Polskie Forum Użytkowników GIMP-a

Ogólne dyskusje => Fotografia i obróbka zdjęć => Wątek zaczęty przez: Zbyma72age on 25.04.2019, 00:00:45Tytuł: Programy i wtyczki
Wiadomość wysłana przez: Zbyma72age on 25.04.2019, 00:00:45
wydany dnia 2019-04-20
RawTherapee zapewnia wybór potężnych narzędzi, dzięki którym możesz ćwiczyć sztukę tworzenia surowych zdjęć. Pamiętaj, aby przeczytać RawPedia, aby zrozumieć, jak działa każde narzędzie, abyś mógł go w pełni wykorzystać. Świetnym miejscem do rozpoczęcia jest artykuł „ Pierwsze kroki http://rawpedia.pixls.us/Getting_Started”.
Kliknij „Strona główna http://rawpedia.rawtherapee.com/Main_Page” w lewym górnym rogu po przeczytaniu tego artykułu, aby zobaczyć wszystkie inne artykuły.

Jeśli znajdziesz problem, nie zatrzymuj go dla siebie. Dowiedz się, jak napisać przydatne raporty o błędach http://rawpedia.pixls.us/How_to_write_useful_bug_reports, aby rozwiązać problem.

Porozmawiaj z innymi użytkownikami i programistami na naszym wspólnym forum
https://discuss.pixls.us/c/software/rawtherapee.
Możesz także prowadzić czat na żywo za pomocą IRC http://rawpedia.rawtherapee.com/IRC - nie wymaga instalacji.
Ściągnij
•   Instalator Windows jest dostępny na naszej stronie Pobieranie
https://rawtherapee.com/downloads.
•   Obraz dysku macOS jest również dostępny na w/w stronie.
•   Użytkownicy Linuksa mogą pobrać RawTherapee ze swoich menedżerów pakietów lub pobrać aplikację AppImage ze strony pobierania .

Wiadomości istotne dla fotografów
RawTherapee obsługuje większość formatów raw, w tym Pentax i Sony Pixel Shift, Canon Dual-Pixel oraz te z czujników Foveon i X-Trans. Jeśli zastanawiasz się, czy obsługuje on surowy format twojego aparatu, najpierw pobierz RawTherapee i spróbuj sam. Jeśli nieobsługiwany format nie jest obsługiwany, albo nie zostanie otwarty, albo podgląd na karcie Edytor będzie wyglądał na czarny, biały lub będzie miał silny odcień koloru - zwykle w kolorze magenta. W takim przypadku przeczytaj artykuł RawPedia „ Dodawanie obsługi nowych formatów raw”.

Aby efektywnie korzystać z RawTherapee, powinieneś wiedzieć, że:
•   Możesz przewijać wszystkie panele za pomocą kółka myszy.
•   Możesz kliknąć prawym przyciskiem myszy nazwę narzędzia, aby automatycznie rozwinąć go podczas zwijania wszystkich innych.
•   Aby zmienić wartości suwaka lub listy rozwijanej za pomocą kółka przewijania myszy, przytrzymaj klawisz Shift. Dzięki temu można bezpiecznie przewijać panele bez przypadkowej zmiany suwaka lub innego ustawienia narzędzia.
•   Wszystkie krzywe obsługują klawisze Shift i Ctrl podczas przeciągania punktu. Shift + przeciąganie powoduje, że punkt jest przyciągany do znaczącej osi (góra, dół, przekątna, inne), podczas gdy Ctrl + przeciąganie powoduje, że ruch myszy jest bardzo precyzyjny, co pozwala na precyzyjne pozycjonowanie punktów.
•   Istnieje wiele skrótów klawiaturowych, dzięki którym praca z RawTherapee jest znacznie szybsza i zapewnia większą kontrolę. Upewnij się, że zapoznałeś się z nimi na stronie „ Skróty klawiaturowe ” RawPedia !
Nowe funkcje od 5.5:
•   Obsługa Pseudo-HiDPI, dla gładkiego i ostrego interfejsu użytkownika bez względu na rozmiar ekranu. Tryb Pseudo-HiDPI jest domyślnie wyłączony, włącz go w Preferencje> Ogólne> Wygląd. Skalowanie w RawTherapee zależy od rozmiaru czcionki, DPI i skalowania wyświetlania. Podczas gdy skalowanie zostało przetestowane pod kątem poprawnego działania w systemach Windows, Linux i macOS, istnieją pewne tryby wyświetlania systemu MacOS, które są z nim niekompatybilne, w szczególności te tryby z rozszerzeniem „(HiDPI)” w ustawieniach ekranu MacOS. Niektóre wersje macOS (10.14. *) Wydają się nie wyświetlać żadnych trybów, w takim przypadku użytkownik musi spróbować.
•   Możliwość przenoszenia narzędzi do nowej karty Ulubione .
 
•   Profil przetwarzania „ Unclipped ”, aby ułatwić zapisywanie obrazu przy zachowaniu danych w całym zakresie tonalnym.
•   Regulowane przez użytkownika ustawienia płytek na wątek w Preferencje> Wydajność dla użytkowników, którzy chcą znaleźć optymalne wartości dla swojego systemu. Domyślna wartość 2 płytek na wątek działa najlepiej ogólnie.
•   Setki optymalizacji prędkości, poprawki błędów i ogólne ulepszenia.
RawTherapee i inne projekty open-source wymagają dostępu do przykładowych plików raw z różnych marek i modeli aparatów, aby poprawnie obsługiwać te formaty raw. Możesz pomóc, przesyłając surowe pliki do RPU: https://raw.pixls.us/

PS
usunięto problem w otwieraniu RAW Therapee w Preferencje GIMP-a już od tej wersji nie ma problemu


Tytuł: Odp: RAW Therapee 5.6 wydany
Wiadomość wysłana przez: be@ on 26.04.2019, 01:47:14
Nie zajmuję się za bardzo obróbką zdjęć, a zwłaszcza plików RAW, więc może czegoś nie wiem, ale jaki jest sens otwierania pliku RAW w GIMP, a następnie z poziomu GIMP-a w RAW Therapee? Czy taki plik nie powinien być najpierw edytowany w RAW Therapee, a dopiero w następnej kolejności otwierany w GIMP?
Pytam, bo nie jestem pewna, gdzie przenieść ten wątek. Nie wiem czy mogę ten program potraktować jak coś w rodzaju wtyczki do GIMP-a, bo jest to zupełnie samodzielny program. Z drugiej strony na pewno jest bardzo istotny dla wielu użytkowników GIMP i nie chciałabym, aby wylądował w dziale HP -> Programy graficzne (https://www.gimpuj.info/index.php/board,113.0.html), bo jednak jest pewnym uzupełnieniem dla GIMP-a.


Tytuł: Odp: RAW Therapee 5.6 wydany
Wiadomość wysłana przez: Zbyma72age on 26.04.2019, 13:42:04
Nie zajmuję się za bardzo obróbką zdjęć, a zwłaszcza plików RAW, więc może czegoś nie wiem, ale jaki jest sens otwierania pliku RAW w GIMP, a następnie z poziomu GIMP-a w RAW Therapee? Czy taki plik nie powinien być najpierw edytowany w RAW Therapee, a dopiero w następnej kolejności otwierany w GIMP?

Nigdy w swojej historii GIMP nie otwierał i nie otwiera plików Raw.
W początkach do tego była możliwość zainstalowania i stosowania UFraw.
Przez ostatnie kilka wersji były do dyspozycji Darktable i RawTherapee.
Aby można skorzystać z któregoś musimy go mieć zainstalowany w systemie.
Po czym w Edycja => Preferencje => Import i eksport obrazów ustawiamy, który z nich preferujemy do otwierania plików Raw (w wersji GIMP-a kompilacji Partha jest jeszcze nUFRaw).
Wtedy w GIMP po Otwórz… lub Kliknij i przesuń otwiera się plik Raw w określonym powyżej, a po obróbce i zamknięciu np. Darktable, zostanie otwarty w GIMP do dalszych operacji.
Oczywiście nie wyklucza to sytuacji że użytkownik korzysta tylko z edytora Raw jeśli nie chce nic dodatkowego wykonać, czego nie ma możliwości w edytorze Raw.

Problem istniał tylko w tym, że od pewnej wersji RawTherapee i GIMPA nie można było do swojej dyspozycji włączyć w Preferencjach RAWTherapee.

Oczywiście do indywidualnych preferencji zależy, który program zainstaluje sobie użytkownik (który poznał i preferuje), ale ostatnio była możliwość stosowania tylko Darktable.


Tytuł: Odp: RAW Therapee 5.6 wydany
Wiadomość wysłana przez: be@ on 26.04.2019, 13:55:53
Nie wiem czy kiedykolwiek próbowałam otwierać RAW w GIMP-ie, być może było to tak dawno, że nie pamiętam ;) W takim razie nadal nie rozumiem, po co otwierać GIMP-a i dopiero z jego poziomu RAW Therapee?


Tytuł: RAW Therapee 5.7 wydany
Wiadomość wysłana przez: Zbyma72age on 16.09.2019, 21:41:54
Strona domowa została przeprojektowana:
https://rawtherapee.com/downloads/5.7/

Pobierz wersję 5.7 RawTherapee wydaną 10 września 2019 r.
https://rawtherapee.com/shared/builds/linux/RawTherapee-releases-5.7-20190910.AppImage
https://rawtherapee.com/shared/builds/windows/RawTherapee_5.7_WinVista_64.zip
https://rawtherapee.com/shared/builds/mac/RawTherapee_OSX_10.9_64_5.7.zip
RawTherapee 5.7
Nowe funkcje
•   Film Negatywne narzędzie do łatwego tworzenia raw zdjęć z negatywów filmowych.
•   Obsługa odczytu tagów „oceny” z Exif i XMP, wyświetlanych w przeglądarce plików / taśmie filmowej przy użyciu systemu oceny gwiazdek RawTherapee.
•   Setki poprawek błędów, optymalizacji prędkości i ulepszenia obsługi formatu raw.

RawTherapee i inne projekty open source wymagają dostępu do przykładowych plików raw z różnych marek i modeli aparatów, aby poprawnie obsługiwać te formaty raw.
Możesz pomóc, przesyłając nieprzetworzone pliki do RPU: https://raw.pixls.us/


Tytuł: Odp: RAW Therapee 5.7 wydany
Wiadomość wysłana przez: be@ on 17.09.2019, 12:44:20
RawTherapee funkcjonuje też jako wtyczka do GIMP, czy tylko jako samodzielny program? Pytam, bo nie wiem gdzie przenieść wątek...


Tytuł: Odp: RAW Therapee 5.7 wydany
Wiadomość wysłana przez: Zbyma72age on 17.09.2019, 15:06:57
RawTherapee funkcjonuje też jako wtyczka do GIMP, czy tylko jako samodzielny program? Pytam, bo nie wiem gdzie przenieść wątek...

Żeby można było ustawić w Edycja => Preferencje => Import i eksport obrazów, RawTherapee do otwierania obrazów RAW w GMP, musimy mieć zainstalowany program RawTherapee jako Stadalone (samodzielny), podobnie jeśli chodzi o Darktable.
 Natomiast nUFraw jest wtyczką możliwą do zainstalowania w GIMP do otwierania obrazów RAW.


Tytuł: Odp: RAW Therapee 5.7 wydany
Wiadomość wysłana przez: be@ on 17.09.2019, 21:43:38
Dziękuję :)


Tytuł: Darktable 2.7 - nowy Korektor tonów
Wiadomość wysłana przez: Zbyma72age on 08.10.2019, 22:45:16
Aurélien Pierre połączył do Darktable w dniu 22 września 2019r, nowy moduł ciemni Korektor tonów, nad którym pracował przez większą część tego roku. Moduł jest kolejnym podejściem do dzielenia jasności na strefy (czerni, cienie, tonów średnich itp.) i dostosowywania ich wybiórczo.

Poradnik jak zawsze w formacie pdf.

https://1drv.ms/b/s!Ao2sT6WskMABgvxStaycHepolwrx7A?e=2lzXmz (ftp://https://1drv.ms/b/s!Ao2sT6WskMABgvxStaycHepolwrx7A?e=2lzXmz)


Tytuł: Wydano Darktable 3.0.0rc0
Wiadomość wysłana przez: Zbyma72age on 05.11.2019, 01:24:04
https://github.com/darktable-org/darktable/blob/master/RELEASE_NOTES.md
https://discuss.pixls.us/t/darktable-3-0-0rc0-released/14722
Wydano Darktable 3.0.0rc0
4 listopada 2 godziny temu
 
z dumą ogłaszamy pierwszego kandydata do wydania w nadchodzącej serii 3.0 Darktable 3.0.0rc0 !
Wersja github jest dostępna tutaj:
https://github.com/darktable-org/darktable/releases/tag/release-3.0.0rc0
https://github.com/darktable-org/darktable/releases/download/release-3.0.0rc0/darktable-3.0.0.rc0.dmg
https://github.com/darktable-org/darktable/releases/download/release-3.0.0rc0/darktable-3.0.0.rc0.tar.xz
https://github.com/darktable-org/darktable/releases/download/release-3.0.0rc0/darktable-3.0.0rc0-win64.exe

jak zawsze, nie używaj automatycznie generowanego pliku tar dostarczonego przez github, ale tylko nasz plik tar.xz sumy kontrolne to:

$ sha256sum darktable-3.0.0rc0.tar.xz
272d813ee2ba6d34ec527b1650c04f657bce31bf4fe590e21ee6e8b6729f86a4 darktable-3.0.0rc0.tar.xz
$ sha256sum darktable-3.0.0.rc0.dmg
bd52ed13c8324f57d63dd2cd6f7ed03a9f719b8cb334dc5f4881c791f92c1eda darktable-3.0.0.rc0.dmg
$ sha256sum darktable-3.0.0rc0.exe
ef0692886f6c855308fc754d010745d8b4857e35a0b87daa1370afe1e9b1455a darktable-3.0.0rc0.exe

aktualizując z obecnie stabilnej serii 2.6.x, pamiętaj, że twoje zmiany zostaną zachowane podczas tego procesu, ale nie będzie już możliwe obniżenie wersji z 3.0 do 2.6.x.
Ważna uwaga: aby upewnić się, że Darktable może nadal obsługiwać format plików RAW dla twojego aparatu, przeczytaj ten post
https://discuss.pixls.us/t/raw-samples-wanted/5420?u=lebedevri,
w jaki sposób / jakie nieprzetworzone próbki możesz wnieść, aby upewnić się, że mamy pełny zestaw próbek RAW dla twojego aparatu na licencji CC0!
•   Prawie 3 tysiące zatwierdzeń do darktable+rawspeed od 2.6
•   Obsługiwanych 553 wniosków
•   66 problemów zamkniętych
•   Zaktualizowana instrukcja obsługi już wkrótce ™

Z tych dużych
•   Pełna przeróbka GUI Gtk / CSS. Cały GUI jest teraz w pełni kontrolowany przez reguły CSS. W kodzie Gtk C. nie ma już rozmiaru, koloru ani pozycji. To sprawia, że cały GUI jest użyteczny.
•   Ta wersja ma inny motyw:
o   darktable: domyślny motyw
o   darktable-elegant: bardziej zagęszczone czcionki najlepsze wrażenia, jeśli zainstalowana jest czcionka Roboto
o   ikony darktable: równie eleganckie, z ikonami IOP, które najlepiej działają po zainstalowaniu czcionki Roboto
o   darktable-elegant-grey: jak wyżej, ale szary zamiast ciemnego
o   darktable-icons-grey: jak wyżej, ale szary zamiast ciemnego
Pamiętaj, że wymaga to Gtk 3.22 lub nowszej do poprawnego działania.
•   color picker - Selektor kolorów w modułach mieszania, krzywej tonalnej, stref kolorów i wypełnienia światła pozwala teraz wybrać obszar, przytrzymując klawisz Ctrl + kliknięcie na nim.
•   Dodaj obsługę cofania / ponawiania w lighttable dla tagów, kolorowych etykiet, oceny, metadanych, usuniętego stosu historii, wklejonego stosu historii i zastosowanego stylu.

WAŻNE: Ponieważ Ctrl-z jest powszechnie używany do cofania / ponawiania, to jest to, co jest używane w stół podświetlany. Jest to sprzeczne z poprzednim Ctrl-z, który został przypisany do podglądu z punktem ostrości. Podgląd (wcześniej z) i podgląd z wykrywaniem ostrości (wcześniej Ctrl-z) są teraz przypisane odpowiednio do w i Ctrl-w.
•   Nowy widok osi czasu został wprowadzony do stół podświetlany.
•   Dodano nowy tryb do stół podświetlany ‘culling’ zbieranie. Wyświetla stałą liczbę kolejnych zdjęć, zaczynając od pierwszego wybranego obrazu i pozwala je przesuwać i powiększać. Można nim poruszać za pomocą kółka myszy i klawiatury, a liczbę wyświetlanych obrazów można ustawić za pomocą wpisu na dole.
•   Dokonano dość obszernego przepisania stół podświetlany, aby radykalnie poprawić ogólną wydajność. Dotyczy to również taśmy filmowej, która również otrzymała duże przepisanie z tych samych powodów. Stół oświetlany można teraz stosować na monitorach 4K i 5K.
•   Dodaj nowe wsparcie dla maski rastrowej. Jest to kopia maski parametrycznej, która jest stabilna podczas całego potoku pikseli.
•   Moduły można teraz zamawiać ponownie za pomocą Ctrl + Shift + drag.

WAŻNE PROSZĘ PRZECZYTAĆ:
Zauważ, że to NIE jest zmiana kolejności GUI, ale zmiana kolejności pikseli. Jeśli nie znasz kolejności pikseli i faktycznej jakości, która może wynikać ze zmiany wartości domyślnej, nie zmieniaj kolejności.
Domyślna kolejność została ustawiona tak, aby dawać najlepszy wynik przez większość czasu i nigdy nie będzie po złej stronie.
•   Moduł stref kolorów wyświetla teraz histogram oparty na kanale „wybierz według” i wyświetla wybrany zakres, jeśli próbnik kolorów jest w trybie obszaru. Działa teraz jak krzywa tonalna (ale pozioma), ma dwa tryby edycji: edycja według obszaru jest tym pierwszym, jeśli nie zaznaczone, węzły można edytować jak na krzywej tonalnej, usuwanie działa tylko kliknięciem prawym przyciskiem myszy, gdy nie jest w edycji tryb obszarowy. Dodano nowy tryb procesu: pierwszy jest gładki, nowy jest silny. Dodano metodę interpolacji, która pozwala wybierać różne typy krzywych. Selektor kolorów pozwala wybierać według obszaru za pomocą Ctrl + kliknięcie. Dodano nowy próbnik kolorów, który tworzy krzywą na podstawie obszaru wybranego z obrazu. Po naciśnięciu skrótu „przesuń i powiększ podczas edycji masek” obszar rysowania można teraz powiększyć.
•   Nowy moduł Filmic RGB. Ten moduł został zaprojektowany, aby zastąpić krzywą bazową, cienie i światła. Nowy moduł filmowy rgb zastępuje stary wprowadzony w 2.6.2 i powinien być łatwiejszy w użyciu i zmniejszy przebarwienia. Stary moduł filmowy jest już przestarzały i nie można go używać w nowych rozwiązaniach.
•   Nowy modułowy korektor tonów, który zapewnia łatwy i bezpieczny sposób dostosowywania tonów w różnych obszarach obrazu. Moduł jest wyposażony w 9 elementów sterujących, od czarnych po lustrzane. Możliwe jest dostosowanie każdego obszaru za pomocą slajdów, krzywych lub bezpośrednio nad obrazem za pomocą kontrolowanego próbnika.

Nowe funkcje i zmiany
•   Nowy moduł do obsługi transformacji 3D Lut (obsługiwane są pliki PNG Hald-CLUT i Cube).
•   Wiele zmian w profilach odszumiania. Transformacja stabilizacji wariancji uległa zmianie, umożliwiając dokładniejszą kontrolę odszumiania. W szczególności możliwe jest lepsze odszumianie cieni i poprawienie color casts rzutów kolorów, które mogą wystąpić w cieniach. Ta zmiana głównie poprawia odszumianie obrazów o wysokiej ISO. non-local means mode Tryb środków nielokalnych ma 2 nowe opcje: opcję rozproszenia strefy wyszukiwania oraz opcję kontrolowania ilości szczegółów, które należy zachować. Ponadto dodano jeden tryb „auto” zarówno dla falek, jak i dla non-local means mode. Ten tryb podaje niektóre parametry z użytego profilu. Domyślne wartości suwaków są również zmieniane dynamicznie w ten sam sposób. W związku z tym użytkownik, który chce odszumiać jednym kliknięciem, może aktywować moduł i od razu uzyskać dobry kompromis między wygładzaniem szumu a zachowaniem szczegółów. Tryby automatyczne pozwalają użytkownikowi tworzyć własne ustawienia wstępne, które dostosowują się do różnych ISO. Wreszcie formanty profilowane odszumiania mają teraz miękkie granice, co oznacza, że użytkownicy mogą wprowadzać wartości poza widocznymi granicami za pomocą klawiatury, jeśli to konieczne.
•   Nowy profil „profil histogramu” został dodany do tego samego wyskakującego okienka, który jest odporny na zakłócenia w ciemni. Kontroluje przestrzeń kolorów histogramu, próbnika kolorów i sprawdzania prześwietlenia. Gdy aktywne są testy gamut lub softproof, histogram i próbnik kolorów używają profilu softproof, w przeciwnym razie używają profilu histogramu. Kontrola Prześwietleń zawsze korzysta z profilu histogramu.
•   Nowy moduł „profil roboczy” został dodany do modułu profilu kolorów wejściowych. Teraz moduły RGB między wejściowymi i wyjściowymi modułami profili kolorów będą działać z tym profilem.
•   Nowy moduł próbnik kolorów został dodany do modułu mieszania obok istniejącego, który dostosowuje suwaki zakresu w oparciu o wybrany obszar z obrazu. Kliknij, aby dostosować suwak obrazu wejściowego, Ctrl + kliknij, aby dopasować jeden obraz wyjściowy.
•   Zmieniono nazwę modułu picasa na googlephoto i całkowicie przepisano, by obsługiwał nowy interfejs Google Photo API. Teraz znów można tworzyć albumy bezpośrednio z modułu eksportu.
•   Nowe informacje o obrazie modułu, które można umieścić na dole lub na górze ciemni. Wyświetlane informacje można zmienić za pomocą preferencji. Ten moduł może zastąpić informacje o obrazie wyświetlane na histogramie.
•   Moduł tagowania jest szybszy niż wcześniej i ma nowe funkcje. Najbardziej widoczna jest możliwość wyświetlania znaczników hierarchicznych w widoku drzewa. Dodano nowe polecenia (menu kontekstowe), aby ułatwić obsługę słownika tagów. Wprowadza również pojęcia prywatnych tagów (domyślnie nieeksportowanych), synonimów (w celu ułatwienia wyszukiwarkom) i kategorii (nieeksportowanych), może służyć jako pomocnik do uporządkowania tagów bez ich zanieczyszczania i / lub do zdefiniowania metadanych pasujących do twojego wymagania). Zgodnie z tymi nowymi funkcjami eksportowane metadane są teraz konfigurowane w module eksportu wybranego. Główne typy metadanych można ustawić jako wyeksportowane lub nie, ale można także zdefiniować określone metadane jeden po drugim, wypełnić dostępne informacje dt,
•   Wiele optymalizacji kodu dla ścieżek CPU i SSE.
•   Nowa preferencja rozszerzania / zwijania modułu ciemni, gdy jest on aktywowany / dezaktywowany.
•   Moduł zbierania obsługuje pojedyncze kliknięcie, jeśli aktywowana jest odpowiednia nowa opcja.
•   Moduł zbierania obsługuje wybór zakresu (dla liczb / dat) w trybie pojedynczego kliknięcia.
•   Orientacja maski gradientu jest teraz wyraźnie wyświetlana za pomocą strzałki.
•   Dodaj obsługę motywu i pozwól dynamicznie ładować motyw z preferencji.
•   Moduł z podziałką ma lepszą dokładność podczas obliczania obrotu, aby uniknąć sporadycznego odwracania się gradientu.
•   Upewnij się, że kod jądra OpenCL został ponownie skompilowany po zaktualizowaniu wersji sterownika.
•   Dodaj selektory kolorów w module podzielonego tonowania.
•   Dodaj selektory kolorów w module z podziałką.
•   Dodaj próbnik kolorów do modułu znaku wodnego.
•   Pozycje punktu wyboru koloru są zachowywane podczas edycji w module.
•   Widok mapy powiększy obrazy wybranej kolekcji.
•   Pokaz slajdów obsługuje zmianę opóźnienia między poszczególnymi obrazami.
•   Pokaz slajdów rozpocznie się od wybranych zdjęć, jeśli takie istnieją.
•   Pokaz slajdów będzie teraz bardziej responsywny podczas zmiany obrazu do tyłu i do przodu.
•   Dodano nowy moduł „podstawowe dostosowania”. Umożliwia dostosowanie ekspozycji, kompresji podświetlenia, kontrastu, jasności i nasycenia. Posiada również funkcję automatyczną opartą na poziomach automatycznych Rawtherapee, która może działać na całym obrazie lub obszarze wybranym przez użytkownika. Zarówno kontrast, jak i funkcja auto używają środkowego szarego punktu, domyślne ustawienie to opiera się na profilu roboczym.
•   Dodano nowy moduł „krzywa rgb”. Ma połączone i niezależne kanały RGB. Działa z przestrzenią kolorów rgb wybraną w profilu roboczym. Krzywe i histogram mogą być wyświetlane przy użyciu profilu roboczego lub mogą być skalowane do 50% szarości. Selektor kolorów pozwala wybierać według obszaru za pomocą Ctrl + kliknięcie. Drugi próbnik kolorów dodaje 4 węzły do krzywej w oparciu o obszar wybrany z obrazu: min., Średni, środkowy, maks. Po naciśnięciu skrótu „przesuń i powiększ podczas edycji masek” obszar rysowania można powiększyć. Można wybrać różne typy krzywych.
•   Dodano nowy moduł „poziomy rgb”. Ma połączone i niezależne kanały, opcję zachowania kolorów i jest natywnym RGB.
•   Tekst wyszukiwania został dodany do grup modułów w ciemni. Ma opcję konfiguracji, aby wyświetlać tylko grupy modułów, tylko szukany tekst lub oba. Moduły są wyszukiwane według nazwy (zlokalizowane).
Jeśli wyświetlany jest tylko tekst wyszukiwania, aktywne moduły potoku są wyświetlane, gdy tekst wyszukiwania jest pusty. Skrót ciemni można ustawić tak, aby skupiał się na polu wyszukiwania.
•   Okno podglądu zostało dodane do ciemni, która wyświetla edytowany obraz w osobnym oknie.
•   Dodano nową opcję „pomiń” do ustawienia „w konflikcie” w module eksportu, która pomija eksport, jeśli plik już istnieje.
•   Pozwól na zmianę klonowania / leczenia i rozmycia / koloru algorytmu w module retuszu.
•   Dodano okno przyspieszenia, aby podsumować wszystkie dostępne skróty i akcje myszy dostępne w bieżącym kontekście.
•   Dodano dynamiczne skróty do suwaków modułu ciemni. Pozwalają one zmieniać wartości suwaka za pomocą przyspieszenia + przewijania myszy.
•   Dodaj funkcję powiększania i przesuwania do pełnego podświetlanego podglądu.

Poprawki błędów
•   Obsługa próbnika kolorów została naprawiona przez całkowite przepisanie. Powinien teraz dawać prawidłowe wartości we wszystkich przypadkach.
•   Napraw prześwietlony wyświetlacz.
•   Nie wyłączaj SSL dla modułów pamięci.
•   Naprawiono długotrwały błąd zniekształcenia maski w module Liquify. Było to widoczne, gdy zastosowano maskę wraz z aktywowanym modułem korekcji perspektywy.
•   Błąd maski zniekształca się podczas kadrowania i obracania, a pewien kąt został naprawiony.
•   Napraw kadrowanie ręczne w module korekcji perspektywy, gdy nie jest w orientacji domyślnej.
•   Zmiana daty / godziny jest teraz zapisywana w XMP. Dzięki temu usunięcie obrazu i ponowne załadowanie spowoduje zmianę.
•   Napraw orientację, aby obsługiwać wszystkie przypadki ujawnione w tych przykładach: https://github.com/recurser/exif-orientation-examples
•   Zachowaj stany paneli dla każdego trybu podświetlanego stołu.
•   Napraw kadrowanie i obracanie oraz orientację w importerze lightroom.

Lua
•   Wyświetlany obraz w widoku ciemni można teraz zmienić
•   Widoczność panelu GUI można teraz sprawdzać i zmieniać
•   Zestaw narzędzi widoku Lighttable (filtr oceniający, komparator oceniający, pole sortowania i kierunek sortowania) można teraz zmienić
•   Układ Lighttable i poziom powiększenia można teraz zmienić
•   Wszystkie obrazy zawierające określony znacznik można wyszukiwać i zwracać

Zmieniono zależności
•   CMake 3.10 jest teraz wymagany
•   Wymagany jest teraz OpenMP 4.0 (zależność opcjonalna)

Zmiany RawSpeed

Zmieniono zależności
•   CMake 3.10 jest teraz wymagany
•   Pugixml 1.8 jest teraz wymagany
•   Wymagany jest teraz OpenMP 4.0 (zależność opcjonalna)
•   Wątki POSIX nie są już wymagane
•   Zlib 1.2.11 jest teraz wymagany (zależność opcjonalna)

Zmiany
•   Wątki zostały przeniesione do OpenMP z wątków POSIX
•   Poprawki dekompresora fazy pierwszej IIQ (skalowanie kwadrantu, zła kolumna)
•   Czyszczenie kodu na dużą skalę, hartowanie jest nadal w toku
•   Dodano infrastrukturę CMake, aby umożliwić integrację RawSpeed z LLVM LNT / Test-Suite
•   Powszechne dostrajanie wydajności, najbardziej dotknięte dekompresory:
•   Sony ARW2
•   Panasonic V5
•   Samsung V1
•   Faza pierwsza
•   Kontynuacja współpracy z projektem infrastruktury kompilatora LLVM

Obsługa aparatu, w porównaniu do 2.6.0

Wsparcie podstawowe
•   Epson R-D1s
•   Epson R-D1x
•   Fujifilm FinePix F770EXR
•   Fujifilm FinePix S7000
•   Fujifilm GFX 50R (skompresowany)
•   Fujifilm X-T30 (skompresowany)
•   Fujifilm XF10
•   Kodak DCS Pro 14N
•   Kodak EasyShare Z981
•   Kodak EasyShare Z990
•   Leica C (Typ 112) (4: 3)
•   Leica CL (dng)
•   Leica Q (Typ 116) (dng)
•   Leica Q2 (dng)
•   Leica SL (Typ 601) (dng)
•   Leica V-LUX (Typ 114) (3: 2, 4: 3, 16: 9, 1: 1)
•   Nikon Z 6 (14-bitowy bez kompresji, 12-bitowy bez kompresji)
•   Nikon Z 7 (14-bitowy bez kompresji)
•   Olympus E-M1X
•   Olympus TG-6
•   Panasonic DC-G90 (4: 3)
•   Panasonic DC-G91 (4: 3)
•   Panasonic DC-G95 (4: 3)
•   Panasonic DC-G99 (4: 3)
•   Panasonic DC-ZS200 (3: 2)
•   Panasonic DMC-TX1 (3: 2)
•   Faza pierwsza P30
•   Sony DSC-RX0M2
•   Sony DSC-RX100M6
•   Sony ILCE-6400
•   Sony ILCE-7RM4

Ustawienia balansu bieli
•   Leica Q2
•   Nikon D500
•   Nikon Z 7
•   Panasonic DC-LX100M2
•   Sony ILCE-6400

Profile szumu
•   Leica Q2
•   Nikon D3
•   Nikon D3500
•   Nikon Z 6
•   Nikon Z 7
•   Olympus E-PL8
•   Olympus E-PL9
•   Panasonic DC-LX100M2
•   Sony DSC-RX100M5A
•   Sony ILCE-6400
•   Sony SLT-A35

Tłumaczenia
•   Afrikaans
•   albański
•   chiński
•   Czech
•   holenderski
•   fiński
•   Francuski
•   Galicyjski
•   Niemiecki
•   hebrajski
•   język węgierski
•   Włoski
•   język japoński
•   Nepal
•   Norweski Bokmål
•   Polskie
•   portugalski
•   rumuński
•   Rosyjski
•   słoweński
•   tajski

Uwaga: szybko przetłumaczono przy pomocy Google, mogą być miejsca z błędami


Tytuł: Wydanie RawTherapee 5.9
Wiadomość wysłana przez: Zbyma72age on 05.12.2022, 01:46:31
Informacja istotna dla fotografujących i zapisujących zdjęcia w formacie RAW.
(Jak wiemy GIMP umożliwia otwarcie takich plików poprzez zainstalowany: Darktable, nUFraw lub RawTherapee.

RawTherapee 5.9
Z przyjemnością ogłaszamy wydanie RawTherapee 5.9.
Przejdź do witryny, aby przeczytać, co nowego i jak zainstalować:
http://rawtherapee.com/downloads/5.9/ (http://rawtherapee.com/downloads/5.9/)

Pobieranie
Windows 64bit: https://rawtherapee.com/shared/builds/windows/RawTherapee_5.9_win64.zip (https://rawtherapee.com/shared/builds/windows/RawTherapee_5.9_win64.zip)
Linux: https://rawtherapee.com/shared/builds/linux/RawTherapee_5.9.AppImage (https://rawtherapee.com/shared/builds/linux/RawTherapee_5.9.AppImage)

Więcej informacji
Kilka miesięcy temu PatDavid napisał artykuł RawTherapee 5.9 (WIP and Project Updates)
http://rawtherapee.com/2022/07/rawtherapee-5.9-wip-and-project-updates/ (http://rawtherapee.com/2022/07/rawtherapee-5.9-wip-and-project-updates/), w którym wyjaśnił wszystkie najważniejsze funkcje i zmiany w RawTherapee od czasu wydania wersji 5.8 w 2020 roku.
Przeczytaj ten artykuł, aby uzyskać więcej informacji.

Jak pisać przydatne raporty o błędach: https://rawpedia.rawtherapee.com/How_to_write_useful_bug_reports (https://rawpedia.rawtherapee.com/How_to_write_useful_bug_reports)Tytuł: Ukazała się wersja Darktable 4.2
Wiadomość wysłana przez: Zbyma72age on 23.12.2022, 17:13:45
Ukazała się wersja Darktable 4.2

Zgodnie z wieloletnia tradycją przed świętami ukazała się nowa wersja darktable
Jest to informacja, dla tych którzy pracują z plikami raw.

https://www.darktable.org/install/ (https://www.darktable.org/install/)

Szczegóły:
https://www.darktable.org/news/ (https://www.darktable.org/news/)


Tytuł: Odp: Programy i wtyczki
Wiadomość wysłana przez: tcyto on 04.04.2023, 06:35:50
Witam. Może nie do końca w temacie ale czy rawTherapee będzie płynnie działał na Mac z 2015r. i5 z 16gb ramu?
Pliki to Rawy z Nikona Z5???


Tytuł: Wydano Darktable 4.6.0
Wiadomość wysłana przez: Zbyma72age on 22.12.2023, 13:58:40
Dnia 21 grudnia 2023 r  Wydano wersję darktable 4.6.0
https://www.darktable.org/2023/12/darktable-4.6.0-released/ (https://www.darktable.org/2023/12/darktable-4.6.0-released/)
https://www.darktable.org/install/  (https://www.darktable.org/install/)


Tytuł: Wydanie RawTherapee 5.10
Wiadomość wysłana przez: Zbyma72age on 18.02.2024, 15:35:40
Wydanie RawTherapee 5.10

Mam przyjemność ogłosić wydanie RawTherapee 5.10!
Aby zapoznać się z informacjami o wersji i plikami do pobrania, przejdź do download  RawTherapee v5.10 https://rawtherapee.com/downloads/5.10/
Nowe funkcje
•   Można dodać wiele niestandardowych edytorów zewnętrznych, a edytor zewnętrzny można wybrać na karcie Edytor.
•   Kartę Ulubione można skonfigurować w Preferencjach. Dodano opcję wyświetlania ulubionych narzędzi w ich oryginalnej lokalizacji.
•   Metadane są teraz obsługiwane przez Exiv2. Obsługiwane są metadane CR3.
•   Przy zapisywaniu obrazów w formacie pliku TIFF dostępna jest nowa opcja wykorzystania formatu BigTIFF.
•   Ścieżki plików DCP i LCP zapisane w profilach przetwarzania zapewniają lepszą interoperacyjność między systemami Windows i Linux oraz między różnymi komputerami.
•   Korektor tonów w ustawieniach lokalnych jest teraz dostępny także na karcie Ekspozycja. Mają nowy regulator Pivot, który pozwala zmieniać zakres dotkniętych tonów. Korektor tonów na karcie Ekspozycja może wyświetlać mapę tonalną w celu wizualizacji tonów.
•   Rozpoznawane są profile ICC w katalogu konfiguracyjnym użytkownika.
•   Wybór języka w Preferencjach pokazuje teraz nazwy wszystkich języków w ich własnym języku.
•   Katalog bazy danych Lensfun można zmienić w Preferencjach.
•   Selektory kolorów w Negatywach (zakładka Kolor) mają teraz regulowany rozmiar.
•   Reguły profilu dynamicznego mają teraz filtr ścieżki pliku.
•   Menu kontekstowe obrazów (zakładka Przeglądarka plików) otrzymało nową opcję sortowania obrazów według nazwy, daty, rangi, etykiety koloru lub EXIF.
•   Narzędzie Flat-Field (karta Surowe) ma nową opcję Z metadanych umożliwiającą stosowanie map wzmocnienia DNG.
•   Pliki tymczasowe wygenerowane przez funkcję edytora zewnętrznego mają teraz więcej uprawnień do plików prywatnych.
•   Narzędzie Wygląd i oświetlenie kolorów (karta Zaawansowane) otrzymało różne ulepszenia.
•   Profil abstrakcyjny w narzędziu Zarządzanie kolorami (zakładka Kolor) otrzymał opcję kontroli Gamutu.
•   Narzędzia Korekty L*a*b* (karta Ekspozycja) i Korekty lokalne (karta Lokalne) zostały ulepszone w stosunku do opcji Unikaj przesunięcia kolorów.
•   Rekonstrukcja podświetlenia w narzędziu Ekspozycja (zakładka Ekspozycja) ma nową metodę Inpaint Opposed, która zwykle zapewnia lepiej zrekonstruowane szczegóły niż metoda Mieszania i wyższą niezawodność w porównaniu z metodą Propagacji Kolorów.
•   Metoda automatycznego balansu bieli z korelacją temperatury w narzędziu Balans bieli (karta Kolor) otrzymała różne ulepszenia.
•   Sekcja Denoise narzędzia Rozmycie/ziarno i usuwanie szumu w obszarze Dopasowania lokalne (karta Lokalne) ma ulepszony interfejs.
•   Obsługiwane są pliki surowe z aparatów OM Digital Solutions.
•   Narzędzie Kompresja zakresu dynamicznego na karcie Ekspozycja i Dopasowania lokalne (karta Lokalne) poprawiło działanie. Narzędzie w Dopasowaniach lokalnych otrzymało opcję kontroli nasycenia.
•   Domyślna wartość opcji Pokaż dodatkowe ustawienia dla nowych miejsc w Dostosowaniach lokalnych (zakładka Lokalne) jest teraz powiązana z domyślną złożonością Dostosowań lokalnych ustawioną w Preferencjach.

•   Zależność od Exiv2 >+ 0.24

Dodano lub ulepszono obsługę kamer, formatów raw i profili kolorów

Dla informacji GIMP 2.10.36 obecnie widzi tylko:Tytuł: Nowa wersja Darktable 4.6.1
Wiadomość wysłana przez: Zbyma72age on 20.02.2024, 23:29:39
Pojawiła się wersja Darktable 4.6.1
https://www.darktable.org/install/ (https://www.darktable.org/install/)
informację przekazuję ponieważ usunięto błąd na skutek którego, nie pojawiał się w GIMP 2.10.36, jako alternatywa do otwierania plików raw.
Mamy również możliwość ściągnięcia dokumentacji w j.polskim Version 4.6:
https://www.darktable.org/resources/ (https://www.darktable.org/resources/)
Polish html/epub/pdfTytuł: Odp: Nowa wersja Darktable 4.6.1
Wiadomość wysłana przez: be@ on 20.02.2024, 23:54:50
Jaka właściwie jest różnica pomiędzy Darktable a RawTherapee? Nie jestem fotografem i jako laik w tej dziedzinie jestem ciekawa, czy któryś z tych programów mógłby mi się przydać. Raczej nie będę obrabiać plików RAW, ale może do obróbki zdjęć w PNG też by się któryś z tych programów sprawdził? Nie wiem, czy są tam jakieś lepsze narzędzia niż w GIMP? Rozumiem, że głównie można tam sobie jakoś poprawić kolorystykę?


Tytuł: Odp: Nowa wersja Darktable 4.6.1
Wiadomość wysłana przez: Zbyma72age on 21.02.2024, 16:44:21
Jaka właściwie jest różnica pomiędzy Darktable a RawTherapee? Nie jestem fotografem i jako laik w tej dziedzinie jestem ciekawa, czy któryś z tych programów mógłby mi się przydać. Raczej nie będę obrabiać plików RAW, ale może do obróbki zdjęć w PNG też by się któryś z tych programów sprawdził? Nie wiem, czy są tam jakieś lepsze narzędzia niż w GIMP? Rozumiem, że głównie można tam sobie jakoś poprawić kolorystykę?

Można zajrzeć do ich instrukcji. Ludzie mają różne upodobania. Jeśli tylko do innych formatów poza raw to myślę (moim skromnym zdaniem), że bardziej podchodzi RawTherapee.
Osobiście mam zainstalowany Darktable, RawTherapee i korzystam z nich naprzemiennie.
Ale na marginesie wypowiedzi.
Jeśli np. ktoś podziwia Photoshop`a to może za friko online używać https://www.photopea.com/.
Czasami sam z niego korzystam.


Tytuł: Odp: Programy i wtyczki
Wiadomość wysłana przez: be@ on 21.02.2024, 18:03:13
Dziękuję :)