Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

  Pokaż wiadomości
Strony: [1]
1  Tutoriale / Edycja fotografii / Odp: Akwarela : 28.01.2011, 11:02:50
@kon: No nie do końca... Tutorial do do sepii znajdziesz tutaj: http://www.maniooo.pl/sepiatoning.php
Pozdrawiam
Marcin
2  Tutoriale / Edycja fotografii / Odp: Akwarela : 15.07.2010, 23:44:11
@zenek73 i reszta.
Myślę, że problem tkwi w punkcie 6. Chodzi o takie ruchy myszką, jakby się faktycznie używało pędzla przy malowaniu farbą akwarelową - o pociągnięcia, a nie o klikane ciapki.
Myślę, że filmik może troszkę wyjaśnić. Niestety nie widać na nim tego, że przy tym "malowaniu" należy co jakiś czas klikać od nowa - wtedy "wymazania" nakładają się na siebie i tam gdzie więcej razy wymazaliśmy - widać więcej - kolor jest bardziej intensywny. Filmik oczywiście niestaranny - chodziło tylko o pokazanie efektu.
http://www.youtube.com/watch?v=79vUvDo3mrA
3  Tutoriale / Edycja fotografii / Odp: Akwarela : 24.11.2008, 18:09:24
daj większe "krycie" gumki, i, o zgrozo! Język, nie wymazuj w środku wszystkiego jak leci! chodzi o to, by było widać poszczególne "maźgnięcia" gumki!
4  Tutoriale / Edycja fotografii / Odp: Akwarela : 23.11.2008, 02:36:14
chyba nie ma sernsu malować wokół obramowań. wystarczy włączyć w szkicu kanał alfa na znaczenie, powiekszyć o 3 grubości obramownia, wybrać białą warstwe i wymazać jak leci, potem powiekszyc obramowanie jeszcze raz 3x i zastosować rozmycie gausa 10-15x. nie trzeba sie tak meczyć

hm... wydaje mi się, że szkic, który otrzymujesz z pierwszego tutoriala (sketch efect) kanał alfa ma także np. poza obrysem (w tym przypadku) twarzy, więc zmienienie tego kanału w zaznaczenie mija się z celem. a może chodzi Ci o coś innego?
wybrać białą warstwe i wymazać jak leci

tak właściwie to chodzi o to by nie wymazywać jak leci tylko tak, by było ładnie i stąd wymagana lekka wprawa i odrobina "oka". Uśmiech
pozdrawiam
5  Tutoriale / Edycja fotografii / Odp: Akwarela : 19.11.2008, 19:27:38
@Winged
Ale do czego pijesz? Wyjaśnij.
6  Hyde zone / Hyde park / gimpuj.info H4CK3D :) : 01.04.2007, 17:31:01
A TO WAM SIE UDAŁO! Uśmiech
Fajny dowcip z tym SK4CK0WANIEM strony. Uśmiech
Się trochę przestraszyłem. Uśmiech
Dobre. Uśmiech
7  Galerie / Sygnatury / Odp: Moja 1 sygna : 01.04.2007, 17:18:37
Moim zdaniem ciekawa z pewnymi zastrzeżeniami. Czemu taki rozmazany render? Może jednak zachować całkowicie czarnobiałą kolorystykę?

A tak z innej beczki: tytuł posta myli. "1" znaczy jeden, jedna, jedno itp. Ty miałeś na myśli liczebnik porządkowy czyli w tym przypadku "pierwsza" - powinieneś był napisać kropkę po cyfrze. Uśmiech Wiem, że się czepiam.
8  Tutoriale / Tutoriale do poprawy / Odp: Jak zrobić kontury na zdjęciu? : 31.03.2007, 21:06:49
Polecam dwa tutoriale:

- http://www.gimp.org/tutorials/Sketch_Effect/ - Sketch Effect Vidara Madsena,
- http://www.gimp.org/tutorials/Photo_To_Sketch/ - Photo to sketch Dave'a Neary'ego.
9  Hyde zone / Introbox / Dżem dobry : 28.03.2007, 23:21:28
Ekhm. Wypadałoby się przedstawić...
Cześć jestem Marcin i lubie GIMP-a takim jaki jest. Uśmiech Lubię jego okienkowość i to, że jest na wolnej licencji. Od jakiegoś czasu się nim bawię, ale raczej sporadycznie.
Ostatnio znów mnie wciągnęło.
Polecam swoje tutoriale: Uśmiech
Akwarela: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,2596.0.html
Tło: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,2618.0.html
Pozdrawiam
Marcin
ps. Czy to jest największe polskie forum GIMP-a?
10  Tutoriale / Tła / Jak kwiatek w tapetę przerobić - czyli od szkicu do deseniu. : 28.03.2007, 22:54:33
Witam.
W tym krótkim tutorialu mam zamiar przedstawić moje zmagania które na celu miały wyprodukowanie pewnego wzoru opartego na rysunku kwiatka. Szkic popełniłem samodzielnie po czym wrzuciłem go na skaner i dalej do GIMP-a. Co działo się dalej przeczytacie poniżej. Chciałbym zaznaczyć, że tego opisu nie można traktować jak instrukcji do wykonania krok po kroku lecz raczej jak zbiór wskazówek poukładanych chronologicznie. Uśmiech

1. Na początku był chaos. Czyli kwiatek.2. Następnie trzebabyło dla bezpieczeństwa zduplikowac tę warstwę.

3. Zmienić kolor biały w alfę:

Filtry --> Kolory --> Zmiana koloru w alfę...

4. Stworzyć nową, białą warstwę i umieścić ją bezpośrednio pod szkicem.

5. Powymazywać niepotrzebne kreski ze szkicu:6. Narzędziem do zaznaczania obszarów wg koloru należy... zaznaczyć szkic kwiatka. Ale, ale... W moim przypadku nie wyszło to zbyt pięknie:Dlatego musiałem użyć:

Zaznaczanie --> Zmniejsz - o 1.

7. Następnie należało przekształcić zaznaczenie w ścieżkę:

Zaznaczenie --> Przekształć na ścieżkę

8. Następnie... ścieżkę przekształcić na zaznaczenie. Ten oraz poprzedni punkt służą wygładzeniu zaznaczenia.  Po prostu otrzymamy lepszy efekt.

9. Stworzyć nową, przezroczystą warstwę i zalać ją kolorem n.p. czarnym (w obrębie zaznaczenia):10. Szczerze przeszkadzały mi te kwadraciki miast plamek Uśmiech zatem podmalowałem je trochę pędzelkiem (w ostateczności mogłem je całe zamalować...):11. Tak więc otrzymałem element składowy układanki. Teraz trzeba było jednak jakoś to poukładać. Należało zatem dać sobie trochę miejsca:

Obraz --> Wymiary płótna - dobrać odpowiednio duże wielkości.

I po kolei z każdą warstwą:

Warstwa --> Dopasuj wymiary warstwy do obrazu

12. Warstwę z przygotowanym wcześniej kształtem należało zdublować - by nie stracić oryginału. Na kopii można było zacząć zabawę w puzzle. Chodzi w tym o to, by kopiując dany kształt (względnie: jego część) i obracając, odbijając itp. tak powstałą oderwaną warstwę ułożyć ładny wzorek. Ja zacząłem od czegoś takiego:13. Kolejnym długim etapem jest zabawa z prowadnicami. W niej za to chodzi o to, by pierwotną małą układankę (patrz wyżej) nijako "obłożyć" od lewej i prawej a także z góry i z dołu odpowiednimi częściami... kolejnych skopiowanych i zmodyfikowanych części kształtu... Robota czasochłonna i wymagająca sporo kombinacji. Ogólnie chodzi w tym punkcie o to by zgrabnie (za pomocą prowadnic) wpasować elementy do prostokąta - należy go wyznaczyć prowadnicami. Najłatwiej będzie wyciągnąć wnioski ze zrzutów ekranu:14. Oczywiście nie da się tak zaprojektować kwiatka (czy cokolwiek innego), o ile nie jest się Mauritsem Cornelisem Escherem ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Maurits_Cornelis_Escher ) Uśmiech tak by od razu pasował z każdej strony. Dlatego potrzebne są poprawki i dosztukowywanie elementów.

Dla wygody czytających ten tutorial stworzyłem nową warstwę z już poukładanymi częściami układanki. Pomalowałem ją na czerwono by odróżnić ją od czarnych prób (na kolejnej warstwie) dosztukowywania elementów i wpasowywania ich w wolne przestrzenie:

15. A oto efekt domalowywania (doklejania):16. Pewne niedokładności które wystąpić mogły "w środku" przygotowywanego deseniu, tła czy jakkolwiek to nazwać, można podmalować ręcznie:

(tutaj lewa górna część prostokątu)


17. Na koniec należy połączyć odpowiednie warstwy (w zależności od potrzeb z tłem lub bez (przezroczyste tło). Następnie zaznaczaniem obszarów prostokątnych zaznaczyć obszar ograniczony przez prowadnice; może przydać się:

Widok --> Przyciągaj do prowadnic

po czym skopiować efekt koncowy.

18. Zmiany (łączenie warstw) można w tym momencie cofnąć (Ctrl + z) by nie niszczyć warstw.

19. Plik zachować z rozszerzeniem XCF i schować do szafy.

20. Ze schowka wkleić efekt końcowy do nowego dokumentu:

Edycja --> Wklej jako nowy

21. Tak przygotowany obrazek można wykorzystać na 2 (jeszcze więcej?) sposoby:

a) zachować jako zwykły plik graficzny (PNG, JPG, GIF...) i używać n.p. na stronach WWW jako tło, lub

b) zachować z rozszerzeniem PAT i używać jako Deseń w GIMP-ie. W tym przypadku plik ten należy wrzucić do katalogu:

C:\Documents and Settings\Nazwa_Użytkownika\.gimp-2.2\patterns - w przypadku Windowsa, lub

~/.gimp/patterns - w przypadku Linuxa (Czy ktoś mógłby mnie poprawić jeżeli się mylę (co prawie pewne, bo piszę to z pamięci) - z góry dzięki).

Mam nadzieję, że tutorial się przyda.
Załączam mój plik wynikowy.

Pozdrawiam
Marcin 'BishKopt' Woroch

Tutorial na licencji:
Creative Commons Attribution 2.5 Poland License
http://creativecommons.org/licenses/by/2.5/pl/
11  Tutoriale / Edycja fotografii / Akwarela : 27.03.2007, 23:39:32
Akwarela
Tutorial

Opracowanie: BishKopt
Poziom trudności: trudny

Przedstawię wam sposób, dzięki któremu można nadać zdjęciu efekt akwareli.

Tutorial napisany w wersji GIMPa 2.4. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Poznajcie Bartka. To na jego zdjęciu będę pracować:Lime Point 2. Na wstępie skorzystajcie z tutoriala Sketch Effect @Vidara Madsena. I tak oto mamy drugą warstwę:Lime Point 3. Operując na przygotowanym szkicu zmieniamy kolor biały w alfę: Kolory -> Zmiana koloru w alfę....

Lime Point 4. Kopiujemy tło. Pracując na skopiowanym tle: Kolory -> Odcień i nasycenie, zmniejszamy odrobinę nasycenie. Krok ten w ostateczności można pominąć, ale wydaje mi się, że przy "zimniejszych" kolorach obrazek końcowy ładniej wygląda.

Lime Point 5. Tworzymy nową warstwę. Typ wypełnienia warstwy: Białe. Umieszczamy ją bezpośrednio pod szkicem, ale jednocześnie nad zdjęciem właściwym (z ewentualnie wcześniej zmniejszonym nasyceniem).

Lime Point 6. Wybieramy narzędzie Gumka Gumka [Shift+E]. Wybieramy jakiś duży pędzel (wybór zależy jedynie od tego, jak duże jest nasze zdjęcie - jeżeli pracujesz na zdjęciu, które ma mniejszą rozdzielczość, wybierz mniejszy pędzel) - ja wybrałem Galaxy Big.
Teraz część właściwa, wymagająca trochę wprawy w machaniu myszką. Wymazujemy odpowiednio fragmenty białej warstwy, tak by kolorowe zdjęcie przez nią prześwitywało. Krycie gumki ustawiamy wg uznania (myślę, że 5-10% będzie OK). Należy robić to oczywiście przy obu widocznych warstwach - szkicu i zdjęciu. Dodatkowo warto czasem zerknąć na pierwotne zdjęcie i zlokalizować cienie na twarzy - w tych miejscach trzeba mocniej wymazywać. W razie zbyt mocnego wymazania nic nie stoi na przeszkodzie, by z powrotem, pędzlem, zakolorować warstwę na biało.
Ostatecznie w moim przypadku powymazywana biała warstwa wyglądała tak:Lime Point 7. A po nałożeniu na siebie owych trzech warstw, otrzymujemy finalny efekt:Lime Point 8. Można również pobawić się w dodanie maski, aby otrzymać różnego rodzaju wariacje, np. taką:Lime Point KoniecMam nadzieję, że w czymś się to przyda.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!
Marcin 'BishKopt' Woroch

Tutorial na licencji:
Creative Commons Attribution 2.5 Poland License
http://creativecommons.org/licenses/by/2.5/pl/Strony: [1]