Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

  Pokaż wiadomości
Strony: 1 ... 94 95 [96]
1331  Tutoriale / Efekty tekstowe / Teksturowany napis : 25.09.2006, 23:47:27
Napis wypełniony teksturą
Tutorial

Opracowanie: noss
Poziom trudności: łatwy

Poniżej opiszę prosty efekt tekstu wypełnionego dowolnym obrazkiem.

Tutorial napisany w wersji GIMPa 2.4. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Tworzymy nowy dokument o dowolnych wymiarach i na nim wykonujemy napis Narzędzia tekstowe dowolną czcionką, jednak w miarę duży i nie za cienki, najlepiej czarny.Lime Point 2. Tworzymy zaznaczenie z tekstu - Warstwa -> Przezroczystość -> Kanał Alfa na zaznaczenie.

Lime Point 3. Robimy nową warstwę na samej górze.

Lime Point 4. Otwieramy jakiś obrazek czy zdjęcie, którym chcemy wypełnić nasz tekst i kopiujemy go do schowka [Ctrl + C]. Obrazek musi być większy od naszego tekstu.

Lime Point 5. Mając zaznaczoną nową, pustą warstwę wybieramy Edycja -> Wklej do i zakotwiczamy. Nie usuwamy jeszcze zaznaczenia!Lime Point 6. Tworzymy nową warstwę na górze i wypełniamy ją białym kolorem [Ctrl + .]

Lime Point 7. Zmniejszamy zaznaczenie o 1 px - Zaznaczenie -> Zmniejsz.

Lime Point 8. Usuwamy zawartość zaznaczenia poprzez Edycja -> Wyczyść, skrót [Delete].

Lime Point 9. Usuwamy również samo zaznaczenie [Shift + Ctrl + A]. Ale brzydactwo nam wyszło MrugnięcieLime Point 10. Teraz przechodzimy do warstwy z czarnym tekstem. Klikamy Warstwa -> Dopasuj wymiary warstwy do obrazu.

Lime Point 11. Następnie rozmywamy ją Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa, promień 10 i cieszymy się ze stworzonego przez nas przepięknego napisu ChichotUkład warstw:Lime Point KoniecMinuta zabawy więcej w mapowanie wypukłości Filtry -> Odwzorowanie -> Mapowanie wypukłości. Jako bazę przy mapowaniu wykorzystałem połączoną z białym tłem warstwę cienia.
1332  Root / Sprawy techniczne / Odp: Indeks tutoriali : 25.09.2006, 22:40:54
Pomysł bardzo dobry.
Spis trzeba by było robić i aktualizować ręcznie, czy może jakimiś skryptami by się udało?
1333  Tutoriale / Efekty tekstowe / Chromowany napis : 25.09.2006, 20:29:50
Chromowany napis
Tutorial

Opracowanie: noss
Poziom trudności: łatwy

Przedstawiam wolne tłumaczenie tutoriala ze strony Gug.Sunsite.dk, niestety strona z oryginalnym tutorialem już nie istnieje.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.4. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Tworzymy nowy obraz poprzez Plik -> Nowy... lub [Ctrl+N] z czarnym tłem. Tworzymy napis kolorem białym.Lime Point 2. Duplikujemy warstwę tekstową. Dolną warstwę tekstową łączymy (Warstwa -> Połącz w dół) z czarnym tłem. Stosujemy na niej Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa o wartości ok. 10.


Dolna warstwa powinna wyglądać podobnie:Lime Point 3. Pozostałej warstwie tekstowej zaznaczamy Zachowanie przezroczystości w palecie warstw  Warstwy [Ctrl+L].Lime Point 4. W palecie warstw klikamy na niej PPM i wybieramy Dopasuj wymiary granic warstwy do obrazu.
Wypełniamy ją pionowym Gradientem Gradient [L] od koloru #cccccc do #555555.Lime Point 5. Na tej warstwie stosujemy Filtry -> Odwzorowania -> Mapowanie wypukłości. Jako warstwę bazową  wybieramy tę czarną. Typ mapowania ustawiamy na Liniowy, zaznaczamy Wzmocń ciemne kolory. Zmieniamy jeszcze głębię na 8.

Lime Point 6. Teraz na wytłoczonej warstwie stosujemy Kolory -> Krzywe z ustawieniami podobnymi jak na rysunku poniżej:

Możemy jeszcze dodać poświatę czarną do jasnego tła lub białą do ciemnego tła:

Oraz cień:Lime Point KoniecItI


1334  Root / Konkursy / Odp: Forum rusza na nowo : 24.09.2006, 21:05:54
Mi się ten Wilberek w logo podoba.
On jest uśmiechnięty i jest w szoku że na takie fajne forum o sobie trafił. Duży uśmiech
1335  Hyde zone / Hyde park / Odp: Wiek : 24.09.2006, 17:13:04
A już myślałem że jestem najstarszym użytkownikiem, a tutaj taka niespodzianka Duży uśmiech
Mój licznik wskazuje 29
1336  Hyde zone / Introbox / Odp: Witam ponownie! : 24.09.2006, 15:18:52
Ja także witam wszystkich forumowiczów Duży uśmiech
1337  Ogólne dyskusje / GIMP / Odp: Dlaczego używasz GIMP'a? : 24.09.2006, 15:12:55
Ja polubiłem GIMPa bo jest darmowy, funkcjonalny, jest na licencji OpenSource i ma fajne logo -  Wilberka. Do tego lepiej się czuję jak nie muszę piratować, gdyż mam dobrą alternatywę. Dla moich potrzeb jest w zupełności wystarczający. Duży uśmiech
1338  Tutoriale / Tutoriale do poprawy / Przezroczyste dopasowane tło w GIFie [Poradnik] : 22.09.2006, 22:19:49
Jak uniknąć poszarpanych krawędzi w obrazkach GIF z przezroczystym nieregularnym tłem?

Trzeba tworzyć czy malować nie na pustej warstwie, tylko na wypełnionej kolorem np. białym*, takim jakie będzie miało tło na stronie na której obrazek będzie wyświetlany.
Jeżeli mamy już coś na warstwie przezroczystej należy tę warstwę połączyć z warstwą np. białą*. Dopiero teraz indeksujemy obrazek i za pomocą np. różdżki "Promień: 0" zaznaczamy kolor naszego tymczasowego tła tj. biały* i usuwamy go Ctrl + K. Teraz zapisujemy nasz obrazek jako GIF lub PNG.
O ile w PNG można zapisać w trybie RGB o tyle GIF może być tylko indeksowany. W przypadku animowanych GIFów opisany powyżej proces trzeba przeprowadzić na każdej warstwie (klatce animacji) z osobna.
Po umieszczeniu takiego obrazka na innym tle niż to z którym pracowaliśmy (białe*) obrazek będzie wyglądał nieciekawie co widać na przykładzie 2 i 3.

* kolor biały jest przykładowym tłem naszej fikcyjnej stronki, poniżej użyłem koloru tła forum #ecedf3

1.1 bez zabiegów opisanych powyżej:


1.2 po zastosowaniu się do powyższych zabiegów z tłem:2.1 dopasowane do tła strony:


2.2 ten sam obrazek na czarnym tle, dopasowanie do koloru białego a nie czarnego3.1 niedopasowane do tła forum (bo nie jest białe), przy czarnych kropkach tego nie widać zbytnio


3.2 a tak by wyglądało gdyby tło strony było białe:


Podsumowanie.
Obrazek GIF indeksowany (zawsze) z przezroczystym nieregularnym tłem, obojętne czy statyczny czy animowany absolutnie zawsze będzie miał poszarpane krawędzie. Jedyny ratunek to dopasować krawędzie do tła aby tego nie było widać inaczej lipa. Chichot
1339  Tutoriale / Animacje / Animowane przejścia w rotatorze userbarów : 20.09.2006, 20:56:13
Animowane przejścia w rotatorze userbarów
Tutorial

Opracowanie: noss
Poziom trudności: łatwy

Orange Point Efekt pierwszy:Orange Point Efekt drugi:Orange Point Efekt trzeci:Orange Point Efekt czwarty:Orange Point Efekt piąty:Orange Point Efekt szósty:Orange Point Efekt siódmy:Orange Point Efekt ósmy:Orange Point Efekt dziewiąty:Orange Point Efekt dziesiąty:Orange Point Efekt jedenasty:Orange Point Efekt dwunasty:

Przedstawiam i opisuję tutaj w jaki sposób zrobić ciekawe i efektowne animowane przejście w rotatorze userbarów. Ogólnie jest to prosta animacja zapisana do formatu *.gif, mniej lub bardziej pokombinowana. Efekty pokazane poniżej są przykładowymi przejściami, jakie mi wpadły do głowy, każdy może wymyślić coś innego bardziej mu pasującego i oryginalnego. Efekt jest pokazany na przykładzie dwóch zmieniających się obrazków, ale w analogiczny sposób można go wykonać na większej ilości userbarów.

Tutorial również można śmiało wykorzystać do innych celów np. rotator bannerów czy sygnatur.

Na końcu tutoriala zamieściłem jego wersję do ściągnięcia (rotator_ub.part1.rar i rotator_ub.part2.rar). Aby wypakować pliki musisz mieć na dysku dwa w/w archiwa.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.6.6. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.Lime Point Zaczynamy

Orange Point Wspólny początek

Lime Point 1. Otwieramy nasze userbary w GIMP-ie. Oba userbary muszą być w trybie RGB. Jeżeli nie są to trzeba je przerobić wchodząc w Obraz -> Tryb -> RGB. Na pasku tytułowym, obok nazwy obrazu znajduje się ta informacja.

Lime Point 2. Teraz tworzymy nowy plik (Plik -> Nowy... [Ctrl+ZN]) o wymiarach naszych userbarów. Następnie kopiujemy (Edycja -> Skopiuj [Ctrl+C]) i wklejamy (Edycja -> Wklej [Ctrl+V]) na nowy plik naszego pierwszego userbara. Z drugim postępujemy tak samo.

Lime Point 3. Usuwamy warstwę Tło (jeśli takową mamy) w nowym pliku. Niższą warstwę nazywamy UB1, a wyższą UB2/i].

Lime Point 4. Zapisujemy ten plik pod nazwą ub-baza.xcf.

Lime Point 5. Dla bezpieczeństwa należy zapisywać naszą pracę, co kilka minut (Plik -> Zapisz [Ctrl+S]).

Lime Point 6. Właśnie jesteśmy w punkcie wyjściowym dla wszystkich niżej opisanych efektów.

Orange Point Wspólny koniec

Lime Point 1. Teraz zmienimy tryb naszego obrazu na indeksowany. W tym celu wchodzimy w Obraz -> Tryb -> Indeksowany.... W okienku ustawiamy:
 • Maksymalna ilość kolorów: 255
 • Ditherowanie kolorów: Brak

Lime Point 2. Teraz nadszedł czas na drugi krok naszej optymalizacji.
Wchodzimy w Filtry -> Animacja -> Optymalizuj (dla formatu GIF). Po tej operacji utworzy nam się nowy plik, na którym od tej pory będziemy pracować.

Lime Point 3. Trzeci krok naszej optymalizacji polega na zmianie czasu wyświetlania danej warstwy. Warstwy pełnią teraz rolę zarówno warstw jak i klatek animacji. Jako aktywną zaznaczamy warstwę UB1(100ms) i zmieniamy 100 na 3000. Tak samo postępujemy z drugą kluczową warstwą, czyli UB2(100ms). Przed chwilą zmieniliśmy czas ich wyświetlania na 3 sekundy. Pozostałe klatki przejściowe zostawiamy bez zmian. Podpowiem jeszcze, żeby nie ustawiać czasu wyświetlania mniejszego od 100ms, ponieważ niektóre przeglądarki źle to wyświetlają.

Lime Point 4. Warto jeszcze zobaczyć podgląd Naszej animacji przed zapisem. Wchodzimy więc w Filtry -> Animacja -> Odtwórz.

Lime Point 5. Jeśli animacja wygląda poprawnie, zapisujemy ją w formacie *.gif. W pierwszym okienku zaznaczamy Zapisz jako animację, a w drugim nic nie zmieniamy.

Orange Point Efekt pierwszy - prosta zmiana

Lime Point 1. Najpierw stosujemy się do punktu Wspólny początek, a potem do punktu Wspólny koniec. Jest to najprostsza, najszybsza i najłatwiejsza metoda.Orange Point Efekt drugi - zamiana z blaskiem

Lime Point 1. Otwieramy (Plik -> Otwórz... [Ctrl+O]) nasz plik ub-baza.xcf, a następnie zapisujemy (Plik -> Zapisz jako... [Shift+Ctrl+S]) go pod nazwą ub2.xcf.

Lime Point 2. W okienku warstw wybieramy warstwę UB1, a następnie tworzymy nową warstwę (Warstwa -> Nowa warstwa... [Shift+Ctrl+N]) i w wyskakującym okienku w polu Nazwa warstwy wpisujemy biala#1 (kolejno tworzone warstwy same będą się numerowały). Jako typ wypełnienia warstwy wybieramy Białe.Lime Point 3. Teraz tworzymy jeszcze cztery nowe warstwy (wystarczy przytrzymując klawisz Shift kliknąć cztery razy na ikonce Nowa warstwa. Następnie jako aktywną wybieramy warstwę UB2 i tak, jak poprzednio tworzymy pięć nowych warstw.Lime Point 4. Obowiązkowo zapisujemy (Plik -> Zapisz... [Ctrl+S]) naszą pracę.

Lime Point 5. Teraz przechodzimy do właściwej animacji. Duplikujemy (Warstwa -> Duplikuj warstwę Duplikowanie warstwy [Shift+Ctrl+D]) warstwę UB1 czterokrotnie. Kopie umieszczamy nad warstwami i odpowiednio ustawiamy im krycie:
 • biala#1 - 60%
 • biala#2 - 30%
 • biala#9 - 30%
 • biala#10 - 60%

Lime Point 6. Duplikujemy (Warstwa -> Duplikuj warstwę Duplikowanie warstwy [Shift+Ctrl+D]) czterokrotnie warstwę UB2. Kopie umieszczamy nad warstwami i odpowiednio nadajemy im krycie:
 • biala#4 - 30%
 • biala#5 - 60%
 • biala#6 - 60%
 • biala#7 - 30%

Lime Point 7. Jeśli ktoś ma jakieś problemy to na rysunku jest to dokładniej opisane, która kopia nad którą warstwą i jakie ma krycie.Lime Point 8. Teraz na każdą kopię warstwy UB1 i UB2 klikamy PPM -> Połącz w dół. Powinniśmy mieć taki układ warstw.Lime Point 9. Na koniec pozostało nam tylko wykonać etap Wspólny koniec i gotowe.Orange Point Efekt trzeci - Zamiana z przenikaniem

Lime Point 1. Otwieramy (Plik -> Otwórz... [Ctrl+O]) nasz plik ub-baza.xcf i zapisujemy (Plik -> Zapisz jako... [Shift+Ctrl+S]) pod nazwą ub3.xcf.

Lime Point 2. Następnie trzykrotnie duplikujemy (Warstwa -> Duplikuj warstwę Duplikowanie warstwy [Shift+Ctrl+D]) warstwę UB1. Powstałe trzy kopie przesuwamy nad warstwę UB2.

Lime Point 3. Teraz trzykrotnie duplikujemy (Warstwa -> Duplikuj warstwę Duplikowanie warstwy [Shift+Ctrl+D]) warstwę UB2 i ustawiamy ją jako czwartą od góry.Lime Point 4. Dla ułatwienia zmieniamy im nazwy tak, jak na screenie.Lime Point 5. Teraz zmieniamy krycie warstwom na takie, które mają podane w swojej nazwie.

Lime Point 6. Teraz duplikujemy (Warstwa -> Duplikuj warstwę Duplikowanie warstwy [Shift+Ctrl+D]) warstwę UB1 i UB2 po trzy razy i rozmieszczamy je tak, jak na screenie.Lime Point 7. Zajmiemy się łączeniem odpowiednich par warstw. Na warstwach z "%" w nazwie klikamy PPM -> Połącz w dół[/b]. Tak powinna wyglądać nasza paleta warstw.Lime Point 8. Na koniec pozostało nam tylko wykonać etap Wspólny koniec i gotowe.Orange Point Efekt czwarty - Najazd od dołu

Lime Point 1. Otwieramy (Plik -> Otwórz... [Ctrl+O]) nasz plik ub-baza.xcf i zapisujemy (Plik -> Zapisz jako... [Shift+Ctrl+S]) go pod nazwą ub4.xcf.

Lime Point 2. Powiększamy Zoom [Z] nasz obrazek do 1100% i ustawiamy poziome prowadnice (Obraz -> Prowadnice -> Nowa prowadnica) na pozycjach: 2, 6 i 12 px (celowo nierówno, ponieważ wtedy wychodzi fajny efekt przyhamowania).Lime Point 3. Trzykrotnie duplikujemy (Warstwa -> Duplikuj warstwę Duplikowanie warstwy [Shift+Ctrl+D]) warstwę UB1 i UB2. Rozmieszczamy je tak, jak na zrzucie poniżej.Lime Point 4. Wyłączamy widoczność (Widoczność warstwy) wszystkich warstw oprócz UB1. Będziemy pracować na warstwach od dołu do góry.

Lime Point 5. Zaznaczamy jako aktywną drugą warstwę od dołu (u mnie kopia: UB2#1) i włączamy jej widoczność. Przesuwamy Przesuwanie [M] ją do najniższej prowadnicy, czyli o 12 px w dół.

Lime Point 6. Wybieramy kolejną warstwę i włączamy jej widoczność (u mnie kopia: UB2#2). Przesuwamy Przesuwanie [M] ją do środkowej prowadnicy, czyli o 6 px.

Lime Point 7. Analogicznie postępujemy z pozostałymi duplikatami, czyli:
 • kopia: UB2#3 - najwyższa prowadnica (2 px)
 • kopia: UB1#1 - najniższa prowadnica (12 px)
 • kopia: UB1#2 - środkowa prowadnica (6 px)
 • kopia: UB1#3 - najwyższa prowadnica (2 px)

Lime Point 8. Tak powinna wyglądać nasza paleta warstw (Konfiguruj tę kartę -> Rozmiar podglądu -> Gigantyczny).Lime Point 9. Na koniec zapisujemy (Plik -> Zapisz... [Ctrl+S]) naszą pracę i stosujemy się do etapu Wspólny koniec. Gotowe!Orange Point Efekt piąty - Najazd od góry

Lime Point 1. Postępujemy analogicznie jak w efekcie czwartym tyle, że odwrotnie względem góry i dołu.Orange Point Efekt szósty - Najazd na przemian

Lime Point 1. Również postępujemy tak samo jak w efekcie czwartym tylko, że dla jednego userbara mierzymy od dołu, a dla drugiego od góry.Orange Point Efekt siódmy - Styl Chucka Norrisa "z półobrotu"

Lime Point 1. Otwieramy (Plik -> Otwórz... [Ctrl+O]) nasz plik ub-baza.xcf i zapisujemy (Plik -> Zapisz jako... [Shift+Ctrl+S]) go pod nazwą ub7.xcf.

Lime Point 2. Trzykrotnie duplikujemy (Warstwa -> Duplikuj warstwę Duplikowanie warstwy [Shift+Ctrl+D]) warstwę UB1 i UB2 i rozmieszczamy je tak, jak na screenie poniżej.Lime Point 3. Wyłączamy widoczność (Widoczność warstwy) wszystkich warstw oprócz UB1 i kopia: UB2#1. Będziemy kolejno włączać widoczność warstw, które chcemy obracać. Obracamy Narzędzie do obracania [Shift+R] warstwę kopia: UB2#1 o kąt -90o.

Lime Point 4. Z kolejnymi warstwami postępujemy tak samo tylko zmieniamy kąt obrotu:
 • kopia: UB2#2: -20o
 • kopia: UB2#3: -5o
 • kopia: UB1#1: -90o
 • kopia: UB1#2: -20o
 • kopia: UB1#3: -5o

Lime Point 5. Dla jasności zamieszczam zrzut, na którym opisałem którą warstwę o ile obrócić.Lime Point 6. Na koniec zapisujemy (Plik -> Zapisz... [Ctrl+S]) naszą parcę i stosujemy się do etapu Wspólny koniec.Orange Point Efekt ósmy - Zjazd w dół

Lime Point 1. Otwieramy (Plik -> Otwórz... [Ctrl+O]) nasz plik ub-baza.xcf i zapisujemy (Plik -> zapisz jako... [Shift+Ctrl+S]) go pod nazwą ub8.xcf

Lime Point 2. Trzykrotnie duplikujemy (Warstwa -> Duplikuj warstwę Duplikowanie warstwy [Shift+Ctrl+D]) warstwę UB1 i UB2 i rozmieszczamy je tak, jak na zrzucie poniżej.Lime Point 3. Powiększamy Zoom [Z] Nasz obrazek do 1600% i ustawiamy trzy poziome prowadnice (Obraz -> Prowadnice -> Nowa prowadnica) na pozycjach: 2, 6, i 12 px.Lime Point 4. Teraz będziemy przesuwać Przesuwanie [M] strzałkami na klawiaturze odpowiednie warstwy:
 • kopia: UB1#1: 2 px w dół
 • kopia: UB1#2: 6 px w dół
 • kopia: UB1#3: 12 px w dół
 • kopia: UB2#1: 2 px w dół
 • kopia: UB2#2: 6 px w dół
 • kopia: UB2#3: 12 px w dół

Lime Point 5. Jakby ktoś miał problemy to poniżej zamieszczam zrzut, w którym opisałem którą warstwę o ile przesunąć.Lime Point 6. Trzykrotnie duplikujemy (Warstwa -> Duplikuj warstwę Duplikowanie warstwy [Shift+Ctrl+D]) warstwę UB1 i UB2 i kopie rozmieszczamy tak, jak na screenie poniżej (czerwonymi kropkami zaznaczyłem kopie).Lime Point 7. Teraz będziemy łączyć odpowiednie pary warstw tak, jak zaznaczyłem na screenie. Łączymy je poprzez kliknięcie PPM na górnej warstwie -> Połącz w dół.Lime Point 8. Po łączeniu nasza paleta warstw powinna wyglądać następująco.Lime Point 9. Teraz możemy jeszcze sprawdzić, czy czegoś nie sknociliśmy poprzez obejrzenie animacji (Filtry -> Animacja -> Odtwórz).

Lime Point 10. Jeśli nasza animacja wygląda poprawnie to zapisujemy (Plik -> Zapisz... [Ctrl+S]) nasz obraz i stosujemy się do etapu Wspólny koniec. W ten sam sposób można zrobić wjazd do góry Mrugnięcie.Orange Point Efekt dziewiąty - Przepychanie w dół

Lime Point 1. Otwieramy (Plik -> Otwórz... [Ctrl+O]) nasz plik ub-baza.xcf i zapisujemy (Plik -> Zapisz jako... [Shift+Ctrl+S]) go pod nazwą ub9.xcf.

Lime Point 2. Czterokrotnie duplikujemy (Warstwa -> Duplikuj warstwę Duplikowanie warstwy [Shift+Ctrl+D]) warstwę UB1 i UB2. Tak powinna wyglądać nasza paleta warstw.Lime Point 3. Teraz rozmieszczamy warstwy tak, jak jest to pokazana na zrzucie niżej.Lime Point 4. Powiększamy Zoom [Z] nasz obraz do 1600% i ustawiamy dwie poziome prowadnice (Obraz -> Prowadnice -> Nowa prowadnica) na pozycji 3 i 9 px.Lime Point 5. Teraz będziemy postępować z zaznaczonymi na screenie parami warstw zgodnie z opisem. Np. warstwę kopia: UB1#1 przesuwamy Przesuwanie [M] strzałkami na klawiaturze tak, aby jej górna krawędź dotykała prowadnicy ustawionej na pozycji 3 px. Drugą warstwę z pary, czyli kopia: UB2#1 przesuwamy Przesuwanie [M] do góry o tyle pikseli, aby jej dolna krawędź dotykała prowadnicy ustawionej na pozycji 3 px.Lime Point 6. Następnie łączymy warstwy w parach. W oknie warstw klikamy zawsze PPM na górną warstwę -> Połącz w dół. Po łączeniu nasza paleta warstw powinna wyglądać tak.Lime Point 7. Możemy teraz sprawdzić, czy nic nie sknociliśmy, poprzez odtworzenie naszej animacji (Filtry -> Animacja -> Odtwórz). Jeśli animacja wygląda poprawnie to przystępujemy do etapu Wspólny koniec. W ten sam sposób można zrobić przepychanie w górę lub mieszane na zmianę.Orange Point Efekt dziesiąty - Układanka od dołu

Lime Point 1. Nie będę już opisywał tego efektu, bo słabo mi się podoba, a jest przy nim dużo pracy. Każdy, kto przerobił wszystkie efekty do tego powinien sobie z tym poradzić.Orange Point Efekt jedenasty - Układanka 2-óch od dołu

Lime Point 1. Nie będę już opisywał tego efektu, bo słabo mi się podoba, a jest przy nim dużo pracy. Każdy, kto przerobił wszystkie efekty do tego powinien sobie z tym poradzić.Orange Point Efekt dwunasty - Rotator trzech, lub czterech userbarów

Lime Point 1. Opiszę jeszcze rotator z trzema lub czterema userbarami, jeśli mi powiecie jaki ma być zastosowany efekt. Zrobię tylko jeden taki opis bo już nie mam sił. Ten tutorial mnie prawie wykończył Mrugnięcie.Lime Point KoniecOpisane metody są przykładami efektów, które można uzyskać. Jeżeli ktoś by znalazł w sieci jakiś inny ciekawy efekt przejścia to ja mogę go tutaj zdekodować i opisać.

Znalazłem coś dla leniwych pod adresem http://ubanimator.com/, znajdziecie tam gotowe narzędzie on-line do podobnych animacji z punktów 1, 3 i 9.

Miłego GIMP-owania Uśmiech.


1340  Tutoriale / Tła / Efektowne tło pod banner lub userbar 2 : 20.09.2006, 20:40:24
Efektowne tło pod banner lub userbar 2
Tutorial

Opracowanie: noss
Poziom trudności: łatwy

Opiszę jak uzyskać tło widoczne powyżej. Efekt jest nieco podobny do tego z wersji pierwszej Efektowne tło pod banner lub userbar 1.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.6. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.
Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Tworzymy nowy dokument 600x400px z białym tłem. Następnie czarnym pędzlem Circle (19) Pędzel [P] (19x19) rysujemy takie coś jak na obrazku.Lime Point 2. Teraz zastosujemy filtr Filtry - Zniekształcenia - Przesunięcie, Stopień przesunięcia ustawiamy na 200.Otrzymaliśmy coś takiego:Lime Point 3. Następnie stosujemy filtr Filtry - Rozmycie - Rozmycie w ruchu. Typ rozmycia ustawiamy jako Powiększenie, długość wedle upodobań najlepiej 5-10.

Lime Point 4. Kolorujemy nasz obrazek np. Kolory - Balans kolorów z przykładowymi ustawieniami: -100/0/50.

Lime Point 5. Tworzymy zaznaczenie prostokątne o wymiarach np. 350x19. Teraz kadrujemy obrazek Obraz - Kadruj obraz. I już.

Można jeszcze zastosować dodatkowy efekt.

Lime Point 6. Zanim wykadrujemy nasz obraz używamy filtru Filtry - Zniekształcenia - Skręcenie i zaciskanie z domyślnymi ustawieniami.

Lime Point 7. Teraz zaznaczenie plus kadrowanie.

Lime Point KoniecKombinując z ustawieniami i ogólnie dłubiąc tu i ówdzie można uzyskać przeróżne ciekawe efekty. Zachęcam do eksperymentów.

Jeżeli wykorzystacie ten efekt do jakiegoś bannerka lub userbarka fajnie by było gdybyście się nim tutaj pochwalili. Chichot


1341  Tutoriale / Tła / Efektowne tło pod banner lub userbar 1 : 20.09.2006, 20:38:45
Efektowne tło pod banner lub userbar #1
Tutorial

Opracowanie: noss
Poziom trudności: łatwyPrzedstawiam prosty i szybki sposób na uzyskanie ciekawego tła z zawijasami, który można wykorzystać między innymi jako tło do userbara Uśmiech
Tutorial napisany w wersji GIMPa 2.6.8. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Tworzymy nowy obraz o wymiarze 640x400px.

Lime Point 2. Wybieramy Filtry - Renderowanie - Chmury - Jednolite chmury z ustawieniami Szczegóły: 6 resztę pozostawiamy bez zmian i zatwierdzamy.Lime Point 3. Następnie stosujemy filtr Kolory - Poziomy i klikamy przycisk Automatycznie i OKLime Point 4. Wybieramy narzędzie pędzel P, jako pędzel stosujemy Circle (03). Zamieniamy kolory, tak aby biały był kolorem pierwszoplanowym X.
Płodzimy chaotyczne bazgroły na rysunku tak jak widać poniżej.


Lime Point 5. Stosujemy filtr Filtry - Zniekształcenia - Skręcenie i zaciskanie, kąt skręcenia ustawiamy na 180, a resztę pozostawiamy bez zmian.Lime Point 6. Kolejnym krokiem jest rozmycie w ruchu filtrem Filtry - Rozmycie - Rozmycie w ruchu, Typ rozmycia - Powiększenie, Długość - 10.Lime Point 7. Teraz pokolorujemy nasze dzieło poprzez Kolory - Barwienie, ustawiamy wedle upodobań np. tak: Odcień - 200.Lime Point KoniecLime Point Poniżej zastosowałem jeszcze filtr Filtry - Wykrywanie krawędzi - Krawędź z domyślnymi ustawieniami.


Lime Point Tutaj zastosowałem wykrywanie krawędzi jeszcze przed kolorowaniem obrazka.


Miłego gimpowania Uśmiech

Tutaj znajduje się druga część Efektowne tło pod banner lub userbar 2
1342  Tutoriale / Efekty tekstowe / Napis pseudo 3D w stylu Maca : 20.09.2006, 20:35:46
Napis pseudo 3D w stylu Maca
Tutorial

Opracowanie: noss
Poziom trudności: średni

W tym tutorialu uzyskasz ciekawy efekt napisu przypominającego 3D.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.6.4. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Tworzymy nowy obraz (Plik -> Nowy [Ctrl+N]) o dowolnych wymiarach (u mnie są to wymiary 480x210 px) i białym tle.

Lime Point 2. Wybieramy narzędzie Tekst Narzędzia tekstowe [T]. Ustawiamy kolor tekstu na #1a76af, czcionkę na Times New Roman Bold Italic, a rozmiar na 200 px. Piszemy coś na obrazku.Lime Point 3. W okienku warstw (Okna -> Dokowalne okna dialogowe -> Warstwy Warstwy [Ctrl+L]) klikamy PPM na warstwie tekstowej i wybieramy Kanał alfa na zaznaczenie.

Lime Point 4. Zmniejszamy zaznaczenie (Zaznaczenie -> Zmniejsz...) o 3 px i zmiękczamy (Zaznaczenie -> Zmiękcz) o 15,000 px.

Lime Point 5. Tworzymy nową, przeźroczystą warstwę nad warstwą z tekstem i wypełniamy ją za pomocą narzędzia Wypełnienie kubełkiem Wypełnienie kubełkiem [Shift+B] kolorem #ffffff. Zmieniamy tryb krycie tej warstwy na Pokrywanie.Lime Point 6. Zmniejszamy zaznaczenie (Zaznaczenie -> Zmniejsz) o 3 px i tworzymy nową, przeźroczystą warstwę. Wypełniamy ją za pomocą narzędzia Wypełnienie kubełkiem Wypełnienie kubełkiem [Shift+B] kolorem #ffffff.Lime Point 7. Usuwamy zaznaczenie (Zaznaczenie -> Nic [Shift+Ctrl+A]).

Lime Point 8. Tworzymy nową, przeźroczystą warstwę (Warstwa -> Nowa warstwa) na samej górze.

Lime Point 9. Na najniższej warstwie tekstowej klikamy PPM i wybieramy Kanał alfa na zaznaczenie.

Lime Point 10. Wypełniamy najwyższą warstwę za pomocą narzędzia Wypełnienie kubełkiem Wypełnienie kubełkiem [Shift+B] kolorem #808080 i usuwamy zaznaczenie (Zaznaczenie -> Nic [Shift+Ctrl+A]).Lime Point 11. Na najwyższej warstwie wchodzimy w Filtry -> Odwzorowania -> Mapowanie wypukłości i ustawiamy wszystko tak, jak na screenie poniżej.

I powinniśmy uzyskać coś takiego:Lime Point 12. Tryb dla najwyższej warstwy ustawiamy na Twarde światło.Lime Point 13. Teraz klikamy na najniższą warstwę tekstową PPM i wybieramy Kanał alfa na zaznaczenie. Tworzymy nową, przeźroczystą warstwę (Warstwa -> Nowa warstwa) i umieszczamy ją między tłem, a warstwą tekstową. Zmiękczamy zaznaczenie (Zaznaczenie -> Zmiękcz...) o 15,000 px. Tak przygotowane zaznaczenie wypełniamy narzędziem Wypełnienie kubełkiem Wypełnienie kubełkiem [Shift+B] kolorem #1a76af.Lime Point 14. Tworzymy nową warstwę między tłem, a najnowszą warstwą i wypełniamy ją za pomocą narzędzia Wypełnienie kubełkiem Wypełnienie kubełkiem [Shift+B] kolorem #808080.

Lime Point 15. Na najnowszej warstwie wchodzimy w Warstwa -> Przekształcenie -> Przesunięcie [Shift+Ctrl+O] i ustawiamy wszystko tak, jak na screenie poniżej.Lime Point 16. Teraz wystarczy już tylko usunąć warstwę Tło (Warstwa -> Usuń warstwę).Lime Point KoniecMiłego GIMP-owania Uśmiech


1343  Galerie / Sygnatury / Userbary + awatary by noss : 20.09.2006, 18:25:16
To ja też umieszczę swoje userbary. Na razie jest ich mało i są dość monotematyczne, ale to dopiero początek.

UWAGA:
UB'eki gimpowe można wykorzystywać do promocji tego forum na tym jak i na innych forach. Dołożyłem też kilka gimpowych avatarów które również można wykorzystywać. Chociaż fajnie by było zostać powiadomionym a takim fakcie.
Można również wykorzystywać userbary z tego tutorialu Animowane przejścia w rotatorze userbarów

Wykorzystywanie pozostałych prac bez mojej zgody jest zabronione.

Gimpowe userbary:
1. Gimp user - (to jest ten mój pierwszy raz)

Kod:
[URL=http://gimpuj.info][IMG]http://images2.fotosik.pl/127/50947588dfedbc50.png[/img][/URL]

2. gimpuj.info member 1

Kod:
[URL=http://gimpuj.info][IMG]http://images4.fotosik.pl/88/7146ccdeda8948b8.png[/img][/URL]

3. gimpuj.info member 2

Kod:
URL=http://gimpuj.info][IMG]http://images2.fotosik.pl/125/dc10f46f91417777.png[/img][/URL]

4. gimpuj.info member 3

Kod:
[URL=http://gimpuj.info][IMG]http://images3.fotosik.pl/125/06c17ce7616cde56.png[/img][/URL]

5. Animowany rotator: gimp user/gimpuj.info member

Kod:
[URL=http://gimpuj.info][IMG]http://images3.fotosik.pl/127/4efbe881f887c886.gif[/img][/URL]

6. gimpuj.info member - nowa wersja

Kod:
[URL=http://gimpuj.info][IMG]http://images4.fotosik.pl/191/b2ce900d41f5c645.png[/IMG][/URL]

7.1 gimpuj.info member - UoTW#1

Kod:
[url=http://gimpuj.info][img]http://images2.fotosik.pl/267/2dfab3cc62eac5d7.png[/img][/url]

7.2 gimpuj.info member - nieco inna kolorystyka

Kod:
[URL=http://gimpuj.info][IMG]http://images1.fotosik.pl/306/d8146ee0528a97db.png[/IMG][/URL]

8. Animowany rotator 2: gimp user/gimpuj.info member

Kod:
[URL=http://gimpuj.info][IMG]http://images3.fotosik.pl/296/244b498d616177ef.gif[/IMG][/URL]


Różne userbary
1. X-files fan - najszybciej zrobiony przeze mnie bo w około dwie minuty - pierwszy z poza serii o GIMPie2. Obcy fan3. Tyskie - napój bogów (bezalkoholowe)  Chichot4. Painkiller player5. Women fan6. Wąchacz kwiatków7. Flower fan8. Butterfly fan #19. Butterfly fan #210. Butterfly fan #3


11. Hockey antifan UoTW#5


12. Komórek user UoTW#6


Zamieszczam również moje awatary:

1. NOSS
2. painkiller
3. JustCause
4. noss - piorun
5. Trawka
6. motyl
7. biedronka
8. konik polny
9. Wilberek
10. Zimny Tux
11. Wyspy
12. Szachownica
13. Mozaika
14. Mniam
15. Beautiful
16. Nasz pan #1
17. Nasz pan #2
18. Pleśniak
19. Zielone
20. Koło
21. Homo sapiens
22. Women #1
23. Women #2
24. Pragnienie
25. Oczko
26. Czacha dymi
27. Władca
28. Samochwała
29. Koło #2
30. Koło #3
31. Drzewko
32. Kielich
33. Znaczek
34. Topnienie 1
35. Topnienie 2
36. Grawitacja
37. Obłok
38. Nic
39. IQ


Poniżej umieszczam awatary gimpowe które można wykorzystywać do własnych celów łącznie z ich modyfikacją. Jak najbardziej można umieszczać na nich swój nick.

                             

Tutaj są moje AntiPixele

                       

Sygi by noss
Strony: 1 ... 94 95 [96]