Polskie Forum Użytkowników GIMP-a

Ogólne dyskusje => Inkscape - pomoc => Wątek zaczęty przez: xarx on 12.01.2022, 11:01:23Tytuł: Losowo utworzony kształt plamy o regularnej krawędzi.
Wiadomość wysłana przez: xarx on 12.01.2022, 11:01:23
Witam, czy ktoś zna na tyle dobrze Inkscape i wie jak uzyskać efekt na poniższym zdjęciu? Chodzi o plamy które są w różnych odcieniach, czy jest możliwość uzyskanie losowej takiej plamy, z możliwością modyfikacji koloru. Najbliższe co udało mi się uzyskać to efekt za pomocą filtra wypełnienie szumem. Tylko że krawędzie są nieregularne daje to efekt który wygląda jak chmury.

(https://i.ibb.co/LPPhzhz/plamy.jpg)
https://ibb.co/LPPhzhz (https://ibb.co/LPPhzhz)


Tytuł: Odp: Losowo utworzony kształt plamy o regularnej krawędzi.
Wiadomość wysłana przez: be@ on 12.01.2022, 11:46:02
Nie do końca rozumiem. Każda plama ma być w innym kolorze/odcieniu i innego kształtu? Czy jedna plama ma być wypełniona jakimś łaciatym deseniem/ gradientem? Jeśli to drugie, wtedy wypróbuj filtry z kategorii Powłoki.

Może zrób jeden przykład odręcznie, bez filtrów, żeby pokazać o jaki dokładnie efekt chodzi


Tytuł: Odp: Losowo utworzony kształt plamy o regularnej krawędzi.
Wiadomość wysłana przez: xarx on 12.01.2022, 13:02:46
Dzięki za szybką odpowiedz.
Kolor i cień nie stanowi problemu jeśli mogę go modyfikować, niektóre filtry nie mają takiej możliwości. Użycie filtra Wypełnienie szumem daje efekt bardzo podobny do tego co chce osiągnąć ale krawędzie plam są rozmyte, poszarpane. Chcę osiągnąć efekt bliższy temu co na drugim zdjęciu, czyli krawędź plamy jest linią ciągłą i nie zawiera ostrych kątów, oparta jest na łukach. Chciałbym żeby plama była za każdym razem losowa, ponieważ chce tego użyć wielokrotnie.
(https://i.ibb.co/NW6GGxK/plamy3.jpg)
https://ibb.co/NW6GGxK (https://ibb.co/NW6GGxK)


Tytuł: Odp: Losowo utworzony kształt plamy o regularnej krawędzi.
Wiadomość wysłana przez: be@ on 12.01.2022, 13:19:04
Czyli chcesz mieć kształt wypełniony deseniem w łaty o łagodnych, ale nie rozmytych krawędziach i te łaty mają być w różnych odcieniach jednego koloru, tak? Czy np. mogą być wielokolorowe? I chcesz mieć możliwość modyfikacji koloru oraz chcesz, aby przy wypełnianiu kolejnych kształtów wzór desenia zmieniał się losowo (rozmieszczenie, wielkość i kształt łat)?


Tytuł: Odp: Losowo utworzony kształt plamy o regularnej krawędzi.
Wiadomość wysłana przez: xarx on 12.01.2022, 14:01:54
Wystarczy żeby tworzyło losowe kształty, plamy, łaty. Kolorem i wypełnieniem sam się zajmę. Twoje podsumowanie zabrzmiało jakbym potrzebował dobrego programistę pythona. Myślałem że Inkscape ma jakieś jeszcze nie znane mi możliwości.


Tytuł: Odp: Losowo utworzony kształt plamy o regularnej krawędzi.
Wiadomość wysłana przez: be@ on 12.01.2022, 14:09:10
To chyba chodzi ci o camo pattern: https://www.google.com/search?q=inkscape+camo+pattern i https://www.google.com/search?q=inkscape+camouflage+filter?


Tytuł: Odp: Losowo utworzony kształt plamy o regularnej krawędzi.
Wiadomość wysłana przez: be@ on 12.01.2022, 16:53:25
https://alpha.inkscape.org/vectors/forum.inkscapecomunity.com/index5e26.html?topic=329.msg2376#msg2376 - w tym poście jest taki filtr, ten pierwszy kwadracik: https://i.ibb.co/1z9hp0Y/2022-01-12-155246.png


Tytuł: Odp: Losowo utworzony kształt plamy o regularnej krawędzi.
Wiadomość wysłana przez: xarx on 17.01.2022, 13:49:53
Niestety Twoje propozycję nie rozwiązują mojego problemu, gdyż są to efekty trwałe, nie podlegające modyfikacji przez edycję ścieżki. Przydałby mi się generator ścieżki svg podobny jak: https://www.blobmaker.app/ (https://www.blobmaker.app/). Tylko że uzyskany kształt musi być bardziej zbliżony do kleksa, plamy. Poniżej zrobiłem ręcznie wszystko, co wymagało użycia takich narzędzi w inkscape jak: krzywe Beziera, spirale, efekt ścieżki zagięcie, deseń wzdłuż ścieżki, krycie i rozmycie. Wyniku zastosowania  wielu ścieżek i rozmycia przy dużym zbliżeniu program inkscape zaczyna przycinać się. Zrobiłem pożądany efekt dopiero dla jednego elementu. Pewnie jak zacznę robić dalej to program inkscape zacznie się całkiem zwieszać. Poniżej jest link do zdjęcia z efektem tego co udało im się uzyskać.
(https://i.ibb.co/2N1vvmx/plamy4.jpg)
https://ibb.co/2N1vvmx (https://ibb.co/2N1vvmx)

Dziękuje za pomoc.


Tytuł: Odp: Losowo utworzony kształt plamy o regularnej krawędzi.
Wiadomość wysłana przez: be@ on 17.01.2022, 13:59:47
Wcześniej pisałeś, że ten deseń ma być wewnątrz plamy i nie wychodzić poza jej krawędzie, a przynajmniej tak zrozumiałam. Naprawdę bardzo mętnie opisujesz to, co chcesz uzyskać i ciężko się z tobą porozumieć. Do takiego efektu, jak teraz przedstawiłeś, nie są potrzebne żadne filtry. Wystarczy po prostu stworzyć półprzezroczyste obiekty o nieregularnych kształtach i je odpowiednio rozmieścić tak by niektóre się częściowo pokrywały. Narysowanie kilku takich obiektów to naprawdę chwilka, później można je co najwyżej obracać czy skalować w miarę potrzeb. Chyba, że nadal nie wiem o co tobie chodzi. Może gdybyś napisał, jak ma wyglądać docelowa grafika, że potrzebujesz takiego efektu, to udałoby się coś doradzić. Na tą chwilę nawet nie jestem pewna, co chcesz właściwie osiągnąć, więc raczej nic już nie doradzę