Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: jak dodać przezroczystość do Inkscape?  (Przeczytany 16918 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
asifalittlezonked
Użytkownik

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 280
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 15.01.2008, 15:05:24 »

Problem: Mam czarno-biały obrazek - kontury postaci. Chcę go przerobić na wektor, i to tak, żeby kontury były widoczne, natomiast tło przezroczyste. Potem chcę "podłożyć" pod te kontury kolory na osobnych warstwach w Gimpie. Na razie otworzyłam ten obrazek w Gimpie, usunęłam wszystko, co białe, zapisałam jako png z przezroczystym tłem, wrzuciłam do Inkscape i zamieniłam na wektor. Potem zmniejszyłam, wszystko miodzio, zapisałam jako svg i otworzyłam w Gimpie, żeby pokolorować. A tu wektor otwiera się znowu jako czarno-biały obraz bez śladu przezroczystości! Wrr!
Czy to kwestia jakichś ustawień warstwy w Inkscape? A może trzeba podczas wektoryzacji zaznaczyć jakiś guziczek, którego nie dostrzegam ("Remove background" daje obrzydliwy efekt)? Albo po wektoryzacji trzeba ten obrazek eksportować do png i pokombinować coś w ustawieniach? Niestety, próbowałam tak i siak, i skończyłam prosząc tu o pomoc Skwaszony

Przepraszam za słowotok, ale wolę, żeby od razu wszystko było jasne.
Zapisane
Calii
√ ι ק

Reputacja: 21 Offline Offline

GIMP: 2.10 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 092
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 15.01.2008, 15:34:56 »

Jakim sposobem "zamieniasz" na wektor? Czy chodzi  wektoryzację skryptową? czy reczne i mozolne robienie outline'ningu? Uśmiech
W tym pierwszym wypadku powinnaś zaznaczyć opcje remove background. Tak czy owak, po tej autmoatycznej wektorowce warto zaznaczyc orginalny ksztalt na ktorym sie wzorowalas i koneicznie nacisnac DELETE Uśmiech aby go usunac [skoro masz juz wektorowa kopie nie potrzebne jest, a to cos mi sie wydaje moze byc przyczyna twojego problemu] Uśmiech

Nastepnie warto zrobic "eksport jako PNG" a kopie zapisac wczesniej jako SVG Uśmiech wtedy zyskujesz plik na ktorym mozesz potem eksperymentowac jeszcze i go dowolnie skalowac, a eksportowany PNG powinien zawierac przezroczystosc. Sprobuj tego prosze Uśmiech
Zapisane
asifalittlezonked
Użytkownik

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 280
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 15.01.2008, 16:16:07 »

Udało się!! Wielkie dzięki  Duży uśmiech <duży ścisk>
Na początku przeraziło mnie to Remove Bacground, bo kontury wcale się nie wygładzały, tylko wyglądały jeszcze gorzej, ale zaznaczyłam Brightness Cut-off zamiast Grays i wyszło całkiem ładnie Mrugnięcie
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - InkscapeWątek: jak dodać przezroczystość do Inkscape?
Skocz do: