Polskie Forum Użytkowników GIMP-a

Tutoriale => Poradniki => Wątek zaczęty przez: Zbyma72age on 08.12.2015, 20:01:38Tytuł: G`MIC wprowadzenie cz. 1
Wiadomość wysłana przez: Zbyma72age on 08.12.2015, 20:01:38
Poradnik
G`MIC wprowadzenie
ver. 1

Osobiście zachęcam do stosowania G’MIC plug-inu do GIMP, który zawiera w sumie już 169 filtrów.
G`MIC to "uniwersalny" plug-in, który oferuje dynamiczną aktualizację listy filtrów przetwarzania obrazu i efektów.
Z technicznego punktu widzenia, G'MIC zawiera pełną listę instrukcji tłumacza przetwarzania obrazu. Instrukcje te mogą być następnie łączone w różne efekty obrazu (każdy użytkownik może stworzyć własny filtr w języku G'MIC i dodać go do plug-ina, bez kompilacji).
Plug-in umożliwia bieżącą aktualizuję listy filtrów poprzez Internet updates (poprawia się w czasie).
Plug-in, integruje wiele różnych efektów (m.in. oferuje wszystkie funkcje GREYCstoration (poprzez Anisotropic smoothing), ale zwiększono możliwości odszumiania i oprócz standardowego Anisotropic smoothing obecnie G'MIC zawiera nie mniej niż 6 różnych procedur inteligentnego odszumiania w tym: Patch-based smoothing.
W G'MIC ver.1.3.5.0 pojawił się nowy filtr "Deconvolution” (Dekonwolucja). Na podstawie klasycznego algorytmu iteracyjnego Richardson-Lucy, używamy tej metody do ostrzenia zdjęć (albo "deblurowania"), funkcjonuje całkiem dobrze na niektórych bardzo rozmytych – poruszonych zdjęciach (jeśli nie są zbyt uszkodzone przez szum).

Oczywistym jest że brak możliwości w takim opracowaniu omówić wszystkie filtry zawarte w G`MIC, tym bardziej, że niektóre są w implementacji bardzo proste.
Pozostałe mnie osobiście nie interesują.

Jak zawsze Poradnik jest w formacie pdf.

https://1drv.ms/b/s!Ao2sT6WskMABgqISccpxk8n61OO2kQ?e=j8kKxJ (https://1drv.ms/b/s!Ao2sT6WskMABgqISccpxk8n61OO2kQ?e=j8kKxJ) cz.I

Jest to pierwsze opracowanie.
Również ramach strony autora Project Managera David Tschumperlé jak i innych stron w internecie brak jest zbiorczej informacji dla wersji Windows.

Myślę że będzie to opracowanie pomocne dla wielu zainteresowanych.
Pozdrawiam