Polskie Forum Użytkowników GIMP-a

Tutoriale => Prośby o tutoriale => Wątek zaczęty przez: badacz on 04.11.2016, 11:03:20Tytuł: Zmiana koloru lisci
Wiadomość wysłana przez: badacz on 04.11.2016, 11:03:20
Może ktoś zrobi cos takiego ale na gimp-a?
https://www.youtube.com/watch?v=gL6n7dahIbA


Tytuł: Odp: Zmiana koloru lisci
Wiadomość wysłana przez: be@ on 04.11.2016, 11:15:52
Nie do końca rozumiem. Przecież ten filmik nie jest żadnym tutorialem. Przejrzałam go tylko na przewijaniu, bo nie chciało mi się oglądać. Nie wiem, czy wstawiłeś niewłaściwy odnośnik czy o co tam chodzi? Możesz wyjaśnić?
W przypadku braku wyjaśnienia uznam ten wątek za spam i będę zmuszona usunąć.


Tytuł: Odp: Zmiana koloru lisci
Wiadomość wysłana przez: badacz on 04.11.2016, 11:28:08
Przepraszam - już poprawiłem ;-)


Tytuł: Odp: Zmiana koloru lisci
Wiadomość wysłana przez: be@ on 04.11.2016, 11:33:29
Z tym, że tutaj podajemy propozycje tutoriali, które sami chcielibyśmy napisać. Jeśli chcesz aby ktoś napisał taki tutorial dla Ciebie, to powinieneś zamieścić temat w Prośbach o tutoriale. Przeniosłam.


Tytuł: Odp: Zmiana koloru lisci
Wiadomość wysłana przez: be@ on 04.11.2016, 12:48:18
W GIMP-ie nie ma takiego narzędzia jak w PS (nad czym ubolewam, bo bardzo by się przydało) i zmiana koloru liści nie jest tak prosta. Jak najbardziej da się to zrobić, na dowód, przed chwilą edytowałam fotkę:
oryginał - http://i.imgur.com/2fcT1x3.png
i po zmianie koloru - http://i.imgur.com/HGEKPa5.png
Jednak trzeba użyć różnych filtrów i sposobów. Czasami da się zmienić wybrany kolor używając opcji Barwa i nasycenie (to taka namiastka tego co jest w PS, niestety bardziej ograniczona), ale rzadko się to sprawdza. Akurat przy zmianie żółtego na czerwony mogłoby zadziałać, ale ja zmieniałam zielony na czerwony i tu niestety kompletna klapa. Z drugiej strony nie używam PS-a i nie wiem, czy tam również nie byłoby problemu z taką zmianą. W tutorialu akurat jest pokazana zmiana z żółtego na czerwony, więc dość prosta. W przypadku tego zdjęcia użyłam Miksera kanałów, Krzywych kolorów i mieszania warstw, a także wspomnianej wcześniej Barwy i nasycenia. Praktycznie każde zdjęcie będzie wymagało innych ustawień i innych czynności, więc pisanie takiego tutoriala nie ma sensu. Doświadczony użytkownik poradzi sobie sam, a niedoświadczony i tak nic z tego nie będzie wiedział.
Przejrzałam zakładkę Colors w G'MIC, ale też nie znalazłam tam nic, co mogłoby zastąpić narzędzie z PS-a, aczkolwiek nie wszystkie filtry z tej zakładki ogarniam. Być może jest jakaś inna wtyczka, która dodaje taką funkcjonalność, ale niestety nic mi o tym nie wiadomo. Jeśli ktoś coś wie na ten temat, to byłoby miło, gdyby tutaj napisał.


Tytuł: Odp: Zmiana koloru lisci
Wiadomość wysłana przez: badacz on 04.11.2016, 13:35:40
Bardzo dziękuje. Ogólnie bardzo się nastawiłem na opensource i czymś takim się nie zrażę. Pojęcie o poziomach czy krzywych mam, więc jakoś ogarnę.