Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

  Pokaż wiadomości
Strony: [1] 2 3 ... 21
1  Root / GIMP / Odp: GIMP 2.7.4 dla Windows : 29.12.2011, 10:09:35
Wersje z drugim numerkiem nieparzystym (2.7) to wersje developerskie i są kompilowane w taki sposób, żeby wyświetlać więcej informacji niż normalne wydanie, wszystkie te informacje pojawiają się w tym okienku. Jeśli nie chcesz mieć tego okienka to albo musisz wrócić do wersji 2.6 albo poczekać (jeśli wszystko dobrze się ułoży) miesiąc na wydanie 2.8.
2  Root / GIMP / GIMP 2.7.4 dla Windows : 17.12.2011, 22:22:14
Pojawiło się oficjalne wydanie GIMP-a 2.7.4 dla Windowsa i można je pobrać z sourceforge.net.

O zmianach w tej wersji możemy poczytać w tym newsie.
3  Root / GIMP / Odp: Gimp 2.7.4 : 15.12.2011, 10:18:57
Wersja dostępna na www.partha.com oznaczona jako 2.7.4 to wersja jeszcze sprzed oficjalnego wydania i nie zawiera wszystkich wymienionych poprawek.

Instalki w tym serwisie posiadają wersję jaką oznaczony jest kod w repozytorium. Po wydaniu numerek jest zwiększany, tak wiec jeśli programiści GIMP-a wydali 2.7.4 teraz w repozytorium jest wersja 2.7.5. Jeśli na partha's place pojawi się wersja oznaczona 2.7.5 będzie ona zawierać wszystkie opisane zmiany (+ te które zostały prowadzone po wydaniu).
4  Root / GIMP / Rozwój OpenCL w GEGL wspierany przez AMD : 29.11.2011, 22:26:56
Victor Oliveira programista  biorący udział z tegorocznym GSoC, podzielił się na liście mailingowej faktem, iż zamierza kontynuowac prace nad swoim wakacyjnym projektem wprowadzenia obliczeń na karcie graficznej (za pomocą OpenCL) do biblioteki GEGL (w przyszłości silnika GIMP-a). Jego pracą zainteresowała się firma AMD (Producent procesorów i kart graficznych Radeon) i zaoferowała współpracę nad projektem. Zakończenie prac planowane jest na marzec 2012 roku.

Victor wyraził zainteresowanie integracji projektu z kolejnym stabilnym wydaniem GIMP-a, jak również zaproponował wydania deweloperskie dla zaawansowanych użytkowników.

Oryginalna wiadomość: https://mail.gnome.org/archives/gegl-developer-list/2011-November/msg00007.html
5  Root / Sprawy techniczne / Odp: Dodanie nowych ikonek systemów operacyjnych : 21.10.2011, 09:25:53
Cytuj
Ale po co zmieniać...? Jak ktoś bardzo by chciał to mógłby stronę główną jakoś "dopieścić" ale od razu nowy layout forum?

Ten layout ma już ponad 4 lata...

To nic że ma 4 lata. Ten szary kolor wpędza człowieka w depresję. Poza tym ogólnie layout jest mało designerski, tylko takie tabelki jakby z innej epoki. Forum grafików powinno być nie tyle nowoczesne, ile awangardowe Chichot. Poza tym zawsze można dać użytkownikom wybór, między starym szarym, a nowym odlotowym.

Jakby coś to mógłbym poświecić kilka godzin w tygodniu na integracje nowego szablonu z SMF-em.
6  Root / Sprawy techniczne / Odp: Dodanie nowych ikonek systemów operacyjnych : 19.10.2011, 19:48:04
Spoko, rozumiem, aktualizacja do wersji 2.0 to dość sporo roboty przy tak dużym forum.

Nie powinienem tego poruszać w tym temacie tylko zacząć nowy, ale czy nie było by fajnie ogłosić konkurs na nowy layout forum, trochę przemodelować stronę główną (tą na której są newsy) i ogólnie odświeżyć całość?
7  Root / Sprawy techniczne / Odp: Dodanie nowych ikonek systemów operacyjnych : 17.10.2011, 22:00:46
A czy jest planowana aktualizacja, albo czy ktoś zrobił ku temu jakiś kroki?
8  Root / GIMP / GIMP 2.8 - Ostatnia prosta : 17.10.2011, 21:58:45
Podczas gdy GIMP 2.8 jest już w ostatniej fazie przygotowań do wydania, przygotowywane są wielkie plany co do wersji 3.0.

W ostatnim czasie zostały wykonane ogromne prace mające na celu wyczyszczenie kodu GIMP-a z nieużywanych fragmentów. Wydanie stabilnej wersji było blokowane przez obsługę masek grup warstw, ale zostanie ono prawdopodobnie przesunięta do kolejnego wydania. Prace nad edytorem metadanych plików są już w fazie testowania i usuwania błędów. Prace nad tym edytorem trwały już od wersji 2.4!

Przed wydaniem wersji 3.0 ma zostać wydana wersja 2.10 zawierająca projekty z GSoC 2011. Jedynymi innymi pracami wykonywanymi przy wersji 2.10 mają być prace porządkowe (kod GIMP-a jest pisany od kilkunastu lat przez wielu różnych ludzi). Wydanie 2.10 ma pojawić się jak najszybciej będzie to możliwe.

GIMP w wersji 3.0 ma być przeportowany na bibliotekę GTK+ 3 oraz całkowicie opierać swoje operacje graficzne na bibliotece GEGL co pozwoli na bezstratną obróbkę obrazów w 8/16/32 bitowej głębokości koloru. Nad tymi dwoma aspektami pracują już Michael Natterer i Martin Nordholts, a ponieważ nie jest zaplanowana dla nich żadna praca przy wydaniu wersji 2.10, mogą już teraz skupić się i przygotować GIMP-a do wkroczenia do nowej ery.

Źródło: http://libregraphicsworld.org/blog/entry/gimp-2-8-is-getting-finalized-high-bit-depth-support-is-on-radar
9  Root / GIMP / Koniec GSoC 2011 : 22.09.2011, 18:09:50
Google Summer of Code zostało oficjalnie zakończone i wszyscy studenci pracujący nad GIMP-em pozytywnie zakończyli swoje projekty. Wszystkie projekty dostępne są w repozytorium GIT (GIMP, GEGL), lecz tylko nie które mają szansę na umieszczenie w wydaniu 2.8.

Na próbę integracji obu nowych narzędzi (klonowania kontekstowego i iWrap), jak również nowego widżetu do wprowadzania danych do wersji 2.8 jest już za późno i ich integracja planowana jest na wersję 2.10, kiedy narzędzia zostaną lepiej przetestowane i będą bardziej stabilne. Projekt mający na celu integrację GEGL z OpenCL wymaga jeszcze dużego wkładu pracy, by mógł stać się częścią głównej gałęzi projektu. Natomiast projekt przeportowania filtrów GIMP-a do operacji GEGL już znajduje się w głównej gałęzi projektu GEGL i będzie dostępny w następnym wydaniu.

Niektórzy studenci udali się na zasłużony odpoczynek, inni wrócili na studia, pozostali zaś kontynuują pracę nad projektami. Michael Muré pracuję nad operacjami cofania wprowadzonych przez narzędzie zmian, jak również chce zrzucić więcej operacji na GEGL. Barak Itkin róznież kontynuuje prace nad narzędzie klonowania kontekstowego, chce naprawić większość błędów (w szczególności problem przy pracy z dużymi obrazami) i uczynić narzędzie bardziej elastycznym. Victor Oliveira również pracuje dalej na swoim projektem OpenCL/GEGL.

Oryginalny news na gimp.org
10  Root / GIMP / Odp: Doniesienia z GSoC 2011: narzędzie Adaptive/Seamless Cloning : 11.09.2011, 13:57:12
Narzedzie do wycinania pierwszego planu, o którym mówi POGO, było zaimplementowane już w 2009 roku, tyle tylko, że nie zostało wtedy właczone do stabilnego wydania 2.6. W wersji 2.7 zaszły takie zmiany, że włączenie kodu do stabilnego wydania jest teraz bardzo trudne, i to narzędzie (jak również wektorowe warstwy - też fajna sprawa) zostało przesunięte do wydania 2.10/3.0 [1].
11  Root / GIMP / Doniesienia z GSoC 2011: narzędzie Adaptive/Seamless Cloning : 09.09.2011, 20:00:08
Niedawno skończył się czas studentów na pracę nad projektami, które wspierane są przez Google. Powoli możemy oglądać rezultaty prac w wielu open source-owych projektach. Jednym z tych projektów, który miał na celu rozwinąć GIMP-a, był projekt Baraka Itkina (znanego również jako LightningIsMyName), którego celem była implementacja narzędzie adaptywnego klonowania. Narzędzie to ma pozwalać na wklejenie fragmentów obrazów, które nie muszę być nawet dokładnie wycięte, do innego tła. Algorytm narzędzia ma automatycznie dopasować element do otaczającego tła na podstawie jasności i kontrastu. Krótki filmik prezentujący (dość imponujące) możliwości narzędzia, można obejrzeć na YouTube. Opis prac oraz szczegóły implementacji znajdują się na blogu autora.

Aby samemu wypróbować narzędzie, można zainstalować najświeższą wersję z repozytorium GIT, korzystając z poradnika na naszym forum, pamiętając, aby w kroku 6, przy pobieraniu repozytorium GIMP-a dodać parametr: --branch soc-2011-seamless-clone2 zaraz po argumencie clone:
Kod:
git clone --branch soc-2011-seamless-clone2 git://git.gnome.org/gimp gimp
12  Root / GIMP / GIMP 2.7.3 na Windowsa : 31.08.2011, 19:48:49
Najnowszy instalator rozwojowej wersji GIMPa został opublikowany przez Jerneja Simončiča. Aby zainstalować tę wersję wymagany jest Windows Vista lub 7 w wersji 32 lub 64 bitowej.

Pobierz instalator
13  Root / GIMP / Wersja rozwojowa GIMP-a 2.7.3 : 22.08.2011, 14:02:48
Wersja rozwojowa GIMP-a, oznaczona numerkiem 2.7.3 została wydana. Do najważniejszych funkcjonalności dostępnych w tej wersji należy zaliczyć działający tryb jednookienkowy. Od teraz można już uruchomić GIMP-a w tym trybie i wszystkie ustawienia okienek dokowalnych zostaną zapamiętane. Usprawniono również działające już narzędzie Cage-Tool. Dla tych, którzy używali już GIMP-a w wersji rozwojowej interesująca może okazać się możliwość przesuwania poszczególnych warstw w grupie z opcją "Przesuń wskazaną warstwę", co nie było do tej pory możliwe (przesuwana była grupa, do której należała wskazana warstwa). Z pozostałych usprawnień godne uwagi może być to, że pluginy do importu PDF i do pobierania zrzutów ekranu używają teraz biblioteki Cairo (zamiast przestarzałej biblioteki pixbuf).

Szczegółowy opis zmian w wersji 2.7.3

Interfejs użytkownika:

 - Użycie nowego widżetu GimpSpinScales we wszystkich dokowalnych okienkach
 - Dodanie możliwości kontrolowania przez powyższy widżet większego zakresu niż zakres skali
 - Implementacja trybu RTL (tekst od prawej do lewej) dla widżetu GimpSpinScale
 - Dodanie wielu brakujących podpowiedzi w opcjach narzędzi
 - Dodanie możliwości upuszczania w pustym oknie obrazu większej ilości elementów, z których można utworzyć nowy obraz
 - Cage-Tool: możliwość dodania uchwytu poprzez kliknięcie na krawędzi
 - Cage tool: możliwość usunięcia zaznaczonych uchwytów przez wciśnięcie klawisza delete
 - Zapamiętywanie szerokości kolumn w wielokolumnowym oknie dokowalnym
 - Możliwość uruchomienia GIMP-a w trybie jednookienkowym
 - Podczas współdzielenia pędzla między narzędziami, współdzielone są również opcje modyfikujące ten pędzel
 - Użycie kombinacji klawiszy ALT+numer oraz ALT+TAB przełącza między obrazami zarówno w trybie jedno- jak i wielookienkowym
 - Opcja "Eksportowanie do"  jest zawsze aktywna, a jeśli obraz nie był jeszcze eksportowany, to wywoływana jest opcja "Eksportuj..."
 - W trybie jednookienkowym nowe okna dokowalne dodawane są w oknie obrazu, a nie w nowym oknie
 - Przy przełączeniu na tryb jednookienkowy okna dokowalne przenoszone są do okna obrazu na stronę, na której były w trybie wielookienkowym
 - Przy wychodzeniu z trybu jednookienkowego okienka dokowalne są rozmieszczane w lepszy sposób
 - Dodanie elementu płótna dla siatki przekształceń, co poprawiło wydajność; dodano również podziałki jak w narzędziu zaznaczania prostokątnego
 - Podczas zamykania obrazów w trybie jednookienowym, rozmiar głównego okna nie jest zmieniany
 - Przywrócenie podpowiedzi :"Możesz tutaj upuszczać dokowalne okna" pod narzędziówką
 - Dodanie możliwości przesuwania wybranej warstwy w grupie, za pomocą narzędzie przesuwania z opcją: przesuń wskazaną warstwę

Aplikacja:

 - Dodanie GimpMotionBuffer, które abstrahuje wygładzanie pociągnięć za prostym API, rozdzielając je od GimpDisplayShell
 - Dodanie klasy GimpIdTable
 - Dodanie interfejsu GimpDockContainer
 - Dodanie interfejsu GimpSessionManaged
 - Dodanie GimpCanvasRectangleGuides, co pozwala na prawidłowe rysowanie podziałek przez narzędzie zaznaczania prostokątnego

Libgimp:

 - Uzależnienie Libgimp od GdkPixbuf
 - Dodanie API do tworzenia warstw z powierzchni Cairo
 - Zablokowanie dodawania pojedynczych plików z biblioteki GIMP-a. To było zawsze zabronione i zaprojektowane tak, żeby się nie dało, ale teraz błąd jest przekazywany przez makrodefinicję #error
 - Zdeprecjonowanie "set_sensitive", w zamian używane jest g_object_bind_property()

Wtyczki:

 - Użycie API biblioteki Cario do wczytywania plików PDF; użycie biblioteki pixbuf zostało usunięte
 - Zrzut ekranu używa Cairo zamiast GdkPixbuf
 - Poprawienie irytujących ostrzeżeń parsera w mapie obrazu
 - Dodanie opcji check-for-deprecated-procedures-in-script-fu dla polecenia make
 - Uaktualnienie użycia libpng, tak by nie używać zdeprecjonowanego API (wtyczki file-mng i file-png)
 - Dodanie klasy Item do pygimp
 - Dodanie/Uaktualnienie kilku etykiet i wartości domyślnych w oknie dialogowym zapisu do formatu JPEG
 - Poprawienie błędu 596410 - gimp-image-get-filename zwraca wartość NULL dla importowanych plików

Dokumentacja programistyczna:

 - Dużo uaktualnień

Kod źródłowy i system kompilacji:

 - Dodanie globalnej zależności od Cairo, zaczynając od libgimpcolor
 - Wymagana biblioteka poppler >= 0.12.4
 - Usunięcie gimp-remote na dobre, był zablokowany już od dawna

Ogólne:

 - Usuniecie zdeprecjonowanego użycia biblioteki GTK+, odkąd wymagana jest wersja 2.24
 - Naprawienie wielu ostrzeżeń, które pojawiły się w opcji -Wall w GCC 4.6
 - Wiele poprawek drobnych błędów i formatowania kodu źródłowego
 - Wiele uaktualnień do tłumaczeń

Pobierz:
 - Kod źródłowy (ftp://ftp.gimp.org/pub/gimp/v2.7/gimp-2.7.3.tar.bz2)
 - Instalator Windows Vista/7 (32 i 64 bit)


Korekta: beata072
14  Root / GIMP / Doniesienia z GSoC 2011: narzędzie iWrap : 16.07.2011, 22:08:25
Jak pisaliśmy kilka miesięcy temu GIMP uczestniczy w projekcie Google mającym na celu rozwój open source-owych aplikacji. Jednym z projektów realizowanych w ramach GSoC była implementacja narzędzia iWrap (teraz funkcjonuje ono jako filtr), tak by można było pracować z nim na płótnie. Realizacją zajmował się Michael Muré pod opieką Alexii Death. Michael rok temu, również pod opieką Alexii, realizował projekt Cage Tool, który ma znaleźć się w GIMPie 2.8. Poniżej znajduje się filmik nagrany przez autora, pokazujący możliwości narzędzia:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=RakpVMxl2Hc" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=RakpVMxl2Hc</a>

Projekt jest już na półmetku, ale wciąż wymaga dużo pracy. Autor mówi, że praca nad poprzednim projektem dużo go nauczyła i teraz wszystko idzie dużo szybciej. Zaimplementowane do tej pory narzędzie potrafi deformować obraz na płótnie na 7 róznych sposobów:

  • Przesuwanie pikseli
  • Rozrost
  • Skurczenie
  • Zawijanie zgodnie z ruchem wskazówek zegara
  • Zawijanie przeciwnie do ruchu wskazówek zegara
  • Usunięcie deformacji
  • Lokalne osłabienie deformacji

Deformacje przeprowadzane są okrągłym pędzlem z rozmytymi krawędziami (wpływ pędzla opisany jest krzywą Gaussa). Do ustawień pędzla należą: siła zmian, wielkość pędzla oraz jego twardość. Do dopracowania pozostała wydajność (jak widać na filmiku, nie ma się ona za dobrze Chichot), opcje narzędzia, UI zgodne z wytycznymi oraz implementacja obsługi cofania zmian.

Wpis na blogu autora w języku angielskim możecie znaleźć tutaj: http://pellelatarte.fr/en/2011/07/gimp-warp-tool-cest-la-mi-parcours/
Strony: [1] 2 3 ... 21