Polskie Forum Użytkowników GIMP-a

Ogólne dyskusje => GIMP - pomoc => Wątek zaczęty przez: Colorful on 06.05.2019, 17:18:35Tytuł: [ROZ] Zaznaczenie wg koloru, poprawa jakości po skalowaniu
Wiadomość wysłana przez: Colorful on 06.05.2019, 17:18:35
Na gotowym obrazku (jedna warstwa) jest pewien kolor, który chciałbym zamienić/ulepszyć.
Dzięki opcji "Kolor na alfę" wybieram dany kolor i dzięki temu on znika, natomiast chciałbym fragment tego koloru zaznaczyć i potem sobie go poprawić. Istnieje taka możliwość?
Próbowałem różdżkę, ale jest to nieprecyzyjne rozwiązanie. Pomyślałem, że skoro kolor na alfę jest w stanie wyłapać dany kolor, to może jest możliwość go zaznaczenia.


Tytuł: Odp: Jak zaznaczyć element według koloru
Wiadomość wysłana przez: Ziomioslaw on 06.05.2019, 18:01:28
Np. narzędzie "Zaznaczenie według koloru" <zaznaczenie-kolor> (shift+o)?


Tytuł: Odp: Jak zaznaczyć element według koloru
Wiadomość wysłana przez: be@ on 07.05.2019, 01:06:43
Zaznaczenie wg koloru działa jak różdżka, tylko zaznacza wybrany kolor we wszystkich miejscach, w których występuje na tym obrazku, a różdżka tylko na wybranym, ograniczonym obszarze. Można zwiększyć zasięg zaznaczenia o zbliżone odcienie za pomocą progowania w opcjach narzędzia, ale to nigdy nie będzie to samo, co zmiana koloru na alfę, bo ta opcja po prostu zmienia w przezroczystość wybrany kanał. Efekt jest zupełnie inny
Jeśli chcesz zmienić wybrany kolor, to zamień go na alfę i poniżej dodaj warstwę wypełnioną kolorem, na który chciałeś zamienić ten usunięty. Inny sposób, to użycie opcji: Kolory -> Barwa i nasycenie. Można tam wybrać sobie kolor, ustawić jego "zasięg" i zmienić suwakiem np. odcień czy nasycenie. Problemem jest ograniczona liczba kolorów do wyboru.
Nie wiem, co dokładnie chcesz uzyskać. Gdybyś pokazał na zrzucie, byłoby łatwiej doradzić najlepszy sposób


Tytuł: Odp: Jak zaznaczyć element według koloru
Wiadomość wysłana przez: Ziomioslaw on 07.05.2019, 06:29:41
Uzyskane zaznaczenie można też edytować, przez operacje na zbiorach dostępne dla zaznaczeń.


Tytuł: Odp: Jak zaznaczyć element według koloru
Wiadomość wysłana przez: Colorful on 09.05.2019, 17:36:38
W załączniku jest czerwony fragment o którym mowa.
Cała reszta jest czarno biała. Obraz jest bardzo małego rozmiaru. Po przeskalowaniu ta czerwona plama nabiera słabej jakości, więc chciałbym ją zaznaczyć i wypełnić raz jeszcze czerwonym.
Z czarno białą częścią obrazka sobię poradzę.

(https://iv.pl/images/94549479971270717900.png)Tytuł: Odp: Jak zaznaczyć element według koloru
Wiadomość wysłana przez: be@ on 10.05.2019, 01:18:53
A to zupełnie inna sprawa. Tu właściwie chodzi o poprawę jakości, nie o zaznaczanie koloru. W dodatku obraz składa się z drobnych szczegółów. Moim zdaniem to nie jest właściwa metoda. Tu trzeba zacząć od użycia lepszego narzędzia skalowania, aby zmniejszyć straty na jakości. Można się posłużyć darmowym programem Reshade (https://www.gimpuj.info/index.php?topic=66790.0), ale wydaje mi się, że jeszcze lepsze rezultaty daje skalowanie online na stronce: https://letsenhance.io/ (https://letsenhance.io/). Można też spróbować tej: https://deep-image.teonite.com/, a najlepiej pobrać sobie trial: https://topazlabs.com/gigapixel-ai/ (https://topazlabs.com/gigapixel-ai/). Po przeskalowaniu jakość można poprawić używając wtyczki G'MIC i filtrów z zakładki Repair, zwłaszcza wygładzania (trzeba sobie przetestować, który rodzaj wygładzania i z jakimi ustawieniami daje najlepsze rezultaty, ja zwykle korzystam z anisotropic). Przydatne może być także usuwanie gorących pikseli, ew. wybiórcze rozmycie Gaussa (to ostatnie już w samym GIMP-ie)