przypadku będzie to Mozilla Firefox.

Lime Point 18. Zminimalizuj swoje okno i ustaw jego wielkość tak, by całkowicie zasłaniało nasze "wirtualne okienko w GIMPie".



Lime Point 19. Wciśnij klawisz [Print Screen].

Lime Point 20. Wklej nasz zrzut ekranu [Ctrl+V]. Z jego warstwy (Wklejona warstwa) stwórz warstwę o nazwie Screen.



Lime Point 21. Przesuń warstwę Obramowanie na samą górę.



Lime Point 22. Przesuń naszego screena tak, by zawartość przeglądarki była w obramowaniu. Wybierz Warstwa -> Dopasuj wymiary warstwy do obrazu.



Lime Point 23. Wybierz jako aktywną warstwę Obramowanie.

Lime Point 24. Za pomocą narzędzia Zaznaczanie rozmyte Magiczna różdżka {U} zaznacz obszar w środku obramowania.



Lime Point 25. Odwróć zaznaczenie. W tym celu wybierz Zaznaczenie -> Odwróć lub wciśnij [Ctrl+I].

Lime Point 26. Przełącz aktywną warstwę na Screen. Wyczyść zaznaczenie (Edycja -> Wyczyść lub [Delete]).



Jeśli z jakichś powodów nie jesteś w stanie wykonać czynności z warstwą
screen, wklej:
Lime Point 27. Tworzymy nową warstwę i nazywamy ją Przyciski. Umieszczamy ją na samej górze.



Lime Point 28. Wklejamy [Ctrl+V] poniższy render i zakotwiczamy go [Ctrl+H].



Lime Point 29. Umieszczamy przyciski za pomocą narzędzia Przesunięcie [M]  Przesuwanie w ten sposób:



Lime Point 30. Przybliżamy sobie obraz do 400 %.



Lime Point 31. Zaznaczamy "ramkę" przycisków.



Lime Point 32. Wycinamy ją i wklejamy. Przesuwamy (Przesunięcie [M]) nowo wklejoną ramkę w miejsce poprzedniej. Nie zakotwiczamy.



Lime Point 33. Wchodzimy w menu warstw [Ctrl+L]. Widzimy tam warstwę Oderwane Zaznaczenie (Wklejona Warstwa). Zmieniamy jej nazwę na Przyciski2.



Lime Point 34. Zmieniamy tryb warstwy Przyciski2 na Pokrywanie.



Lime Point 35. Oddalamy obraz do 100% (u nas na screenach 67%).

Lime Point 36. Narzędziem tekstowym [T] Narzędzia tekstowe piszemy tekst, który wcześniej wyświetlał nam się w okienku. W naszym przypadku będzie to:
Cytuj
Polskie Forum Użytkowników GIMPa - Indeks - G...
.
Ustawienia tekstu to:




Lime Point 37. Duplikujemy [Ctrl+D] warstwę z napisem. Na dolnej warstwie zmieniamy kolor czcionki na biel (FFFFFF).



Lime Point 38. Na dolnej warstwie wybieramy Warstwa -> Dopasuj wymiary warstwy do obrazu. Następnie wybieramy Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa... o wartości 10.



Lime Point 39. Teraz musimy wkleić [Ctrl+V] Logo Firefoksa.

Lime Point 40. Po wklejeniu logo, zmień nazwę jego warstwy na Firefox.

Lime Point 41. Przesuń logo tam gdzie zazwyczaj one są (lewy górny róg wirtualnego okienka).



Lime Point 42. Wybierz Warstwa -> Skaluj warstwę i ustaw 20 px.



Lime Point 43. Utwórz nową warstwę [Ctrl+Shift+N] i nazwij ją Paski. Umieść ją pomiędzy warstwą Screen a warstwą Stroke.



Lime Point 44. Za pomocą narzędzia Ścieżki Ścieżki {B} utwórz "paski".



Lime Point 45. Z menu ścieżek wybieramy Selection from Path. Wypełniamy zaznaczenie kolorem białym. Wybieramy Zaznaczenie -> Nic [Ctrl+Shift+A].



Lime Point 46. Zmieniamy aktywną warstwę na Inner Glow. Wybieramy narzędzie Zaznaczanie rozmyte i klikamy w lewym górnym rogu. Przełączamy aktywną warstwę na Paski i wciskamy [Delete]. Wybieramy Zaznaczenie -> Nic [Ctrl+Shift+A].



Lime Point 47. Zmieniamy tryb warstwy na Pokrywanie, a krycie na 30%.



Lime Point Koniec



Miłego GIMPowania. Uśmiech



« Ostatnia zmiana: 06.06.2009, 11:24:34 wysłane przez Domaxi » Zapisane


j1rka
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 15
Galeria Użytkownika

j1rka


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 05.03.2008, 16:28:57 »

Fajny tutek!

moje prace:


1:1   http://i246.photobucket.com/albums/gg82/j1rka/Aerovgimpu2.png?t=1204730780
« Ostatnia zmiana: 05.03.2008, 19:48:48 wysłane przez j1rka » Zapisane

Tarzan
Gość
« Odpowiedz #2 : 05.04.2008, 08:43:41 »

mi tak wyszło jak w załączniku.
tutek jest super.


* aero.png (465.66 KB, 1024x768 - wyświetlony 2447 razy.)
Zapisane
qxz654
Gość
« Odpowiedz #3 : 08.04.2008, 18:28:09 »

moja pracka
http://www.gimpuj.info/gallery/8467_08_04_08_7_24_23.jpg
miałem małe problemy ze wstawieniem loga firefoxa i czcionką i nic nie wymyślłem
EDit
http://www.gimpuj.info/index.php?action=gallery;sa=view;id=13501
EDIT:http://www.gimpuj.info/index.php?action=gallery;sa=view;id=13649
« Ostatnia zmiana: 11.04.2008, 19:53:55 wysłane przez qxz654 » Zapisane
Gawron
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

Gawron


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 11.06.2008, 22:16:38 »

a mi takie cos wyszlo:




A TUTEK Z******Y... :d POZDRO
Zapisane
Severius
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 36
Galeria Użytkownika

Severius


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 18.06.2008, 12:36:39 »

Ładny poradnik Uśmiech
Ale mi coś nie wyszło xD
Zapisane

Logane
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika

Logane


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 05.08.2008, 22:28:27 »

Oto mój wyrób visto podobny z dodatkiem xp-ka ;-)

Zapisane
sztyvny
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

sztyvny


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 09.08.2008, 19:15:34 »

Super:) Mimo że jestem początkujący to podołałem;) oto efekt:

(pożyczyłem obrazka bo nie chciało mi się szukać innego)
I mam taki mały problem: po skopiowaniu loga mf miałem tło białe... (wyczyściłem gumką) Jak zrobić żeby tak się nie robiło? (a i to samo było z przyciskami)
Zapisane
Arrow
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 12
Galeria Użytkownika

Arrow


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 14.08.2008, 20:34:28 »

Mój efekt:




Zapisane
elita
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 11
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 18.11.2008, 19:00:54 »

yy na poczatku nie wiedziaam po to wog9ole ten efekt....teraz zdaje mi sie rozumiec ze po to zeby obraz "udawal" viste....
no ja mam viste wiec..
Zapisane
CorteZ
Użytkownik

Reputacja: 5 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 207
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #10 : 18.11.2008, 20:33:50 »

no ja mam viste wiec..

o Kurde! Miszczu ucz nas, jak być takimi fajnymi ludźmi jak ty, miszczu! Masz Viste? Ooo! A oryginał, czy pirata? A to podobno szajz, to po co kupowałeś?

btw. Ja też mam Viste...
Zapisane


Nose4s
√ ι ק

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: moses@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 961
Galeria Użytkownika


Troll magister dyplomowany ;)


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 18.11.2008, 21:58:13 »

@up raz, elita to kobieta geniuszu, dwa nie offtopuj co prawda vista to szajs jest(a dokładnie można go nazwać wersją beta najnowszego windowsa[na razie znanego jako 7 Mrugnięcie]) vista jest jak ME przed wyjściem XP Język ale dobra nie offtopujmy już...

@topic

efekt tuta bardzo ładny ,nie wiem czy się za to zabrać bo na razie nie potrzebuję znać takiego efektu(ale i tak pewnie bym go już był w stanie osiągnąć bez pomocy tuta)
Zapisane


Maly94
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 301
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #12 : 19.11.2008, 18:45:36 »

Tutek świetny moja praca w załączniku Uśmiech 2
@3up może dał taki efekt bo nie każdy ma viste a przy tym tutku można zrobić inne fajne obramowania które visty nie przypominają


* aero.jpg (116.74 KB, 291x424 - wyświetlony 1572 razy.)
Zapisane



Pitus
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika


:D


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 30.11.2008, 16:43:47 »

Mi wyszło tak chciałem dać coś okrągłego ale nie wyszło Skwaszony
http://images34.fotosik.pl/410/ad223e49cb1bbefe.jpg laugh
« Ostatnia zmiana: 02.12.2008, 22:29:14 wysłane przez Ziomioslaw » Zapisane

Yoooooooooooooo
Strony: [1] 2 3  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPRóżneWątek: Aero w GIMP-ie
Skocz do: