Polskie Forum Użytkowników GIMP-a

Galerie => Digital Painting => Wątek zaczęty przez: 94Livebox on 29.05.2013, 17:32:28Tytuł: 94Livebox - GIMPem i myszką
Wiadomość wysłana przez: 94Livebox on 29.05.2013, 17:32:28
Cześć! Chcę wam pokazać zbiór wszystkich moich prac, jakie dotychczas stworzyłem w GIMP. Dodam tylko, że wszystkie prace zostały wykonane za pomocą zwykłej, kupionej za około 20zł myszy komputerowej. Nie posiadam tabletu graficznego, nie używam dodatkowych pędzli.


Najpierw zacznę od nieco luźniejszych, skromnych prac, które zostały stworzone w technice "wektorowej". Dlaczego w cudzysłowie? Bo GIMP jest, jak każdy wie, programem do grafiki rastrowej. Tak więc zapraszam do oglądania i komentowania.

Kuzyn Bob
http://i.imgur.com/eer4M.png (http://i.imgur.com/eer4M.png)

Steve in the Dark
http://i.imgur.com/M2pJ9.png (http://i.imgur.com/M2pJ9.png)

Rudzielec na życzenie użytkowniczki MPC
http://i.imgur.com/WynI9.png (http://i.imgur.com/WynI9.png)

Banner kanału YouTube, który sprzedałem za 20 funtów
http://i.imgur.com/qoF40lK.png (http://i.imgur.com/qoF40lK.png)

A teraz moje prace, przy których musiałem uważać, bo każdy ruch myszką był bardzo istotny.

Magic Cave - pierwsza, nieudolna próba digital paintingu za pomocą myszy.
http://i.imgur.com/AuU7cHS.png (http://i.imgur.com/AuU7cHS.png)

Tree in the Moonlight
http://i.imgur.com/z0eSemn.png (http://i.imgur.com/z0eSemn.png)

The blue eye
http://i.imgur.com/tt7R6ho.png (http://i.imgur.com/tt7R6ho.png)

Mistery Cave - drugie podejście do malowania jaskiń.
http://i.imgur.com/edShfiK.jpg (http://i.imgur.com/edShfiK.jpg)

The innkeeper - praca, do której przyłożyłem się najbardziej.
http://fc00.deviantart.net/fs70/i/2013/143/7/e/the_innkeeper_by_troopek94-d66au0q.png (http://fc00.deviantart.net/fs70/i/2013/143/7/e/the_innkeeper_by_troopek94-d66au0q.png)


Pragnąłbym też zaprosić was na mój profil na portalu deviantart.

troopek94.deviantart.com


Tytuł: Odp: 94Livebox - GIMPem i myszką
Wiadomość wysłana przez: Hasia on 29.05.2013, 20:59:29
"Rastrowy wektor" to vexel :)

Ja osobiście podziwiam ludzi, którzy biorą się za digital painting z myszą w dłoni. Malowanie myszką wymaga większego nakładu pracy niż przy pomocy tabletu i choć widziałam już prace prawdziwych wymiataczy, którzy tworzą właśnie myszką to sama nie mogłabym malować tak topornym(jak dla mnie) narzędziem.

"Niby wektorki" mają różne niedociągnięcia natury technicznej(np.poszarpane krawędzie, ale te mogły wyskoczyć po skalowaniu), ale ogólnie wyglądają przyzwoicie.

Co do tych "większych digtalów".

Może Cię zaskoczę, ale moim zdaniem, Twoją najlepszą pracą, z tych które tu zaprezentowałeś, jest Magic Cave. Ma fajny klimat i dość udaną kompozycję, a braki w warsztacie nie rzucają się w niej tak w oczy jak przy pozostałych Twoich pracach. A za najsłabszą uważam Tree in the Moonlight. Nie przemyślana za bardzo i chaotyczna.
 
Oczko troszkę płaskie i tęczówka jest za duża. Może zainteresuje Cię ten tutorial: Realistycznie wyglądające oko (http://www.gimpuj.info/index.php/topic,52118.0.html) Umieściłam w nim kilka porad dla osób malujących myszką.

Drugie podejście do malowania jaskiń podoba mi się mniej niż pierwsze. Kompozycja się sypie i światło jest o wiele gorsze.
 
I na końcu praca, do której przyłożyłeś się najbardziej i z tego powodu i ja omówię ją trochę więcej. Wiesz, człowiek jest bardzo trudnym tematem do rysowania, szczególnie kiedy jest się początkującym. Nie wiem, czy korzystałeś z jakiejś referencji, ale jeśli nie to, powinieneś. Dobre referencje potrafią z działać cuda. Pomagają poprawnie odwzorować to co siedzi nam w głowie. Nawet najlepsi artyści korzystają z referencji. Mężczyzna, którego namalowałeś jest bardzo sztywny i przez co wygląda nienaturalnie. Ma także za delikatne rysy. Oprócz tego kadr nie jest najlepszy. Główne elementy obrazu(świeca i karczmarz) są w za dużej odległości od siebie. Na gifie poniżej możesz zobaczyć o co mi chodzi:

(http://vpx.pl/i/2013/05/29/the_innkeeper_by_troopek.gif) Tak na szybko przerobiłam Twój obraz aby wpasował się w złoty podział, najczęściej stosowaną zasadę kompozycji.


Bardzo dobrym poradnikiem dla początkujących jest Art tutorial (http://max3d.pl/tutoriale/297/). Polecam go niemal każdemu zaczynającemu przygodę z digital paintingiem.

Ogólnie, widać, że coś potrafisz, ale brakuje Ci warsztatu, więc maluj, rysuj jak najwięcej :) Czekam na kolejne prace.


Tytuł: Odp: 94Livebox - GIMPem i myszką
Wiadomość wysłana przez: Namae on 29.05.2013, 21:20:58
Uwaga...spam
Uuuu, ależ się oficjalnie zrobiło z pierwszym postem o_O
Koniec spamu. Dziękuję ;D


//Hasia: Dlaczego oficjalnie?

EDIT: Ponieważ autor wątku wylicza wszystko po kolei w baardzo sztywny sposób. A przynajmniej ja tak odbieram jego post  :P


Tytuł: Odp: 94Livebox - GIMPem i myszką
Wiadomość wysłana przez: 94Livebox on 30.05.2013, 06:47:04
Jeszcze za mało mleka wypiłem. W kompozycji jestem zupełnie zielony, co dobitnie pokazuje twoja przeróbka. :D
Na wielu forach powtarza się te samo zdanie - boję się użyć mocniejszych kontrastów. A skutkiem tego są właśnie, jak pisałaś, słabe rysy twarzy itp.

Nie jestem pewien, stąd też wolę zapytać, czy złoty podział, o którym pisałaś to te linie dzielące obraz na dziewięć równych pól, a elementy, na których autor skupia największą uwagę winny się znaleźć na przecięciach tych czterech linii, tak?

W następnej pracy postaram się doszlifować wszystko. Wyjdzie, jak wyjdzie - będzie to kolejny krok w nauce. :)

Co do postu Namae.
Moja nauczycielka z technikum mawiała, że mam dar od Boga w pisaniu i znajomości zasad ortografii itp. Może dlatego moje posty na forach, gdzie wizytuję po raz pierwszy wydają się nieco drętwe i oficjalne. Niemniej jednak nie miałem takiego zamiaru, bym wyszedł na pedancika w portkach w kancik. :D


Tytuł: Odp: 94Livebox - GIMPem i myszką
Wiadomość wysłana przez: Namae on 30.05.2013, 18:10:45
Wyprzedzę trochę Hasię.
Yup, złoty podział to dokładnie to co myślisz. Kontrastem na twoim miejscu bym się tak nie przejmowała- jak go jest za dużo, też niedobrze. Generalnie lepiej chyba niedorobić, niż przesadzić.

Pfufu, to pogratulować 94Livebox  :P Lać wodę też trzeba umieć- tak, to jest komplement ;D
Mi w wieku podstawówkowo-gimnazjalnym powtarzano, że mówię, jakbym miała te kilka lat więcej na karczychu. Obecnie mają mnie za trolla :>


Tytuł: Odp: 94Livebox - GIMPem i myszką
Wiadomość wysłana przez: 94Livebox on 02.06.2013, 17:50:28
Kolejna praca. Uniesiona ręka zupełnie nie udała mi się, ale nie dziwię się, gdyż to moje pierwsze stracie z ułożeniem rąk. :D

http://th05.deviantart.net/fs71/PRE/f/2013/153/2/0/warrior_by_troopek94-d67jkcm.png (http://th05.deviantart.net/fs71/PRE/f/2013/153/2/0/warrior_by_troopek94-d67jkcm.png)


(http://www.gimpuj.info/gallery/92/thumb_79022_02_06_13_7_11_33.png) (http://www.gimpuj.info/index.php?action=gallery;sa=view;id=92282)

//Hasia: Pozwoliłam sobie na wstawienie miniaturki :)


Tytuł: Odp: 94Livebox - GIMPem i myszką
Wiadomość wysłana przez: uKreskowane on 02.06.2013, 19:53:23
To co do ręki to łokieć zbyt blisko ramienia i nie widać bajcka. Mięśnie naramienne są jakby ich nie było (szczególnie lewej ręki). Co to jest ta fałda pod piersiami? Gdzie ma pympuszek?
A jeżeli chodzi o resztę to bułat (w ogóle co on robi u barbarzyńcy z jaskini?) ma niewłaściwe zakończenie ostrza i za krótki rękojeść.


Tytuł: Odp: 94Livebox - GIMPem i myszką
Wiadomość wysłana przez: 94Livebox on 02.06.2013, 19:55:16
Hahaha, zapomniałem o pępku! :D


Tytuł: Odp: 94Livebox - GIMPem i myszką
Wiadomość wysłana przez: Hasia on 03.06.2013, 07:27:53
Widzę, że zdecydowałeś się wrzucać swoje prace do galerii forumowej :) w takim razie do tematu wstawiaj miniaturki, one bardziej zachęcają do oglądania prac niż same linki. Kod znajdziesz w galerii pod pracą:

(http://www.gimpuj.info/gallery/4021_09_05_09_4_03_50.png)


Co do pracy.
Cieniowanie czernią to podstawowy, a zarazem  bardzo często popełniany błąd przez początkujących. Może zanim od razu tworzyć w kolorze, spróbuj najpierw malować w czerni i bieli. To pomoże Ci zrozumieć istotę waloru. Taką pracę możesz później pokolorować, używając odpowiednich trybów warstw(Kolor, Mnożenie, Połączenie ziarna, Miękkie światło itp.)
Ten poradnik traktuje właśnie o walorze: Walka z walorem (http://max3d.pl/tutoriale/298/) Warto go przestudiować.

Co do anatomii, to już wiesz, że nie jest najlepiej. Częste odbijanie pracy w poziomie pozwala zauważyć błędy, które nasze oczy "ignorują" po długim wpatrywaniu się w malowany obraz.

Do ćwiczenia anatomii polecam Ci tę stronkę: Posemaniacs (http://www.posemaniacs.com/). Masz tam mnogość trójwymiarowych modeli, w różnych pozach. Masz tam też możliwość ustawienia sobie rysowania na czas :) Sprawdza się przy szybkich szkicach. Na tej stronie znajdziesz również odnośnik Hands for Drawing. Trójwymiarowe modele głowy, torsu, stopy i przede wszystkim dłoni w różnych ułożeniach.
Tutaj: http://artists.pixelovely.com/practice-tools/figure-drawing/ (http://artists.pixelovely.com/practice-tools/figure-drawing/) znajdziesz podobne narzędzie jakim dysponuje posemaniacs, ale już ze zdjęciami. Uwaga, w zależności jaki tryb wybierzesz, możesz natrafić na zdjęcia nagich modeli(po nicku wnioskuję, że osiemnaście skończone? ;D)
Artnatomy (http://www.artnatomia.net/uk/artnatomiaIng.html) Tutaj z kolei, możesz poćwiczyć z ułożeniem mięśni twarzy i mimikę. Aby przejść do aplikacji kliknij APPLICATION. Wybierz Level II i Naturalistic model.

Na razie to tyle. Zachęcam do korzystania z tych stron :)

Tytuł: Odp: 94Livebox - GIMPem i myszką
Wiadomość wysłana przez: 94Livebox on 03.06.2013, 19:45:16
Świetne poradniki. Zwłaszcza ten o walorze. Naprawdę przydatna rzecz, a sposób, w jaki podaje to autor, sprawia, że już przy pierwszej pracy z poradnikiem widać efekty.
Wielkie dzięki za te pomoce.

I tak - osiemnastka już dawno na karku. :D

Edit:
http://fc01.deviantart.net/fs70/i/2013/155/b/b/alien_by_troopek94-d67seil.png (http://fc01.deviantart.net/fs70/i/2013/155/b/b/alien_by_troopek94-d67seil.png)


Tytuł: Odp: 94Livebox - GIMPem i myszką
Wiadomość wysłana przez: Typhon on 14.06.2013, 19:24:57
W załączniku w sumie zawarłem te podstawowe błędy. Kwestii kompozycji nie poruszałem, bo niezbyt ma to sens jeszcze.


Tytuł: Odp: 94Livebox - GIMPem i myszką
Wiadomość wysłana przez: 94Livebox on 15.06.2013, 05:59:17
Kurde, dzięki. Teraz będę zwracać większą uwagę na takie rzeczy. Kiedyś taki Księżyc w tle był dla mnie tylko dekoracją. Teraz wiem, że wszystko ma znaczenie i łączy się w logiczną całość. A tylko taka daje dobry efekt końcowy.
Jeszcze raz dzięki dla wszystkich, którzy w jakimkolwiek stopniu nauczyli mnie czegoś. :D


Tytuł: Odp: 94Livebox - GIMPem i myszką
Wiadomość wysłana przez: 94Livebox on 24.06.2013, 08:16:31
(http://www.gimpuj.info/gallery/92/thumb_79022_24_06_13_8_14_21.png) (http://www.gimpuj.info/index.php?action=gallery;sa=view;id=92470)


//Hasia: Zamieniłam link na miniaturkę :) Miniatury bardziej zachęcają do klikania ;D


Tytuł: Odp: 94Livebox - GIMPem i myszką
Wiadomość wysłana przez: be@ on 24.06.2013, 11:27:08
Znawcą nie jestem ale skomentuję, bo mało kto na forum chce to robić.
 Momentami bardzo ładnie ale niektóre fragmenty są niedopracowane. Usta są chyba zbyt wąskie, praktycznie ich nie ma, chociaż u starszych ludzi czasem to tak wygląda jednak i tak jakoś mi nie pasuje ich kształt. Z pod włosów na brodzie prześwituje dziwnie ścięty podbródek (jakby go ktoś uciął nożem). Przestrzeń między ustami a podbródkiem jest całkowicie płaska podobnie jak część koszuli. Czarny pasek na kapeluszu ma widoczne, postrzępione piksele na dolnym obrzeżu, jakby został zrobiony od zaznaczenia eliptycznego. Prawy bok twarzy wygląda jak opalony palnikiem, nie widać na nim zarostu, który po lewej stronie jest dość bujny. Worki pod oczami mają trochę nienaturalny wygląd a ten po prawej jest za nisko. Nie ma uszu?
 Najlepiej wyszedł chyba ten zarost i brwi :) Oczy, nos i czoło oraz kapelusz też są niezłe. Kolory również wydają się dobrze dobrane, za wyjątkiem tego dziwnego wypalenia na twarzy po prawej. Ogólnie bardzo ładna praca jak na myszkę. Ja nawet z tabletem bym tak nie umiała ;)


Tytuł: Odp: 94Livebox - GIMPem i myszką
Wiadomość wysłana przez: mensajero on 24.06.2013, 23:54:46
Co prawda prace nie wygladaja profesjonalnie, ale podobaja mi sie, maja swoj klimat. Szczegolnie ostatni obrazek z pierwszego posta. Wiem jak ciezko jest operowac swiatlem na obrazach, a to wyglada calkiem niezle. Porady Hasi bardzo trafne.


Tytuł: Odp: 94Livebox - GIMPem i myszką
Wiadomość wysłana przez: 94Livebox on 25.06.2013, 16:22:58
Kolejna praca, tym razem bardzo szybko wykonałem ją. :D

(http://i.imgur.com/SpqQOEz.png)


Tytuł: Odp: 94Livebox - GIMPem i myszką
Wiadomość wysłana przez: 94Livebox on 31.07.2013, 17:45:14
A tu kolejny obrazek, który ciągle rośnie. (to tylko gotowy jego urywek)

(http://i.imgur.com/3SbyEpt.jpg)


Tytuł: Odp: 94Livebox - GIMPem i myszką
Wiadomość wysłana przez: 94Livebox on 08.08.2013, 17:02:00
Kolejny screen z postępem.

http://i.imgur.com/qETmHlB.jpg (http://i.imgur.com/qETmHlB.jpg)


Tytuł: Odp: 94Livebox - GIMPem i myszką
Wiadomość wysłana przez: 94Livebox on 12.01.2014, 15:35:30
(http://www.gimpuj.info/gallery/94/thumb_79022_12_01_14_3_34_44.png) (http://www.gimpuj.info/index.php?action=gallery;sa=view;id=94051)


Tytuł: Odp: 94Livebox - GIMPem i myszką
Wiadomość wysłana przez: 94Livebox on 27.01.2014, 21:59:24
Takie skromne, proste logo. Fajne?
(http://www.gimpuj.info/gallery/94/thumb_79022_27_01_14_9_44_34.png) (http://www.gimpuj.info/index.php?action=gallery;sa=view;id=94142)


Tytuł: Odp: 94Livebox - GIMPem i myszką
Wiadomość wysłana przez: be@ on 27.01.2014, 22:03:11
Fajne :)


Tytuł: Odp: 94Livebox - GIMPem i myszką
Wiadomość wysłana przez: 94Livebox on 18.03.2014, 21:53:04
Kolejna odsłona obrazka
(http://www.gimpuj.info/gallery/94/thumb_79022_18_03_14_9_52_22.png) (http://www.gimpuj.info/index.php?action=gallery;sa=view;id=94473)


Tytuł: Odp: 94Livebox - GIMPem i myszką
Wiadomość wysłana przez: Krzywol on 18.03.2014, 22:29:59
Nie wiem czy to złudzenie, ale mam wrażenie jakby poszczególne części postaci widoczne były pod różnym kątem? Nie powinno być jakiś skrótów w lewej części twarzy? co z szyją?