Polskie Forum Użytkowników GIMP-a

Tutoriale => Poradniki => Wątek zaczęty przez: Zbyma72age on 04.05.2014, 13:11:48Tytuł: Zaawansowane kopiowanie i wklejanie z zastosowaniem buforów
Wiadomość wysłana przez: Zbyma72age on 04.05.2014, 13:11:48
Co to są Bufory w GIMP-ie.
Bufor to nic innego jak tylko dodatkowy Schowek, służący do tymczasowego przechowywania fragmentu obrazu. Bufory są tworzone przez użytkownika, a każdy z nich posiada nazwę.
Takie rozwiązanie ułatwia pracę!.
Używając tego rozwiązania, możemy tworzyć wiele zaznaczeń i kopiować je do ich własnych buforów w celu wielokrotnego wykorzystywania, dopóki otwarty jest GIMP.

Ponieważ ten temat nie był dotychczas nigdzie poruszany publikują poniżej krótki poradnik jak z nich korzystać.
Poradnik jak zawsze w formacie PDF.

https://1drv.ms/b/s!Ao2sT6WskMABgqIQMWwEcqgqtQiFqw?e=YEeRN3 (https://1drv.ms/b/s!Ao2sT6WskMABgqIQMWwEcqgqtQiFqw?e=YEeRN3)

Pozdrawiam


Tytuł: Odp: Poradnik GIMP zaawansowane kopiowanie i wklejanie z zastosowaniem buforów
Wiadomość wysłana przez: Ziomioslaw on 04.05.2014, 14:08:28
Chyba w złym dziale to wstawiłeś... przenoszę do Poradników


Tytuł: Odp: Poradnik GIMP zaawansowane kopiowanie i wklejanie z zastosowaniem buforów
Wiadomość wysłana przez: be@ on 06.05.2014, 01:27:52
Muszę się przyznać, że nigdy z tej opcji nie korzystałam, bo nawet nie wiedziałam do czego służy. W sumie można się bez tego obyć i poradzić sobie inaczej, ale dobrze wiedzieć, co to takiego i na  pewno wielu osobom poradnik się przyda :)

PS
Skoro zdecydowałeś się jednak nie porzucać pisania poradników, to może mógłbyś jakoś przystępnie opisać filtr: Odwzorowania -> Deformacja? Już kilkakrotnie próbowałam go rozkminić korzystając z pomocy: http://docs.gimp.org/2.8/en/plug-in-warp.html (http://docs.gimp.org/2.8/en/plug-in-warp.html), ale nadal nie do końca rozumiem, o co tam chodzi (szczególnie w opcjach zaawansowanych) ani do czego ten filtr mógłby się przydać w praktyce. Podejrzewam, że niewielu użytkowników z niego korzysta. W ogóle nie zauważyłam, aby na forum gdziekolwiek wspominano o tym filtrze i nie znalazłam go w żadnym zindeksowanym tutorialu (chociaż mogłam coś przeoczyć).