Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

  Pokaż wiadomości
Strony: [1]
1  Ogólne dyskusje / Inkscape - pomoc / Odp: Inkscape 0.91 problem z wklejaniem obiektów : 09.11.2016, 23:47:09
Ok. Rozwiązałem problem - okazało się, że w moim pliku właściwość warstwy Blend mode z Normal na Multiply.
Co do klonów to robiłem standardowe klony Alt+D - robię tak gdyż wypełnienie przycinam głównym kształtem żeby cieniowanie nie wychodziło po za kontur. Nie robię tego duplikatem (Ctrl+D) gdyż ten się nie aktualizuję gdy zmienię źródłowy obiekt co ma często miejsce.

Cytuj
@be

Nie bardzo rozumiem, po co wklejać klon do nowego dokumentu...

Chodziło mi o to, że problem pojawia się gdy do SVG z v0.91 skopiuje coś z SVG z v0.48. Oczywiście nie wklejam klona tylko cały obiekt wtedy - Przykładowo Gdy rysuje postać, której jakąś część ciała ma wyglądać identycznie jak w innej mojej pracy - to nie będę przecież rysować drugi raz - tedy kopiuje np. głowę czy nogę - a potem problem się pojawia w tym pliku, w którym pracuje.
2  Ogólne dyskusje / Inkscape - pomoc / Inkscape 0.91 problem z wklejaniem obiektów : 09.11.2016, 21:26:42
Witam serdecznie. Ostatnio przerzuciłem się na Inkscape 0,91 i niestety spotkałem się z przykrym problemem - ale od początku. Jako, że często korzystam z maski przycinania, bardzo ważnym jest dla mnie możliwość wklejenia klonu obiektu w określonym miejscu (obiektu źródłowego) to jest użycie skrótu Ctrl+Alt+V. Problem polega na tym, że wklejony obiekt nie pojawia się tam gdzie powinien. Dzieje się tak dlatego, że w jakiś dziwny sposób inkscape zmienia gabaryty obiektu. Znaczy nie zupełnie bo wklejony obiekt jest identyczny ale prostokąt, który określany jest przez skrajne punkty obiektu jest większy (co skutkuje tym, że punkt wstawiania jest przesunięty). Wygląda to tak jakby do kopiowanego obiekty był dodany blur. Problem w tym, że nie jest. Gdy zmienię wartość rozmycia z 0 na 1 i potem z 1 do 0 to prostokąt wraca do normalnych rozmiarów.

Problem pojawia się (tak mi się wydaje) gdy do SVG (nowej wersji) skopiuje jakieś obiekty (często mające rozmycia), które zostały narysowane w starej wersji inka (często kopiuje obiekty ze starych plików żeby niektórych rzeczy nie rysować od 0).

Od razu zaznaczam, że wklejam klony zrobione bezpośrednio na warstwie, na której aktualnie pracuje - bo wiem, że gdy wklejam klon obiektu zrobiony w grupie, która ma przypisane jakieś tam rozmycie - to wklejenie takiego obiektu po za tą grupą skutkuje wklejeniem go wraz z parametrem rozmycia którego wartość wynika z wartości Blur grupy, w której się on znajduje.
3  Ogólne dyskusje / Inkscape / Odp: Sztuczki i porady : 23.09.2015, 15:33:01
Odnośnie własnych szablonów, to kiedyś odkryłam, że stwarzają one problemy z używaniem układu klonów. Funkcja ta działa prawidłowo na szablonie domyślnym, natomiast na innych może niestety generować błędy. Wiem, że nie tylko u mnie ten problem wystąpił, więc warto mieć to na uwadze.

Ja w każdej ze swoich prac używam klonów (do cieniowania - klonuję grupy z cieniami, rozmywam i wrzucam pod grupy nierozmyte) i robię to na swoich szablonach i to działa - błędy powstają mi czasem przy eksporcie - dodanie dodatkowych węzłów rozwiązuje sprawę więc nie sądzę by to była wina szablonów - cóż może za mało używam klonów aby się natchnąć na jakiś taki błąd spowodowany szablonem (chyba, że występuje tylko w nowym inku - ale w smue tego używam do eksportu bo szybciej to robi i też nie spotykam innych problemów niż ten z eksportem w sumie w nowym inku to nie miałem jeszcze błędu eksportu czy artefaktu ale tu dużą rolę odgrywa doświadczenie - ile i gdzie węzłów wstawiać).
4  Ogólne dyskusje / Inkscape / Odp: Sztuczki i porady : 23.09.2015, 15:24:38
Zostałem zaproszony do tematu, więc niegrzecznie było by się nie wypowiedzieć. Cóż ile w tym co powiem będzie "sztuczek" ile "porad" a ile zwykłego rzemiosła, ciężko mi określić. W inku pracuję już sporo ponad 3 lata, to wystarczająco długo aby wyrobić sobie jakieś pojęcie o programie. Większość moich porad to będą proste rzeczy które wnikliwy użytkownik odkryje sam czytając helpy, lub przeglądając interfejs programu.
Pierwszą dość użyteczną funkcjonalnością inka jest możliwość stworzenia własnych szablonów - dość często rysuję wg. zaplanowanego schematu - tzn. przygotowuję sobie warstwy, zadaję sobie jakieś "niewypalające", tło czy ustalam rozmiar arkusza przykładowo w formacie 1920x1080 z widoczną przez wszystkie warstwy ramką (czyli typowe ustawienia strono) - jeżeli dużo pracujecie - wiecie, że te czynności mogą być bardzo uciążliwe - oczywiście można sobie zrobić plik który się kopiuje i tylko zmienia nazwę - można to zrobić inaczej. W folderze C:\Program Files (x86)\Inkscape\share\templates możecie znaleźć wspomniane przeze mnie szablony  możecie tam wrzucić wasz szablon a potem wybierać go z menu plik->nowy (mówię o wersji inka 0.48 ale w wersji najnowszej też to powinno działać tyle, że tam w menu plik macie specjalny przycisk do tego). Folder Share w inku jest w ogóle bardzo pożyteczny znajdziecie tam między innymi folder gdzie możecie dać zdefiniowane przez was palety barw (można je stworzyć w notatniku i zapisać w odpowiednim formacie)
Kolejną bardzo przydatną funkcją jest kopiowanie obiektu w miejsce w którym jest oryginał - owszem można to zrobić wciskając ctrl+D ale ja mówię nie o tworzeniu duplikatu lecz wklejaniu wówczas używamy komendy Ctrl+Alt+V. Dla mniej doświadczonych podam, że polecenie ctrl+V działa w taki sposób, że obiekt jest wklejany w taki sposób, że punkt centralny obiektu (ten względem którego obiekt jest obracany) znajduje się w przestrzeni rysunkowej tam gdzie znajduje się kursor myszki
Moje prace zawierają sporą ilość rozmyć co często obciąża komputer, dla wygodnej pracy z plikami zawierającymi dużą ilość rozmytych obiektów polecam przechodzenie w tryb wyświetlania który wyłącza wyświetlanie rozmyć - można to zrobić z menu widok lub przy pomocy skrótu ctrl+5 (na klawiaturze numerycznej)
Wygodne cieniowania (tyczy się głównie o cieniowania ciał) - jak się orientujecie - rysuję kucyki - mój styl nieco odbiega ot tego z serialu - chcąc dodać głębi postaciom - cieniuję ich ciała - aby ułatwić sobie pracę z mnóstwem obiektów (cienie i refleksy) stosuję bardzo często maskę przycięcia. Co mi to daje ? Otóż gdy cieniuję przycięty obiekt (w tym wypadku jest to grupa obiektów które przycinam obiektem w kształcie danej części ciała ) nie muszę za każdym razem rysować dokładnych cieni, poza tym gdy rozmywam cienie aby wyglądały bardziej naturalnie - rozmyte cienie nie wystają poza obrys ciała, dzięki czemu postać nie wygląda jakby znajdowała się za mgłą czy na tle jakiejś poświaty.
Przy edycji węzłów (zabawa z uchwytami i typami węzłów)  warto wyrobić sobie nawyki korzystania z klawiszy Ctrl i Shift. Mając wciśnięty klawisz Ctrl i klikając LPM na danym węźle zmieniamy jego typ, bez konieczności wybierania go z belki, jeżeli wciśniemy Shift złapiemy węzeł LPM i jeżeli nie ma on uchwytów lub jeżeli ma tylko jeden wyciągniemy z niego uchwyt do edycji krzywizny w węźle z danej strony, jeżeli ma już dwa uchwyty i złapiemy za jeden z nich z wciśniętym Shift będziemy mogli obracać nimi jednocześnie, tak że kąt między uchwytami zostanie zachowany. Jeżeli wciśniętym Ctrl klikniemy raz na uchwycie węzła zostanie on zlikwidowany, przy wciśniętym LPM +CTR i złapanym uchwycie będziemy mogli zmieniać jego długość, i obracać go o konkretny kąt (chyba 15 deg). Jeżeli między dwoma węzłami chcemy dodać koleje to mając wciśnięte klawisze Ctrl+Alt klikamy na dowolnym miejscu krzywej by dodać tam węzeł - czasami to nie dział i nie możemy dodać węzła - wtedy najlepiej jest zaznaczyć te węzły i kliknąć na przycisku dodawania węzłów na belce - po takiej operacji powinna pojawić się już możliwość dodania węzłów (czasem czynność trzeba powtórzyć parę razy) - nie mam pewności czy w nowym inku jest to naprawione.
Póki co tylko tyle mam do powiedzenia, niestety zbliża się rok akademicki i znowu będę musiał zająć się moimi studentami, Pozdrawiam.
5  Hyde zone / [Archiwum] Pomocna dłoń - GIMP / Odp: Jak stworzyć płynną animację "klatka po klatce" ? : 14.05.2014, 14:25:22
Dodaje link do skończonej animacji gdyby ktoś był ciekaw Uśmiech

http://www.mediafire.com/view/61xvpd1o4j0gtjt/Kiss_animation.gif

W opisie pracy na dA znajdziecie link do pobrania plików SVG z klatkami animacji. Pliki są spakowane bo nie dałem rady pracować w jednym SVG (29 różnych klatek to za dużo jak na jeden plik)

Klatki robiłem tak że tło jest stałe czyli stanowi warstwę  która zawsze jest widoczna - natomiast warstwy z klatkami zawierają tylko postaci - dzięki czemu SVG ważą mniej i pracuje się wygodniej (ale to pojecie względne).
Próbowałem robić tak jak pisałem powyżej tzn. wstawiać klatki pośrednie z różnym rozmyciem. Skutek jest taki - jak ktoś chciałby robić animację w której nie wam na ostrości i płynności tylko chcecie zrobić coś jakby w "slow motion" lub chcecie osiągnąć efekt jak w filmach podczas spowolnionej retrospekcji to, to może się sprawdzić trzeba. Ciekawe efekty można by uzyskać gdyby mieniać czasy tych klatek pośredniczących na czasy krótsze niż tych klatek podstawowych i zalecałbym by te czasy klatek pośredniczących wynosiły 1/i *czas klatki podstawowej gdzie "i" to ilość klatek pośredniczących.
Co do animacji użyłem tam czasu wyświetlania klatki 50ms (20FPS/s). Animacje co prawda da się oglądnąć w 60FPS/s ale nie zalecam - bo będzie to za szybko - choć muszę przyznać że sam się zaskoczyłem jak bardzo to wpłynęło na płynność animacji (chodzi mi tu głównie o to, że mimo iż klatki nie były super dokładnie dopasowane to ilość "szarpnięć" animacji strasznie się redukuje przy tych 60 FPS/s).

Mam nadzieje że komuś te informacje się przydadzą. Pozdrawiam.

Temat można zamknąć moim zdaniem.
6  Galerie / Wektory / Odp: Kilka wektorów : 04.05.2014, 17:47:30
Jestem pod wrażeniem Uśmiech Wszystkie Twoje prace są naprawdę świetne!

Serdecznie dziękuję. Uśmiech Dodam jeszcze że wektory choć żmudne to jednak wdzięczne rysunki są bo jednak z biegiem czasu uczą z czasem minimalizacji - mam tu na myśli, że teraz choć moje pliki źródłowe ważą więcej (bo po prostu więcej szczegółów dodaje) to niektóre efekty takie jak chociażby cieniowanie mogę zrobić prostszą i łatwiejszą w edytowaniu metodą niż robiłem to wcześniej. Przykładowo teraz zmiana koloru grzywy kucyka na drugim obrazku jest znacznie łatwiejsza niż w pracy pierwszej - gdyż teraz w grzywach grupuję elementy o tym samym kolorze przez co późniejsze wykorzystanie tych elementów w nowych pracach jest uproszczone.
7  Hyde zone / [Archiwum] Pomocna dłoń - GIMP / Odp: Jak wykonać efekt zniekształconego napisu? : 04.05.2014, 17:08:28
Dodam jeszcze że w przypadku programu Inkscape z menu ścieżki wybierasz sobie edytor efektów ścieżki i możesz dodać efekt "deformacji obwiedni" (nie pamiętam dobrze polskiej nazwy bo używam inka po angielsku) i tam takie rzeczy możesz zrobić (najlepiej gdy tekst będzie zsumowany jako jeden obiekt).

Zabawa z tym wygląda tak że w oknie dialogowym masz cztery ikony przedstawiające narzędzie edycji węzłów. Po kliknięciu na odpowiednie ikony deformujesz każdy z czterech boków obwiedni.
8  Galerie / Wektory / Odp: Kilka wektorów : 04.05.2014, 12:50:14
Akurat "GradientMeshTool" już w Inku jest, w wersji deweloperskiej, której sama używam: http://inkscape-tutorial.pl/forum/dodatki-do-inkscape/99-gradient-mesh.html Uśmiech

Serdecznie dziękuje za informacje. Co prawda bawiłem się już raz wersją deweloperską niestety trwało to chwilkę" gdyż gdy próbowałem w niej użyć lub skopiować część zawartości z moich poprzednich projektów miałem problemy, a to kolory zmieniało, wyrzucało maski więc nie chciałem się bawić w poprawianie bo ponad to zdarzały się problemy ze stabilnością - choć to inka muszę pochwalić bo program zdaje się "szanować czas użytkownika" i w swoim ostatnim tchnieniu przed Crashem zapisuje "urobek" autora do nowego pliku Uśmiech ale nie zawsze to działa.
9  Galerie / Wektory / Odp: Kilka wektorów : 04.05.2014, 12:32:41
Kucyków nie trawię, ale muszę przyznać, że prace są naprawdę dobre. Widać, że sporo czasu i wysiłku musiałeś im poświęcić. Z Inkscape trochę do czynienia miałam, więc zdaję sobie sprawę, jak uciążliwe było tworzenie niektórych elementów, np. włosów. Także jestem pełna podziwu. Chętnie jednak zobaczyłabym jakąś pracę bez tych kuców Mrugnięcie
A z powyższych najbardziej spodobała mi się ta:


Serdecznie dziękuję za opinię. Fakt Inkscape zarówno pod względem funkcjonalności jak i tego z jakim rodzajem aplikacji mamy do czynienia jest problematyczny. Z tego co ja zauważyłem po dwóch latach to przede wszystkim uciążliwe jest to że aplikacja jest 32bitowa przez co powiedzmy że "mocy" do płynnego rysowania zaczyna mi już brakować w momencie gdy kończę cieniować ciało - potem zazwyczaj zabieram się za tło które często robię po macoszemu - głównie z tego powodu który wymieniłem.

Przypuszczam że Ty miałaś namyśli głównie funkcje inkscape i pozwolę sobie strzelić że jedną z głównych odpychających jest brak takiego fajnego drzewka jak mają AI, AF - gdzie prócz warstw są pokazane obiekty na tych warstwach w postaci miniaturek. Muszę przyznać że o ile jak robisz pracę  "za jednym zamachem" to nie przeszkadza (tak bardzo) - ale jeżeli zrobisz sobie przerwę albo po jakimś czasie chcesz zmodyfikować prace, gdzie jest dużo klonów - powodzenia.
Następną sprawą jest brak tego fajnego narzędzia z AI "GradientMeshTool" - cóż przez jego brak jestem skazany na ręczne składanie gradientów i tak często zamiast jednego obiektu z rozpiętą siatką mam ich 20 i każdy z innym gradientem. Niestety AI czy Flash kosztują ile kosztują więc siłą rzeczy jestem skazany na Inka nie pozostało mi nic tylko czekać na wersję 0.49.
10  Hyde zone / [Archiwum] Pomocna dłoń - GIMP / Odp: Jak stworzyć płynną animację "klatka po klatce" ? : 03.05.2014, 20:35:56
Sama nie zajmuję się animacją, ale nie ukrywam, że jakby czas pozwolił to chętnie zgłębiłabym jej techniki. Na deviancie jest pewna Polka, która robi bardzo dużo animacji. http://www.deviantart.com/art/Reunion-409375142 to link do jednej z jej animacji z pocałunkiem. Jak pobierzesz tego gifa, to po otwarciu w GIMP-ie będziesz mógł zobaczyć z czego się składa. Ogólnie warto przejrzeć jej galerię. Jak również analizować inne animacje, które znajdziesz czy to na da, czy w ogóle w sieci. To naprawdę wiele daje, kiedy przejrzysz sobie takiego gifa.
Dodam jeszcze, że długość wyświetlanej klatki możesz ustalać sam. To znaczy, że nie wszystkie muszą mieć taką samą długość wyświetlania, jeśli to Ci w czymś pomoże.

Serdecznie dziękuję, a co do GIFów to i owszem, kilka przejrzałem zanim napisałem tutaj, myślę że za jakiś tydzień (jak czas pozwoli) coś już spróbuję po-animować - bo póki co to będę się z samym GIMPem zaznajamiał jak tam się to wszystko definiuje.
11  Hyde zone / [Archiwum] Pomocna dłoń - GIMP / [ROZ] Jak stworzyć płynną animację "klatka po klatce" ? : 03.05.2014, 19:35:11
Witajcie. Od pewnego czasu nie mogę uwolnić się od chęci stworzenia animacji. Niestety na zaawansowane programy takie jak Flash nie bardzo mnie stać. Postanowiłem że zrobię tą animację w dwóch środowiskach:

Środowisko 1 - Inkscape - Mam zamiar użyć go do tworzenia poszczególnych klatek animacji. Zdecydowałem się na Inka bo tworzę grafikę wektorową więc siłą rzeczy jest on dla mnie najwygodniejszy.

Środowisko 2 - GIMP - GIMP'a chcę użyć do złożenia wszystkich klatek i zapisania pliku wynikowego w formacie GIF (lub Flash zgodnie z poradnikiem który dzisiaj udało mi się znaleźć na forum i za który serdecznie dziękuję).

Aby sprecyzować - bo postawione przeze mnie pytanie jest dość ogólne - dodam że interesują mnie przede wszystkim informacje związane z ilością klatek, przejściami pomiędzy klatkami oraz z tym na co powinienem zwrócić szczególną uwagę już w samym GIMP'ie.

Kilka słów na temat tego co chcę animować. Jak ktoś widział mam w swoje galerii kilka prac na których znajduje się biały/granatowy jednorożec i mały fioletowo-zielony smok. Mam zamiar wykonać klatka po klatce animacje pocałunku tak aby w kadrze postaci były widziane od szyi w górę (minimum). Wynika z tego że animacja nie będzie jakoś "specjalnie szybka" mam tu na myśli to, że nie będę potrzebować sporej ilości różniących się klatek.

Jakich informacji poszukuje ?

1) Sugerowana ilość klatek na każdą sekundę animacji ? (Przypuszczam że 25-30-40 powinno wystarczyć)

2) Druga sprawa wynika trochę z powyższego pytania i tego co animuję - otóż - jeżeli założę przykładowo te 30 klatek na sekundę to przypuszczam że w ciągu sekundy tylko część klatek uniknie zmianie bo cześć klatek będzie po prostu kopią poprzedniej - chciałbym się dowiedzieć tak mniej-więcej - ile klatek z tych 30/1s będę musiał po prostu zrobić i ile razy będę musiał kopiować daną klatkę nim nastąpi przejście do następnej?

3) Trzecia rzecz dotyczy tych nazwijmy to "klatek pośredniczących". Załóżmy że znam już ilość tych klatek - powiedzmy że między jedną klatką a druga są 3 klatki. Mamy więc tak:

Klatka 1
Klatka pośrednicząca 1 (kopia klatki 1)
Klatka pośrednicząca 2 (kopia klatki 1)
Klatka pośrednicząca 3 (kopia klatki 1)
Klatka 2

Chciałbym wiec czy jeżeli zamiast kopiować klatkę 1 zrobię tak że:

Klatka 1
Klatka pośrednicząca 1 (klatka 2 o kryciu 25% nałożona na klatkę 1)
Klatka pośrednicząca 2 (klatka 2 o kryciu 50% nałożona na klatkę 1)
Klatka pośrednicząca 3 (klatka 2 o kryciu 75% nałożona na klatkę 1)
Klatka 2

Czy jeżeli zrobię tak to wówczas poprawię płynność animacji (zapewne kosztem jej ostrości) ?

Domyślam się, że dla kogoś kto zajmuje się animacją mój problem może być błahy i trywialny - cóż ja dopiero próbuję swoich sił na tym polu i będę bardzo wdzięczny za pomoc oraz wskazówki które pomogą mi dopiąć swego. Z góry dziękuję.
12  Galerie / Wektory / Odp: Kilka wektorów : 03.05.2014, 14:55:41
Bardzo fajne te wektory.
W żaden sposób nie zmarnowałeś naszego czasu. Bynajmniej, pozwalasz go zaoszczędzić i to bardzo miło z Twojej strony, że udostępniasz pliki źródłowe swoich prac. Obejrzałam też sobie jeden filmik z procesu powstawania jednej z Twoich prac. Naprawdę, wielki szacunek za wytrwałość. Wiem jak dużo pracy trzeba włożyć w stworzenie ilustracji wektorowych bo sama ostatnio się z tym zmagałam. Ale ja jeszcze raczkuję w tej dziedzinie Uśmiech
Z przyjemnością będę śledziła Twoje poczynania.

Serdecznie dziękuję za opinię i przyznaję tworzenie rysunku wektorowego jest czasochłonne. W moim przypadku sporą część czasu zajmuje wykonanie grzyw, ogonów i wszelakich "kudłatych" elementów. Poniżej podaje bezpośredni link do mojego folderu na mediafire gdzie są dostępne wszystkie moje pliki SVG. Spora część z nich jest już sprawdzona pod kątem występowania błędów eksportu - więc artefakty nie powinny się zdarzyć przy rozdzielczościach mniejszych niż 5k x 5k px. Oczywiście plików można używać bez tracenia czasu na pytanie mnie o zgodę Uśmiech

https://www.mediafire.com/folder/fkyjwdetqpi5x/
13  Galerie / Wektory / Kilka wektorów : 03.05.2014, 02:52:39
Witam was bardzo serdecznie - w grafice wektorowej bawię się już ok 2 lata. Pracuje w Inkscape. Rysuję głównie kucyki - choć zdarzyło mi się wektoryzować człowieka. Postanowiłem umieścić swoje prace gdyż może komuś coś się przyda. Jeżeli będą jakieś pytania odnośnie tego jak coś zrobiłem proszę śmiało pytać. Na deviantArcie możenie mnie znaleźć pod adresem http://halfdeathshadow.deviantart.com/ Do każdej z prac dołaczyłem w opisie na dviantArcie link umożliwiający pobranie pliku źródłowego SVG-inkscape. Mam nadzieję że tym postem nie zmarnowałem za bardzo Waszego czasu. Pozdrawiam serdecznie.

Prace:





       
 
          

//be@: W przypadku takich dużych obrazów należy wstawiać miniatury. Poprawiłam.
Strony: [1]