Polskie Forum Użytkowników GIMP-a

Ogólne dyskusje => Inkscape - pomoc => Wątek zaczęty przez: brivek on 10.01.2017, 16:29:52Tytuł: [ROZ] Problem z mieszaniem warstw
Wiadomość wysłana przez: brivek on 10.01.2017, 16:29:52
Cześć,

sprawa pewnie banalna, ale nie mogę nic wymyślić. Mam trzy warstwy - od dołu - pomarańczowa, dalej szara i zielona (trójkąty nakładające się na siebie), warstwa z zielonym trójkątem ma ustawione mieszanie na zwielokrotnij. Żadna z warstw na tę chwilę nie jest przezroczysta.

(http://inkscape-tutorial.pl/media/kunena/attachments/2072/tlonieprzezroczyste.png)

 Problem pojawia się gdy warstwie na samym dole dodam przezroczystości:

(http://inkscape-tutorial.pl/media/kunena/attachments/2072/problem.png)

 Wtedy dzieje się coś takiego i nie za bardzo wiem co mam zrobić, aby mieszanie nie powodowało takich kwiatków - chcę aby tylko nakładające się na siebie trójkąty były zmieszane. Szary trójkąt pod spodem nie jest przezroczysty i jest ustawiony w trybie mieszania normalnego, więc nie wiem dlaczego kolor trójkąta się zmienia. A po drugie dlaczego wyskakuje jakiś dodatkowy prostokąt? Przy normalnym mieszaniu problemu nie ma, ale nie osiągnę tak też swojego celu:

(http://inkscape-tutorial.pl/media/kunena/attachments/2072/normalneblend.png)

Ew. czy jest możliwość połączenia tych dwóch warstw w jedną nie tracąc przy tym efektu?

Przykład oczywiście poglądowy na szybko :)

Z góry dziękuję za pomoc!


Tytuł: Odp: Problem z mieszaniem warstw
Wiadomość wysłana przez: be@ on 10.01.2017, 16:38:24
Z tego co wiem, to takimi bardziej zaawansowanymi użytkownikami Inkscape tu na forum są Rejke (http://www.gimpuj.info/index.php?action=profile;u=10810) i HalfDeathShadow (http://www.gimpuj.info/index.php?action=profile;u=74139), jednak ostatnio rzadko zaglądają. Może wyślij do nich pw?
Ja już w sumie próbowałam pomóc na forum Inkscape, więc nic nowego nie wymyślę.
Czy ten obiekt na samym dole musi być przezroczysty? A jeśli dodasz powyżej warstwy z przezroczystym obiektem nową w trybie Zwielokrotnij i umieścisz na niej biały prostokąt wielkości tego pomarańczowego lub ciut większy? U mnie to działa.


Tytuł: Odp: Problem z mieszaniem warstw
Wiadomość wysłana przez: brivek on 10.01.2017, 17:23:22
Obiekt jest przezroczysty bo we właściwej pracy jest tam gradient przechodzący do przezroczystości i obiekt powyżej o nią zahacza. ALE biały prostokąt pomógł... Dziękuję bardzo!