Polskie Forum Użytkowników GIMP-a

Ogólne dyskusje => Sprzęt dla grafików => Wątek zaczęty przez: shakerspl on 17.06.2013, 10:04:29



Tytuł: Budżetowy komputer do pracy z grafiką (Więcej RAM czy Grafika?)
Wiadomość wysłana przez: shakerspl on 17.06.2013, 10:04:29
Witam.

Mam za cel stworzenie projektu 9x6metrów i tu pytanie bo z tego co widziałem aktualnie komputer bardzo powoli renderuje przy pustym projekcie. Komputer który mam tu do dyspozycji ma na pokładzie Pentium G2020; (w jednej kości)4GB RAM. Grafika zintegrowana w Procesorze Intel HD. i teraz pytanie. właściciel komputera może przeznaczyć 100-200 na dokupienie RAM albo Grafiki. Co mi przyśpieszy pracę? Zakup identycznej kości RAM 4gb i co za tym idzie stworzenie Duala czy zakup karty graficznej?

nie mówię tu o dokładnych modelach bo tu nie będzie problemu z dorwaniem czegoś ciekawego a ogólne starcie 8GB RAM, zintegrowana grafika vs 4GB RAM, Karta Graficzna - zakładając, ze to nie jest komputer do gier i ma zostać wykorzystany od czasu do czasu do projektu takiego jak teraz 9x6m

pzdr


Tytuł: Odp: Budżetowy komputer do pracy z grafiką (Więcej RAM czy Grafika?)
Wiadomość wysłana przez: Cloud on 17.06.2013, 12:12:28
Zaraz, zaraz. To jest nadal praca w GIMPie, czy to już 3D? Jeżeli 3D to w jakim programie pracujesz i z jakiego silnika renderującego korzystasz, bo to również ma znaczenie.


Tytuł: Odp: Budżetowy komputer do pracy z grafiką (Więcej RAM czy Grafika?)
Wiadomość wysłana przez: shakerspl on 17.06.2013, 20:53:11
Użyłem złego słowo. Chodziło mi o odświeżanie obrazu po wprowadzeniu zmiany, efektu itp. Programy to GIMP i CS4. Krótko mówiąc co bardziej mi przyśpieszy pracę przy takim wielkim obrazie rastrowym


Tytuł: Odp: Budżetowy komputer do pracy z grafiką (Więcej RAM czy Grafika?)
Wiadomość wysłana przez: Namae on 14.09.2013, 15:36:52
Autor wątku zapewne już zmodernizował komputer, acz ta wiadomość na pewno przyda się potomności.

Jeżeli chodzi o grafikę rastrową(2D), karta graficzna praktycznie nie ma nic do gadania(chyba, że używa się Photoshopa, wtedy warto mieć na pokładzie ATI do akceleracji OpenCL, w starszych wersjach z kolei nVidia wiedzie prym). W laptopie natomiast nawet integra da radę bez odczuwalnych zmian w komforcie pracy.
Najważniejszy zawsze jest RAM! Na drugim miejscu mocny procesor. A na trzecim dysk, bo projekty graficzne mało nie ważą.


Tytuł: Odp: Budżetowy komputer do pracy z grafiką (Więcej RAM czy Grafika?)
Wiadomość wysłana przez: sonia44 on 12.10.2013, 12:54:13
To, że tworząc grafikę musisz mieć dobrą kartę graficzną to jest jasne. Niemniej jednak sam postawiłbym na RAM, później dysk twardy. Mnie też czeka teraz rozbudowa komputera - wymiana pamięci i dysku.


Tytuł: Odp: Budżetowy komputer do pracy z grafiką (Więcej RAM czy Grafika?)
Wiadomość wysłana przez: Ryychuu on 12.10.2013, 14:01:55
Komputer dla grafika który bawi się rastrem w gimpie, to niestety nie jest prosta sprawa, bo jak na razie GIMP nie dorobił się porządnego wsparcia dla akceleracji OpenGL (wystarczy dać rozmycie w ruchu zoom na obrazie szablonu a3 z paskiem na połowie by wiedzieć o czym mówię - można spokojnie zaprosić znajomych na kawę) i pracując w nim lepiej dać więcej na ram, ewentualnie dysk SSD, bo inne komponenty nam i tak wiele nie pomogą (wspomniany filtr korzysta z jednego wątku procesora więc mimo iż mam i7 to działa to równie wolno jak na procesorach 3-4 linie do tyłu).

Przy Photoshopie czy nawet Kricie mamy już inną parę kaloszy, oba mają solidną akceleracje i zapuszczenie dowolnego filtru trwa maks parę sekund :) W tych programach już ewentualna rozbudowa rozszerzy się nam o kartę graficzną która ma wsparcie dla OpenCL (nie warto na to żałować geldu) i wielowątkowy procesorek, acz z tym drugim też nie ma co wariować, bo to karta graficzna ma mielić, ja bym poszedł w kierunku i5 + Radeonek model z niskiego highendu  + 8gb RAM-u i dysk SSD (albo 2xHDD w RAID0) Taki zestaw powinien nieźle hulać jeśli nie będziemy żydzić na płycie głównej i na najtańszym RAM-ie

Do 3d trzeba już się zabrać z pinionżkiem, to tak na szybko: SSD + HDD + i7 + 2xNvidia w SLI / 2xRadek w CrossFire + wuchta RAM-u (w zasadzie im więcej tym lepiej, tu nie ma co oszczędzać, bo renderowanie pożre wszystko co znajdzie)