Polskie Forum Użytkowników GIMP-a

Ogólne dyskusje => Inkscape - pomoc => Wątek zaczęty przez: Colorful on 31.10.2019, 17:44:28Tytuł: [ROZ] Zrównanie szerokości różnych napisów w kolumnie
Wiadomość wysłana przez: Colorful on 31.10.2019, 17:44:28
Jestem początkujący w Inkscape.
Istnieje możliwość zrobienia takiego napisu jak w załączniku ? Napis został zrobiony w Gimpie, ale na dłuższą metę jest to bardzo niewygodne. Chciałym aby program automatycznie dostosowywał wielkość słów miedzy prawa a lewa krawędzia


Tytuł: Odp: Napis z góry na dół w jednym rzędzie.
Wiadomość wysłana przez: be@ on 31.10.2019, 18:34:56
Hmm, ale w jaki sposób ten napis jest z góry na dół? Chyba chodzi Ci o to, że w kolumnie różne napisy mają zajmować jednakową szerokość? Jeśli tak, to nie przypominam sobie takiej opcji (musiałabym jeszcze sprawdzić), ale w Inku można bardzo łatwo dostosować wielkość napisów. Wystarczy wszystkie napisy w kolumnie zaznaczyć i odpowiednio przeskalować. Tylko oczywiście każdy napis musi być osobnym obiektem.

@Edycja:
Sprawdziłam to skalowanie i nie wiem, mam wrażenie że coś jest u mnie nie halo z tym. Pomimo zaznaczenia "skaluj proporcjonalnie" i "zastosuj osobno do każdego obiektu" skaluje mi nieproporcjonalnie :( Zdaje się, że ta opcja dotyczy tylko skalowania o określony %, bo nie widzę możliwości wyboru skalowania do określonej szerokości tak, aby wysokość była dopasowana z zachowaniem proporcji. Dziwne w sumie. W takim razie wygląda, że trzeba każdy obiekt skalować z osobna :( No ale i tak jest to prostsze i mniej czasochłonne niż w GIMP. W każdym razie nie znalazłam innej opcji...

@Edycja2:
Znalazłam jeszcze sposób z wklejaniem rozmiaru. Jeśli do tej opcji przypisze się jakiś skrót klawiaturowy, to powinno usprawnić pracę. Kopiujesz napis wzorcowy, a później po kolei zaznaczasz każdy następny i wklejasz tylko szerokość (Edycja -> Wklej rozmiar -> Wklej szerokość)


Tytuł: Odp: Napis z góry na dół w jednym rzędzie.
Wiadomość wysłana przez: Colorful on 01.11.2019, 10:35:44
Dzięki za pomoc.
Niestety nie ogarniam inkscape i po wpisaniu "gimp" i wcisnieciu enter kursor nie przeskakuje pod napis, tylko gdzieś na dół poza warstwe.


Tytuł: Odp: Napis z góry na dół w jednym rzędzie.
Wiadomość wysłana przez: be@ on 01.11.2019, 13:32:36
Pewnie masz ustawione zbyt duże odstępy pomiędzy wersami tekstu. W Inkscape często domyślnie ta odległość jest dziwnie duża. Sprawdź na górnym pasku menu, w opcjach tekstu:

(https://www.gimpuj.info/index.php?action=dlattach;topic=68827.0;attach=88861;image)Tytuł: Odp: Napis z góry na dół w jednym rzędzie.
Wiadomość wysłana przez: Colorful on 02.11.2019, 17:53:34
Dzięki, ustawienie odstępów pomogło.
Nie umiem sobie poradzić z tymi napisami.
Możesz napisać po kolei co powinienem zrobić?


Tytuł: Odp: Napis z góry na dół w jednym rzędzie.
Wiadomość wysłana przez: be@ on 02.11.2019, 18:07:11
W zasadzie to powinieneś każdy napis dodać osobno, aby były osobnymi obiektami, ale możesz użyć filtra: Efekty -> Tekst -> Podziel tekst (wybierasz linie lub słowa i odznacz zachowanie oryginału), który je rozdzieli. Później kopiujesz rozmiar tego wzorcowego słowa i wklejasz szerokość do każdego kolejnego, tak jak opisałam wcześniej. Jeśli tych słów jest bardzo dużo, to warto sobie do tej akcji przypisać skrót klawiaturowy:

(https://www.gimpuj.info/index.php?action=dlattach;topic=68827.0;attach=88873;image)


@Edycja:
Ups, nie wiem o co chodzi. Wczoraj, kiedy to testowałam, słowa skalowały się proporcjonalnie, a teraz jak ponownie sprawdziłam, tylko zmieniają szerokość :(
W takim razie wygląda, że pozostaje skalowanie ręcznie każdego słowa z osobna :(
Zapytam jeszcze o to na forum Inkscape...


Tytuł: Odp: Napis z góry na dół w jednym rzędzie.
Wiadomość wysłana przez: be@ on 02.11.2019, 18:36:20
https://inkscape-tutorial.pl/forum/potrzebuje-pomocy/738-dopasowanie-szeroko%C5%9Bci-s%C5%82%C3%B3w-w-kolumnie-bez-utraty-proporcji.html - napisałam tutaj, może ktoś będzie wiedział.

A tak, to pozostaje sobie ustawić odpowiednio przyciąganie i prowadnicę, zakluczyć proporcje i skalować ręcznie. W sumie całkiem szybko to idzie. Na koniec trzeba jeszcze wyrównać odstępy między słowami przy za pomocą rozmieszczenia.

@Edycja:
Dobra, rozkminiłam to! Wczoraj miałam każde słowo dodane oddzielnie i nie zmieniałam tekstu w obiekty, dlatego skalowały się proporcjonalnie. W dodatku można przeskalować wszystkie zaznaczone słowa jednocześnie wybierając Wklej szerokość oddzielnie, więc skróty klawiszowe nie będą potrzebne ;)