Polskie Forum Użytkowników GIMP-a

Ogólne dyskusje => GIMP - pomoc => Wątek zaczęty przez: Zaciekawiony340 on 06.08.2021, 18:51:05Tytuł: Całkowita zmiana jednolitego koloru
Wiadomość wysłana przez: Zaciekawiony340 on 06.08.2021, 18:51:05
Cześć,

Szybkie pytanko: czy jest narzędzie w gimpie które działa jak wiaderko w starym dobrym paincie? Namalowałem coś pędzlem na osobnej warstwie, chce to szybko zmienić na inny kolor a nie wiem jak to zrobić.

Pozdrawiam,


Tytuł: Odp: Całkowita zmiana jednolitego koloru
Wiadomość wysłana przez: be@ on 06.08.2021, 18:57:44
Nie wiem jak działa wiaderko w Paincie, ale w GIMP też jest wiaderko. Można sobie ustawić w jego opcjach m.in. wypełnienie podobnych kolorów. Jeśli element znajduje się na przezroczystym tle, to warto zablokować przezroczystość w oknie warstw i wtedy można dowolnie wypełniać kolorem czy gradientem albo przemalować pędzlem. Kolor można również zmienić za pomocą opcji Barwienie z zakładki Kolory


Tytuł: Odp: Całkowita zmiana jednolitego koloru
Wiadomość wysłana przez: Ziomioslaw on 08.08.2021, 16:58:58
Działało jak opisał w temacie: kliknało się na kolor i ten się zmieniał -> razem z wszystkimi pikselkami na około i tymi na około tych.

W GIMP-ie można "zaznaczyć" wybrany kolor, ale to zaznacza wszystkie pikselki niezależnie czy ze sobą sąsiadują, czy nie. W dodatku można ustawić prób akceptacji, więc np. odcienie koloru tez zostaną. Ale dowolne zaznaczenie można wypełniać kolorem jak się żywnie komu podoba.


Tytuł: Odp: Całkowita zmiana jednolitego koloru
Wiadomość wysłana przez: be@ on 08.08.2021, 17:13:00
W GIMP-ie można "zaznaczyć" wybrany kolor, ale to zaznacza wszystkie pikselki niezależnie czy ze sobą sąsiadują, czy nie.
Tak działa zaznaczenie wg koloru, ale różdżką można zaznaczyć tylko sąsiadujące piksele.

Ogólnie metoda z zaznaczaniem nie zawsze się sprawdza. Jeśli np. masz jakiś samotny kształt na przezroczystym tle i po zaznaczeniu wypełnisz go innym kolorem, to jego krawędzie staną się postrzępione, bo kolor nałoży się na półprzezroczyste piksele zmniejszając ich przezroczystość. Lepiej w takim wypadku zablokować przezroczystość w oknie warstw i wypełnić kolorem bez użycia zaznaczenia. Jeśli ten kształt jest na białym lub czarnym tle, to lepszą metodą będzie użycie opcji Barwienie. Wszystko zależy od tego, jak wygląda ta warstwa, więc ciężko doradzić najlepszy sposób nie widząc jej zawartości. A metod zmiany koloru jest wiele ;)