Polskie Forum Użytkowników GIMP-a

Ogólne dyskusje => Pomocna dłoń => Wątek zaczęty przez: be@ on 03.02.2014, 21:30:44



Tytuł: Zanim napiszesz nowy temat - PRZECZYTAJ!
Wiadomość wysłana przez: be@ on 03.02.2014, 21:30:44
[lp] 1. Jeśli jesteś osobą początkującą, zapoznaj się najpierw z FAQ (http://www.gimpuj.info/index.php/topic,5923.0.html). Linki do podstaw obsługi GIMP-a znajdziesz na stronie Głównej (http://www.gimpuj.info/). Warto także zerknąć do działu Tutoriale (http://www.gimpuj.info/index.php?action=tutoriale), być może jest tam już opisane to, czego chciałbyś się nauczyć. Najprostsze tutoriale są oznaczone pojedynczą, zieloną kropką. Są bardzo pomocne w zapoznaniu się z najważniejszymi funkcjami programu.
[lp] 2. Przejrzyj ostatnie wątki w Pomocna dłoń -> GIMP (http://www.gimpuj.info/index.php/board,9.0.html) (jeśli problem dotyczy GIMP-a) i skorzystaj z forumowej wyszukiwarki. Bardzo możliwe, że znajdziesz rozwiązanie swojego problemu bez zakładania nowego tematu. Często skuteczniej wyszukasz odpowiedź korzystając z wyszukiwarki Google i operatora: site, przykład: site:www.gimpuj.info usuwanie tła
 Więcej rozwiązanych problemów znajdziesz w [Archiwum] Pomocna dłoń - GIMP (http://www.gimpuj.info/index.php/board,131.0.html) - to prawdziwa kopalnia wiedzy na temat obsługi GIMP-a (bardzo stare wątki mogą jednak zawierać nieaktualne informacje).
[lp] 3. Zakładając nowy temat używaj tytułów treściwych i zgodnych z regulaminem (http://www.gimpuj.info/index.php/topic,2.msg3.html). Tytuł powinien zawierać krótki, wstępny opis problemu lub efektu, który chcesz uzyskać. Nie używaj zwrotów typu: "Pomocy", "Proszę o pomoc" (skoro piszesz we dziale pomocy, to jest oczywiste), "Jak to zrobić", "Jaki to efekt", "Pytanie początkującego", "Problem z Gimpem" itp. Nie używaj również CAPSLOCK'a bez uzasadnienia: zgodnie z netykietą jest to uznawane za niegrzeczne, ponieważ oznacza krzyk (wyjątek stanowią np. niektóre skróty czy nazwy rozszerzeń). Dzięki sensownym tytułom, kiedy już otrzymasz pomoc, osoby mające w przyszłości podobny problem, będą mogły łatwiej odnaleźć Twój wątek i skorzystać z podanego w nim rozwiązania. W razie problemu z nazwaniem tematu, zwróć uwagę jak zatytułowane są inne wątki w dziale: Pomocna dłoń -> GIMP (http://www.gimpuj.info/index.php/board,9.0.html).
 Nie dodawaj własnych tagów do tytułu. Jedynym tagiem, który możesz dodać przed tytułem jest: [ROZ], ale dopisujesz go dopiero wtedy, gdy Twój problem zostanie rozwiązany.
[lp] 4. Jeśli chcesz w swoim poście przedstawić jakąś przykładową grafikę, to podaj link bezpośrednio do obrazka zamiast do wyników wyszukiwania w Grafice Google czy strony, na której ten obrazek się znajduje (zwykle wystarczy kliknąć PPM na obrazku i wybrać: kopiuj adres obrazka). Jeśli grafika jest niewielkich rozmiarów, to najlepiej wstaw ją do posta za pomocą stosownych znaczników:
Kod:
[img]adres_obrazka[/img]
lub używając przycisku: (http://i.imgur.com/rYfMHJh.png). Do dużych obrazków podawaj tylko odnośniki lub wklejaj miniaturki z odnośnikiem do pełnego rozmiaru. Dużą grafikę można także ująć w znaczniki spoiler (http://www.gimpuj.info/Themes/lime/images/bbc/spoiler.gif)
 - W przypadku prezentowania zrzutów ekranu pamiętaj, aby ująć na zrzucie tylko to, co jest niezbędne do przedstawienia problemu, a nie cały swój pulpit.
[lp] 5. Przedstawiaj swoje prośby w sposób czytelny i zrozumiały dla innych. Dokładnie a zarazem treściwie opisz swój problem i w razie potrzeby zobrazuj go przykładową grafiką lub zrzutami ekranu. Bardzo pomocne bywa zaznaczenie w profilu aktualnie używanej wersji GIMP-a. Staraj się pisać poprawnie po polsku. Nie używaj bez wyraźnej potrzeby formatowania tekstu typu: kolor, powiększona czy pogrubiona czcionka. Nie pisz z włączonym CAPSLOCK'iem.
[lp] 6. W przypadku problemu ze zrozumieniem/przerobieniem konkretnego tutorialu, pisz w wątku z tamtym tutorialem.
[lp] 7. Jeśli chcesz aby ktoś wykonał/poprawił jakąś grafikę za Ciebie, załóż temat w dziale Prośby (http://www.gimpuj.info/index.php/board,31.0.html). W Pomocnej dłoni możesz uzyskać jedynie instrukcje i objaśnienia.