Polskie Forum Użytkowników GIMP-a

Galerie => Fotografia i obróbka zdjęć => Wątek zaczęty przez: jezior on 08.10.2014, 15:41:22Tytuł: Plakat
Wiadomość wysłana przez: jezior on 08.10.2014, 15:41:22
Witam, niedawno przyjąłem zlecenie zrobienia plakatu. Kolorystyka napisów była mi narzucona więc nie miałem wielkich manewrów.
Jednak zrobiłem coś takiego. Wiem, że "pupy" nie urywa ale chciałbym prosić o konstruktywną opinię. Niekoniecznie z przekleństwami czy wyzwiskami(mam nadzieję, że trzymacie tu poziom:))


czy macie dla mnie jakieś rady i porady ? Np. wyciąłem rapera inteligentnymi nożycami ale miał strasznie ostre krawędzie. Jest jakiś przyrząd który zaokrągla / łagodzi krawędzie ?

(https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/t31.0-8/q87/s960x960/1658283_789257647800378_1229946466734747210_o.jpg)


Tytuł: Odp: Plakat
Wiadomość wysłana przez: be@ on 08.10.2014, 18:53:45
Narzędzie inteligentne nożyce rzadko się sprawdza. Ja np. nigdy go nie używam. Jeśli tło obrazka było jednolite, to najlepiej zaznaczyć je różdżką, powiększyć lekko zaznaczenie i zamienić kolor tła w przezroczystość. W innym wypadku do wycinania można użyć maski lub zaznaczenia odręcznego <lasso>, a jeszcze lepiej ścieżek. Aby wygładzić zaznaczenie utworzone za pomocą różdżki czy lasso trzeba zamienić je na ścieżkę, a następnie ścieżkę w zaznaczenie.
Co do estetyki samego plakatu, to niestety za wiele się nie wypowiem, bo zbytnio się nie znam. Jedyne co zauważyłam, to że niebieski napis jest słabo czytelny na szarym tle. Poza tym niezbyt dobrze wygląda taka duża różnorodność czcionek i kolorów w napisach informacyjnych. Myślę, że powinieneś je ograniczyć do dwóch rodzajów czcionek i najwyżej trzech kolorów. Teraz jest biały, czarny, żółty i niebieski, więc na pewno wyrzuciłabym niebieski, a z pozostałych trzech jeden zastąpiłabym czerwonym, bo jest już w tych logo, tylko jakiś mniej nasycony ocień (nie wiem czy Klub Banan musi koniecznie być na żółto). Generalnie to dół i ogólna kolorystyka plakatu niezbyt mi pasuje do tych zielonych napisów. Może wypróbuj oliwkowy czy beżowy, wydaje mi się, że lepiej łączyłby tę zieleń i czerwień. W każdym razie dolna połowa podoba mi się znacznie bardziej niż górna :P


Tytuł: Odp: Plakat
Wiadomość wysłana przez: jezior on 08.10.2014, 19:29:59
No własnie wspomniałem wyżej, że na kolorystykę nie miałem wpływu, tak chciał zleceniodawca. Co do czcionek, patrzyłem na plakaty w google. I wzorowałem się trochę na nich. Używałem zawsze pióra lub nożyc do wycinania, potem brałem tą "kropelkę" i próbowałem trochę rozmazać te ostre krawędzie ale nie wyglądało to estetycznie. Zawsze mam problem z odpowiednim wycinaniem obrazu tak żeby nie bylo ostrych krawędzi. No nic, dzięki wielkie za konstruktywną wypowiedź, skorzystam bardzo chętnie z Twoich porad.
Pozdrawiam !  ^^


Edit: dodam tylko jeszcze, że format tutaj który wstawiłem to png. Do plakatu dałem rozszerzenie tif. Fotka waży 35 mb około i kolor niebieski jest tam znacznie bardziej wyraźny. I robiłem to w szablonie A4. Więc pikselizacji nie ma ;)


Tytuł: Odp: Plakat
Wiadomość wysłana przez: be@ on 08.10.2014, 19:52:39
Myślałam, że narzucone masz tylko kolory tych napisów na górze, tzn. ten zielony i czerwony. Jeśli wszystkie napisy muszą być w takich kolorach, to może chociaż zmień odcień tego niebieskiego na jaśniejszy i taki trochę bardziej w stronę zielonkawego? No i mniej rodzajów czcionek. Zmień też kolor tła i grafik na dole tak, żeby jakoś lepiej współgrał z kolorami napisów. Wg mnie teraz strasznie się gryzie z tym zielonym.