Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

  Pokaż wiadomości
Strony: [1]
1  Tutoriale / Techniczne / Przeglądarka Fraktali w GIMP-ie : 07.07.2010, 12:03:41
Przeglądarka Fraktali w GIMP-ie
Poradnik

Opracowanie: Hinadira
Poziom trudności: średni   Ten poradnik ma na celu pokazanie, jak korzystać z GIMP-owej Przeglądarki Fraktali, która aż kipi od skomplikowanych nazw i tajemniczych suwaków z liczbami.
Nie ukrywam, że moja metoda poznawania Przeglądarki przypominała klikanie wszystkiego i patrzenia co się stanie. Myślę jednak, że pomimo tego okaże się on pomocny.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.6.7. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Aby wiedzieć jak zrobić własny fraktal, trzeba najpierw wiedzieć czym jest. Ogólnie rzecz biorąc, fraktale składają się z mniejszych i podobnych wersji siebie (które też składają się z pomniejszonych wersji siebie), więc powiększanie fraktala w celu zobaczenia "elementu podstawowego" na nic się nie zdadzą (w końcu dochodzimy do pojedynczych pikseli).

Lime Point 2. Tworzymy nowy obraz [Ctrl+N] i wybieramy rozmiar (najlepiej kwadratowy - inaczej obraz wyjdzie rozciągnięty). Ja wybrałam 400x400px. Otwieramy przeglądarkę Filtry -> Rendrowanie -> Przeglądarka Fraktali. Powinno nam wyskoczyć takie okno.Lime Point 3. U góry widzimy trzy zakładki: Parametry, Kolory, Fraktale. Zgodnie z zasadą, żeby zaczynać od rzeczy najprostszych, klikamy na zakładkę Fraktale. Powinna nam wyskoczyć taka lista:    Jeśli nie używałeś przeglądarki wcześniej, jest spis fraktali zrobionych przez twórców GIMP-a (można tu zapisywać też swoje). Chcąc jakiś zobaczyć, klikamy na niego i wciskamy Zastosuj. Wtedy w lewym górnym rogu obrazek się zmienia - przedstawia teraz wybrany fraktal. Klikając LPM, przytrzymując, przesuwając i puszczając, możemy powiększyć interesujący nas fragment.
    Poniżej są przyciski. Nazwy Powiększ i Pomniejsz mówią chyba same za siebie. Cofnij cofa nasze ostatnie działanie, a Ponów jest jego logiczną odwrotnością.
Jeśli nie podoba nam się jakiś fraktal, klikamy opcję Usuń. Opcja Odśwież pozwala nam wybrać fraktal z folderu, jak i odświeża spis.
Opcji Odśwież podgląd używamy, gdy nie mamy podglądu w czasie rzeczywistym.

Lime Point 4. W tej zakładce już chyba wszystko jest jasne, więc wybieramy zakładkę Kolor. Powinno nam się pokazać to:Po kolei:
 Orange Point Liczba Kolorów
    Nie ma sensu powiększać tej wartości, ponieważ monitor i tak jej nie wyświetli (chyba że macie jakiś super-hiper-high-tech). Zmniejszanie tej wartości zmniejsza ilość kolorków.
 Orange Point Wygładzanie loglog
    Po prostu wygładza prążki, które mogą się pojawić na fraktalach. Czasem jednak po jego użyciu wokół fraktala pojawia się brzydki efekt halo.
 Orange Point Gęstość Kolorów
    Sprawa jest prosta - wybieramy stężenie barw.
 Orange Point Funkcja Koloru
    Program stosuje funkcje (tak, te matematyczne) do określenia, gdzie dany kolor ma się znajdować. Jeśli nie mieliście w szkole lekcji o funkcjach trygonometrycznych, to przeczytanie strony w Wikipedii niewiele wam da, ale zawsze można spróbować. Wyjaśniając bez matematycznego bełkotu mogę powiedzieć, że w funkcji Sinus kolor w pełni natężenia znajduje się na jednym stopniu złożoności. W stronę mniejszego stopnia złożoności (większych elementów) jest coraz słabszy, a w stronę większej złożoności (mniejszych elementów), jak i w "tle" utrzymuje się ze zmniejszonym stężeniem. Cosinus, podobnie jak Sinus, również znajduje się na jednym stopniu złożoności (jednak nie w tym samym co Sinus). Słabnie w miarę zwiększania i zmniejszania się złożoności. W przeciwieństwie do Sin nie wywołuje "tła". Brak oznacza, że program nie korzysta z funkcji, i cały fraktal jest pokolorowany.
    Dobrze znana Inwersja odwraca kolor (nawet jeśli nie ma Gęstości).
 Orange Point Tryb Koloru
    Oczywiście nie musimy się bawić tymi kolorkami, tylko możemy wybrać interesujący nas gradient. Po prostu klikamy ikonę gradientu, wybieramy typ w menu i z Zgodnie z powyższym ustawieniem zmieniamy na Wykorzystanie aktywnego gradientu do obrazu.

Wszystko zrozumiałe? Jeśli tak to przechodzimy do najtrudniejszej części.

Lime Point 5. Wybieramy zakładkę Parametry. Powinniśmy widzieć takie samo menu jak na początku.
Paramerty Fraktala - opiszę je w kilku punktach.
 Orange Point Suwaki z napisami Lewo, Prawo, Góra i Dół służą do zaawansowanego powiększania fraktala. Im wartość mniejsza, tym obrazek bardziej rozciągnięty w daną stronę. Żeby było coś widać, jedna wartość powinna być dodatnia w stosunku do jej przeciwnej. Np. jeśli Lewo byłoby -1,05, to Prawo powinno być 1,05. Oczywiście Prawo mogło by być 0,63, ale wtedy nasz fraktal byłby nienaturalnie rozpięty. Jeśli odwrócimy wartości (np. Prawo zmienimy na - 2,08, a Lewo na 2,08) to fraktal się odwróci (oczywiście tak samo jest z Góra i Dół).
 Orange Point Suwak Iteracje decyduje o ilości widocznych szczegółów. Im większe zbliżenie, tym więcej Iteracji.
 Orange Point Przyznam, że suwaki CX i CY były ciężkim orzechem do zgryzienia. Zmieniają one kształt fraktala i obroty elementów względem siebie. Źle ustawione sprawiają, że fraktal jest nieciekawą, jednolitą plamą. W polskich fraktalach (Sierpińskim i Mandelbrocie) mają stałą wartość.
 Orange Point Otwórz pozwala nam wybrać jeden z poprzednich, zapisanych Fraktali.
 Orange Point Resetuj wczytuje dane automatycznie włączającego się na początku fraktala (oprócz typu).
 Orange Point Zapisz zapisuje aktualny fraktal.

Lime Point 6. Typy fraktali:

Mandelbort
Julia
Bransley1

Bransley2
Bransley3
Spider

Man'o'War
Lambda
Sierpiński


Lime Point KoniecMam nadzieję, że mój poradnik okazał się pomocny. Miłego Gimpowania Uśmiech
P.S. Nie pytajcie się mnie, jak zrobiłam moje fraktale. To moja słodka tajemnica. <aniolek>


2  Tutoriale / Propozycje tutoriali / Poradnik Przeglądarki Fraktali w Gimpie : 07.07.2010, 08:36:33Poradnik ten będzie miał na celu wyjaśnienie opcji Gimp-owej Przeglądarki fraktali:
  • Czym są fraktale (link do Wikipedii)
  • Jak wybrać fraktal zrobiony przez Twórców Gimp-a
  • Jak pokolorować fraktal
  • Jak powiększać/zmniejszać/rozciągać fraktal
  • Jak zrobić własny fraktal
  • Jak zapisywać/wczytywać swoje fraktale
Poradnik nie będzie przetłumaczeniem Gimpowej strony pomocy, tylko będzie opierać się będzie na moich własnych doświadczeniach.
Dla stabilnej wersji 2.6.7
3  Hyde zone / Tutoriale wycofane z indeksu / Odp: Padający śnieg - bez GAP : 17.12.2009, 09:21:57
A ja zrobiłam śnieżek z 2 planami Uśmiech

niestety, trochę nierówno spada...
Strony: [1]