Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

  Pokaż wiadomości
Strony: 1 [2]
15  Ogólne dyskusje / Inkscape - pomoc / Odp: Kadrowanie : 21.08.2017, 18:31:00
Ok, dziękuję - mam w związku z tym zmienić tytuł wątku, czy tak już zostawić?
16  Ogólne dyskusje / Inkscape - pomoc / [ROZ] Kadrowanie : 21.08.2017, 12:38:23
Szukając tutoriali dotyczących kadrowania, na razie najbardziej przypadł mi do gustu sposób z wykorzystaniem "prostokąta", który widać na poniższym (b. krótkim) filmiku:
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=ysFRDQXtzrg" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=ysFRDQXtzrg</a>

Tak samo można kadrować innymi obiektami/kształtami: okręgiem, krzywymi itp. - uzyskując bardzo ciekawe efekty.
Na filmiku widać, że przy domyślnych ustawieniach programu, cały zaznaczony obszar do kadrowania widzimy dopiero już po zakończeniu.
Możemy ustawić wg własnego uznania (i zapisać jako działanie domyślne programu) przezroczystość tworzonych obiektów i wtedy mamy bieżący podgląd podczas zaznaczania obszaru - to znacznie poprawia całą funkcjonalność.
Instrukcja: https://www.gimpuj.info/index.php/topic,67682.0.html

W tym poście chciałem zapytać (zawężając tylko do "prostokątnych" kształtów) czy jest jeszcze jakiś inny sposób/narzędzie kadrowania - np. coś jak w Gimpie?
17  Ogólne dyskusje / Inkscape - pomoc / Odp: [ROZ] Ustawienia przezroczystości tworzonych obiektów : 20.08.2017, 07:35:48
Bardzo dziękuję za pomoc – dokładnie o to mi chodziło.

"Tytuł wątku jest nieadekwatny do treści" - te moje wstępne pytanie, potraktowałem tylko jako techniczny początek i za chwilę (po odpowiedziach/rozwiązaniu, do których chciałem dalej nawiązać) miały być już pytania w punkt.
Ale teraz po Twoich odpowiedziach  jasno widzę, że oczywiście masz rację - koniec dyskusji.
Poprawiłem temat, a nic nie edytowałem tam gdzie jest Twoja uwaga.
Jakby co, to zupełnie mi nie przeszkadza, że np. "ostrzegawczo" dla innych będzie tam zawsze wisieć - piszę tak, bo nie wiem jak to później wygląda z Waszej strony po poprawce zakładającego temat.

Ustawienia.
"Na załączonym przez Ciebie zrzucie widać to samo okienko, ale jakoś dziwnie pomniejszone. Nie da się go rozciągnąć?"
No tak...
- Ale nigdy się nie spotkałem z podobną sytuacją i choć to banalne, to w życiu bym sam na to nie wpadł Mrugnięcie
18  Ogólne dyskusje / Inkscape - pomoc / [ROZ] Ustawienia przezroczystości tworzonych obiektów : 19.08.2017, 14:03:41
Chcę stworzyć prostokątny obiekt (wiem jak), którego będę używał m.in. do kadrowania.
Zamieszczam screena z filmiku w którym było widać, że autor klikając w to narzędzie – otrzymał od razu obiekt wraz z prześwitującym tłem.
Właśnie o to mi chodzi i zakładam, że być może da się to gdzieś ustawić wg własnych preferencji koloru itp., żeby tak startowało z automatu, a nie żeby to ustawiać za każdym razem, gdy jest taka potrzeba.

Przy okazji dodatkowe pytanie, bo chciałem się najpierw pobawić ustawieniami itp., ale wyświetla mi coś takiego jak na kolejnym screenie i nic nie widzę.
Przeglądając tematy dodane do forum, żeby nie dublować – natrafiłem gdzieś na screena przy jakimś wątku, w którym były akurat otwarte preferencje i wyglądało to tak, jak powinno wyglądać.

//be@: Tytuł wątku jest nieadekwatny do treści. Pytasz o ustawienia przezroczystości tworzonych obiektów oraz o okienko ustawień. Nie pisałeś nic o przesuwaniu i usuwaniu elementów ani nie pytałeś o kadrowanie. Proszę więc o poprawę tytułu. Jeśli będziesz mieć pytania dotyczące przesuwania, usuwania czy kadrowania, załóż nowy temat. Nie należy poruszać zbyt wielu problemów w jednym wątku, gdyż staje się on nieczytelny dla innych użytkowników
19  Ogólne dyskusje / GIMP - pomoc / Odp: Paint vs. Gimp: szybkie kadrowanie, usuwanie, przesuwanie elementów : 17.08.2017, 15:28:31
Mam zakodowane, że szczególnie w "dzisiejszych czasach" ludzie mają (coraz większą) awersję do czytania dłuższych tekstów i pomimo, że właśnie dlatego nie pasowało mi  na "dzień dobry" takie przedstawienie się na Waszym forum - pozwoliłem sobie jednak na dłuższe opisy w kilku miejscach.
Liczyłem na to, że tak na raty, ale jednak dość szybko będzie czytelne, że mam świadomość, iż być może "cuduję" w oczach Forumowiczów swoimi pytaniami, ale wynika to z takich a nie innych jakichś ważnych dla mnie względów - względów, których opisu chciałem zaoszczędzić.
Na początku tego zaznajamiania się z Gimpem poprzez Wasze forum, zależało mi jedynie, żeby uzyskać  jednoznaczne odpowiedzi na konkretne pytania, które kończyłyby moje wcześniejsze próby na własną rękę, po których nie miałem jasności:
"W GIMP-ie nie ma możliwości przesuwania krawędzi obrazu w taki sposób jak w Paint. Jest tylko kadrowanie."-  i LUBIĘ TO!, wszystko jasne Mrugnięcie
To jeszcze nie ten moment, w którym chciałem zasięgnąć jakiejś porady (bo np. kompletnie nie znam danego narzędzia) jak coś w Gimpie zrobić, np. "jak w Gimpie wykadrować grafikę", a moment, w którym szukam/chcę wykluczyć podobieństwa do niektórych narzędzi Painta, czyli właśnie - czy mogę na szybko wykadrować (zewnętrznie)  jak w Paincie.

Oczywiście to, że w ten sposób to się tak nie przebiło, to wyłącznie mój problem (mojej niewłaściwej komunikacji), a nie tego, że ktoś jest "niekumaty" itp. - Wam mogę tylko podziękować za każdą jedną odpowiedź.

Robiłem już kilka podchodów, żeby bliżej zaznajomić się z Gimpem, ale przez dość zawężony charakter moich potrzeb związanych z graficzną obróbką, to zawsze rezygnowałem po kilku próbach, bo wściekałem się, że nie mogę w ich  mnogości - znaleźć tych "moich ulubionych" prostych narzędzi i szybko edytować (wg schematu jak w filmie) jak w Paincie.
A chodzi o to, że miewam dziennie 80-100 grafik (konkretnie screenów ze zbędnymi elementami) do takiego "roboczego" przerobienia (nie z dokładnością do pixela), więc 3-4 czynności/kliknięcia więcej przy każdej, to minimum ponad 300 w sumie i to już naprawdę da się czasowo odczuć.
W Paincie otwieram screena -> zaznacz wszystko -> góra/lewo -> dojedź prawym bokiem -> dojedź dołem - GOTOWE
Screen jest zrobiony w granicy pożądanych elementów i przydałoby się wokół trochę białego tła (wartość tak "na oko") ?
ileś tam w dół -> ileś tam w prawy bok -> zaznacz wszystko i wypośrodkuj czy jak tam chcesz - GOTOWE
Do tego dochodzi to, co napisałaś: "Natomiast w przypadku przesuwania zaznaczonych elementów rozwiązanie z Painta jest nieco bardziej ergonomiczne", a to zawiera się w pakiecie czynności, które przeprowadzam z grafiką.
Więc nawet nie jestem pewny, czy w niektórych przypadkach mówimy tylko o 3-4 ruchach+ po zostaniu tylko w Gimpie tak jak pierwotnie zakładałem.

Ja tu oczywiście nie piszę o jakiejś wyższości, Painta nad Gimpem - byłoby to śmieszne, tylko staram się wytłumaczyć dlaczego tak "cuduję", bo szczerze rozumiem, że tak to ma prawo wyglądać.
Gdyby chodziło o to, że mam do zrobienia jedną/kilka grafik dziennie, to nawet bym tego tematu z Paintem nie rozpoczynał.
Jak raz na ileś mam coś poważniejszego i skomplikowanego do zrobienia (w moim rozumieniu/przy umiejętnościach laika - nie mówię o profesjonalnej jakości) , to posługuję się Photoscapem i kilkomam mykami, dzięki którym zrobię dość szybko praktycznie wszystko co chcę.
Jak do grafiki potrzebuję wyciętą postać, przedmiot, obiekt itp. na przezroczystym tle, to w sekundzie robię to w programie online.
- Ale jak pisałem już w innym miejscu, chciałem się wreszcie jakby "oduczać" tamtych zabawek, a pomału szkolić w Gimpie na którym można pewnie robić rzeczy w profesjonalnej jakości i komponować grafikę z rzeczy, które są w żaden sposób niedostępne  w wymienionych programach.
Wiadomo - najłatwiej byłoby mi się z nim oswoić, gdybym po prostu zaczął w nim robić te swoje codzienne rzeczy i dlatego szukałem tych podobieństw.
Nie mam doświadczenia/szerokiego porównania, więc jak coś mi w danym programie nie chodzi "po mojemu" - coś, co nie wydaje mi się jakimś unikalnym/wyjątkowym rozwiązaniem (jak np. to zewnętrzne kadrowanie w Paincie), a prawdopodobnie jest jakąś podstawą, w poważniejszych programach wzbogaconą tylko o różne dodatkowe opcje, to zakładam najpierw, że to ja sobie nie mogę poradzić z rozbudowanym programem i czegoś nie widzę, a nie, że na pewno ten program nie posiada danej opcji.
Jasne, że ta niby "podstawa" - okazuje się finalnie moim nieuprawnionym podejściem, aczkolwiek sensu braku takich inticyjnych funkcji, nikt mi nie wytłumaczy.

Dopiero teraz dzięki Twojej pomocy jednoznacznie wiem (na swoje potrzeby tak czytam Twoją odpowiedź), że akurat w opisywanym przypadku, to najlepiej jak zostanę przy Paincie.
- W myśl tego co napisałaś: "Generalnie, jeśli porównamy kilka programów graficznych, to w każdym znajdą się lepsze i gorsze rozwiązania. Każdy ma swoje wady i zalety.".

Jeszcze raz bardzo dziękuję za odpowiedzi.

PS
Nie wiem, czy dobrze rozumiem problem. Można spróbować przed całym przesuwaniem utworzyć nową białą warstwę i umieścić pod tym edytowanym obrazem.

Myślę, że po tym całym moim elaboracie, to już jest raczej jasne, że ten "problem", to dotyczy nie samego kadrowania w ogóle, ale jakbym nawet próbował to zrobić (coś mi tu nie gra - że wszystkie krawędzie nałożonej grafiki pozwolą się przesunąć, ale zostawmy to na razie) , to w kwestii kadrowania  - byłaby to taka "sztuka dla sztuki", bo tutaj akurat nie widzę wyższości nad sięgnięciem od razu po narzędzie do kadrowania.
20  Ogólne dyskusje / GIMP - pomoc / Odp: Paint vs. Gimp: szybkie kadrowanie, usuwanie, przesuwanie elementów : 16.08.2017, 12:55:26
Myślę, że z grubsza zrozumiałem (właśnie coś koło tego kombinowałem), ale dalej mam ten sam problem - nie mogę "zamknąć" grafiki w założonych granicach.
"Wycinam" przesuwając do góry i w prawo - niepotrzebną górę i prawy bok, ale nie mam jak domknąć (czym złapać i dosunąć w głąb) lewej strony i dołu.
Analogicznie mam oczywiście ograniczenie, gdy zaczynam od przesuwania w dół i w prawą stronę - nie mam jak domknąć lewej strony i góry.
- Nie ma z tej pozycji żadnej opcji, żeby te brzegi były "żywe" i można było uciąć grafikę, albo przesuwając na zewnątrz - dodać w prosty sposób kawałek białego tła, tak jak w Paincie?
No właśnie - dodawanie na szybko w 2-3 ruchach z którejś strony (lub wszystkich) kawałka białego tła jako np. odstępu od brzegu, też jest (dla mnie) plusem w Paincie.

PS
Wiem o kadrowaniu, ale to zupełnie zostawmy na użytek tej rozprawki.
21  Ogólne dyskusje / GIMP - pomoc / [ROZ] Paint vs. Gimp: szybkie kadrowanie, usuwanie, przesuwanie elementów : 16.08.2017, 11:19:38
Do tego posta załączam krótki  filmik (bez głosu) do którego będę się odwoływał, żeby było łatwiej zrozumieć o co mi w danym pytaniu chodzi.
Często potrzebuję wrzucić gdzieś na szybko jakąś poglądową grafikę i biorąc pod uwagę, że w wielu przypadkach dana grafika nie musi być idealna, a ważniejsze, żeby np. była mniejsza (przy zachowaniu oryginalnych rozmiarów potrzebnych mi elementów) dla komfortu wyświetlenia w telefonie itp. - przerabiam ją sobie na szybko w Paincie.
1)
Najpierw chciałem zapytać czy w Gimpie  jest opcja, aby na szybko "poobcinać" niepotrzebne zewnętrzne elementy grafiki jak w Paincie: zaznacz wszystko -> przesuwając całość - dojeżdżam  (lewą/prawą stroną, górą, dołem) do wymaganego miejsca i zamykam/zapisuję błyskawicznie obraz w danych granicach.
Oczywiście wiem, że jest np. kadrowanie, ale umówmy się, że konkretnie pytam o to, czy identyczne działanie które opisałem (i jest też na filmie) jest możliwe, a nie pytam - jak w Gimpie poobcinać obrazek itp.
Coś tam próbowałem, ale za każdym razem nie mogę domknąć wszystkich stron - pewnie używam nie tych opcji.
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=VX9f3OSs2lY" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=VX9f3OSs2lY</a>

PS
Do tej pory w razie potrzeby, przez lata bawiłem się tylko Photoscapem i Paintem, jednak chciałbym się wreszcie przesiąść na porządny program, który bije możliwościami te zabawki.
Najpierw chciałbym opanować rzeczy, których najczęściej używam, żeby przestać używać starych programów - nawet na siłę, w sensie, że jeżeli z jakichś względów w Gimpie coś będzie wymagało więcej operacji, to nie ma problemu, za cenę oswajania się z całością.
(chyba) Takim dobrym przykładem są ramki (wiem o 2 technikach robienia ich w Gimpie), w Photoscapie 1/2/3/4- rną w różnych kolorach/poszczególnych grubościach zrobię w momencie, a w Gimpie chyba jednak trochę dłużej to potrwa.
- Ale Gimp ma za to gradienty do wykorzystania również w ramkach, których nie ma Photoscape.
22  Ogólne dyskusje / GIMP - pomoc / Odp: Szablony do tworzenia nowego obrazu w GIMP- : 16.08.2017, 11:04:27
Nałożyliśmy się, ja go usunąłem bo dodałem link do YouTube, ale wyskoczył mi błąd i zanim to zobaczyłem - Ty mi odpisałaś, a ja chciałem znowu całość wrzucić i wtedy zobaczyłem Twój wpis - do którego się za moment dostosuję - dodając nowy wątek Uśmiech

@Edycja: A teraz siedzę i myślę, jaki temat wymyślić, żeby oddawał właściwie sens, bo chyba moje pytania są mało typowe...
23  Ogólne dyskusje / GIMP - pomoc / Odp: Szablony do tworzenia nowego obrazu w GIMP- : 13.08.2017, 18:41:19
To nie jest znowu, aż tak ważna dla mnie sprawa - po prostu jak zobaczyłem to fajne i wygodne narzędzie z szablonami pod ręką, to wydało mi się idealne dla mnie - przy tym jak akurat najczęściej korzystam z takich programów.
Nie spodziewałem się tych nielogicznych dla mnie ograniczeń - bardziej myślałem, że gdzieś popełniam błąd i tylko dlatego drążyłem.
Na teraz najłatwiej mi korzystać właśnie z tej szybkiej mimo wszystko listy "ostatnio otwierane".
Bardzo dziękuję za ten myk z folderem (może się kiedyś przydać) w okienku "otwarcie obrazów" i w ogóle za wszystkie odpowiedzi.
Pozdrawiam.
24  Ogólne dyskusje / GIMP - pomoc / Odp: Szablony do tworzenia nowego obrazu w GIMP- : 13.08.2017, 16:55:21
Przede wszystkim dziękuję za odpowiedź, a dalej to już tylko taka bardziej informacyjna uwaga (bo zakładam, że będę jeszcze o coś podpytywał), a nie w żadnym razie uwaga w stylu "że nie trzeba mi oczywistości pisać" - co do samego GIMPA, to wolę napisać, że jestem zieloniutki, ale takie w pewien sposób podstawy, że coś tam trzeba w danym programie zapisać tak i tak, żeby potem wedle potrzeby edytować/kończyć - a potem to z dysku dodawać, to intuicyjnie jakoś tam ogarniam.
- Ale żadna podpowiedź mnie oczywiście nie drażni, bo zdarzy się, że zawieszę się na czymś naprawdę podstawowym Uśmiech

KONKRETNIE, to mi chodzi jak na wstępie - czy można gdzieś "przymocować" w GIMPIE na wierzchu dany zestaw grafik, żeby się szybko przełączać między nimi - a nie wyszukiwać ich na dysku za każdym razem?
Oczywiście chodzi mi również o to, że (skonfigurowany) Gimp startuje mi z nimi (jak zestaw szablonów), a nie, że mogę go uruchomić i ręcznie otworzyć za każdym razem kilka kart z domyślnymi dla mnie grafikami.
25  Ogólne dyskusje / GIMP - pomoc / Odp: Szablony do tworzenia nowego obrazu w GIMP- : 13.08.2017, 16:21:21
Zrobiłem tę grafikę w rozszerzeniu XCF, dodałem ją do szablonów (w sposób jak w ostatnim poście) i nic to nie dało - widzi ją bez ramki.
26  Ogólne dyskusje / GIMP - pomoc / Odp: Szablony do tworzenia nowego obrazu w GIMP- : 13.08.2017, 16:12:08
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
-
(na razie do pierwszej części - z tym "xcf" coś kombinowałem, ale muszę do tego wrócić i zobaczyć dlaczego również poległem - też chyba zapisało, ale ramki później i tak w szablonach nie było.)
Tak, ale okienko dialogowe pokazuje się z pozycji: Menu szablonów -> Nowy szablon
- Ale jak się to robi z pozycji, którą  pokazuję w kolejnym screenie, to wyraźnie pisze: "Tworzy nowy szablon z tego obrazu".
27  Ogólne dyskusje / GIMP - pomoc / [ROZ] Szablony do tworzenia nowego obrazu : 13.08.2017, 15:26:16
Dzień dobry,
mam pytanie związane z programem GIMP.
Chodzi mi o tzw. szablony do tworzenia nowego obrazu.
Nie mam problemu z samym tworzeniem szablonu, dodania go do listy itp., tylko zakładałem, że mam dowolność co do wyglądu szablonów, które chce mieć na szybko pod ręką.
- I albo narzekam, a po prostu robię coś źle, albo jest tu jednak niezrozumiałe ograniczenie i to czego oczekuję, należy szukać w innych funkcjach.
Powiedzmy, że korzystam dużo z grafik, które różnią się tylko kolorem ramki i dla wygody chcę mieć do nich dostęp "na wierzchu" w GIMPIE.
Więc wiadomo - tworzę "kolorowe" szablony: niebieska ramka, czerwona, zielona itp.
Okazuje się, że po zapisaniu jako szablon - grafika "traci" ramkę i zostaje tylko "czysta kartka".
"Traci" dosłownie, bo "czysta kartka" jest pomniejszona dokładnie o wartości związane z ramką.
Dla pewności, że nie popełniam żadnego błędu tworząc sam szablon (np. przy zapisie dodając ramkę itp.), to dodaję do programu już gotową - zapisaną wcześniej grafikę i dopiero wtedy zapisuję jako szablon.

Załączam poglądową grafikę, którą dodaję i zapisuję jako szablon - który program widzi, ale finalnie pokazuje bez ramki i pomniejszoną.
Pozdrawiam.
Strony: 1 [2]