Polskie Forum Użytkowników GIMP-a

Ogólne dyskusje => GIMP - pomoc => Wątek zaczęty przez: madmorph on 22.09.2019, 13:13:13Tytuł: [ROZ] Zaznaczenie: nie można użyć różdżki
Wiadomość wysłana przez: madmorph on 22.09.2019, 13:13:13
Witam! GIMPa używam od niedawna, chciałem użyć różdżki żeby usunąć tło przezroczystością, z potworka plastelinowego któremu zrobiłem zdjęcie.
Utworzyłem w GIMPIe nowy rysunek z przezroczystością, wkleiłem zdjęcie ctrl+v wybieram różdżkę i kiedy z już wybraną różdżką przesuwam kursor myszy
nad obrazek to kursor ma kształt przesuwania, a nie różdżki i nic nie mogę zrobić tylko przesuwać całe zdjęcie, z kolei jeśli wybiorę pędzel to mogę malować.
Spróbowałem wybrać zaznaczenie oderwij ale było niedostępne to kliknąłem zaznaczenie całość i potem oderwij nie pomogło. Nie wiem co zrobić, czy mógłby ktoś coś poradzić?
Tak docelowo chce zamienić tło stołu na przezroczystość a nie chce mi się gumką bo mam dużo zdjęć i chce szybciej i myślę że trzeba użyć różdżki i ustawić duże progowanie.
Z góry dziękuje za pomoc


Tytuł: Odp: Problem z zaznaczeniem
Wiadomość wysłana przez: be@ on 22.09.2019, 13:19:52
Mi się często zdarzało, że musiałam kliknąć w wybrane narzędzie ponownie, bo za pierwszym razem tak jakby wybór narzędzia nie do końca zaskoczył.
Taki błąd może się również pojawiać, gdy zamiast myszki używasz tabletu z rysikiem.
Możliwe także, że wklejona warstwa nie została zakotwiczona. Najlepiej zapodaj zrzut ekranu z widocznym oknem warstw i przybornikem oraz oknem opcji narzędzia różdżka.
A odnośnie usuwania tła przy pomocy różdżki polecam najpierw przeczytać tutorial: https://www.gimpuj.info/index.php/topic,31.0.html


Tytuł: Odp: Problem z zaznaczeniem
Wiadomość wysłana przez: madmorph on 22.09.2019, 14:02:24
No dzięki naprawdę teraz działa trzeba było zakotwiczyć, te kwestie związane z zaznaczeniami mi zawsze sprawiały w GIMPie problemy a to trzeba zakotwiczyć po prostu.
Naprawdę dzięki za pomoc, teraz GIMP mi się zaczyna podobać użyłem różdżki z większym progowaniem i działa jak chciałem tylko trzeba było jeszcze cienie usunąć.
Nie wiem gdzie tu się klika tak jak w innych forach że pomógł, ale jak znajdę jeśli jest to Ci kliknę.


Tytuł: Odp: Problem z zaznaczeniem
Wiadomość wysłana przez: be@ on 22.09.2019, 14:07:15
Tutaj nie ma przycisku "pomógł", ale cieszę się, że problem rozwiązany :)


Tytuł: Odp: Problem z zaznaczeniem
Wiadomość wysłana przez: Ziomioslaw on 22.09.2019, 19:42:35
Tutaj nie ma przycisku "pomógł", ale cieszę się, że problem rozwiązany :)

Ale można dodać ROZ do tematu.