Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

  Pokaż wiadomości
Strony: [1]
1  Tutoriale / Inkscape / Odp: Kula w stylu CristalSVG : 05.07.2007, 22:31:54
Witam,
przepraszam za długą nieobecność, z nagła wywiało mnie do pracy poza granice Polski i w dodatku odcięło od internetu. Dość tłumaczeń.
Prośba do dzialo9 - opisz dokładniej co sprawiło ci problem, postaram się to zmienić.
2  Tutoriale / Inkscape / Kula w stylu CristalSVG : 09.03.2007, 00:19:42
Kula w stylu CristalSVG
Tutorial

Opracowanie: wojtasin (poprawa Ryychuu)
Poziom trudności: bardzo łatwy





To będzie prosty tutorial na temat tworzenia kuli w stylu CristalSVG w Inkscape.

Tutorial napisany w wersji Inkscape 0.48.2. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Otwieramy sobie Inkscape-a i narzędziem Okrąg: Tworzenie okręgów, elips i łuków [F5] robimy sobie słusznych rozmiarów koło.



Lime Point 2. Otwieramy panel Menu -> Obiekt -> Wypełnienie i kontur... [CTRL+SHIFT+F] i w zakładce Kontur klikamy krzyżyk, następnie przechodzimy do zakładki Wypełnienie wybieramy Gradient Radialny i klikamy Edytuj.



Lime Point 3. Pierwszy kolor (to ten w środku okręgu) wybieramy jaśniejszy, drugi natomiast wybieramy ciemniejszy, żeby wyszło nam coś takiego:



Jeśli zewnętrzny kolor nie będzie widoczny, to trzeba przesunąć suwak w kanale oznaczonym literą "A" w edycji gradientu.

Lime Point 4. Tworzymy sobie teraz mniejszy okrąg, lekko spłaszczony, mniejsza elipsa również nie ma konturu (X w zakładce Kontur), natomiast jako wypełnienie ustawiamy sobie Gradient Liniowy. Gradient edytujemy i na oba kolory ustawiamy biały, lecz drugi kolor robimy przezroczysty (kanał alfa - "A"ma wartość 0). Dzięki temu wyjdzie nam przejście z białego w alfę bez takiego zacienienia.



Lime Point 5. Wybieramy teraz narzędzie Gradient: Tworzenie i modyfikowanie gradientów [Ctrl+F1]
i węzły ustawiamy tak by wyszło nam coś na wzór efektu szkła.



(możemy to jeszcze delikatnie rozmyć suwakiem "Rozmycie" w panelu Wypełnienie i kontur)

Lime Point 6. Teraz stworzymy cień. Narzędziem Okrąg: Tworzenie okręgów, elips i łuków [F5] tworzymy sobie elipsę i ustawiamy jej czarny kolor.



Lime Point 7. Suwakiem Rozmycie ustawiamy rozmycie na 30, a przezroczystość suwakiem Krycie na 70%. I przenosimy nasz cień na sam spód.





Lime Point Koniec


Gratulacje właśnie stworzyłeś w Inkscape-ie Kulę w stylu CristalSVG. Miłego INKowania Duży uśmiech
3  Tutoriale / Inkscape / Odp: Wktoryzacja bitmapy : 07.03.2007, 22:23:22
Myślę, że powinieneś to pokazać na przykładzie prostej właśnie grafiki, a na końcu jako dopowiedzenie przedstawić efekt na bardziej złożonym obrazku.
Mam nadzieję, że teraz jest lepiej, czekam na dalszą, konstruktywną krytykę.
4  Tutoriale / Inkscape / Wektoryzacja bitmapy : 07.03.2007, 10:41:55
V 0.2

Zamianę obrazka zaczynamy od stworzenia pustego dokumentu (albo otwarcia nowej instancji Inkscape), następnie z menu Plik wybieramy pozycję Importuj i wybieramy obrazek, który ma zostać przekonwertowany do formatu SVG.



Po dokonaniu importu zaznaczamy bitmapę i z menu Ścieżka wybieramy pozycję Wektoryzuj bitmapę...



Przechodzimy do nowo otwartego okna dialogowego i sprawdzamy, czy standardowe ustawienia narzędzia zamiany bitmap na grafikę wektorową będą dla nas wystarczające. Klikamy przycisk Update w polu nad przyciskiem (w starszych wersjach Inkscape po jego lewej stronie) powinna ukazać się miniaturka obrazka, jednak przy domyślnych ustawieniach prawdopodobnie będzie ona biała. Nie należy się tym przejmować, zaznaczamy opcję Kolory (Colors) w sekcji Wielokrotny przebieg (Multiple scans), możemy też odznaczyć Rozmycie (obraz będzie bardziej ostry) oraz zwiększyć Liczbę przebiegów procesu, jednak należy pamiętać, że każdy przebieg to kilkadziesiąt do kilku tysięcy nowych węzłów, co za tym idzie, także większy rozmiar pliku obrazka. Po ustawieniu wszystkich parametrów konwersji klikamy przycisk OK i po kilku sekundach otrzymamy gotowy obraz.



Jeżeli efekt nie jest satysfakcjonujący, to próbujemy z innymi ustawieniami.



Jak widać na przykładowych obrazkach, narzędzie wektoryzujące bitmapy Protrace sprawdza się przede wszystkim w mało skomplikowanych grafikach (rysunek powyżej). Przy rysunkach o większej ilości szczegółów uzyskany obrazek jest daleki od doskonałości (rysunek poniżej)


Strony: [1]