Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

  Pokaż wiadomości
Strony: [1]
1  Tutoriale / Inkscape / Odp: Metalowe kulki : 04.04.2012, 07:18:10
Dziękuję bardzo  Uśmiech .
2  Tutoriale / Inkscape / Odp: Metalowe kulki : 03.04.2012, 19:06:00
IMO myślenie nie boli Chichot nie ma przycisku "Duplikuj" ale jest przycisk "Powiel"
Moim zdaniem ludzie piszący wstęp w podobnym stylu mają problem z poczuciem własnej wartości i próbują się dowartościować na forum, niby że to oni są lepsi w myśleniu.   Niezdecydowany Dodaje w załączniku zrzut z dostępnymi opcjami i nie ma tam ani duplikuj, ani powiel, chyba że coś przeoczyłem. Może jest jakieś inne dojście do tej opcji w jakimś menu?
3  Tutoriale / Inkscape / Odp: Metalowe kulki : 03.04.2012, 12:04:09
Świetny tutorial. Dobrze opisany. Napotkałem jednak problem. W punkcie 47 jest polecenie by zrobić duplikat gradientu, jednak w Inkscape 0.48.2 nie mam takiej możliwości w opcjach narzędzi. Mogę tylko zduplikować cały obiekt. Czy wie ktoś może jak w tej wersji programu to zrobić?
Poradziłem sobie korzystając z warstw, ale duplikowanie gradientu było by prostsze.
4  Tutoriale / Animacje / Animowany ogień - wersja trudniejsza : 10.02.2012, 12:31:06
Animowany ogień - wersja trudniejsza
Tutorial

Opracowanie: leo_sm
Poziom trudności: trudny






Już dawno myślałem że efekt animowanego ognia, który wyglądał by w miarę realistycznie może się przydać do różnych zastosowań. Jednak dopiero teraz, gdy przerobiłem kilkanaście innych tutoriali, moja wiedza wzrosła na tyle bym mógł się za to zabrać. Myślę że efekt jest ciekawy, dlatego napisałem ten tutorial. Niestety jest on dość długi i raczej dla zaawansowanych użytkowników, więc proszę uzbroić się w cierpliwość i bardzo dokładnie wykonywać kolejne kroki. Do wykonania tej animacji będzie potrzebny dodatkowy deseń, który umieściłem w załączniku.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.6.11 z dodatkiem GAP 2.6. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Tworzymy nowy przezroczysty obraz o wymiarach 500x300 px.

Lime Point 2. Zmieniamy nazwę warstwy Tło na Tło#1.

Lime Point 3. Za pomocą narzędzia Wypełnienie kubełkiem Wypełnienie kubełkiem [Shift+B] nadajemy warstwie kolor czarny (#000000).

Lime Point 4. Tworzymy nową przezroczystą warstwę o nazwie odwzorowanie#1 i ją duplikujemy.

Lime Point 5. Ustawiamy jako aktywną warstwę odwzorowanie#1.

Lime Point 6. Zmieniamy kolor pierwszoplanowy na #808080 i wypełniamy nim warstwę.

Lime Point 7. Następnie: Filtry -> Artystyczne -> GIMPresjonista. W zakładce Ustawienia wybieramy MarbleMadness i klikamy Zastosuj. W zakładce Rozmiar podwajamy wszystkie wartości (Rozmiary - 20, Rozmiar minimalny - 12, Rozmiar maksymalny - 50) i klikamy OK.

Lime Point 8. Kolory -> Jasność i Kontrast, ustawiamy obie wielkości na 50 i klikamy OK.

Lime Point 9. Dodajemy nową poziomą prowadnicę prowadnicę: Obraz -> Prowadnice -> Nowa prowadnica (w procentach), kierunek w poziomie i położenie 50%.

Lime Point 10. Zaznaczamy opcje w Widok -> Przyciągaj do krawędzi płótna, oraz Widok -> Przyciągaj do prowadnic.

Lime Point 11. Zaznaczamy dolną lub górną część zaznaczeniem prostokątnym. (Ja wybrałem górną ponieważ wygląda bardziej jednolicie.)



Lime Point 12. Kadrujemy warstwę według zaznaczenia, Warstwa -> Kadruj według zaznaczenia. Rezygnujemy z zaznaczenia, Zaznaczenie -> Nic i duplikujemy warstwę.

Lime Point 13. Za pomocą narzędzia Wyrównanie przesuwamy duplikat do dolnej (lub do górnej) krawędzi i łączymy w dół.

Lime Point 14. Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa, ustawiamy X i Y na 25 i klikamy OK.

Lime Point 15. Ustawiamy jako aktywną warstwę odwzorowanie#2.

Lime Point 16. W opcjach Wypełnienia kubełkiem, Typ wypełnienia ustawiamy na Deseń. Wybieramy deseń czarno-biały i wypełniamy nim warstwę.

Lime Point 17. Stosujemy następny filtr. Filtry -> Odwzorowania -> Przesuwanie. Przesunięcie X ustawiamy na 32 i z listy obok wybieramy warstwę odwzorowanie#1. Odznaczamy Przesunięcie Y i klikamy OK.
Teraz już warstwę odwzorowanie#1 możemy usunąć.

Lime Point 18. Duplikujemy warstwę odwzorowanie#2 i na duplikacie znów stosujemy Przesuwanie. Teraz jednak zaznaczamy Przesunięcie Y , ustawiamy na 32 i wybieramy warstwę odwzorowanie#2, a odznaczamy Przesunięcie X i klikamy OK. Tryb warstwy ustawiamy na Wydobycie ziarna i łączymy w dół.

Lime Point 19. Dodajemy dwie nowe poziome prowadnice na 25% i 75%. Dzieląc obraz na cztery prostokąty, od góry 1, 2, 3 i 4.

Lime Point 20. Jednym zaznaczeniem obejmujemy prostokąty 2 i 3 i kadrujemy według zaznaczenia, Warstwa -> Kadruj według zaznaczenia.



Oczywiście na waszych obrazach nie powinno być cyfr.

Lime Point 21. Rezygnujemy z zaznaczenia i duplikujemy warstwę. Duplikat przesuwamy do górnej krawędzi, warstwę odwzorowanie#2 do dolnej krawędzi i łączymy je ze sobą.

Lime Point 22. Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa, ustawiamy X i Y na 2 i klikamy OK.

Lime Point 23. Tworzymy nową przezroczystą warstwę o nazwie ogien. Jednym zaznaczeniem obejmujemy prostokąty 3 i 4 i wypełniamy je kolorem czarnym.

Lime Point 24. Rezygnujemy z zaznaczenia i stosujemy Filtry -> Alfa na logo -> Rozżarzone. Ustawiamy rozmiar na 120 i klikamy OK.

Lime Point 25. Warstwę ogien łączymy z warstwą Glow Layer i zmieniamy nazwę na ogien#1, a warstwę Background usuwamy.

Lime Point 26. Warstwę ogien#1 duplikujemy 14 razy, żeby mieć do warstwy ogien#15.

Lime Point 27. Ustawiamy jako aktywną warstwę ogien#1.

Lime Point 28. Filtry -> Odwzorowania -> Przesuwanie. Przesunięcie X odznaczone, Przesunięcie Y ustawiamy na 25, z listy wybieramy odwzorowanie#2 i klikamy OK.

Lime Point 29. Ustawiamy jako aktywną warstwę odwzorowanie#2.

Lime Point 30. Warstwa -> Przekształcenie -> Przesunięcie. Ustawiamy Y na -10. Sprawdzamy czy jest zaznaczone Zawiń i klikamy OK.

Lime Point 31. Ustawiamy jako aktywną warstwę ogien#2 i powtarzamy punkty od 28 do 30. Następnie wykonujemy te czynności dla wszystkich warstw o nazwie ogien, aż do warstwy ogien#15. Okno warstw powinno wyglądać następująco:



Lime Point 32. Możemy teraz usunąć warstwę odwzorowanie#2.

Lime Point 33. Duplikujemy warstwę Tło#1 czternaście razy i każdą warstwę ogien łączymy z warstwą Tło.

Lime Point 34. Obraz -> Prowadnice -> Usuń wszystkie prowadnice.

Lime Point 35. Wykonujemy zaznaczenie prostokątne o wymiarach 250x150 px w miejscu, które chcemy mieć na ostatecznym gifie i kadrujemy obraz, Obraz->Kadruj według zaznaczenia.



Lime Point 36. Zapisujemy obraz jako animację gif, ustawiając opóźnienie na 80 ms i zaznaczając oba kwadraciki pod spodem.



Lime Point Koniec



Oczywiście ten efekt można rozbudować i szczerze mówiąc jestem ciekaw co z nim dalej zrobicie. Tutorial można kopiować, cytować lub tłumaczyć na inne języki na zasadach Licencji Creative Commons (CC-BY), czyli uznania autorstwa. Miłego GIMPowania. Uśmiech
5  Tutoriale / Tutoriale do poprawy / Odp: Matrix - animacja : 28.01.2012, 19:32:04
Ten sam efekt można uzyskać nie korzystając z pluginów PSP.
Zobaczcie tutaj:http://www.gimpdome.com/gimp-general-use/gimp-matrix-no-ps-filters-needed/?PHPSESSID=1b7g8s9unhng8cjv8avva38ga0
6  Tutoriale / Animacje / Odp: Wirująca kula (z użyciem GAP) : 27.01.2012, 18:25:24
Świetny tutorial. Prosty, a jednocześnie dający ciekawe efekty. Ja rozbudowałem dwie kule ziemskie o cień Mrugnięcie. Wynik poniżej:
7  Tutoriale / Tutoriale do poprawy / Odp: Prawie jak Beryl - animacja z GAP : 22.01.2012, 21:14:25
Trochę pokombinowałem, bo gdy robiłem jak zaleca autor tutka to klatki albo się rozwarstwiały, albo się nakładały. Wykorzystując ogólną ideę, trochę policzyłem jak muszą się przemieszczać poszczególne części i się udało. Zawsze pełne klatki ustawiałem na 1, 11, 21 itd. Później jeszcze zmieniłem czas wyświetlania tych klatek. Co prawda kolorowe zdjęcia nie są najlepsze do formatu gif, ale sobie to odpuściłem. Oto mój efekt:

PS: Tak w ogóle to jest basen Ikar w Bydgoszczy.
8  Tutoriale / Ikony / Odp: Bilardowa bila : 26.12.2011, 20:14:23
Świetny tutorial. Pokombinowałem i wyszło mi niemal tak, jak w oryginale. Jednak z warstwą numer postąpiłem trochę inaczej. Warstwa ta początkowo miała u mnie rozmiary obrazu, czyli 300x300px. Po połączeniu z tekstem zmieniłem jej rozmiary do 150x300px, następnie wyśrodkowałem i dopiero potem połączyłem z warstwą bila. Dalej już postępowałem zgodnie z tutorialem i otrzymałem coś takiego (tło i cień zrobiłem po swojemu):
Strony: [1]