Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

  Pokaż wiadomości
Strony: [1] 2
1  Ogólne dyskusje / Inkscape - pomoc / Odp: Przybornik/narzędzia : 17.09.2017, 18:10:26
Dziękuję za podpowiedź.
Temat nazwałem dość ogólnie, więc myślę, że nie będę po jednej kwestii nadpisywał [ROZ], tym bardziej, że będę chciał jeszcze w jakimś momencie zapytać o inne rzeczy w kontekście przybornika/narzędzi.
- Może jak się coś więcej uzbiera, to wtedy [ROZ] będzie miało większy sens.
2  Ogólne dyskusje / Inkscape - pomoc / [ROZ] Jak włączyć okienko historii zmian? : 01.09.2017, 20:00:39
W pierwszym pytaniu chciałem zapytać o okienko historii działań.
Wiem oczywiście, że odpowiednimi narzędziami (strzałki) można wycofywać/przywracać poszczególne działania, ale czy Inkscape posiada i można włączyć takie okienko historii działań jak w Gimpie?
Wydaje mi się, że w jakimś momencie to miałem, ale jak zacząłem się bawić ustawieniami - zmieniałem widoki itp., to nie wiem czy to zgubiłem i nie mogę teraz tego znaleźć, czy mi się już wszystko wymieszało między Gimpem a Inkscapem.

3  Ogólne dyskusje / Inkscape - pomoc / Odp: [ROZ] Zmiana koloru tła na którym znajduje się obraz : 01.09.2017, 19:28:01
Jednak póki co, przy tym jak to mi się udało na razie ustawić - funkcjonuje to w trochę niezrozumiały dla mnie sposób.
- Nie mówię, że to jest problem z którym muszę koniecznie coś zrobić, ale zawsze lepiej wiedzieć coś więcej.
Program startuje tak jak chcę - z podmienionym tłem i dodaję zdjęcie jako Importuj - wszystko jest OK.
Gdy dodaję zdjęcie jako Plik -> Otwórz, albo Otwórz ostatnio używane - otwiera mi to zdjęcie w nowym oknie i na tym jakby oryginalnym tle Inkscape, a nie na tym podmienionym.
4  Ogólne dyskusje / Inkscape - pomoc / Odp: [ROZ] Zmiana koloru tła na którym znajduje się obraz : 01.09.2017, 16:33:50
Zwycięstwo!
- Pięknie dziękuję Uśmiech
5  Ogólne dyskusje / Inkscape - pomoc / Odp: Zmiana koloru tła na którym znajduje się obraz : 01.09.2017, 14:34:59
No to teraz spuchłem - zupełnie nie mogę wpaść na to, jak się podmienia szablony...
6  Ogólne dyskusje / Inkscape - pomoc / Odp: Zmiana koloru tła na którym znajduje się obraz : 01.09.2017, 14:12:40
Super - o to chodzi, ale da się to ustawić, żeby INK otwierał się od razu z takim domyślnym (wybranym) tłem - tak jak w Gimpie jest?
Nie chce mi się wierzyć, że to trzeba ew. ustawiać za każdym razem, a ginie mi to po zamknięciu.
7  Ogólne dyskusje / Inkscape - pomoc / [ROZ] Zmiana koloru tła na którym znajduje się obraz : 01.09.2017, 13:31:37
Zrobiłem sobie próbę w Gimpie na bazie poniższego tematu dla Gimpa i wychodzi, że dokładnie tego szukam:
https://www.gimpuj.info/index.php/topic,65915.0.html

- Ale w ustawieniach Inkscape nie mogę znaleźć podobnej funkcji:

Kolor tła, na którym znajduje się obraz z łatwością zmienisz poprzez menu: Edycja -> Preferencje -> Okna z obrazami: Wygląd: Wygląd wyściółki płótna.
8  Ogólne dyskusje / Inkscape - pomoc / Odp: Wyrównanie i dosunięcie do krawędzi obiektu na obiekcie : 23.08.2017, 10:53:19
Super, bardzo dziękuję za rozwiązanie, a szczególnie chęć wirtualnej pomocy (zakładam, że w jakimś momencie skorzystam Uśmiech ) i teraz muszę wyglądać momentu, w którym będę mógł się z tym wszystkim na spokojnie zmierzyć.
9  Ogólne dyskusje / Inkscape - pomoc / Odp: Wyrównanie i dosunięcie do krawędzi obiektu na obiekcie : 23.08.2017, 10:38:10
"Możesz np. utworzyć sobie prostokąt i na środku tego prostokąta umieścić zdjęcie" - a jakbym chciał to zdjęcie umieścić (sposobem "wyrównaj i rozmieść") np. w prawym górnym rogu, a nie na środku?
- To jest dokładnie intencja pkt. 1 w moim poprzednim poście (nie chcę w tym temacie nic przycinać/kadrować).

Pkt. 2, to pytanie czy zamiast "utworzyć sobie prostokąt" - mogę zacząć prace od wrzucenia zdjęcia i na tym zdjęciu umieścić inne zdjęcie oraz sposobem "wyrównaj i rozmieść" - zakotwiczyć w wybranym miejscu.

PS
"Obiekty można jeszcze układać używając przyciągania. Mogę pokazać i wyjaśnić przez Skype lub TeamViewer."
- Pięknie dziękuję Uśmiech, ale na razie to dla mnie jakaś NAJwyższa szkoła jazdy, a do tego sama potrzeba tej umiejętności nie wydaje mi się - póki co - pilna.
Jakieś podstawy muszę liznąć w zadowalającym zakresie, a że nie mogę tego robić systematycznie, to na razie ciężko mi idzie...
10  Ogólne dyskusje / Inkscape - pomoc / Odp: Wyrównanie i dosunięcie do krawędzi obiektu na obiekcie : 23.08.2017, 09:43:58
Mam dany obiekt i w pierwszym przypadku nakładam na niego drugi obiekt o identycznej wysokości - klikam jakieś dedykowane polecenie/symbol np. "w lewo" i program atomatycznie przykleja mi to idealnie na maxa po lewej stronie.
W drugim przypadku, ten nakładany obiekt jest niższy - klikam np. "góra-prawo"i program atomatycznie przykleja mi to idealnie tak jak widać na drugiej grafice.

Intuicyjnie zakładam, że dokładnie to podpowiedziała mi właśnie @Hasia (nie miałem jeszcze jak się z tym zmierzyć w praktyce).

Pomimo, że wiem, iż Inkscape jest dedykowany głównie grafice wektorowej (jednak w wielu tutorialach widziałem różne zabawy ze zdjęciem - rozumiem, że to wąski zakres), to w drugim poście chciałem zasugerować, że będę chciał w jakimś momencie dowiedzieć się, czy dokładnie to co powyżej opisałem - da się zastosować z użyciem zdjęć.
1) Na obiekt wrzucamy zdjęcie.
2) Używamy tylko zdjęć - na zdjęcie nakładamy zdjęcie.
11  Ogólne dyskusje / Inkscape - pomoc / Odp: Wyrównanie i dosunięcie do krawędzi obiektu na obiekcie : 22.08.2017, 17:54:28
Tak na szybko, to wydaje mi się, że na bank to (dzięki!), ale ja jestem trochę "sierota" w tych sprawach Mrugnięcie i będę musiał znaleźć dłuższą chwilę, żeby się tym pobawić.
- A na końcu i tak zapytam, czy da się tak przesuwać na zdjęciu, a nie obiekcie i pewnie znowu usłyszę sakramentalne Mrugnięcie "zdjęcie nie jest obiektem wektorowym", ale może jest jakiś myk.
12  Ogólne dyskusje / Inkscape - pomoc / [ROZ] Wyrównanie i dosunięcie do krawędzi obiektu na obiekcie : 22.08.2017, 17:16:25
Zamieszczam poniżej screen z Gimpa, który mam nadzieję właściwie obrazuje - jakiej zbliżonej funcji poszukuję w Inkscape.

13  Ogólne dyskusje / Inkscape - pomoc / Odp: Ramka do zdjęcia : 22.08.2017, 16:43:31
Dziękuję.
14  Ogólne dyskusje / Inkscape - pomoc / [ROZ] Ramka do zdjęcia : 22.08.2017, 14:32:49
Chciałem zrobić prostą ramkę wokół zdjęcia i myślałem, że zdjęcie będzie potraktowane jak obiekt, czyli będzie można dodać dowolny kontur (który jest de facto ramką) i już, ale wychodzi, że to przy zdjęciu tak nie działa, albo muszę jeszcze coś dodatkowo "wcisnąć"/zaznaczyć itp.
Wcześniej szukałem w poszczególnych sekcjach przybornika czy nie ma jakiegoś "dedyka" w kwestii ramki, ale nie namierzyłem niczego, co by mi się tak kojarzyło.
Intuicyjnie spróbowałem stworzyć obiekt (z potrzebnym mi finalnie konturem) o takich samych rozmiarach jak zdjęcie, nałożyłem go na zdjęcie - usunąłem wypełnienie i faktycznie zapisałem sobie zdjęcie już z ramką.

- Czy to się tak z grubsza robi, czy są inne sposoby?
Strony: [1] 2