Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

  Pokaż wiadomości
Strony: [1]
1  Tutoriale / Różne / Proste, realistyczne słońce : 16.03.2014, 21:58:46
Proste, realistyczne słońce
Tutorial

Opracowanie: Gokuzz
Poziom trudności: Bardzo łatwy

Jest to pierwszy tutorial, który publikuję na jakimkolwiek forum. Na obrazie końcowym nie widzicie nic poza słońcem, ponieważ poradnik ma nauczyć Was tylko tego, jak zrobić realistyczne słońce. Może ono zostać wykorzystane do wielu obrazów, a efekt według mnie jest ciekawy. Wymyśliłem je pewien czas temu, kiedy rysowałem i uznałem, że może się ono przydać wielu osobom.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.6. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Tworzymy nową pracę w dowolnym formacie [CTRL + N]. W moim przypadku to HD (1280x720). Pamiętajcie, żeby rozdzielczość obrazu nie była zbyt mała, gdyż efekt może nie być zadowalający.Lime Point 2. Automatycznie powstałą warstwę "Tło" wypełniamy gradientem  Gradient [L] o kolorach: #ab9c78 oraz #999384. Pamiętajmy o tym, żeby kształt gradientu był promienisty. Jaśniejszy kolor powinien znaleźć się w miejscu, w którym będzie słońce.Lime Point 3. Tworzymy nową warstwę o nazwie "Słońce" i tworzymy na niej zaznaczenie eliptyczne  Zaznaczenie eliptyczne [E] o wielkości 350x350 po czym wypełniamy Wypełnienie kubełkiem [SHIFT+B] go kolorem #bda365. Następnie słońce umieszczamy na jaśniejszym kolorze. Powinno wyglądać to aktualnie tak:Lime Point 4. Duplikujemy  Duplikowanie warstwy warstwę "Słońce" i stosujemy na niej: Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa o parametrach 100x100px.Lime Point 5. Stosujemy: "Kanał alfa na zaznaczenie" na warstwie "Słońce". Teraz Czas zastosować: Zaznaczenie -> Zniekształcenie obwodu. Ustawiamy parametry: Próg: 127, Rozszerzenie: 3, Ziarnistość: 1, Wygładź: 2 oraz opcje "Wygładzanie poziome", "Wygładzanie pionowe" pozostawiamy zaznaczone.Lime Point 6. Kiedy zatwierdzimy, tworzymy nową warstwę o nazwie: "Zniekształcony" i wypełniamy  Wypełnienie kubełkiem [SHIFT+B] zaznaczenie kolorem #ffdc89. Pamiętajmy o tym aby znajdowała się ona na górze w oknie warstw.Lime Point 7. Warstwę: "Zniekształcony" rozmywamy za pomocą rozmycia Gaussa z parametrami 3x3.

Lime Point 8. Kopiujemy warstwę "Słońce", przesuwamy ją na wierzch i stosujemy: Kolory -> Jasność i kontrast. Parametry: Jasność: 127, Kontrast: 55.         Powinniśmy mieć aktualnie coś takiego:
Lime Point 9. Krycie warstwy: "kopia: Słońce#1" zmieniamy na 70% i rozmywamy ją rozmyciem Guassa 10x10. Duplikujemy warstwę  Duplikowanie warstwy: "kopia: Słońce#1" i na zduplikowanej warstwie stosujemy rozmycie Gaussa o parametrach 200x200. Pamiętajmy, aby wymiary granic warstwy  dostosować do rozmiaru płótna, ponieważ możemy uzyskać niechciane przycięcie rozmycia. Kiedy to zrobimy zmieniamy jej krycie na 90%.I tak dobrnęliśmy do końca poradnika. Efekt końcowy:Lime Point KoniecW załączniku macie przykład zastosowania tego słońca.

Pochwalcie się waszymi pracami w komentarzu. Takie słońce możemy użyć do jakiegokolwiek obrazu. Z paletą kolorów, która się znajduje na tle. Wygląda według mnie najlepiej, gdyż oddaje ciemny(?), mroczny klimacik. Dziękuję, miłego GIMP-owania Uśmiech.
Przypominam:
Zezwalam na udostępnianie poradnika pod warunkiem jeżeli:
Lime Point Nie zostanie on wykorzystany w celach komercyjnych.
Lime Point Nie zostanie zmieniona treść poradnika.
Lime Point Zostanie podane źródło poradnika.
2  Tutoriale / Propozycje tutoriali / Odp: Proste słońce : 16.03.2014, 20:18:11
Wszystko już poprawiłem. Temat się nadaje do indeksu? Jeżeli zostanie przeniesiony to te komentarze zostaną usunięte? Tak tylko pytam, ponieważ przyda się w przyszłości Uśmiech.
A co do przykładu to nie widzę sensu kontynuowania tematu, ponieważ poradnik ma się opierać na samym tworzeniu słońca. Jeżeli musi (a chyba nie, ponieważ tak nie ma w szablonie tworzenia tutka) to go dam, ale niedługo, ponieważ nie mam teraz już czasu :c
3  Tutoriale / Propozycje tutoriali / Odp: Proste słońce : 16.03.2014, 18:08:42
Fajnie, że na mój pierwszy poradnik (pisany) w tak krótkim czasie ktoś fajnie go ocenił  laugh

Przykładowo na tym zdjęciu (tutaj akurat nadano mu kolor czerwieńszy co można zrobić w krzywych):
KLIK 1
A tutaj udało mi się nawet znaleźć z podobnym tłem:
KLIK 2
4  Tutoriale / Propozycje tutoriali / Odp: Proste słońce : 16.03.2014, 17:38:15
@ Be@
Zanim temat zatwierdziłem też się zastanawiałem czy nie zmniejszyć zdjęć, ale ostatecznie zostawiłem w HD, żeby efekt był lepiej widoczny. Co do kolorów tła to każdy może sobie ustawić jaki chce, a mi ten odpowiadał więc taki ustawiłem Uśmiech. Jeżeli byłaby szansa, że znajdzie się on gdzieś wyżej (jeżeli coś takiego jest, bo nigdy tutaj nie robiłem tutoriali) to się zmniejszy zdjęcia Język.
5  Tutoriale / Propozycje tutoriali / Proste słońce : 16.03.2014, 15:31:39
Proste słońce
Tutorial został w pełni wymyślony i opracowany przeze mnie.

Opracowanie: Gokuzz
Poziom trudności: Łatwy

Jest to pierwszy tutorial, który publikuję na jakimkolwiek forum. Na obrazie końcowym nie widzicie nic poza słońcem, ponieważ ukazuje on tylko jak zrobić ów słońce. Może ono zostać wykorzystane do wielu obrazów, a efekt według mnie jest ciekawy. Wymyśliłem je pewien czas temu kiedy rysowałem i uznałem, że może się ono przydać wielu osobom.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.6. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Tworzymy nową pracę w dowolnym formacie. W moim przypadku to HD (1280x720). Pamiętajcie, żeby nie przesadzić z mniejszością obrazu, gdyż efekt może być niezadowalający.


Lime Point 2. Tworzymy nową warstwę o nazwie "Tło". Czas wypełnić tło gradientem o kolorach: "#ab9c78" oraz "#999384". Pamiętajmy o tym, żeby kształt gradientu był promienisty. Jaśniejszy kolor ma się znajdować w miejscu, w którym mniej więcej będzie umieszczone słońce.


Lime Point 3. Tworzymy nową warstwę o nazwie słońce i tworzymy na niej zaznaczenie eliptyczne o wielkości 350px 350px i wypełniamy go kolorem. #bda365. Następnie słońce umieszczamy w pobliżu jaśniejszego koloru. Powinno wyglądać to na razie tak:


Lime Point 4. Duplikujemy warstwę "Słońce" i stosujemy: Filtry --> Rozmycie --> Rozmycie Gaussa.


Lime Point 5. Stosujemy: "Kanał alfa na zaznaczenie" na warstwie słońce. Teraz Czas zastosować: Zaznaczenie --> Zniekształcenie obwodu. Ustawiamy takie parametry jak na obrazku poniżej.


Lime Point 6. Kiedy zatwierdzimy, tworzymy nową warstwę o nazwie: "Zniekształcony" i wypełniamy zaznaczenie kolorem #ffdc89. Pamiętajmy o tym aby znajdowała się ona na górze.


Lime Point 7. Warstwę: "Zniekształcony" rozmywamy za pomocą rozmycia Gaussa z parametrami 3x3.

Lime Point 8. Kopiujemy warstwę słońce, przesuwamy ją na wierzch i stosujemy: Kolory --> Jasność i kontrast. Parametry na zdjęciu poniżej.


         Powinniśmy mieć aktualnie coś takiego:


Lime Point 9. Krycie warstwy: "kopia: Słońce#1" zmieniamy na 70% i rozmywamy ją rozmyciem Guassa 10x10. Duplikujemy warstwę: "kopia: Słońce#1" i na zduplikowanej warstwie stosujemy rozmycie Gaussa o parametrach 200x200. Pamiętajmy, aby wymiary granic warstwy dostosować do rozmiaru płótna aby nie uzyskać niechcianego wycięcia rozmycia. Kiedy to zrobimy zmieniamy jej krycie na 90%.


I tak dobrnęliśmy do końca tutoriala. Efekt końcowy:Lime Point KoniecWszelkie pytania i uwagi w komentarzach. Takie słońce możemy użyć do jakiegokolwiek obrazu. Z paletą kolorów jaka się znajduje na tle wygląda według mnie najlepiej. Miłego GIMP-owania Uśmiech.


6  Tutoriale / Digital Painting / Odp: Digital Painting - Kły, Rogi i inne ostrości : 24.08.2012, 09:27:45
Ostatnio zacząłem się interesować DP. Mój pierwszy DP z twojego poradnika  laugh.

Jestem zadowolony z efektu. Fajny poradnik Uśmiech
7  Tutoriale / Ikony / Odp: Połyskująca kula w GIMP-ie : 08.09.2011, 21:07:46
Mi wyszło takie coś ;-PP.
8  Tutoriale / Różne / Odp: Izometryczny pixel art : 25.06.2011, 10:26:59
Hej jestem nowy  Cool. To mój pierwszy zawalaty  laugh pixel-art. Wiem zapomniałem o cieniu  Smutny.

@edit
Zrobiłem 2 Duży uśmiech.
Strony: [1]